Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#8047
caloriferoo99

caloriferoo99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.02.2013

 Cy_Cristian, on 24 noiembrie 2014 - 19:05, said:

Ai facut citire si sortare. Insa mai sunt cerinte neatinse.

1. Care este punctajul maxim?
2. Trebuie sa faci comparatia dintre rezultatul obtinut (ceea ce ai denumit tu "nota" si punctajul maxim). Ca exemplu, la rezidentiate punctajul maxim poate fi 250 sau 950.
pai si punctajul maxim il introduc de la inceput?si presupun ca,comparatia se face cu o functie.hmm.....dar care?

#8048
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Din punctul meu de vedere, punctajul se citeste la inceput.
Pentru comparatie folosesti, ghici ciuperca ce-i, operatorul de comparatie de intregi, sau float, sau ...

#8049
caloriferoo99

caloriferoo99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.02.2013

 Cy_Cristian, on 24 noiembrie 2014 - 19:28, said:

Din punctul meu de vedere, punctajul se citeste la inceput.
Pentru comparatie folosesti, ghici ciuperca ce-i, operatorul de comparatie de intregi, sau float, sau ...
da bn.parca va doare mana sa scrieti odata ce trebuie....eu asa m-am gandit ca trebuie facuta si asta e.Deasta am si cerut ajutorul cuiva.in fine.multumesc .

#8050
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Ideea este sa te ghidam spre solutie, nu s-o scriem noi.
Ce este nelamurit acum? O simpla linie de genul?
if( a[i].punctaj>= punctaj_maxim *3/4) {
Apropo, codul de mai sus are o mica problema. Te las pe tine s-o gasesti.

#8051
adelina1972

adelina1972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.08.2014
Va rog mult sa ma ajutati la rezolvarea acestei propleme. Multumesc mult.

Indica afirmatia adevarata cu privire la gradul de disociere α al unui acid.
A. Reprezintă raportul dintre numărul total de molecule de acid aflate iniţial într-o soluţie şi numărul de molecule de acid ionizate în respectiva soluţie;
B. Are întotdeauna valoare supraunitară;
C. Are valoare foarte apropiată de unu într-o soluţie de acid azotic de concentraţie 0.1M;
D. Are valoarea 1.33•10-2 într-o soluţie de acid acetic de concentraţie 0.1M cu un conţinut de 0.00133 moli ioni H3O+/L;
E. Valoarea sa creşte la diluarea unei soluţii de acid.

#8052
thedoors

thedoors

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014
Se mononitreaza  benzenul cu un amestec nitrant in care HNO3 se  gaseste  in concentratie de 30 %. De ce cantitate de  amestec  nitrant este  nevoie pt a nitra 400 kg  benzen, stiind ca acidul azotic se introduce in fabricatie intr-un exces de 2 % fata de cantitatea necesara ?

#8053
thedoors

thedoors

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014
Prin descompunerea termica a 205m3 de propan, masurati la 127 C si 4 atm, se obtine un amestec de gaze ce contine 20%( procente de volum) propena. Sa se calculeze masa de acrilonitril ce se poate obtine din metanul separat din amestecul de mai sus, considerand reactiile totale.  R:265kg

#8054
Track107

Track107

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.10.2014
Bună seara ! Aş avea şi eu nevoie de un sfat la o problemă : 200g solutie de etanol reactioneaza stoechiometric cu 148.2 g sodiu metalic pur. Se cere : Ecuaţiile reacţiilor chimice şi dacă etanolul din soluţia iniţială reacţionează cu acidul acetic, calculează masa de ester obţinută, ştiind că reacţia are loc cu un randament de 66 %
Aş vrea să vă întreb :Masa de solutie de etanol foloseste la ceva că din calcule îmi iese că nu trebuie pe nicăieri.
Mulţumesc !

Edited by Track107, 25 November 2014 - 20:12.


#8055
chimie_freak72

chimie_freak72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.10.2013

 aerdem, on 05 mai 2014 - 21:25, said:


cum se poate ca cetona sa fie C.C.? in manul scrie ca numai aldehidele sunt C.C., deoarece au gruparea carbonil mai reactiva.

#8056
ovidiubv

ovidiubv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.04.2007
buna seara.cer ajutor cu aceasta problema
1.Se supun hidrolizei 58,2g glutamil-seril-glicina de puritate 75%.Cantitatea de natriu de puritate 46% care reactioneaza cu amestecul de acizi rezultat este.
2.Au acelasi continut procentual in elemente chimice ca glicil-valil-glicina:
a)glicil-valil-serina
b)valil-seril-alanina
c)alanil-alanil-alanina
d)alanil-glicil-cisteina
e)alanil-alanil-serina
O seara buna

#8057
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
1) Sa se afiseze  toate numerele prime de 4 cifrecare au inversul tot un numar prim.

2) Sa se afiseze primele n numere prime, n introducandu-se de la tastatura.
E bine asa??????????????

Citeste n
n mod 2 == 0
atunci i <- n
altfel i <- 2
Cat timp i<=sqrt (n) executa
daca n mod i = 0
atunci i <-n
altfel i <-i+2
Sfarsit cat timp
Sfarsit daca


?????????????? E bine ??????????????

#8058
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
200g solutie de etanol reactioneaza stoechiometric cu 148.2 g sodiu metalic pur. Se cere : Ecuaţiile reacţiilor chimice şi dacă etanolul din soluţia iniţială reacţionează cu acidul acetic, calculează masa de ester obţinută, ştiind că reacţia are loc cu un randament de 66 %
Aş vrea să vă întreb :Masa de solutie de etanol foloseste la ceva că din calcule îmi iese că nu trebuie pe nicăieri.

Nu se foloseste

Edited by aerdem, 26 November 2014 - 22:01.


#8059
Ursulmag

Ursulmag

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2014
Salut!
M-ați putea ajuta cu problemele acestea? Vă rog frumos!
                      Mulțumesc!

Attached Files



#8060
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Probleme de intelegere la analiza, pentru mine... Lectia: " A doua metoda de schimbare de variabila". Nu am inteles mai nimic, spre deosebire de prima metoda care mi s-a parut super usoara.. La aceasta lectie proful ne-a dat notatiile t si dt. Am exercitiul asta: &int;de la 1/4 la 1 din ((1+sqrt(x))^5dx. Explicati-mi va rog exercitiul cat se poate de clar, am cateva indicatii la raspunsuri dar nu inteleg nimic. Aici spune ca u^(-1)(t)=( t-1 ) ^2... De unde si pana unde? Please help!!!

Edited by reus11, 29 November 2014 - 15:40.


#8061
lelcrazy

lelcrazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2014
1.Pentru obtinerea xantogenatului de celuloza se trateaza alcaliceluloza primara cu sulfura de carbon.Ce volum de solutie de hidroxid de sodiu 5M este necesar pentru transformarea a 250 g de cluloza in alcaliceluloza primara daca conversia este 100%.
[C6H7O2(OH)2O-Na+]n + nCS2 --->[C6H7O2(OH)2O-CS-S-Na]n
A.1,541 dm3  B.2,015 dm3 C.0,308 dm3  D.0,616 dm3 E.0,154 dm3   Raspuns:C

2.Pentru obtinerea sulfurii de carbon, necesara pentru conversia 100% a 250g de celuloza in xantogenat se utilizeaza 30 l de metan masurati la 0 grade C si 3 atm.Care este randamentul reactie de transformare a metanului in sulfura de carbon?
CH4 +1/2O2---> C + H2O
C + 2S -->CS2
A.76,8% B.33,4% C.50% D.66.8% E.38,3%  Raspuns:E

3.Ce cantitate de triacetat de celuloza se obtine prin acetilarea a 2430 kg de celuloza daca reactia are loc cu un randament de 85%? Raspuns:3672 kg

4.Un proces de acetilare a celulozei se desfasoara cu un randament de 85 % si se obtine o cantitate de 4320 kg de triacetat de celuloza.Ce cantitate de anhidrida acetica se transforma in produs de acetilare? Raspuns:4590 kg anhidrida acetica

5.Un proces de transformare a celulozei in triacetat de celuloza se desfasoara cu un randament de 85%.Ce cantitate de celuloza este necesara pentru a obtine 3672kg de acetat de celuloza? Raspuns:2430 kg

6.Se extrage amidon din 810 kg de cartofi ce contin 24% amidon.Acesta este supus hidrolizei si apoi fermentatiei in vederea obtinerii alcoolului etilic. Ce cantitate de alcool se poate obitine daca atat extractia amidonului cat si distilarea alcoolului decurge fiecare cu randament de 80 %. Raspuns: 70,65 kg etanol

#8062
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Clasa 9 geometrie
Baza unui triunghi isoscel este de 4cm , iar latura laterala de 8cm. O dreapta paralela la baza triunghiului taie din el un trapez care are baza mica egala cu suma lungimilor laturilor laterale. sa se afle lungimile laturilor trapezului.
Pana maine la 9 jumate.

#8063
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009

 exydos, on 30 noiembrie 2014 - 00:36, said:

Clasa 9 geometrie
Baza unui triunghi isoscel este de 4cm , iar latura laterala de 8cm. O dreapta paralela la baza triunghiului taie din el un trapez care are baza mica egala cu suma lungimilor laturilor laterale. sa se afle lungimile laturilor trapezului.
Pana maine la 9 jumate.

Sper ca ne spui si cat oferi pentru problema avand in vedere ca ne-ai trasat un termen limita.
Dar totusi, ce anume ai incercat sa faci? Ai scris macar pe foaie ca 2 triunghiuri sunt asemenea? Ai scos de acolo vreun raport interesant pentru problema?

#8064
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
N-am primit ajutor, mersi frumos!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate