Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#2071
1802

1802

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 31.03.2011
Ce volum de hidrogen ,masurat in conditii normale ,este necesar pentru obtinerea a 93 g de anilina,prin reducerea catalitica a nitrobenzenului ,cu un randament al reactiei de 95% R:70,73 L

O alchina in reactie cu reactivul Tollens formeaza un cpmpus care contine 67,08%Ag.La oxidarea alchinei cu KMnO4 in mediu bazis ,produsul de reactie organic are un continut in oxigen de
R:47,058%

Prin arderea unui mol de hidrocarbura aromatica s-au obtinut 440 g C02 si 72 g H20.Sa se calculeze:a-cantitatea de oxigen folosita b-compozitia procentuala a hidrocarburii c-masa moleculara si formula hidrocarburii

#2072
silvian94

silvian94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.03.2011
Un alcool monohidroxilic saturat are conținutul procentual de carbon de trei ori mai mare decât cel de oxigen. Identificați formula moleculară, scrieți și denumiți izomerii hidroxilici pentru acesta.

Un compus saturat aciclic diclorurat conține 62,83% Cl. Se cere:
formula moleculară a compusului;
reacția de hidroliză în prezență de NaOH pentru izomerul diclorurat geminal. 12 puncte

#2073
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Mersi frumos Kopernicus !

#2074
Andreutzza

Andreutzza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.12.2010
Din cate am observat eu , pe aici sunt numai probleme de chimie ,dar sper k ma puteti ajuta si la fizica .
A. SUBIECTUL III – Varianta 016 (15 puncte)
Rezolvați următoarea problemă:
Un corp de masă m = 0,5 kg este lansat de la suprafața pământului, vertical în sus, cu viteza inițială
v0 = 8m / s . Frecarea cu aerul se consideră neglijabilă.
a. Determinați înălțimea maximă atinsă de corp.
b. Reprezentați grafic variația energiei potențiale a sistemului corp-pamânt în funcție de înălțime.
c. Determinați viteza corpului în momentul în care energia sa cinetică este de trei ori mai mică decât cea
potențială (energia potențială e considerată nulă la suprafața pământului).
d. Dacă frecarea cu aerul nu ar fi neglijabilă, precizați dacă viteza cu care ar atinge corpul pământul la
coborâre ar fi mai mare, mai mică, sau egală cu viteza inițială v0 . Justificați răspunsul.


De rezolvat , am rezolvat , dar vreau sa aflu si parerea altcuiva:
La  a ) a fost foarte usor
      b ) trebuie sa fac graficul ala si nu prea stiu cum . Am improvizat un pic dar vreau sa vad si varianta corecta
      c ) m.am cam invartit in jurul cozii si am batut campii foarte mult , dar intr.un final i.am dat de cap
      d ) eu am rezolvat, dar cele doua viteze sunt egale si nu e bine . Ar trebui sa fie mai mica decat viteza initiala .

Sper k ma puteti ajuta (cat mai rapid, daca se poate). Multumesc anticipat.

#2075
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Andreutzza
d) viteza ar fi mai mica din cauza fortei de frecare a aerului.
Aceasta creste in functie de inaltimea de la care este aruncat corpul si in acelasi timp  acceleratia corpului scade.
Mai precis, daca il aruncam de la o inaltime de 2000 de metrim, la cota 2000 are acceleratie de 10 m/s^2, adica g, la cota 1000, daca avem frecare, va avea o acceleratie mai mica. Aceasta acceleratie scade pana cand forta de frecare va fi egala cu greutatea corpului si in momentul acela acceleratia va fi zero si se va misca uniform. In concluzie, viteza scade.
c)Energia totala este egala cu energie cinetica + energia potentiala.
In h max, energia totala este mghmax  sau (mv^2)/2. Astel (mv^2)/2( aici e viteza initiala)=(mv^2)2+(3mv^2)/2 si trebuie sa-ti dea 4m/s
B) este o dreapta care trece prin origine,
in coordonate (Ep,h) ai punctele (0.0), (5.1),(10.2)

Edited by errai, 01 May 2011 - 18:43.


#2076
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 1802, on 1st May 2011, 15:13, said:

Ce volum de hidrogen ,masurat in conditii normale ,este necesar pentru obtinerea a 93 g de anilina,prin reducerea catalitica a nitrobenzenului ,cu un randament al reactiei de 95% R:70,73 L

O alchina in reactie cu reactivul Tollens formeaza un cpmpus care contine 67,08%Ag.La oxidarea alchinei cu KMnO4 in mediu bazis ,produsul de reactie organic are un continut in oxigen de
R:47,058%

Prin arderea unui mol de hidrocarbura aromatica s-au obtinut 440 g C02 si 72 g H20.Sa se calculeze:a-cantitatea de oxigen folosita b-compozitia procentuala a hidrocarburii c-masa moleculara si formula hidrocarburii
Attached File  1808.doc   30.5K   70 downloads

#2077
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Industrial, acidul acetic se obține și prin oxidarea substanței rezultate din adiția apei la acetilenă, cu oxigenul în aer, în prezența acetatului de mangan, drept catalizator.
a) Scrieți ecuațiile reacțiilor chimie ce au loc.
B) Determinați masa de acid acetic, de concentrație 95%, ce se poate obține din 22,4 metri cubi acetilenă (c.n.), dacă randamentul global al transformării este de 80%.

#2078
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 silvian94, on 1st May 2011, 15:30, said:

Un alcool monohidroxilic saturat are conținutul procentual de carbon de trei ori mai mare decât cel de oxigen. Identificați formula moleculară, scrieți și denumiți izomerii hidroxilici pentru acesta.

Un compus saturat aciclic diclorurat conține 62,83% Cl. Se cere:
formula moleculară a compusului;
reacția de hidroliză în prezență de NaOH pentru izomerul diclorurat geminal. 12 puncte
Attached File  Silvian.doc   28.5K   52 downloads

#2079
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Nu-mi mai trebe.

„Mersi !”

#2080
Anca-Maria94

Anca-Maria94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.04.2011
As avea si eu nevoie de ajutor la rezolvarea urmatoarelor probleme:

1. in urma reactiei de saponificare a unei trigliceride mixte cu solutie de NaOH de concentratie 20% se obtin 55,6 g palmitat de sodiu si 30,4 g oleat de sodiu. Scrie formulele de structura ale trigliceridelor si calculeaza masa de solutie de NaOH consumata in reactia de saponificare.

2. 16,12 g de triglicerida simpla se saponifica cu 80 mL de solutie de NaOH de concentratie 1M. Excesul de NaOH este neutralizat de 10 mL solutie de HCl de concentratie 2M. Determina formula de structura a trigliceridei si denumeste-o.

3.  7,4 g de acid monocarboxilic saturat, A, reactioneaza cu 100 cm cubi de solutie de NaOH de concentratie 1M. Se cere:
    a) Determina formula moleculara a acidului carboxilic, A;
    b)Scrie ecuatiile reactiilor chimice date de acidul A cu Fe si Al(OH)3;
    c)Scrie formula de structura a omologului inferior al acidului A.

4.  200 g solutie de acid acetic de concentratie 40% reactioneaza steochimiometric cu carbonatul de calciu.
     a)Scrie ecuatia reactiei chimice.
     b)Calculeaza volumul de CO2 obtinut, masurat in conditii normale.

Va multumesc anticipat!

#2081
arcadia1

arcadia1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.05.2011
1Rotația optică a unei soluții a unui compus optic activ este a= +80o. Jumatate din cantitatea de compus optic activ se racemizează. Rotația masurată pentru această nouă soluție are valoarea:
a. -40o ; b. + 40o; c. 0 ; d. + 60o ; e. +20o

2Unei probe de 0,4 g glicerină i se adaugă 100 cm3 soluție bromat-bromura (de potasiu) 0,1 N (normal) în mediu de acid sulfuric si apoi o soluție de KI 10 % în exces. Iodul pus în libertate se titrează cu 20 cm3 de soluție de tiosulfat de sodiu 0,1 N. Indicație: glicerina se oxidează la dihidroxiacetonă. Puritatea glicerinei este:
a. 40%; b. 63%; c. 72% ; d. 84% ; e. 92 %

3Prin adiția unui mol de brom la 1,3,5 cicloheptatrienă se formează în principal?

#2082
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Anca-Maria94, on 2nd May 2011, 19:42, said:

As avea si eu nevoie de ajutor la rezolvarea urmatoarelor probleme:

1. in urma reactiei de saponificare a unei trigliceride mixte cu solutie de NaOH de concentratie 20% se obtin 55,6 g palmitat de sodiu si 30,4 g oleat de sodiu. Scrie formulele de structura ale trigliceridelor si calculeaza masa de solutie de NaOH consumata in reactia de saponificare.

2. 16,12 g de triglicerida simpla se saponifica cu 80 mL de solutie de NaOH de concentratie 1M. Excesul de NaOH este neutralizat de 10 mL solutie de HCl de concentratie 2M. Determina formula de structura a trigliceridei si denumeste-o.

3.  7,4 g de acid monocarboxilic saturat, A, reactioneaza cu 100 cm cubi de solutie de NaOH de concentratie 1M. Se cere:
    a) Determina formula moleculara a acidului carboxilic, A;
    b)Scrie ecuatiile reactiilor chimice date de acidul A cu Fe si Al(OH)3;
    c)Scrie formula de structura a omologului inferior al acidului A.

4.  200 g solutie de acid acetic de concentratie 40% reactioneaza steochimiometric cu carbonatul de calciu.
     a)Scrie ecuatia reactiei chimice.
     b)Calculeaza volumul de CO2 obtinut, masurat in conditii normale.

Va multumesc anticipat!
Attached File  1.doc   48K   1191 downloads

#2083
Roxxyx

Roxxyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.06.2008
Imi poate spune cineva ce grupe functionale sunt implicate in ciclizarea glucozei si fructozei si sa si explice...? Si formele anomere ale glucozei sunt determinate de? Va multumesc

#2084
pebles

pebles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.11.2010
As avea nevoie de ajutor la chimie.

1. Alegeti raspunsurile corecte:

a. Zaharidele sunt compusi macromoleculari obitnuiti prin policondensare/polimerizare/aditie
b. Reactia de policondensare are loc intre moleculele unor compusi di sau poli functionali prin eliminarea unor molecule mici/mari
c. Zaharidele se clasifica in functie de comportarea lor in reactia cu apa/baze/acizi

Nu stiu daca am facut sau nu bine..

2. Ce masa de glucoza de puritate 80% este necesara pt obtinerea a 5 L alcool etilic de c=40% si densitate de 0.94 g/cm cubi?

Am scris reactia fermentatie alcoolice a glucozei si am lucrat pe reactie.Am aflat masa dizolvatului si masa de solutie a etanolului.Am aflat mase moleculare.
In final am ajuns la raspunsul 2.69 ,dar nu stiu daca modul de lucru este corect sau nu.
Si inca ceva,nu am folosit deloc procentul de puritate.

3. O cantitate de melasa cu masa de 5700 kg, care contine 15% zahar se supune hidrolizei apoi fermentatiei.Din amestecul ce rezulta se separa 184 kg etanol .Sa se determine randamentul de separare a etanolului.

#2085
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Chimie :

1. Un acid monocarboxilic saturat cu catenă aciclică A conține 53,33% oxigen.
a) Identificați acidul A
B) Calculați volumul de soluție NaOH 0,4M care reacționează cu 200 g soluție de acid A de concentrație 60%.

2. Clorura acidă a unui acid monocarboxilic aromatic conține 22,65% Cl. Să se identifice clorura acidă și să se reprezinte izomerii posibili (cloruri acide).

#2086
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Roxxyx, on 2nd May 2011, 22:10, said:

Imi poate spune cineva ce grupe functionale sunt implicate in ciclizarea glucozei si fructozei si sa si explice...? Si formele anomere ale glucozei sunt determinate de? Va multumesc

Ti-am trimis MP. Te rog sa imi spui daca l-ai primit. Nu stiu de ce nu mai pot sa iti scriu pe PM.

#2087
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Louie-Anderson, on 3rd May 2011, 15:26, said:

Chimie :

1. Un acid monocarboxilic saturat cu catenă aciclică A conține 53,33% oxigen.
a) Identificați acidul A
B) Calculați volumul de soluție NaOH 0,4M care reacționează cu 200 g soluție de acid A de concentrație 60%.
1. Un acid monocarboxilic saturat cu catenă aciclică A conține 53,33% oxigen.
a) Identificați acidul A
B) Calculați volumul de soluție NaOH 0,4M care reacționează cu 200 g soluție de acid A de concentrație 60%.

a) Formula generala a unui acid poate fi scrisa R – COOH  sau CnH2n+1 - COOH
1 mol CnH2n+1 – COOH = 14n + 46
14n + 46 g acid.......................32 g O
100 g acid..............................53,33 g O
53,33(14n + 46) = 3200
746,62n + 2453,18 = 3200
n = 1
acidul este acidul acetic CH3 – COOH
B)
Se calculeaza masa de acid din 200 g solutie stiind ca in 100 g solutie sunt 60 g acid (c=60%)
100 g solutie .........60 g acid acetic
200 g solutie............x
x = 120 g CH3 – COOH
1 mol CH3 – COOH = 60 g

60 g …………….1 mol
CH3 – COOH + NaOH → CH3 – COONa + H2O
120 g ....................x
x = 2 moli NaOH

Calculam in ce volum de solutie se gasesc cei doi moli de NaOH, stiind ca intr-un litru de solutie se gaseste 1 mol NaOH (concentratia molara este 0,4 M)

1000 ml solutie.........................0,4 moli
x ml solutie...............................2 moli
x = 2000/0,4 = 5000 ml = 5 litri solutie NaOH, 0,4 M

Pentru a doua problema nu ai cumva un rezultat? Imi da ceva dar este cam fortat rezultatul.

#2088
Louie-Anderson

Louie-Anderson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 08.04.2010
Mulțumesc.


Nu am.
Numai pentru prima, care este bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate