Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Impartire bunuri dobandite in timpul casatoriei

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Am inteles din acest forum ca bunurile dobandite in timpul casatoriei se impart la jumatate , indiferent de contributia pe care a avut-o fiecare !
Eu am un prieten care a divortat dupa doi ani de casatorie ( mai mult nu a mai rezistat )  :console: , si ea nu a primit decat o treime , iar el restul .
Mentionez ca el a contribuit mai mult la suma ( 200 000 lei ) , cu toate astea ea a primit 65 000 lei si el a trebuit sa plateasca si cheltuielile de judecata . :death:
Ea a avut un apartament pe care l-a adus capital social in firma , iar el a ajutat-o sa plateasca si un credit pe care ea l-a luat pe firma .
Intrebarea mea este , cum se poate proteja un barbat de o profitoare , pentru ca am constatat ca nu toate profitoarele , ( nu am scris curve ) sunt sarace , unele dintre ele chiar au bine de tot . :cursing:
Se poate incheia si in Romania un contract prenuptial intre cei doi soti , dar nu am inteles ce se poate scrie in el astfel incat sa fie legal .
Nu astept un raspuns urgent pentru ca nu intentionez sa ma insor asa curand , dar este bine de stiut .
In viata este bine sa fi prevazator , asa ca inainte sa te gandesti sa te casatoresti , trebuie sa te gandesti cum divortezi , tot asa cum vara trebuie sa-ti faci sanie si iarna caruta . :nonobad:
Va multumesc anticipat pentru raspuns !

#2
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune. Sa iti dau niste exemple ca sa te lamuresc: bunurile in urma unei donatii, mosteniri nu sunt bunuri comune doar daca beneficiarul nu a prevazut ca ele vor fi comune. Sunt mai multe dispozitii in legatura cu intrebarea ta.

#3
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Dau, on Nov 13 2008, 02:42, said:

Nu toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune. Sa iti dau niste exemple ca sa te lamuresc: bunurile in urma unei donatii, mosteniri nu sunt bunuri comune doar daca beneficiarul nu a prevazut ca ele vor fi comune. Sunt mai multe dispozitii in legatura cu intrebarea ta.
Multumesc pentru raspuns !
Stiam ca bunurile mostenite devin bunuri comune numai daca este prevazut expres acest lucru de persoana care a fost mostenita !
Si de donatii stiam ,am uitat insa sa precizez !
Eu ma refeream la bunurile obtinute ( aici intra si sumele de bani ) din munca .
Adica daca eu castig 500 lei si femeia 2500 , si dupa un an strangem 20 000 lei , cand divortam eu iau 10 000 si ea tot 10 000 , chiar daca ea a avut un salariu mai mare ?

#4
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am inteles la ce te referi.
In acest caz, sotia ta trebuie sa dovedeasca (cu un avocat bun:) ) ca ea a contribuit cu 2500, pe cand tu doar cu 500. Instanta stabileste cota fiecaruia la suma respectiva.
Pe scurt... trebuie demonstrata contributia sotilor pt bunurile respective.

Edited by Dau, 13 November 2008 - 03:23.


#5
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
in romania nu sunt admise (încă) contractele prenupțiale, ele fiind nule de drept

intr-adevăr se presupune că ambi soți contribuie în mod egal la bunurile comune, dar nu este o prezumție stabilită în acest sens

cu probe concrete si nu neapărat cu un avoicat foarte bun, poți obține și un procent mai mare, oricum maximul de care știu cu certitudine este de 80 % - 20 % or fi si procente mai mari dar nu am vazut negru pe alb asa ceva.

oricum vor fi introduse mai multe posibilitati in noul cod civil dar nu se stie cand va intra asta in vigoare

mostenirile sunt bunuri proprii donațiile la fel cu excepția cazului când se specifică expres că donatia este bun comun

#6
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Multumesc pentru raspuns !
Uzual se foloseste procentul de 25 % , chiar daca ea a fost casnica si el a castigat 100 000 de lei anual ( dovedit cu acte ) , pentru ca se considera ca si ea a contribuit la casnicie , si ca nu a urmarit sa se imbogateasca din casatorie , mai ales daca nu are o reputatie indoielnica , reputatie dovedita prin probe !

#7
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
cred ca glumesti si cea mai depravată sotie dacă a contribuit in orice mod la bunurile comune este considerată coproprietar

#8
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 madman2711, on Nov 14 2008, 08:48, said:

cred ca glumesti si cea mai depravată sotie dacă a contribuit in orice mod la bunurile comune este considerată coproprietar
Este considerata coproprietar , dar primeste un procent mai mic , nu jumate-jumate !
Se poate invoca ca divortul este provocat de comportamentul sotiei , care prin casatorie a urmarit dobandirea unor bunuri materiale !

#9
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 buteliearagaz, on Nov 14 2008, 23:30, said:

Este considerata coproprietar , dar primeste un procent mai mic , nu jumate-jumate !
Se poate invoca ca divortul este provocat de comportamentul sotiei , care prin casatorie a urmarit dobandirea unor bunuri materiale !
Procentul e cel mai bine sa-l stabileasca cei doi, e mult mai simplu si mai putin costisitor. Dar daca se ajunge la judecata, acolo se iau in calcul mult mai multi factori, cum ar fi custodia, cuantumul pensiei alimentare, desigur, veniturile celor doi, eventualele credite existente etc. Nu-i asa simplu. Uneori, sotii care merg la "separatie" raman impreuna cand vad ce bataie de cap este.

#10
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 snipest, on Nov 17 2008, 08:44, said:

Procentul e cel mai bine sa-l stabileasca cei doi, e mult mai simplu si mai putin costisitor. Dar daca se ajunge la judecata, acolo se iau in calcul mult mai multi factori, cum ar fi custodia, cuantumul pensiei alimentare, desigur, veniturile celor doi, eventualele credite existente etc. Nu-i asa simplu. Uneori, sotii care merg la "separatie" raman impreuna cand vad ce bataie de cap este.
Raman impreuna doar cei care au venituri asemanatoare !

#11
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
si cum demonstrezi că asta a vrut, dobândirea de bunuri materiale, că asta presupune că soțul este un lache care a picat în capcana unei scorpii materialiste ceea ce il face vinovat de înaltă prostie

dacă tot era bogat și inteligent trebuia să se gândească și la asemenea aspecte, și există diverse solu?ii pentru ca bunurile din timpul căsătoriei să fie dobândite prin intermediari persoane fizice si juridice apropiate so?ului mai bogat și de?tept (despre care nu este cazul dacă și-a luat o materialistă nimfomană adulterină)


vorba proverbului cine nu casca ochii casca punga

Edited by madman2711, 19 November 2008 - 16:29.


#12
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 madman2711, on Nov 19 2008, 16:28, said:

si cum demonstrezi că asta a vrut, dobândirea de bunuri materiale, că asta presupune că soțul este un lache care a picat în capcana unei scorpii materialiste ceea ce il face vinovat de înaltă prostie

dacă tot era bogat și inteligent trebuia să se gândească și la asemenea aspecte, și există diverse solu?ii pentru ca bunurile din timpul căsătoriei să fie dobândite prin intermediari persoane fizice si juridice apropiate so?ului mai bogat și de?tept (despre care nu este cazul dacă și-a luat o materialistă nimfomană adulterină)


vorba proverbului cine nu casca ochii casca punga
Traiesti langa un om toata viata si nu stii ce-i poate pielea !
Oamenii se mai schimba sa stii , mai ales atunci cand dau de bani !
Diferentele de castiguri materiale ( si nu numai )  , ajung sa duca la despartire !
Daca esti bogat , asta nu inseamna ca esti si inteligent , sau ca ai sa devii !
Nu toate scorpiile materialiste sunt sarace sau curve ,multe dintre ele pot sa-si descopere aceasta vocatie pe parcurs !
Aicise dezbate daca o casatorie este o afacere sau nu !

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ma intreb cati din cei ce au postat mai sus sunt casatoriti sau si mai bine, au fost si au trecut printr-un divort.
Asa, pareri ca de pe "marginea santului" poate sa aiba oricine...

#14
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Intrebare: Actiunile / partile sociale dobandite inaintea casatoriei pot sa-si creasca valoarea in timpul acesteia. Aceasta valoare crescuta intra la imparteala ?

#15
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
eu sunt casatorit
si am trecut prin mai multe divorturi si partajuri (nu ale mele)

#16
mihhaiandrei

mihhaiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.05.2008
sa inteelg ca bunurile dobindite inaintea casatoriei  intra la mostenire daca propietarul  lor moare si are  mostenitori legali, ? :angry:  asta e valabila si pentru mosteniri?

mai am o intrebare , stitzi cum se spune facerea de bine futerea de ...,.,portofel,,,,,,,,, concret am facut un credit pt un prieten  si am luat un frigider  urmind ca sa-mi achite ratele lunar  , el neputind sa ia fiind pe lista neagra a banciilor, inter timp a achitat o parte din rate , dar a plecat din tara  sa munceasaac  afara  spunindu-mi ca sa stau fara grija ca plateste el tot ..............asa de bine a platit ca m-am trezit cu somatie de la executor judecastoresc ca  am de platit 2400 lei :wallbash: asta pentru un amarit de arctic      ...de persoana respectiva nu mai dau  si vreau sa stiu in cit timp se prescrie dracovenia asta, ca nu am de gind sa  platesc asa ceva ,,,,s-au cum sa fac , m-am trezit cu somatia  executorului pusa la posta  si cu un plic de la societatea de asigurari ca sa platesc .

#17
Dhaukos

Dhaukos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 26.05.2008
@anicora: Nu.
@mihhaiandrei: 3 ani. La comunicarea somației, termenul de prescripție s-a întrerupt. Orice act de executare întrerupe termenul de prescripție, după care începe să curgă un nou termen. Vei ajunge să plătești mai mult, inclusiv cheltuieli de executare. Sfatul meu e să plătești. În fond, asta ți-ai asumat la luarea creditului.

#18
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
vroiam sa stiu si eu ceva,daca inainte de casatorie ai un bun <un apartament de exemplu,proprietate persoanala>si divortezi peste 5 ani,trebuie sa imparti apartamentul tau cu sotul?sau sotia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate