Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#10423
anonim98

anonim98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.12.2014
Buna ziua! Ma puteti ajuta sa gasesc 5 izomeri ai acidului propanoic?

#10424
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

 anonim98, on 10 septembrie 2016 - 16:08, said:

Buna ziua! Ma puteti ajuta sa gasesc 5 izomeri ai acidului propanoic?
Izomeri de catena si izomeri de functiune !

#10425
metrickz

metrickz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.11.2013
Ma poate ajuta cineva la niste exercitii de engleza?

#10426
metrickz

metrickz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.11.2013
1.a. Read the following text, identify its main ideas and write them on your answer sheet.
Until about the seventeenth century, Irish was the normal everyday language of Ireland (1). At
that time, though, the English who had colonized the country began to impose their own language
and the Irish people accepted this for economic reasons. All official business (2) was conducted in
English. This practical motivation to use English grew even stronger when people began to leave
Ireland (3) in the nineteenth century. Families thought that it would be difficult to move to an
English-speaking country such as America, Australia or England if they knew nothing but Irish.
Nowadays it is estimated that about one per cent of the population of the country use Irish as
their daily first language.
All children in Ireland have to learn Irish. Until 1973 pupils had to gain a pass in Irish if they were
to be awarded their school leaving certificate. This rule was very unpopular (4) and was dropped.
The most surprising development of recent years has been the rapid rise in number of the state
schools in towns that do all their main teaching in Irish. This is a scheme that has grown up in
response to the demands of parents. Some parents send their children to these schools for
patriotic reasons (5), believing them to be a defense against the country being swamped with
American and English culture. Many parents choose these schools because they see them as
being better than the English-language schools. They tend to be newer and to have smaller
classes and better motivated teachers. Only time will tell whether the new rise in Irish in the towns
will compensate for its decline in the Irish-speaking areas of the rural west.
(About Britain, Oxford University Press)
b. Read the text again and write questions to which the underlined words are the answers.
of Ireland
All official business
when people began to leave Ireland
very unpopular
for patriotic reasons
c. In your own words, explain the rise of the Irish language in towns. (50 words)

#10427
kennoer

kennoer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.03.2014
Buna seara imi puteti spune care sunt izomerii geometrici pentru 3 bromo 1 butan? ar fi bine daca ati putea sa imi dati o poza cu ei.

#10428
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
3-bromo-1-butan nu exista. Sigur asta e compusul?

Edited by aerdem, 16 September 2016 - 22:52.


#10429
Yonela30

Yonela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.10.2013
Buna! Am si eu cateva probleme la care nu ma descurc si sper ca ma puteti ajuta.
1. 28 kg amestec de toluen, o-xilen si naftalina se oxideaza cu 92,4 m cubi aer obtinandu-se 29,6 kg anhidridă ftalică. Ce continut in N2 are amestecul gazos dupa condensarea apei? Eu am aflat ca raportul molar initial toluen:o-xilen:naftalina = 1:2:2 in caz ca ajuta. (Raspuns: 94,28%)
2. Se arde metanul cu aerul stoechiometric. Amestecul rezultat se raceste mai intai apoi este trecut printr-o solutie de NaOH. Scaderea de volum la trecerea amestecului prin NaoH: (Raspuns: 11,11%)
3. 62 g amestec fenol si p-crezol reactioneaza cu clorura de metil (NaOH) formand 70,4 g amestec compusi. Raportul molar al celor doi reactanti: (Raspuns: 1:2)
4. Ce masa de compus organic s-a mineralizat daca el contine 35% N si da 3,675 g de cianura de sodiu. (Raspuns: 2,5 g).
Multumesc anticipat!

#10430
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Yonela30, on 18 septembrie 2016 - 18:31, said:

Attached File  28 kg amestec de toluen, o-xilen si naftalina se oxideaza.doc   79K   5 downloads
Attached File  Se arde metanul cu aerul stoechiometric.doc   27K   4 downloads
Attached File  62 g amestec fenol si p.doc   33K   3 downloads
Attached File  Ce masa de compus organic s.doc   25.5K   4 downloads
La ultima problema nu mi-a dat rezultatul cerut. Am refacut problema dar nu vad eroarea. Poate o gasestu tu.

#10431
Yonela30

Yonela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.10.2013
Multumesc mult, aerdem! La ultima problema imi da si mie 3 g, initial am aflat si compusul organic despre care este vorba si am inmultit numarul de moli care am presupus ca ar corespunde compusului organic cu masa lui si tot atat imi da, probabil ca este raspunsul gresit.

#10432
stefaniaonea

stefaniaonea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2015
Ma ajutati va rog cu o problema?
2,2 kilograme acetaldehida se obtin prin oxidarea unei cantitati de alcool etilic cu dicromat de potasiu in mediu de acid sulfuric. Stiind ca alcoolul oxidat la acetaldehida reprezinta 50% din cantitatea totala de alcool si ca restul de alcool se oxideaza la acid acetic  cu permanganate de potasiu, in mediu de acid sulfuric, care este volumul solutiei 0,2M de permanganate de potasiu utilizat?
R:200 l

#10433
Yonela30

Yonela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.10.2013
Cantitatea de alcool care se transforma in acid acetic este egala cu cea care se transforma in acetaldehida, de aceea am pus ca sunt 0,05 kmoli acid acetic, la fel ca la acetaldehida.

Attached Files



#10434
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015

 Carmenxoxo, on 16 decembrie 2014 - 19:06, said:


Intre urmatoarele molecule nu se pot forma legaturi de hidrogen:
a. etanol-etanol
b.acetaldehida-apa
c.apa-etanol
d.acetaldehida-etanol
e.acetaldehida-acetaldehida
Raspuns : E

Edited by loving_kind, 22 September 2016 - 02:37.


#10435
Yonela30

Yonela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.10.2013
Buna, sper sa ma puteti ajuta si cu aceste 2 probleme.
1. Ce volum de K2Cr2O7 1N se consuma la oxidarea 2-metil-3-hidroxi-1-butena, daca rezulta 16 g amestec de compusi anorganici. (Raspuns: 2,5 l . Nu prea inteleg cum e cu amestecul de compusi anorganici, eu am impartit la toti si imi da mult prea putin)
2. Care este concentratia procentuala masica pentru o solutie 10N de K2Cr2O7 in acid sulfuric (cu densitatea de 1,2 g/cm3). (Raspuns: 58,8% . Aici imi da de 4 ori mai putin si cred ca uit sa inmultesc ceva undeva si nu reusesc sa imi dau seama unde)
Multumesc anticipat!

#10436
Yonela30

Yonela30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.10.2013
Cred ca am inteles ce greseam ca pana la urma mi-au dat rezultatele corecte.

#10437
katiscoedisco

katiscoedisco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.02.2016
Te rog frumos ajuta-ma cu aceasta problema la chimie.
Scrieti reactia de sinteza a amoniacului
NH3
Ce cantitate de amoniac se obtine si ce numar de moli de hidrogen se consuma daca reactioneaza 56L N
Poti sa faci varianta explicita sa adica sa faci sinteza si daca ai avea timp si sa-mi explici cum sta treaba? Daca nu poti da-mi doar exercitiul, te rog

#10438
marieanne987ever

marieanne987ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.11.2014
Buna seara! Am urmatoarea problema de rezolvat:

Acetilena (HC legatura tripla CH),un compus organic,sse poate obtine din compusi anorganici conform reactiilor:
CaCO3--->(t grd C) CaO + CO2
CaO + 3C---->(t grd C) CaC2 +CO
CaC2 + 2 H2O---->C2H2 + Ca(OH)2
a)Identificati reactia cu schimb de protoni si reactia cu schimb de electroni.
b)Calculati volumul (c.n.) de acetilena ce se poate obtine din 625 kg de piatra de var,de puritate  80%,considerand reactiile totale.
c)Calculati puritatea carbidului (CaC2),daca impuritatile din carbid provin numai din piatra de var.

Mi-a mai ramas ultimul punct. Daca puteti sa il faceti, as fi recunoscatoare. Nu am raspunsurile pt ca inca nu avem manuale. O seara placuta!

#10439
Mia678

Mia678

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2016
O proba cu volumul de 200 cm^3 dintr-o solutie de acid acetic reactioneaza cu 2.4g Mg. Concentratia molara si volumul de H2 degajat?

O proba cu volumul de 200 cm^3 dintr-o solutie de acid acetic reactioneaza cu 2.4g Mg. Concentratia molara si volumul de H2 degajat?

#10440
loving_kind

loving_kind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.07.2015

 mariamaria20, on 04 iunie 2014 - 18:45, said:

Am o problema la care nu reusesc sa ajung la rezultatul final.
  Compusul A prin oxidare cu reactivul Tollens formeaza compusul B=C9H10O2 iar prin oxidare energica formeaza substanta
D = C9H6O6 , solubil in solutie de NaHCO3. Clorurarea catalitica a lui D conduce la un singur derivat clorurat C9H5O6Cl. Denumiti compusul A:
A. 2,3-dimetil benzaldehida;
B. 2,4-dimetil benzaldehida;
C. 2,5-dimetil benzaldehida;
D. 2,6-dimetil benzaldehida;
E. 3,5-dimetil benzaldehida.
Raspunsul este 3,5 - dimetilbenzaldehida.
Multumesc anticipat.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate