Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Avitop - Revolutie in termoizolatii

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
i_sorin_i

i_sorin_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2008
inainte de a lua orice decizie in privinta izolatiei termice, va propun sa vizitati site-ul www.avitop.eu
Este vorba de un termoizolant pe interior revolutionar pe baza de polimeri, fiind suficient doar sa zugraviti pentru a avea o locuinta confortabila. Astfel se pot ajunge la economii la caldura de pana la 55%!!!!!!!!!
[ http://www.imobiliarebacau.com/images/banners/reclama3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by i_sorin_i, 25 November 2008 - 17:09.


#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

 i_sorin_i, on Nov 25 2008, 17:07, said:

inainte de a lua orice decizie in privinta izolatiei termice, va propun sa vizitati site-ul www.avitop.eu
Este vorba de un termoizolant pe interior revolutionar pe baza de polimeri, fiind suficient doar sa zugraviti pentru a avea o locuinta confortabila. Astfel se pot ajunge la economii la caldura de pana la 55%!!!!!!!!!
[ http://www.imobiliarebacau.com/images/banners/reclama3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce imi suna a reclama primul tau topic, primul tau post??

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
n-ar fi asa grav sa fie reclama, daca n-ar fi si gogonata rau. 55% mai putine pierderi, de la o vopsea termoizolatoare? sa fim seriosi.

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ma...nu stiu, il mai las, e ceva nou si, desi pare o bagatela nu se stie niciodata. Poate il foloseste careva si ne spune cum a facut in camera 25 de grade iarna fara calorifere. :lol:
Si asta ca e reclama la un material si nu la firma.

#5
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 blimpyway, on Nov 26 2008, 00:26, said:

n-ar fi asa grav sa fie reclama, daca n-ar fi si gogonata rau. 55% mai putine pierderi, de la o vopsea termoizolatoare? sa fim seriosi.
http://www.thermalcontrol.com/  sau mai mult ,cauta cu google "thermal insulating paint"
si eu sint sceptic,dar netul e plin de astfel de vopseluri!

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 haplea82, on Nov 26 2008, 09:23, said:

http://www.thermalcontrol.com/  sau mai mult ,cauta cu google "thermal insulating paint"
si eu sint sceptic,dar netul e plin de astfel de vopseluri!
E cel mult o vopsea reflectorizanta in IR, poate ca ar reduce cu 55% pierderile de caldura intr-o sera, intr-un cort sau o cutie de carton (model homeless). Pana la a promite economii de 55% intr-o casa normala e cale foaaarte lunga.

Pe thermalcontrol.com se spun aberatii gen

Quote

Our ceramic coatings outperform 4" of foam insulation against heat gain.
  dar nu spune care-i efectiv coeficientul de transmisie termica. (4" foam insulation = 10 cm de polistiren)

Iar "against heat gain" inseamna impotriva supra incalzirii - singurul efect notabil este ca reflecta foarte bine lumina solara si cam orice vopsea alba face asta in proportie de peste 85%.

Netul e plin de motoare cu apa si perpetuum mobile cu magneti. Unele chestii (nu toate) de pe net sunt cioace.

Edited by blimpyway, 26 November 2008 - 10:56.


#7
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
http://www.thermalco...om/insulate.htm   vezi comentariul din partea dreapta!
si eu cred ca este vrajala,stai linistit!dar este plin netul de astfel de vopseluri in tehnologia nanoparticulelor si a nanotuburilor!ca principiu de functionare teoretic,este bine fundamentat ,transferul de caldura facindu-se prin parcurgerea unor distante mult mai mari decit grosimea stratului de vopsea!ceva in genul caramidei poroterm,unde traseul parcurs de  gradientul caldura este mult mai mare decit latimea caramizii!nu stiu daca m-am facut inteles ,sper ca da!cauta pe net si vei gasi descrieri a acestei tehnologii!

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Opinia nu mi-am format-o acum ci urmarind discutiile altora mai avizati. Site-urile alea care spun povesti cu nanotuburi ar face bine sa dea un coeficient concret de transmisie termica - (R-value) la cei 0,5 sau 1mm cat are stratul de vopsea... altfel o folie de aluminiu sau plastic metalizat (precum barierele de vapori intre vata minerala si rigips) au fix aceleasi calitati de reflexie, sau chiar mai bune.

#9
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pai citeste in partea dreapta a ultimului linck,e scris clar: R~=5 cind este aplicata la interiorul cladirii!
ca si principiu ,tehnologia nanotuburilor este revolutionara!dar nu cred ca  vopselurile astea au  a face cu ea!

Edited by haplea82, 26 November 2008 - 12:00.


#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Dar aia R5 se simt cand nu e izolata deloc, nu sunt cumulativi la R-ii deja existenti. Intr-un container de tabla poti sa lipesti folie reflectorizanta pe peretele interior si o sa se simta o scadere a pierderilor de caldura (care-s semnificative pentru ca obiectele din interior sunt mult mai calde decat peretii, iar caldura radiata de acestea  nu va mai fi absorbita de pereti, fiind reflectata inapoi de folie. Daca acelasi container mai are 10 cm de izolatie pe exterior, efectul foliei devine neglijabil. Temperatura foliei (sau vopselei reflectorizante) sa va fi egala cu cea a interiorului si nu va mai fi un gradient de temperatura pe care sa-l combata, transmisia se va face in primul rand prin conductie.

Am mai gasit un site care pretindea R 250/inch la bilutele lor nanoscopice de ceramica -  asta in conditiile in care panourile cu vacuum (cele mai performante izolatoare la o grosime data) au un coeficient de transmisie de numai 30-40/inch, iar polistirenul are R de 3-4.

Edited by blimpyway, 26 November 2008 - 12:20.


#11
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
vacuum total r=250/inch! panouri cu aerogel in  tehnologie nano presiune atmosferica r=14/inch,vid inalt r=140/inch,o normalitate la toate firmele producatoare!se folosesc de ani buni !

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 haplea82, on Nov 26 2008, 13:58, said:

vacuum total r=250/inch! panouri cu aerogel in  tehnologie nano presiune atmosferica r=14/inch,vid inalt r=140/inch,o normalitate la toate firmele producatoare!se folosesc de ani buni !
vacuum total o fi in spatiul cosmic si-n golul din  bilutele alea dar caldura n-are nevoie s-o ia pe-acolo, ca vopseaua nu-i facuta din vacuum.

Edited by blimpyway, 26 November 2008 - 21:57.


#13
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

 blimpyway, on Nov 26 2008, 21:55, said:

vacuum total o fi in spatiul cosmic si-n golul din  bilutele alea dar caldura n-are nevoie s-o ia pe-acolo, ca vopseaua nu-i facuta din vacuum.
problema este mai complexa decit pare la prima vedere!vezi ca exista cercetari in domeniul materialelor compozite nano-tuburi de carbon si alumina!vezi ce coeficient de tranzmitere a caldurii au pe axa longitudinala!in orice caz nano tehnologia este f promitatoare in domeniul izolatiilor!aerogelul este un gel in care componenta lichida a fost inlocuita cu un gaz,nu se elimina posibilitatea ca acesta sa aiba consistenta unei vopsele!exista un aerogel care imita proprietatile sticlei,cu r=14/inch,inconvenientul este ca este casant,dar se lucreaza pt inlaturarea acestuia!
cert este ca sint multe firme pe piata care incearca sa profite de naivitatea oamenilor ,incercind sa vinda produse minune,dar asta nu semnifica ca nu exista posibilitatea dea obtine produse  care sa detina proprietati "miraculoase"fata de cele cunoscute in prezent

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
M-am plictisit, vorbiti romaneste!!! :D

#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
m-ar interesa pretul

#16
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
despre aerogel sunt uimit ca se vorbeste in romania, este atat de scump incat mi am luat campii in cap cand am discutat cu cineva in germania la un targ.
dar am apucat sa arunc un ochi pe o foaie, asa smechereste fara sa vreau si la aerogel erau trecute mai multe preturi in coloane si cel mai mic pret de acolo presupun ca era ceva un fel de pret de intrare fara taxe banuiesc, pt ca habar nu am de limba germana, si acest pret era de vreo 5-6 ori mai mic decat cel care mi l spusese neamtu...wtF ?
in plus faimosul produs de era spatiala american, mai avea ca tara de provenienta china...deci oare la ce pret l om gasi acolo....microscopic cred....
nu credeti ca se poate realiza si in romania ceva asemanator...la preturi umane, ca bine arata peretii din aerogel.....!!!!!
ceva chimisti avem pe aici?

#17
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
ceva preturi pt aerogel se popt gasi aici: http://www.mkt-intl....elOrderForm.PDF
tare-s curios care este  pretul la vopseaua "minune" de la care a plecat discutia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate