Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Rezistenta la apa a adezivilor pt tapet

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Cam cat de rezistenti la apa sunt adezivii pentru tapet existenti pe piata (Metylan, Bison)? Din cate mi-am dat seama majoritatea par sa fie pe baza de metilceluloza, eventual plus aracet. Daca ma inunda vecinul de deasupra si sta peretele ud/umed mult timp risc sa mi se dezlipeasca tapetul?

In cazul meu e vorba de tapet fin de fibra de sticla care va fi vopsit si pe care as prefera sa il stiu lipit definitiv pe perete. Blocul in care stau e vechi, am mai fost inundat, si prefer sa fiu precaut.

Edited by cib3k, 29 November 2008 - 04:16.


#2
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
nici un fel de finisaj nu e infailibil! in caz de inundatie vei avea de suferit indiferent ce fel de tapet iti pui, indiferent de vopsea; tapetul, daca nu se dezlipeste, se pateaza; solutie? asigurare pe apt la valoarea reala- in caz de inundatie, firma de asig deconteaza materialele si manopera, si nu mai e probl ta cum isi recupereaza ei dauna de la vecini; te va costa in jur de 150-200 eur / an polita de asig

#3
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Ideea ar fi sa am de suferit cat mai putin. De exemplu as putea folosi un adeziv pentru mocheta/polistiren pe baza de cloropren (prenandez) - asta ar trebui sa reziste la apa. Sau un aracet din comert rezistent la apa (Moment Wood). Tapetul am zis ca e din fibra de sticla, urmand a fi acoperit cu lavabil. Ce ma intereseaza e ca in caz de inundatie sa ramana pe perete si doar sa dau un strat nou de vopsea pe deasupra si atat.

Asigurarea nu mi se pare o solutie - mult prea multi bani. O re-zugravire in caz de inundatie ma costa mai putin. In primul rand inundatiile sunt totusi rare si trebuie doar sa incerci sa fii putin prevazator. Am trecut printr-una destul de serioasa si am vazut cam pe unde se scurge apa si ce se intampla. Nu e chiar sfarsitul lumii. O pozitionare potrivita a obiectelor in casa, parchet rezistent la apa si alte masuri preventive vor mai reduce din probleme. Oricum, daca ai pune deoparte banii pe care i-ai da pe asigurare, in 5-10 ani sau cat timp trece intre 2 inundatii ai strange suficient ca sa acoperi orice pierderi. Asta, in fine, depinde si de ce ai prin casa. La mine o asigurare pur si simplu nu se justifica. In rest, incerc pur si simplu sa fiu prevazator.

#4
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postcib3k, on Dec 6 2008, 06:08, said:

Ideea ar fi sa am de suferit cat mai putin. De exemplu as putea folosi un adeziv pentru mocheta/polistiren pe baza de cloropren (prenandez) - asta ar trebui sa reziste la apa. Sau un aracet din comert rezistent la apa (Moment Wood). Tapetul am zis ca e din fibra de sticla, urmand a fi acoperit cu lavabil. Ce ma intereseaza e ca in caz de inundatie sa ramana pe perete si doar sa dau un strat nou de vopsea pe deasupra si atat.

Asigurarea nu mi se pare o solutie - mult prea multi bani. O re-zugravire in caz de inundatie ma costa mai putin. In primul rand inundatiile sunt totusi rare si trebuie doar sa incerci sa fii putin prevazator. Am trecut printr-una destul de serioasa si am vazut cam pe unde se scurge apa si ce se intampla. Nu e chiar sfarsitul lumii. O pozitionare potrivita a obiectelor in casa, parchet rezistent la apa si alte masuri preventive vor mai reduce din probleme. Oricum, daca ai pune deoparte banii pe care i-ai da pe asigurare, in 5-10 ani sau cat timp trece intre 2 inundatii ai strange suficient ca sa acoperi orice pierderi. Asta, in fine, depinde si de ce ai prin casa. La mine o asigurare pur si simplu nu se justifica. In rest, incerc pur si simplu sa fiu prevazator.
Tapetul ala eu stiu ca e cauciucat, caz in care e putin probabil sa se desprinda chiar daca folosesti adeziv clasic de tapet: in ziua de azi adezivii de tapet sunt mult mai eficienti fata de acum 10 ani, sa zicem, pe de alta parte in caz de inundatie serioasa riscurile sunt mai mari cu un tapet decat cu o vopsea buna, avantajul cel mai mare cu tapetul e ca ascunde denivelarile peretelui, atat! daca vrei sa-l dai vreodata jos, inebunesti...
Iar in pribinta asigurarii pe casa, rationamentul tau, ca de altfel al majoritatii dintre noi, e defectos rau: asigurarea se face nu numai pt inundatii, ci si pt incendii si cutremure! imposibil sa nu fi vazut la televizor cate apt sunt distruse la o explozie sau incendiu, pe langa cel impricinat; cazul de la Zalau il mai tii minte? cum poti sa te pregatesti la asa ceva? te bazezi pe statul roman ca-ti da alt apt? nu mai vb de un cutremur mai serios care e asteptat o data la vreo 50 ani, si i s-a cam implinit termenul, D-ne fereste !( pan' te nimereste!) Daca imi urmaresti posturile, ai sa vezi ca nu lucrez in asigurari, dar rationamentul meu este ca sunt prea amarat ca sa risc sa raman fara casa!

Edited by mutulica_41, 06 December 2008 - 14:12.


#5
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Tapetul e din fibra de sticla - am precizat in primul post. E neted, ca o hartie mai groasa, si se vopseste. Rolul lui e sa acopere o retea de fisuri care se incapataneaza sa reapara si sa ma scape de volumul mare de munca, timp si bani necesar pentru alte solutii.

Am citit si eu despre faptul ca e destul de dificil sa dai jos un tapet, deci presupun ca adezivii actuali tin totusi destul de bine. La mine ideea ar fi sa ramana definitiv pe perete, n-am de ce sa il dau jos decat daca eventual sunt probleme cu aderenta.

Referitor la asigurare, eu ma referisem strict la inundatii. Nu se specifica in asigurare daca include furt, inundatii, incendiu etc? Oricum, singura asigurare necesara mi se pare una care sa acopere pretul apartamentului ca proprietate imobiliara - in caz de cutremur puternic, de exemplu, sa nu ramai fara casa. Extinderea asigurarii la lucrurile din casa si finisaje declarate la valoarea reala, pentru cazuri gen inundatii, incendii etc, nu consider necesar. Distrugerile majore sunt improbabile, iar cele minore sunt acoperite de banii pe care ii pui deoparte in loc sa-i dai pe asigurare. Si chiar daca totusi se intampla vreo grozavie improbabila, o sa supravietuiesc. Practic depinde de ce ai in casa si de nivelul de securitate pe care ti-l doresti. Eu sunt dispus sa risc si sa cheltui mai putin - e doar parerea mea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate