Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

4 sisteme 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Mai muzica tb sa se auda in 4 sateliti + subwoofer.In centru nu se aude decat cu o simulare de surround si oricum aia nu e muzica sau ma rog nu e auditie recomandata pt muzica (nu mai intelegi nimic din stereofonie).


Deci: Options > Prefernces > De la plug-ins alegi Output > Bifezi (la mine asa e) pe cel din mijloc DirectSound Output > dai dublu click pe el si la Device alegi placa ta de sunet.
Siplu. Poti sa bifezi si Alow Hardware Acceleration

Cu asta asculti muzica asa cum trebuie, normal in cei 2 front + 2 rear + subwoofer.
Centrul in mod normal tb sa il auzi la filme si jocuri.Poti bineinteles sa il pacalesti si sa il auzi si la muzica (din driverul placii de sunet) dar ti-am spus pt muzica e nefolositor.

#38
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Oricum eu folosesc mai mult Quinessential pt ca are mai multe medii.Am auzit ca se mai foloseste Foobar pt ca are un egalizator mai avansat.Bafta.

#39
kapka

kapka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2005
Salutare lume. Acum cateva zile mi-am luat X-530-u. Sunt foarte multumit de investitie, insa am o intrebare... placa audio  care o folosesc e integrata in placa de baza (chipset c-media). Se merita o investie intr-o placa mai buna?

#40
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
da, incearca ceva de la Creative. E diferenta destul de mare. PLus ca ofera maximum de compatibilitate (cam) cu orice soft.

#41
coco

coco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.03.2005
Vreau si eu o parere: Bots DS 1505 M (http://www.bots.ro/p...5M-Aluminiu.jpg) sau Jazz J9940B (http://www.jazzspeakers.com/) pentru DVD "stand alone" ???!?!  :wallbash:

#42
moulon

moulon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.04.2005
SAL ALL! Eu am intrat mai tarziu aici ca acu' m-a lovit febra 5.1! Am vazut pe alte forumuri multe lucruri bune despre Genius Deluxe cu placa Creative.

Pentru cei care au avut posibilitatea sa mearga la Media Galaxy: ati incercat asa ceva? (Genius) Si daca da, cum se compara cu X-530 ? Nu deranjeaza ca nu are telecomanda (de nici un fel)?

#43
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Daca vrei pocnitori ia-ti Genius.Sunt totusi pocnitoi cu telecomanda....Mai... citeste toate posturile si ai sa intelegi!

#44
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
Mergi pe Genius... Serios. Nu vreau sa intru in polemici, e doar un sfat. Avizat.

#45
Stars

Stars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.06.2005

cstroie, on Jun 5 2005, 10:37, said:

Mergi pe Genius... Serios. Nu vreau sa intru in polemici, e doar un sfat. Avizat.

<{POST_SNAPBACK}>


Mai, eu vreau sa-mi iau un sistem in doua sapt cel mult. Am citit cat s-a putut pe aici despre Genius si Logitech. Unii baga mana-n foc pentru Genius, altii zic k sunt pocnitori. Daca vreti sa ajutati cu ceva, detaliati fratilor ca sa stie lumea ce sa ia. Altfel, nu inteleg rostul forumului.
eu chiar imi pun speranta in forumul asta ca ma va ajuta sa iau decizia cea mai buna si sper sa nu dau 5 milioane degeaba. Poate ma edifica si pe mine cineva in dilema asta -  mai exact, ce iau de 5mil? Genius Deluxe sau Logitech x-530? ...sau ar mai fi vreo optiune la banii astia? (nu am mai mult!) Va salut.

Edited by Stars, 24 June 2005 - 23:02.


#46
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Ca sa te bag in ceata de tot, incearca cu un sistem de la Creative. Nu o sa-ti para rau! ;)

#47
Stars

Stars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.06.2005

Tyby, on Jun 25 2005, 00:12, said:

Ca sa te bag in ceata de tot, incearca cu un sistem de la Creative. Nu o sa-ti para rau! ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Vreau sa va spun ca am gasit o alta oferta in plaja asta de pret si anume MidiLand S4 7100 Plus (100W RMS, telecomanda, nimic din lemn, insa ceva interesant - o piesa in plus, decodor Dolby Digital ADS-3000 cu LCD). Se pare ca decodorul prezent la MidiLand rezolva problema inactivitatii unora din boxe la ascultarea melodiilor codate pe 2 canale. M-am uitat si pe un review de pe 3DSoundSurge.com si se pare ca acustica este destul de buna la modelul asta.
Nu cred ca modelul asta este nou pentru voi, banuiesc ca il stiti chiar mai bine decat am ajuns eu sa-l stiu pana acum asa k imi permit sa va cer parerea. Genius HT 5.1 Deluxe sau MidiLand S4 7100 Plus?
Mai am cca o saptamana sa ma decid si cred ca sunt in fata uneia din cele mai mari dileme de cand ma stiu :) Pana sa citesc toate forumurile astea eram hotarat asupra Genius-ului, dar dupa ce am vazut atatea pareri m-am pierdut de tot.
Help! ...Anyone?

Tyby, am ascultat la un Creative 2.1 pe soundcard Creative SB Live! si intr-adevar sunetul este placut, insa eu vreau neaparat 5.1 dar ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este problema mp3-urilor pe sistemele astea. Tocmai de asta m-as orienta spre un MidiLand, daca ei sustin ca nenorocirea aia de decodor face ca muzica pe 2 canale sa se auda garantat in toate boxele.

Edited by Stars, 26 June 2005 - 01:11.


#48
Stars

Stars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.06.2005
Pentru un apartament de bloc de 17mp este de ajuns un  sistem Genius. Calitatea sunetului este chiar buna, pana se ajunge la 70-80% din volum. Dar la urma urmei 60-70W sunt mai mult decat suficienti la bloc. Boxele sunt din lemn si asta atrage multa lume, mediile sunt bune, basul se comporta la fel de bine, doar inaltele sufera putin. Un prim dezavantaj ar fi marea problema a sistemului: nu vrea sa foloseasca toate boxele in winamp. Alt dezavantaj (in opinia mea) ar fi ca sistemul este analogic.
Pe de alta parte, MidiLand S4 7100 Plus are o putere comparabila cu a Genius-ului, garantat sa te scoata din pat la un volum mai serios :) . Avantajul lui cel mai mare (dupa mine) este decodorul Digital Dolby care "arunca" sunetul in toate cele 6 boxe, indiferent de codare si indeplineste si functia de panou de control al sistemului. Un plus fata de Genius ar fi lipsa distorsiunilor la un volum mai mare. Alt detaliu care mie cel putin mi-a atras atentia este iesirea pentru casti, care la Genius lipseste cu desavarsire. Ceea ce nu mi-a placut la el este materialul (combinatie de plastic si metal) din care sunt facute boxele si basul mai slab decat la Genius - I being a bass-freak :)
Daca ma poate completa cineva sau macar sa imi dea un sfat prietenesc cu privire la ce alegere ar fi mai buna, i-as fi foarte recunoscator :)

#49
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Vad ca majoritatea sint obsedati sa se auda muzica in toate cele 5 difuzoare, dar ca sursa folosesc mp3 stereo.
Mai oameni buni muzica 5.1 exista doar in format DolbyDigital,DTS,DVD-Audio,SACD, aici gasiti muzica produsa sa se auda ca un spatiu acustic continuu de 360grade.Muzica stereo trebuie sa formeze un soudstage in fata ascultatorului.
Probabil ca cei ce asculta blondi, morandi si alte chestii ce nu au legatura cu muzica, au alt sistem de apreciere a sunetului unde conteaza cantitatea de difuzoare, numarul de cai, dimensiunea basului si unde aprecirea se face cu comentarii gen are bas beton si inalte tapene din toate colturile si unde caracteristici ca transparenta,definitie,soundstage sint notiuni abstracte.
Revenind la sistemele de pc in general pentru muzica sint jalnice, eu folosesc un Logitech Z5500 THX ce suna decent pe jocuri si filme dar cind il compari cu un sistem stereo bun e depasit evident se sesizeaza instant lipsa de detaliu si rafinament la inalte mediile sint congestionate iar basul bubuie fara articulatie si precizie singurul punct unde sta bine este presiunea sonora impresionata la care ajunde fara sa distorsioneze.
Exemplu asta cu un model de top pentru pc,  l-am dat ca sa evidentiez diferentele de apreciere a calitatii sunetului.

#50
Stars

Stars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.06.2005
FC72, uite cum sta treaba din punctul meu de vedere: aici din cate am observat este vorba de sisteme pentru "bugetari", nu ne uitam noi la un 5.1 de 10-15 milioane ca oricum multi nu au de unde sa dea atatia bani. Apoi, toata lumea se refea la mp3-uri fiindca formatul asta este cel mai raspandit si cel mai usor de procurat. Cu 3-4 GB de mp3-uri pe hard iti poti satisface gusturile in materie de muzica. Daca imi iau acum un sistem 5.1, ce fac, sterg toate mp3-urile si imi pun muzica codata Dolby Digital? Plus ca majoritatea nu suntem experti, nu prea avem tangente cu aprecieri ale sunetului de care ai vorbit tu mai devreme. Multi vor un sunet cald, un bass profund, medii si inalte de o calitate sa zicem buna, desi termenii din fraza asta sunt foarte relativi fiindca aici depinde de gusturile si urechea fiecaruia.
Si pana la urma nu mi s-a raspuns la intrebare. Lume, care este mai bun dupa criteriile mentionate in ultimele post'uri, Genius HT Deluxe 5.1 sau MidiLand S4 7100 Plus? ...sau poate stie cineva de ceva mai bun la pretul asta ;)

#51
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Mda ai dreptate am mers prea departe cu aprecierea sau mai bine zis deprecierea sistemelor de pc.
Recomandarea mea merge spre x530 am avut sistemul x230 cel 2.1 citeva luni acasa si era mai bun decit creativul din aceeasi clasa cu liniaritate mai buna si bas mai jos mai profund cu un sunet placut, neobositor .
Geniusul se va auzi mai tare ca presiune acustica dar sufera de variatii mari ale raspunsului in frecventa cu virfuri suparatoare in zona medii inalte cu un bas balait,nearticulat si uruit cu distorsiuni evidente la volum mare unele produse chiar de portul de reflex prost proiectat.Daca tii la calitate si nu vrei neaparat galagie mare evita-l.

#52
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
rog pe detinatorii de sisteme x530 sa faca o descriere amanuntita a acestora ...

#53
Stars

Stars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.06.2005

Alinux, on Jun 27 2005, 14:31, said:

rog pe detinatorii de sisteme x530 sa faca o descriere amanuntita a acestora ...

<{POST_SNAPBACK}>


Tot ce pot sa spun este ca specificatiile le gasesti foarte usor pe Google. Cat despre impresii, m-au facut si pe mine curios colegii de pe forum ( :) ), asa k am fost la magazin si l-am testat. Am ales o melodie cu bas puternic (fiindca evident, sunt maniac) si intr-adevar nu am sesizat distorsiuni la volum mare dar nici nu m-a impresionat sound-ul. Nu e chiar ce m-am asteptat, dupa cate citisem pe forumul asta. Mai ramane sa testez si Genius-ul...toate ca toate dar inclin mult spre Genius, mai ales ca am un prieten care l-a laudat cat se poate - il are de 6 luni. Dar, vorbele sunt la urma urmei vorbe :). trebuie sa ma conving singur. I'll be back :)

#54
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
In magazi e greu sa capeti o imagine foarte clara. Spatiul e mare si in plus e multa galagie. Crede-ma am testat toate boxele la Media Galaxy si imprersia de acolo e cu totul alta fata de cea de acasa. Sunt frecvente si caracteristici care pur si simplu iti scapa. Nu vei sesiza eventualul zgomot de fond si multe altele... In atmosfera de magazin poate ai sa fii mai convins de puterea mai mare a boxelor Genius dar intr-un mediu linistit fii sigur ca ai sa fii convins de calitatile Logitech!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate