Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#5635
mmvumf

mmvumf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.12.2013
Legat de reactiile aminelor cu acizii,  am nevoie sa stiu, va rog,  daca cele de mai jos sunt scrise corect :

CH3                                                         CH3
                     |                                                              |
CH3 - CH2 - N    +  HCl -------------> CH3 -CH2-NH + Cl -   clorura de etil - metilamoniu ?!
                    |                                                              |
   CH3                                                         CH3
    etil-dimetilamina




CH3-NH                                            CH3-NH2 + Cl -
|                                                       |
C6H5  + HCl ------------------> C5H5    clorura de fenil-metilamoniu ?
fenil-metilamina


RECTIFICARE


                     CH3                                                    CH3
                      |                                                          |
CH3 - CH2 - N    +  HCl -------------> CH3 -CH2-NH + Cl -            clorura de etil - metilamoniu
                      |                                                         |
                    CH3                                                    CH3
    etil-dimetilamina


#5636
madreana

madreana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.04.2013
buna dragii mei!! iara inceput beleaua la chimie... profa a predat ce-a predat... dar si cand am primit tema...ne-a blocat...o fi ea usoara dar pt cine o intelege.. dar la FR e mai greu cu 3 ore pe luna..
deci in concluzie... ma mai ajuta si pe mine si in clasa a x-a?

1) scrie atomii de hidrogen in catenele carbonice; C-C-C-CL; C-C-C ;       C-C
   C- C-C-C
    C-C
ALCATUIESTE :
formulele de structura
formulele moleculare
clasa hidrocarburilor din care fac parte
denumirea sistematica a substantelor
determina corect denumirea hidrocarburii dupa formula grafica
    CH3
  /
   CH2
   /
CH2
  /
H3C- CH2  - CH -CH-CH2-CH2-CH3
                                                                                                      /
                                                                                                   CH3
2)Scrieti produsii reactiei ,egaleaza ,numeste substantele:
C2H6+O2
C4H8+O2
CH3-CH2-CH3+CL
transformare CH3COONa  in prezenta NaOH rezulta CH4 rezulta CH3Br
3) densitatea relativa dupa hidrogen a unor hidrocarburi saturate este egala cu:a)43 ;b)28
determina masele molare relative ,stabileste formulele,numeste substantele,alcatuieste formulele de structura semidesfasurate.
determina formula alcanului cu masa 1,14g care a fost supus arderii,daca in urma reactiei s-a format 3,52g oxid de carban(IV) si 1,62 g apa.scrie ecuatia de ardere.alcatuieste formulele semidesfasurate ale izomerilor substantei organice(8 la numar) si numeste-i


si cam asta e tema la care ma tot uit in fiecare zi si nimic. joi am chimie si nu stiu daca reusesc fara ajutorul vostru. va multumesc anticipat!

#5637
geanina124

geanina124

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2014
Buna seara.. Ma puteti ajuta si pe mine cu o problema de economie va rog?
La o unitate economica costul reprezinta 60% din pret, cheltuielile materiale 70% din cost, iar amortizarea 55% din cheltuielile materiale. Profitul este de 5000 de u.m.
Determinati : Valoarea capitalului circulant si rata rentabilitatii in situatia data. Mulktumesc anticipat

#5638
DyduuBay

DyduuBay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2013
Buna am si eu 1 probleme la fizica daca ma poate ajuta cineva . Nu prea ma descurc cu fizica.
1) O cantitate constanta de gaz ideam monoatomic ocupand initial columul V1=2dm cubi la presiunea p1=3,2*10 la puterea a 5 Pa se destinde adiabatic pana cand presiunea sa devine p2=10 la puterea 4 Pa. Calculati acest proces :
a) variatia energiei interne ;
b)lucrul mecanic;
c)caldura .

#5639
metrickz

metrickz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.11.2013

 DyduuBay, on 10 ianuarie 2014 - 22:19, said:

Buna am si eu 1 probleme la fizica daca ma poate ajuta cineva . Nu prea ma descurc cu fizica.
1) O cantitate constanta de gaz ideam monoatomic ocupand initial columul V1=2dm cubi la presiunea p1=3,2*10 la puterea a 5 Pa se destinde adiabatic pana cand presiunea sa devine p2=10 la puterea 4 Pa. Calculati acest proces :
a) variatia energiei interne ;
b)lucrul mecanic;
c)caldura .
Iti pot spune doar atat la punctul c) caldura Q=0 deoarce intr-o transformare adiabatica nu se face schimb de caldura, iar dupa principiul intai al termodinamicii delta U= -L.
pv^ gama=constant
pentru gazele monoatomice gama=7/3, iar Cp=(3/2)*R,iar Cv=(5/2)*R.In rest vezi si tu.
Daca nu ai reusit sa o rezolvi inca voi incerca eu si ti-o voi trimite, ok?

Problema mea de chimie:
La copolimerizarea a 140 moli amestec stiren cu butadiena aflati in raport molar 2:5 la sfarsitul reactiei raman necopolimerizati 10 moli stiren. Daca raportul de copolimerizare in copolimer este 1:3, stabileste:
a)masa de copolimer obtinuta;
b)volumul de butadiena masurat in c.n. ramas nereactionat;
c)masa de CH4 de puritate 80%, folosit ca unica sursa de substanta organica, necesara teoretic obtinerii cantitatii de stiren reactionat.

#5640
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 nandrolon, on 07 ianuarie 2014 - 14:12, said:

Se nitreaza 18,4 grame toluen. Stiind ca amestecul final contine o-nitrotroluen, p-nitrotroluen si toluen nereactionat in raport molar, calculeaza masa de p nitrotroluen obtinuta.
Attached File  Se nitreaza 18,4 g de toluen.doc   32K   19 downloads

#5641
mmvumf

mmvumf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.12.2013
Am incercat sa rezolv problemele de mai jos, dar nu cred ca e corect, si am nevoie, va rog, sa ma ajutati cu acestea :

1. Care este volumul unei solutii de Na2CO3 de concentratie =0,5 M care se obtine prin diluarea cu apa a 150 mL de solutie de Na2CO3 de conc.= 15 % si densitate = 1,15 g/ml?
-  224 mL
-  124 cm3
-  0,3 L
-  550 cm3
-  448 mL.

2.Ce volum va  avea solutia de HCl de concentratie = 36,5% si densitate =1,18 g/mL,  necesar prepararii a 100 cm3 solutie de HCl de concentratie = 0,5 M?

-  2.16 mL
-  17.83 cm3
-  21.16 mL
-  4.23 cm3
-  42.33 mL.

va multumesc.

#5642
Larisa_S

Larisa_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2013
Am nevoie de ajutor, nu inteleg prea bine problemele la chimie.

1) Un alcan gazos este supus combustiei. determina formula moleculara a alcanului gazos stiind ca prin combustia a 1.45 g din alcanul necunoscut s-au obtinut 2.24 L CO2 (masurat in conditii normale).

2) prin clorurarea fotochimica a metanului s-au obtinut patru compusi organici:A, B, C, D. Stiind ca cei patru compusi au un continut crescator de clor : A<B<C<D sp ca ei s-au obtinut in raport molar 1:2:2:1, se cere:
a) scrie ecuatiile de obtinere a celo patru compusi organici :A B C D din metan
B) calculeaza volumul de metan introdus, masurat in consitii normale, daca din proces se obtin 30 mmoli HCl.

3) metanul (aldehida formica) se poate obtine prin oxidarea metanului in prezenta oxizilor de azot. Solutia de aldehida se numeste formol si se foloseste al conservarea preparatelor anatomice. Se cere:
a) scrie ecuatia reactiei chimice de obtinere a aldehidei formice din metan
b( calculeaza masa de formol obtinuta, daca s-au suspus oxidarii 89,6 L CH4, masurat in conditii normale iar oxidarea are loc cu un randament de 80%.

4) Se supun arderii 416 g amestec de metan, etan si propan, in care cei trei alcani se gasesc in raport molar 1:2:3. Calculeaza:
a) volumul de aer necesar arderii amestecului
b)compozitia in procente masice a amestecului e alcani.

Imi trebuie neaparat. :|

Am nevoie de ajutor, nu inteleg prea bine problemele la chimie.

1) Un alcan gazos este supus combustiei. determina formula moleculara a alcanului gazos stiind ca prin combustia a 1.45 g din alcanul necunoscut s-au obtinut 2.24 L CO2 (masurat in conditii normale).

2) prin clorurarea fotochimica a metanului s-au obtinut patru compusi organici:A, B, C, D. Stiind ca cei patru compusi au un continut crescator de clor : A<B<C<D sp ca ei s-au obtinut in raport molar 1:2:2:1, se cere:
a) scrie ecuatiile de obtinere a celo patru compusi organici :A B C D din metan
B) calculeaza volumul de metan introdus, masurat in consitii normale, daca din proces se obtin 30 mmoli HCl.

3) metanul (aldehida formica) se poate obtine prin oxidarea metanului in prezenta oxizilor de azot. Solutia de aldehida se numeste formol si se foloseste al conservarea preparatelor anatomice. Se cere:
a) scrie ecuatia reactiei chimice de obtinere a aldehidei formice din metan
B) calculeaza masa de formol obtinuta, daca s-au suspus oxidarii 89,6 L CH4, masurat in conditii normale iar oxidarea are loc cu un randament de 80%.

4) Se supun arderii 416 g amestec de metan, etan si propan, in care cei trei alcani se gasesc in raport molar 1:2:3. Calculeaza:
a) volumul de aer necesar arderii amestecului
b)compozitia in procente masice a amestecului e alcani.

Imi trebuie neaparat.

#5643
AlxVldX

AlxVldX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2014
Hidroxiacidul X, cu 59,70 % oxigen si 4,48% hidrogen reactioneaza cu metanolul dand un diester cu M=162. X este? (R corect-> acidul hidroxisuccinic)

#5644
kristina99

kristina99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.11.2013
Am si eu doua probleme la geometrie si nu stiu sa le rezolv.Ma puteti ajuta,va rog?1.Dreptunghiul ABCD,cu AB=15 cm si AD=20 cm,are M apartine (AD) astfel incat AM supra MD este egal cu 1 supra 3.Perpendiculara PM pe planul dreptunghiului este egala cu 15 cm.Aflati distantele de la punctul P la laturile dreptunghiului.2.Pe planul dreptunghiului ABCD se ridica perpendiculara MD astfel incat MA=15 radical din 2 cm,MB=5 radical din 34 cm si MC=25 cm.Aflati laturile dreptunghiului,precum si distanta de la M la dreapta AC.

#5645
AlxVldX

AlxVldX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.01.2014
1

Edited by AlxVldX, 12 January 2014 - 12:36.


#5646
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
@Kristina99
1. Nu inteleg ce-i asa greu. Se pare ca ai uitat teorema lui Pitagora. Spor la lecturat manualul de clasa a 6-a.

2. Exprimi MA2, MB2, MC2 in functie de MD si AD, AB respectiv AB, AD.

#5647
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Manualul de clasa a 7a mai bine.(atunci se face teorema lui pitagora)

#5648
metrickz

metrickz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.11.2013

 DyduuBay, on 10 ianuarie 2014 - 22:19, said:

Buna am si eu 1 probleme la fizica daca ma poate ajuta cineva . Nu prea ma descurc cu fizica.
1) O cantitate constanta de gaz ideam monoatomic ocupand initial columul V1=2dm cubi la presiunea p1=3,2*10 la puterea a 5 Pa se destinde adiabatic pana cand presiunea sa devine p2=10 la puterea 4 Pa. Calculati acest proces :
a) variatia energiei interne ;
b)lucrul mecanic;
c)caldura .

http://www.girlshare.ro/33161121.4
Poftim aici ai rezolvarea.

Problema mea de chimie:
La copolimerizarea a 140 moli amestec stiren cu butadiena aflati in raport molar 2:5 la sfarsitul reactiei raman necopolimerizati 10 moli stiren. Daca raportul de copolimerizare in copolimer este 1:3, stabileste:
a)masa de copolimer obtinuta;
b)volumul de butadiena masurat in c.n. ramas nereactionat;
c)masa de CH4 de puritate 80%, folosit ca unica sursa de substanta organica, necesara teoretic obtinerii cantitatii de stiren reactionat.

#5649
SimonaVi

SimonaVi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2013

 metrickz, on 12 ianuarie 2014 - 17:26, said:


Problema mea de chimie:
La copolimerizarea a 140 moli amestec stiren cu butadiena aflati in raport molar 2:5 la sfarsitul reactiei raman necopolimerizati 10 moli stiren. Daca raportul de copolimerizare in copolimer este 1:3, stabileste:
a)masa de copolimer obtinuta;
b)volumul de butadiena masurat in c.n. ramas nereactionat;
c)masa de CH4 de puritate 80%, folosit ca unica sursa de substanta organica, necesara teoretic obtinerii cantitatii de stiren reactionat.

In amestec raportul molar dintre stiren si butadiena este de 2 la 5 si ai 140 moli amestec.
Fie  2x moli stiren in amestec => 5x moli butadiena in amestec
5x+2x=7x=140 => x=20 => in amestecul initial ai 40 moli stiren si 100 moli butadiena
La sfarsitul reactiei de copolimerizare raman 10 moli stiren => 30 moli stiren reactionati; la transformarea in copolimer , la un mol stiren se transforma 3 moli butadiena => daca reactioneaza 30 moli de stiren => 3*30=90 moli de butadiena reactionati

a)C6H5-CH=CH2 + CH2=CH-CH=CH2 --> [(-CH(C6H5)-CH2-)x-(CH2-CH=CH-CH2)y-]

m copolimer=30*104+90*54=7980g

B) din 100 moli butadiena au reactionat 90 =>10 moli butadiena nereactionati (c.n.) => V=10*22.4=240 l

c) 2CH4-->CH(leg tripla)CH ---+H2(Pd/Pb2+)-> CH2=CH2

2CH4-->CH(leg tripla)CH

3CH(leg tripla)CH ---600-800grade,tuburi ceramice--->C6H6

C6H6 + CH2=CH2 --> C6H5-CH2-CH3 ---600-900--> C6H5-CH=CH2

deci ai nevoie de 8 moli metan pentru a obtine 1 mol stiren
                         x                                         30  , x= 240 moli metan => m=240*16=3840 g
3840 ... 80
x.... 100 => x=4800 grame CH4

#5650
mmvumf

mmvumf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.12.2013
hidrocarburi

#5651
mmvumf

mmvumf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.12.2013
Ma puteti ajuta , va rog, cu cele de mai jos, fiindca nu cred ca le`am rezolvat tocmai corect

1. Care este volumul unei solutii de Na2CO3 de concentratie =0,5 M care se obtine prin diluarea cu apa a 150 mL de solutie de Na2CO3 de conc.= 15 % si densitate = 1,15 g/ml?
-  224 mL
-  124 cm3
-  0,3 L
-  550 cm3
-  448 mL ?



2.Ce volum va  avea solutia de HCl de concentratie = 36,5% si densitate =1,18 g/mL,  necesar prepararii a 100 cm3 solutie de HCl de concentratie = 0,5 M?
-  2.16 mL
-  17.83 cm3
-  21.16 mL
-  4.23 cm3
-  42.33 mL ?


multumesc.

#5652
bigmike222

bigmike222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2013
Am si eu nevoie de niste rezolvari la chimie la niste teste am incercat sa fac dar nustiu nimic sunt bota daca m-ar putea ajuta mai am 2 unu am facut eu dar ala a fost cu incercuit uitatile aici :         http://www.imagebam....d15974300970179 si  http://www.imagebam....1f10ca300970176 as dori foarte mult sa le faceti nu pe toate dar sa am 3 din una sau 4 din alta va rog frumos daca se poate va raman eu dator cu ceva Posted Image.

Edited by bigmike222, 13 January 2014 - 17:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate