Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

„Copiii Soarelui”: parinte revoltat, cer ajutorul celor in situatia mea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Parinti-Disperati

Parinti-Disperati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2008
„Copiii Soarelui” din Dumbrava de Sus, Ardelean Farcaș sau „Adi”, vipassana
Sechestrare de persoane, spalare de creiere, tratamente inumane si copii care nu merg la scoala, nu beneficiaza de medic, de educatie.

Sunt indignat de ceea ce se intampla  acolo in zilele noastre , vreau sa iau legatura cu cei care vor sa faca ceva in aceasta privinta (mai ales cu parintii care au copii acolo, ca si mine) pentru ca asa ceva sa nu se mai intample.
Pe cei care nu stiu ce se intampla acolo cu adevarat, ii rog sa nu comenteze. Acesta este un strigat de ajutor!


PS daca topicul e gresit postat, rog moderatorii sa il mute unde cred de cuviinta.
Multumesc!

#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Pai ce se intampla acolo?

#3
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008
N-am inteles nimic... <_<

#4
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008

View PostParinti-Disperati, on Nov 26 2008, 23:12, said:

„Copiii Soarelui” din Dumbrava de Sus, Ardelean Farcaș sau „Adi”, vipassana
Sechestrare de persoane, spalare de creiere, tratamente inumane si copii care nu merg la scoala, nu beneficiaza de medic, de educatie.

Sunt indignat de ceea ce se intampla  acolo in zilele noastre , vreau sa iau legatura cu cei care vor sa faca ceva in aceasta privinta (mai ales cu parintii care au copii acolo, ca si mine) pentru ca asa ceva sa nu se mai intample.
Pe cei care nu stiu ce se intampla acolo cu adevarat, ii rog sa nu comenteze. Acesta este un strigat de ajutor!


PS daca topicul e gresit postat, rog moderatorii sa il mute unde cred de cuviinta.
Multumesc!
Te rog detaliaza, sa intelegem si noi  :mellow:

#5
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Cheama Protectia Copilului ca ii ia pe sus si pe sectanti si pe parintii copiilor.

#6
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postrebel78, on Nov 27 2008, 11:42, said:

Te rog detaliaza, sa intelegem si noi  :mellow:
Ce zice Google: http://www.gnspy.org...relui__n72.html  ;)

#7
rkm

rkm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2008

View PostParinti-Disperati, on Nov 27 2008, 04:12, said:

„Copiii Soarelui” din Dumbrava de Sus, Ardelean Farcaș sau „Adi”, vipassana
Sechestrare de persoane, spalare de creiere, tratamente inumane si copii care nu merg la scoala, nu beneficiaza de medic, de educatie.

Sunt indignat de ceea ce se intampla  acolo in zilele noastre , vreau sa iau legatura cu cei care vor sa faca ceva in aceasta privinta (mai ales cu parintii care au copii acolo, ca si mine) pentru ca asa ceva sa nu se mai intample.
Pe cei care nu stiu ce se intampla acolo cu adevarat, ii rog sa nu comenteze. Acesta este un strigat de ajutor!


PS daca topicul e gresit postat, rog moderatorii sa il mute unde cred de cuviinta.
Multumesc!



Cati ani are copilul dvs?

#8
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Si cum naiba nu iti poti lua copilul inapoi?!  :angry: Salata ii faceam pe toti daca se opuneau.

Explica totusi cu cuvintele tale ce se intampla acolo. Adevarul e mai ... complet daca ai mai multe surse de informare.

Edited by Maresalul, 27 November 2008 - 12:06.


#9
MarikoSan

MarikoSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.09.2007

View Postandrei_0, on Nov 27 2008, 11:22, said:

Pai ce se intampla acolo?
"e o mare excrocherie totul!! acesti oameni ademeniti in "copiii soarelui" sunt realmente imbolnaviti fizic, psihic, moral. Asa- zisul 'profesor' este un excroc fara nici o idee de cultura indica, manipuleaza niste oameni vulnerabili ,exploateaza realitatea lor de moment pentru a-i transforma in mama de lucru neplatita pentru terenurile pe care "domnul" ADI le exploateaza agricol, le anuleaza prin "tehnicile de meditatie" proprii identitatea, intelectualitatea, ii duce aproape de sucid.
Imaginarul vindecator de sida, cancer si alte nenorociri ale lumii nu poate chiar problemele sufletului si ale mintii sa le vindece!!!!!!!!!!
fost copil al soarelui - deva"

#10
forever_yours

forever_yours

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 26.11.2008

View PostParinti-Disperati, on Nov 26 2008, 23:12, said:

„Copiii Soarelui” din Dumbrava de Sus, Ardelean Farcaș sau „Adi”, vipassana
Sechestrare de persoane,spalare de creiere, tratamente inumane si copii care nu merg la scoala, nu beneficiaza de medic, de educatie.
Unde?!
Sa ma duc si eu pana acolo <_< .

#11
Parinti-Disperati

Parinti-Disperati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2008

View Post654321, on Nov 27 2008, 11:51, said:

"Vipassana e o tehnica binecuvantata, dar daca totul e asa de roz acolo, de sunt parinti disperati?? Ce rost are sa faci facultate ca sa spargi nuci iarna?? De ce sunt intelectuali care nu-si dau copii la scoala?? Daca-l cauta pe Dumnezeu de ce nu-l gasesc la manastire?? Ce fel de familii ofera copiilor de acolo (unde femeile si barbatii stau separat !) ce pot invata acesti copii din comportamentul parintilor lor intelectuali care dispretuiesc cartea si societatea si nu-si vorbesc decat strictul necesar?? Daca ai cea mai mica urma de iubire in tine ia atitudine pentru copiii cu a caror suflete se joaca acest fals guru, de fapt securist si puscarias.
safira - hunedoara"

#12
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
Pe parcursul celor 10 zile, toti cei care participa la un curs de Vipassana, incluiv cuplurile, trebuie sa respecte riguros cinci principii: sa nu ucida, sa nu fure, sa se abtina de la orice activitate sexuala, sa nu minta si sa nu consume tutun, alcool si nici un fel de substante toxice pentru organism. Cursantii avansati mai trebuie sa nu manince dupa prinz, „sa se abtina de la orice distractie a simturilor”, sa nu poarte nici un fel de podoabe si „sa nu foloseasca paturi inalte si luxoase”. Sint interzise hainele mulate pe corp sau cele transparente. Cursantii nu au voie sa faca plaja si trebuie sa se spele in fiecare zi. Tot ei sint cei care isi spala hainele. Aparatele de radio, cartile, caietele de notite sint si ele interzise, iar casetofoanele si aparatele de fotografiat nu pot fi folosite decit cu acceptul profesorului. Intr-o zi de curs, desteptarea se da la ora 6, urmeaza prima sedinta de meditatie pina la ora 7, micul dejun, iar de la ora 8.30 urmeaza o serie de momente de meditatie, intrerupte doar de masa de prinz, ce se serveste la ora 11, de pauza de ceai de la ora 17 si de discursul profesorului de la ora 19. Stingerea este data la ora 21.30.


aia-s nebuni! mai bine  mi-as trimite copilul la Penitenciarul Jilava!
iar chestia cu "spalatul zilnic" este de-a dreptul sadica!!!

Edited by Pazvante, 27 November 2008 - 15:01.


#13
fir_de_soare

fir_de_soare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 31.08.2008

View PostParinti-Disperati, on Nov 26 2008, 23:12, said:

„Copiii Soarelui” din Dumbrava de Sus, Ardelean Farcaș sau „Adi”, vipassana
Sechestrare de persoane, spalare de creiere, tratamente inumane si copii care nu merg la scoala, nu beneficiaza de medic, de educatie.

Sunt indignat de ceea ce se intampla  acolo in zilele noastre , vreau sa iau legatura cu cei care vor sa faca ceva in aceasta privinta (mai ales cu parintii care au copii acolo, ca si mine) pentru ca asa ceva sa nu se mai intample.
Pe cei care nu stiu ce se intampla acolo cu adevarat, ii rog sa nu comenteze. Acesta este un strigat de ajutor!


PS daca topicul e gresit postat, rog moderatorii sa il mute unde cred de cuviinta.
Multumesc!
Tu ai fost acolo sau stii din auzite ce se intampla?
De fapt, ce se intampla?

#14
rkm

rkm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2008

View PostParinti-Disperati, on Nov 27 2008, 20:23, said:

"Vipassana e o tehnica binecuvantata, dar daca totul e asa de roz acolo, de sunt parinti disperati?? Ce rost are sa faci facultate ca sa spargi nuci iarna?? De ce sunt intelectuali care nu-si dau copii la scoala?? Daca-l cauta pe Dumnezeu de ce nu-l gasesc la manastire?? Ce fel de familii ofera copiilor de acolo (unde femeile si barbatii stau separat !) ce pot invata acesti copii din comportamentul parintilor lor intelectuali care dispretuiesc cartea si societatea si nu-si vorbesc decat strictul necesar?? Daca ai cea mai mica urma de iubire in tine ia atitudine pentru copiii cu a caror suflete se joaca acest fals guru, de fapt securist si puscarias.
safira - hunedoara"
Bag sama ca ai fost p'acolo da n-ai inteles nimic.
Va comportati exact ca Inchizitia: cine nu-i ca noi e nebun, ticalos sau bolnav.
Fa bine si te uita in oglinda. Nu stiu daca o sa-ti placa ce vezi

#15
MarikoSan

MarikoSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.09.2007
Bag sama ca ai fost p'acolo da n-ai inteles nimic.
Va comportati exact ca Inchizitia: cine nu-i ca noi e nebun, ticalos sau bolnav.
Fa bine si te uita in oglinda. Nu stiu daca o sa-ti placa ce vezi
[/quote]
asta inseamna ca si tu ai fost acolo si nu ai vazut ce se intampla. daca nu esti in situatia lui Parinti-Disperati, de ce te bagi? topicul nu e pentru cei care nu inteleg sau nu stiu ce se intampla...ci pentru cei care stiu despre ce e vorba si vor sa ajute.
iar relatarile de mai sus sunt cu ghilimele, deci citate ale celor care au fost acolo.

#16
rkm

rkm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2008

View PostMarikoSan, on Nov 27 2008, 22:05, said:

Bag sama ca ai fost p'acolo da n-ai inteles nimic.
Va comportati exact ca Inchizitia: cine nu-i ca noi e nebun, ticalos sau bolnav.
Fa bine si te uita in oglinda. Nu stiu daca o sa-ti placa ce vezi

asta inseamna ca si tu ai fost acolo si nu ai vazut ce se intampla. daca nu esti in situatia lui Parinti-Disperati, de ce te bagi? topicul nu e pentru cei care nu inteleg sau nu stiu ce se intampla...ci pentru cei care stiu despre ce e vorba si vor sa ajute.
iar relatarile de mai sus sunt cu ghilimele, deci citate ale celor care au fost acolo.
Evident, numai ca intre ce si cum e acolo si asazisele relatari e aceeasi diferenrta ca de la zi la noapte.
In rest oricand vom gasi parinti suparati ca odrasla lor nu vrea sa urmeze calea la care au visat.
Daca va imaginati ca si pe forumuri parerile se formeaza dupa dupa cum crea moderatorul (ca la TV) va inselati.

#17
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostPazvante, on Nov 27 2008, 15:00, said:

Pe parcursul celor 10 zile, toti cei care participa la un curs de Vipassana, incluiv cuplurile, trebuie sa respecte riguros cinci principii: sa nu ucida, sa nu fure, sa se abtina de la orice activitate sexuala, sa nu minta si sa nu consume tutun, alcool si nici un fel de substante toxice pentru organism. Cursantii avansati mai trebuie sa nu manince dupa prinz, ?sa se abtina de la orice distractie a simturilor?, sa nu poarte nici un fel de podoabe si ?sa nu foloseasca paturi inalte si luxoase?. Sint interzise hainele mulate pe corp sau cele transparente. Cursantii nu au voie sa faca plaja si trebuie sa se spele in fiecare zi. Tot ei sint cei care isi spala hainele. Aparatele de radio, cartile, caietele de notite sint si ele interzise, iar casetofoanele si aparatele de fotografiat nu pot fi folosite decit cu acceptul profesorului. Intr-o zi de curs, desteptarea se da la ora 6, urmeaza prima sedinta de meditatie pina la ora 7, micul dejun, iar de la ora 8.30 urmeaza o serie de momente de meditatie, intrerupte doar de masa de prinz, ce se serveste la ora 11, de pauza de ceai de la ora 17 si de discursul profesorului de la ora 19. Stingerea este data la ora 21.30.
Nu stiam ca se face asa ceva in Romania. Eu m-as duce. :wub:

Nu inteleg de ce si-a trimis acolo copilul. Totusi, banuiesc ca acest "copil" nu e chiar copil, ci e major si parintele care a deschis topicul habar nu are ce se petrece acolo, de fapt. Vipassana e o tehnica de respiratie. Atat. Te face mai calm, mai relaxat, mai at peace cu tine insuti. :)

Edited by caroline_hi, 27 November 2008 - 18:09.


#18
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postcaroline_hi, on Nov 27 2008, 18:08, said:

Vipassana e o tehnica de respiratie. Atat. Te face mai calm, mai relaxat, mai at peace cu tine insuti. :)
Mancare romaneasca (nu fake, pline de E-uri cum se lauda astia cu conservele lor de mancare "traditionala"  <_< ), palinca pura inainte si vin de Vrancea dupa, injuraturi la greu atunci cand trebuie... cu femeile aplici principiul "nu ierta nimic"... si te asigur ca nu mai trebuie Vipassana ca fii impacat cu tine insuti.  -_-

Chiar daca crapi la 50 de ani macar stii dracu ca ti-ai trait viata asa cum ai dorit. Daca ti-e scris sa mori la 25 de ani atunci nici o tehnica de respiratie nu te va salva.
Cu ce te ajuta Vipassana daca te calca masina sau iti pica caramida in cap?

Auzi tu... sa nu ma gandesc la prostioare o saptamana!  :cursing:

Niste smecherasi au vazut o sursa buna de castig in naivitatea unora care inca mai cred ca devin nemuritori daca respira cracanati sau se "integreaza in absolut", stand infipti (infipte, mai corect) in antena telescopica a marelui guru.  <_<

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate