Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Incarcator Li-Ion

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postbit 61, on Dec 6 2005, 18:38, said:

Am spus ca trebuiesc inlocuiti in mod obligatoriu tot cu Li-ion,nu cu Ni-Cd sau
Ni-Mh.Daca nu gasesti acum.Li-ion 3.6V max.2000mA/h (prin inserierierea a
2 pile se obtin 7,2V la 2000mA/h) atunci cauta la Telezimex sau Doctor Video.
Au acumulatori pentru camere video,aparate foto digitale,etc.

Totusi,am o nedumerire:de ce nu pot folosi accu NI-Cd,ca doar e vorba de tensiunea si amperajul care le au ,nu de tipul lor?Sa fie vorba de montajul electronic cu care intra in contact?Sau ce?
p.s.eu sunt din Braila si nu avem asemenea magazine.M-am interesat prin magazinele noastre si nu au ce-mi trebuie mie :confuzzled:
Va astept cu alte propuneri
Pespect !

#20
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postnirosbog, on Dec 7 2005, 00:14, said:

Totusi,am o nedumerire:de ce nu pot folosi accu NI-Cd,ca doar e vorba de tensiunea si amperajul care le au ,nu de tipul lor?...
Din aceeasi cauza pentru care nu poti pune benzina in loc de motorina la un motor diesel... :D

#21
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
o.k.Am inteles,deci trebuie sa renunt la accu meu Ni-Cd.In concluzie:cu un alt accu(Li-ion)pot alimenta camera,folosindu-ma de montajul electronic de la un alt accu Sony9legandu-l identic ca cel Sony)?
p.s.am un tel Nokia la care am 2 accu:unul ni-cd,altul li-ion.La asta de ce merg ?(referitor la *benzina in loc de motorina la un motor diesel... *)

#22
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postnirosbog, on Dec 7 2005, 00:50, said:

Am un tel Nokia la care am 2 accu:unul ni-cd,altul li-ion.La asta de ce merg ?(referitor la *benzina in loc de motorina la un motor diesel... *)

Amin2 au tensiune de 3.6 V, cel NiMH are 3 celule de 1.2V, cel LiIon are 1 celula de 3.6V

Din motive de marketing - avantaje de greutate - capacitate - efect memorie se vind numai acumulatori LiIon pt camerele video digitale. Nici telefoane nu am mai vazut cu NiMH!  :nonobad:

Daca vrei, poti sa iti iei un UPS in rucsac, e mai ieftin decit un acumulator original pt camera video dar are 5 kg in loc de 100 grame...

Edited by H725, 07 December 2005 - 01:32.


#23
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Am facut o comparatie si electronica este diferita la doua tipuri de acumulatoare: NP-FM30 si NP-F570...
Deci acumulatorul tau NP-FM30
[ http://tinypic.com/ib9jy0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si un acumulator mai mare NP-F570
[ http://tinypic.com/ib9ke9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://tinypic.com/ib9koz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Totusi rezistentele serie sunt identice R=0.05 ohmi, dar difera elementul de control...

#24
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Va multumesc amandurora!In concluzie:trebuie neaparat sa-mi cumpar accu originali sau ceva similar.Totusi,imi vine in minte o idee:am o alta camera Sony,putin mai veche,analogica,model SONY CCD-TR415E,si care functioneaza cu accu model NP-F330 Li-ion(sunt putin mai mari decat NP-FM30).Intrebare:ma pot folosi de ei(am 2 buc.)la alimentarea camerei digitale?Cum?Eu ma gandeam sa-i cuplez la camera prin mufa de alimentare a camerei de la incarcator.Se poate?
Respect! :peacefingers:

#25
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postnirosbog, on Dec 7 2005, 10:30, said:

Va multumesc amandurora!In concluzie:trebuie neaparat sa-mi cumpar accu originali sau ceva similar.Totusi,imi vine in minte o idee:am o alta camera Sony,putin mai veche,analogica,model SONY CCD-TR415E,si care functioneaza cu accu model NP-F330 Li-ion(sunt putin mai mari decat NP-FM30).Intrebare:ma pot folosi de ei(am 2 buc.)la alimentarea camerei digitale?Cum?Eu ma gandeam sa-i cuplez la camera prin mufa de alimentare a camerei de la incarcator.Se poate?
Respect! :peacefingers:


#26
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am o alta camera Sony,putin mai veche,analogica,model SONY CCD-TR415E,si care functioneaza cu accu model NP-F330 Li-ion(sunt putin mai mari decat NP-FM30).Intrebare:ma pot folosi de ei(am 2 buc.)la alimentarea camerei digitale?Cum?Eu ma gandeam sa-i cuplez la camera prin mufa de alimentare a camerei de la incarcator.Se poate?
Respect!  :peacefingers:

#27
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
Salut am facut rost de niste acc LI-ION de dvd portabil de 7.2v la 3600mAH pachetu si de un pachet de 12v de 4400mAH cu ce anume as pute sai incarc pentru ai folosi la o barmasina de 9.6v cu acc clasici de gen NI-CD SAU NI-MH.

Mersi astept parerile voastre. ''in bine''

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
http://www.belza.cz/charge/liion2.htm
http://majek.mamy.to/1wire/
http://www.instructa...attery-charger/

...poate te ajuta cu ceva...

#29
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
in principi am prina ideea dar pe mine mar interesa sa incarc 3.4 sau 5 celule in serie sau in paralel de 3.7V bucata care care au intre 1000-2000mAH(bucata) adica sa fac un pachet inte 9.6-12V ce am gasit eu si ce miai trimis incarca maxim 2 celule si restu o celula. Daca are cineva facu sau vreo schema care incarca de la 3(inclusiv) celule in sus.

Mai astept ideii si scheme  +comentari

cel roz este de 1200mAH
cel portocoliu este de 1900mAH

nu sun de dimensiunile unui R6 sunt mai mari

Attached Files



#30
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
nu stie nimeni cu sa incarc 3.4 sau 5 celule in serie nu aveti care va o schema sau un link????

#31
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ai mai sus cateva solutii pentru chargere pentru acumulatori Li-Ion.
Atentie ca pentru acest tip de acumulatori este mult mai critica tensiunea la care trebuie limitata incarcarea.
Uzual tensiunea maxima 4.1-4.2V.
Daca vei inseria elemente trebuie ca incarcatorul sa decupleze la un multiplu de aceasta tensiune.
De asemenea temperatura nu trebuie depasita deoarece exista pericolul de explozie!

#32
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
si nu gasim nici o schma care sa corespunda cerintelor?

Edited by KINDERU56, 08 February 2008 - 23:25.


#33
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schemele se pot modifica, dar este de preferat incarcarea separata pentru un control mai precis al tensiunii la bornele fiecarui acumulator. In caz contrar  exista riscul ca la un grad  diferit de incarcare , tensiunea sa nu se distribuie egal pe elemente astfel incat unele elemente sa fie supravoltate...

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
KINDERU56, daca ai pune mana pe google si ai scrie charger li-ion....vei gasi mai multe raspunsuri decat pe acest forum.

#35
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
adica?  :rolleyes:
Eu nu cred ca gaseste un incarcator simplu care sa faca simultan incarcarea de celule Li-Ion in serie. Am si mentionat de ce.

#36
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
de cautat am cautat  si in principiu nu am gasit ce cautam dar maoritatea sun t cu integrate specializate.Am fost pe Maica Ddomnului sa intred si au inceput povestile ca nu avem ,aducem la comanda si costa de nu merita.
am gasit o scema care am si facuto dar nu functionaza indicatoru de teminarea incarcari

Tranzistorul va fi BC 170-174, BC 107-109, 2N2222, de fapt e bun orice NPN de mica putere

valoarea rezistentei de 1W este de 2,7 ohm singure chestie care nu este data este rezistenta de la ledu care indica terminare incarcari.
Si din rezistenta semireglabila nu pot sa cobor curentu sub 4.27V

ce parere aveti aveti pot sa incarc cu schema asta facuta acumulatori????
Mersi si scuze pentru stres

tranzistoarele pe care le am folosit sunt BC 337

Attached Files

  • Attached File  V2.JPG   16K   183 downloads
  • Attached File  V1.JPG   15.2K   154 downloads

Edited by mister_rf, 10 February 2008 - 14:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate