Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Proiectare armatura podet

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
hfovi

hfovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.06.2008
Salutare tuturor!

Sunt in plin proces de constructie a unui podet de acces pe terenul personal unde am intentia sa construiesc o casa.
Podetul v-a fi construit peste un parau cu adancimea de 1.3m si v-a avea o deschidere de 2m, latimea de 5 m. Acesta v-a fi realizat din 2 fundatii continue din beton armat, 2 pereti laterali, peste care vor fi asezate niste grinzi de beton armat prefabricate.
Pentru realizarea acestuia am mers pe circuitul oficial: CU, proiect, avize, AC.
Acum doresc sa realizez constructia si aceasta v-a fi gestionata de mine (regie proprie). Datorita faptului ca sunt profan in
domeniu m-am lovit de un mic obstacol in interpretarea proiectului: dimensiunile armaturii picioarelor podului.
In proiect este specificata armatura OL 37 fi12/25, beton C12/15. Piciorul podului are sectiunea transversala asemanatoare cu cea din figura atasata.
Deoarece maine merg la shopping (cumpar armatura) as vrea sa stiu dimesiunile barelor de OB ... in proiect apar dimensiunile efective ale piciorului de pod si nu a armaturii. Stiu ca aceasta un meserias o poate deduce imediat, dar eu nu am mai facut asta niciodata. De asemenea nu vreau sa apelez la proiectant .. din motive personale  :rolleyes: .

Ce nu stiu eu este distanta dintre marginea cofragului si armatura (figurata cu verde). Va rog sa-mi sugerati care este o distanta tipica astfel incat sa-mi pot calcula dimensiunile barelor de armatura.

Mii de multumiri!

Attached Files



#2
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
mestere, FRANA!

ce ai vazut tu acolo, de fapt, este otelul pentru armatura etrierilor. Astia se fac din OB, pentru barele longitudinale (cele mai importante) se foloseste PC, in general PC52.

auzi, de ce nu platesti tu o firma sa iti faca asta? sau macar un maistru pensionar, ceva ... nu de alta da' sa nu cazi duamne fereste cu jeepu in prapastie!

#3
hfovi

hfovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.06.2008
Mersi de sfat,

As fi avut nevoie de dimensiunile armaturilor pt ca vreau sa fac aprovizionarea. Cei de la firma cu otelul beton o sa-mi ceara dimensiunile barelor ... dar o sa-i rog pe ei sa-mi dea ce-mi trebuie conform "proiectului"

Lucrarea efectiv o sa o faca un nea caisa, mesterul ;)

#4
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
scriu aici problema mea, am 2 podete peste santuri(am 2 intrari) si ambele trebuiesc acoperite cu niste capace metalice astfel incat santurile sa poata fi curatate usor. am vecini care au podete turnate complet din beton dar is aproape colmatate, din cauza asta am decis sa le fac cu capace detasabile.
ma gandeam sa le fac din tabla de Al de 3 mm intarite pe dedesupt cu cornier din otel. la altii am mai vazut gratare sudate din fier beton. ce solutii as mai avea ? podetele vor fi acoperite cu pavaj cred la fel ca in curte.

Attached File  IMG-20160727-WA0002.jpg   300.94K   58 downloadsAttached File  IMG-20160813-WA0001.jpg   303.13K   57 downloadsAttached File  hhhfggg.jpg   265.71K   56 downloads

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Tot ce este din " metal " va dispare ...
La asa canale de scurgere , se turnau eventual lateralele cu o " buza " de sprijin " si se faceau capace de beton ,.
.............
Ce nu pricep , ce rost au santurile alea subdimensionate , ca dupa cum se vede , la ploi , sint fix degeaba , apa o va lua peste ele . Banuiesc ca este un proiect personal " de adaptare" a unor foste santuri de pe cimp , care aveau alte dimensiuni si directie ...

#6
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
e o ideie buna capacul din beton. "buza" exista deoarece podetele vor fi acoperite cu pavaj . santul nu e subdimensionat , acum e foarte adanc, in poza apa are probabil cateva degete. cu vreo 40 de ani in urma pe acolo era deviat un parau care alimenta cu apa un bazin(aflat unde se vede stalpul de curent la colt) pt locomotiva. a trecut mocanita prin spatele casei intre 1906-1976.

Edited by csi1, 03 September 2016 - 08:30.


#7
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
merg pana la urma pe capace din beton. contructorul a vorbit cu structuristul si va face armatura dubla (!?) , grosimea va fi de 6 cm (cat pavajul) iar lungimea de 80 cm ca sa poata fi ridicate. o sa revin cu poze cand vor fi gata.

#8
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
saptamana asta au venit capacele din beton , cel putin in poze arata binisor.cand ajung acasa intreb si ce armatura au, pana atunci i-am zis nevestei sa nu treaca cu masina peste ele :)
Attached File  raw.jpg   313.32K   35 downloadsAttached File  raw1.jpg   382.96K   37 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate