Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

4 sisteme 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
quest

quest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.01.2005
Am cautat prin oferte de sisteme audio si m-am oprit la 4 sisteme accesibile ca pret, problema sa pune la calitate pt ca nu sunt lamurit cu calitatea lor. Nu as vrea sa cumpar  ceva si peste 1 luna sa-mi para rau. Daca aveti ceva sfaturi, va multumesc anticipat.
Cele 4 sisteme sunt :

A4Tech ASW-51 5.1 5W/15W 100Hz~20KHz                                       1,711,974
http://www.price.ro/..._-boxe-220.html

Altec Lansing 251 5.1 7W/25W 35Hz~18KHz >70dB                             2,938,374
http://www.price.ro/...B_-boxe-64.html

Creative Inspire P5800 5.1 8W/22W 40Hz~20KHz >80dB                      3,182,860
http://www.price.ro/..._-boxe-322.html

Philips MMS260 5.1 4W/20W 20Hz~20KHz -                                          2,907,000
http://www.price.ro/..._-boxe-300.html

Eu as opta pt prima varianta din cauza pretului, iar firma nu mi se pare chiar necunoscuta sper si calitatea sa fie buna.
Sunt deschis la alte sugestii, dar pana in 3,3 mil.

#2
capdeguma

capdeguma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 17.06.2003
eu as adauga si Logitech X530
http://www.price.ro/..._-boxe-326.html
de fapt eu am ramas la AL 251 si Logi x530 voi pe care o alegeti ??? :confuzzled:
PLS HELP ME>>>>> :rolleyes:

#3
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Am si eu o parere pur personala si subiectiva :
Altec Lansing 251 sunt cele mai proaste boxe pe care le-am avut vreodata . Le-am tinut 2 sapt si i le-am pasat lu sormea si eu am revenit la speakerele de laptop care desi sunt mici macar scrie  JBL pe ele si nu ma zgarie pe creier cum faceau altecurile..

#4
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
nu shtiu dak ajuta, dar si eu m-am itneresat si sunt hotarat pe logitechuri ....

#5
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
N-am vazut pe nimeni care sa aiba sau sa ia in calcul Philips MMS460.Chiar nu are sau nu le-a auzit nimeni?

#6
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,142
  • Înscris: 09.09.2003
Philips se aud de rahat, poate de aia :)

#7
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
mai erau GENIUS 5.1, cu carcase de lemn... am auzit numa' de bine despre ele....

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Genius?    Chinezariile alea.

#9
tiger

tiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2005
Eu zic sa iei Logitech-urile dintre toate cele de mai sus. Insa daca asculti mai multa muzica, nu are rost sa-ti iei 5.1. Sunetul stereo se aude cel mai bine pe 2.1, si aici iti recomand Altec Lansing VS4121 cu vreo 2,7 mil. care sigur o sa-ti "scuture" biroul. :)
aici poti sa vezi un review la Altec-uri

#10
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Am oscilat mult intre x-530 si Teacul PM1800 si pana la urma imi iau saptamana viitoare cand am timp Teacul. E mai puternic si are si telecomanda (ce e drept cu fir dar oricum conteaza). Sper sa nu gresesc. End of story. Citesc sure de pareri...cand eu ar trebui sa ascult muzica...

#11
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Pana la urma mi-am luat Logitech-ul....dupa probe peste probe la Media Galaxy unde poti proba oricat orice m-am hotarat.Logitech rulz pe segmentul asta de cost.Mi-a placut mai mult decat Altecul 251.Subwooferul e incredibil.Satelitii sunt parca putin cam slabi insa pe langa el.Oricum isi merita banii.Problema e ca nu poti asculta cum vrei daca stai la bloc ca te scot vecinii...

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am renuntat la un sistem 5.1 Cambrige SoundWorks DDT2200 in favoarea unui Logitch X230 2.1 .M-am plictisit de sunetul 5.1 ,muzica suna mult mai bine in 2.1 sau cel mai bine in 2.0 (adica amplif si boxe mari florstandere ).
X-230 cu toate ca e un entry level de 2 milioane lei cu putin tweak pot suna incredibil de bine cu o definitie a sunetului si o liniaritate remarcabila ,se poate imbunatati prin mici modificari ,creste claritatea si se reduce coloratia cutiilor de plastic de la sateliti ,deasemenea basul poate fi limitat in zona de sus  (urca destul de mult in frecventa si poate fi localizat).
La sfirsit poti obtine un sunet muzical fara excese obositoare ,placut, cu raspuns extins in frecventa la un volum decent ,nu devastator singurele lipsuri ar fi dinamica limitata si imaginea stereo restrinsa dar la pretul ala... e ridicol sa ceri si asa ceva.

#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mda, in fine ... fiecare cu preferintele proprii ...

Pentru computer, nu prea mai concep lipsa unui sistem 5.1 ... Mai mult nu prea ajuta, dar 5.1 e OK. Iar ca sunet / calitate, m-am oprit la Cambridge SoundWorks DTT2200 (Creative). Si m-as opri tot la un Creative si acum (Inspire). Dai un ban, da' stii de ce. (Am setul actual din 2000, si l-am "chinuit" in tot felul de ocazii; inca e "lacrima").

Altecurile nu m-au impresionat niciodata, desi a fost o "isterie" acu vreo 2 ani cu ele. Si mi-au trecut cateva prin mana. Logitech & Philips sunt prea "consumer". Cel putin la clasa 5.1.

A4Tech - sincer, NU am vazut produse cu adevarat bune facute de firma asta, asa ca ma abtin de la alte comentarii.

#14
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
a4tech - pocnitori

philips - pocnitori de firma

creative - bunicele, cel putin 2.1 2400 ale mele sunt bune

altec - au luat-o in jos in ultima vreme

logitech - m-au uimit

#15
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
am avut ocazia sa "forjez" niste Logitech Z-5500  :w00t: (ra)suna miezu`

#16
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
M-am inselat cand am spus ca parca satelitii sunt parca putin cam slabi.Boxele se aud incredibil.Nu sunt monitoare de studio dar pentru banii astia si pentru niste boxe de calculator X-530 sunt extraordinare.Sunt mai mult decat incantat.Incercati.

#17
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Mai quest tu ce ti-ai mai luat pana la urma?

#18
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
si eu mi-am luat x-530; Nu am ce reprosa, se aud super marfa :) Nu am auzit si alte boxe, in schibm imi palce cum se aud astea ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate