Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Orcad Layout

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cipoksan85

cipoksan85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2008
In prezent folosesc Orcadul pentru, atat pentru proiectele scolare, dar si pentru micile mele proiecte, dar din cand in cand ma mai lovesc de kteva obstacole pentru care imi pierd mult timp cautandule pe internet.
      In prezent incerc sa fac un proiect prin metoda press and peel, iar mie imi trebuie schema din Design sa fie in oglinda. M-am tot uitat am tot cautat dar nu prea am gasit . Intrebarea este cum dau mirror la o schema din layout, si in ce moment al realizarii acesteia?

#2
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 10.02.2007
Daca dadeai un search gaseai chiar pe acest forum raspunsuri la intrebarile tale. Urmareste urmatoarele linkuri:

http://forum.softped...t...t&p=5516908
http://forum.softped...t...377416&st=0
http://forum.softped...t...77416&st=18

View Postcipoksan85, on Nov 23 2008, 12:44, said:

...In prezent incerc sa fac un proiect prin metoda press and peel, iar mie imi trebuie schema din Design sa fie in oglinda...
... Intrebarea este cum dau mirror la o schema din layout, si in ce moment al realizarii acesteia?
Evident, cand vrei sa tiparesti cablajul. Proiectarea o faci avand ca layer top (layer 1) - fata cu componentele.
Adica proiectezi placa vazuta dinspre piese. Daca rutarea e pe un singur layer, acesta va fi layerul bottom (layer 2), adica fata cablata, e fata opusa componentelor. Pe asta trebuie sa o tiparesti in oglinda (mirror).
Procedura e indicata aici:
http://forum.softped...t...t&p=4624219
Deci tiparirea se face cu File->Print/Plot, bifandu-se, dupa necesitati, optiunile din poza urmatoare:
Attached File  help6.png   8.87K   59 downloads

#3
cipoksan85

cipoksan85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2008
Multumesc mult, em2006, chiar mi-a fost de mare ajutor. Acum mai am o problema... adica nu prea reusesc sa fac ceva, incerc sa adaug piese la cablajul din layout,(daca se poate ti-as fi recunoscator!!). Incerc sa atasez pini de legatura pe traseiele cablajului, iar din capture, nu prea stiu pe unde sa ii gasesc!!

#4
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007
Cauta pinul componentei care e mai aproape de traseul pe care doresti sa atasezi conector si te uiti la numele componentei (ex r2)  ; mergi in capture si cauti componenta respectiva iar pe traseul respectiv atasezi un conector sau ce doresti .
Regenerezi netlist (bifezi run eco to layout).

Edited by maxx_oo7, 24 November 2008 - 22:55.


#5
cipoksan85

cipoksan85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2008
Daaaa,exact asta vreau si eu sa fac(sa atasez un conector,pin) dar nu stiu cum sa il gasesc in librarie, in capture!! Dar din laout se pot atasa componente?
In layout, am gasit in library manager, cam ce imi trebuie dar nu stiu cum sa-l atasez!! Pls help, semestrul se termina iar eu ink nu am facut mare lucru la proiect :confuzzled:

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Ai o optiune in Capture o optiune in momentul in care generezi un .mnl (netlist) pt. cablaj: "Run ECO to Layout". Daca bifezi optiune si generezi un nou .mnl componenta noua iti apare automat in Layout.

#7
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 10.02.2007
Poti adauga orice componente vrei, lucrand direct pe fisierul *.max (din Layout), adica fara sa mai revii in Capture, deci
fara alt netlist, ci cabland manual. Procedezi exact la fel ca in cazul cand vrei sa faci cablajul, fara netlist, fara schema, ci direct in Layout.
Avand activat Component Tool, cu click dreapta -> New... -> Add Component.
Attached File  help10.png   10.63K   26 downloads

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Se updateaza si in Capture? Am folosit metoda asta dar numai in cazul pad-urilor pt. gauri de fixare si nu am verificat.

#9
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postedy_wheazel, on Nov 25 2008, 00:26, said:

Se updateaza si in Capture? Am folosit metoda asta dar numai in cazul pad-urilor pt. gauri de fixare si nu am verificat.
Nu se updateaza ; cel putin la mine nu a mers .

Quote

Daaaa,exact asta vreau si eu sa fac(sa atasez un conector,pin) dar nu stiu cum sa il gasesc in librarie, in capture!! Dar din laout se pot atasa componente?
selectezi place part din capture si alegi libraria connector unde cauti conectorul care il doresti.

#10
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 10.02.2007
In situatia descrisa, nu se updateaza nimic in Capture.

Cand se adauga si se plaseaza footprintul noii componente, trebe sa avem DRC OFF.
Apoi se adauga manual conexiunile dorite folosind Connection Tool, s.a.m.d.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postem2006, on Nov 24 2008, 23:39, said:

In situatia descrisa, nu se updateaza nimic in Capture.

Cand se adauga si se plaseaza footprintul noii componente, trebe sa avem DRC OFF.
Apoi se adauga manual conexiunile dorite folosind Connection Tool, s.a.m.d.

Pai, nu e mai usoara metoda mea? Alegi componenta in Capture, refaci .mnl-ul si ai deja conexiunile facute in Layout, trebuie doar sa cablezi.

#12
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 10.02.2007

View Postedy_wheazel, on Nov 24 2008, 23:48, said:

Pai, nu e mai usoara metoda mea? ...
Daca o metoda e mai usoara ori mai grea, asta depinde de caz (complexitatea proiectului, etc...).
Intrebarea lui cipokasan85 e foarte punctuala:

View Postcipoksan85, on Nov 24 2008, 23:06, said:

...Dar din laout se pot atasa componente? In layout, am gasit in library manager, cam ce imi trebuie dar nu stiu cum sa-l atasez!! ...
iar eu i-am raspuns exact la ce a intrebat.

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postem2006, on Nov 25 2008, 00:29, said:

iar eu i-am raspuns exact la ce a intrebat.

Corect!

#14
cipoksan85

cipoksan85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2008
Da... multumesc mult baieti, pe forumul asta ai pe cine te baza :thumbup: !!!
  Proiectul incepe sa capete contur...sper ca pana miercuri la modulul de proiect sa fie finalizata poza in layout!!
  Acum cred ca urmeaza partea mai 'dificila' si anume transferul pe placuta. Mi-am propus sa folosesc toner transfer method,(tin sa mentionez k nu am mai incercat asa ceva pan acum, nici nu am vazut), m-am documetat si in privinta altor metode, mie asta mi se pare destul de eleganta si accesibila.
   Astept sfaturi din partea celor ce au incercat asa ceva, dar nu numai!! Thx.

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Dupa cateva incercari functioneaza de minune (metoda pnp). Este un topic aici pe "electronica".

#16
cipoksan85

cipoksan85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2008
Hmmm ma cam sperie un pic ceea ce ai spus :rolleyes: 'dupa cateva incercari merge perfect', nu prea am timp de rateuri.... tocmai de aceea asteptam sfaturi, dar dak ai spus  ca este discutat deja, in  alt topic ii dau repede un search. Thx

#17
uriashoo

uriashoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.12.2008
Cum pot sa umplu spatiile libere in orcad layout sa arate ca in imagine?
Si inca ceva. Pot sa salvez schema in format .pdf sau .doc ?

Attached Files



#18
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 10.02.2007

View Posturiashoo, on Dec 16 2008, 15:04, said:

...Pot sa salvez schema in format .pdf sau .doc ?
A fost un topic recent (saptamana trecuta):
http://forum.softped...howtopic=475957

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate