Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

construire gard

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
asfaltina

asfaltina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2008
Buna ziua tuturor,
Sunt veche si in acelasi timp noua pe acest forum, in sensul ca acesta este primul meu post (desi va urmaresc de doi ani). Va felicit pe toti cei care ati avut curajul sa construiti o casa si pe cei care ati vrut sa impartasiti din experienta voastra. Indraznesc sa postez deoarece am nevoie de ajutor si stiu ca-l voi primi din partea voastra.
Dupa lungi cautari, prin primavara, am reusit sa achizitionez un teren langa Bucuresti. Terenul se afla in Tartasesti si are o suprafata de 1000mp cu o deschidere de 50ml. Problema este ca nu ma pot apuca inca de constructia casei si as dori sa imprejmuiesc terenul. Initial m-am gandit la imprejmuirea provizorie dar, daca tot voi construi casa la anul (cel putin asta intentionez), mi-am spus ca pot face jumatate din gardul definitiv. Am fost la primarie cu proiectul si am obtinut autorizatia. Gardul va fi inalt de 2,5m ( deoarece terenul este mai jos cu 20-30cm fata de strada) cu soclu de 1m, cu stalpi de beton din 2 in 2m si cu zidarie din bca pe partile laterale si pe spate. Pe fata, combinatie de lemn cu zidarie. Am hotarat sa fac lateralele si spatele pana la 1m inaltime ( adica soclu), urmand sa las acele mustati in dreptul stalpilor de care sa ma leg la momentul potrivit.
Problema mea incepe acum. Nu stiu cat fier sa bag in soclu si nici cat beton imi va intra. Cati mc de scandura pt cofrag, s.a.m.d. Nu stiu cat ma poate costa si nu am pe cine sa intreb. Nu va am decat pe voi si vreau sa va multumesc anticipat.

Edited by asfaltina, 29 October 2008 - 14:54.


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
exista un topic despre imprejmuiri, cauta'l cu atentie.

#3
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
in primul rand volumul (si nu doar de beton) se calculeaza de cand lumea si pamantu astfel: lungime x latime x inaltime.
adica inmultesti lungimea zonei pe care sta gardul, cu latimea betonului si cu inaltimea lui (tine cont ca trebuie sa ai o fundatie de minim 50 cm (dupa parerea mea proprie - 80 dupa manuale. la aceasta adancime de fundare mai vine adaugat si soclul tau.)

legat de  armatura, eu zic ca 4 bare de PC fi 8 cu etrieri pusi la 25 cm (OB37fi6) e suficient. armatura o pui la partea superioara a soculului iar pentru stalpi ar cam fi de ajuns si 4 bare PC fi 6..

totusi, personal as merge pentru imprejmuirea provizorie. nu de alta, dar oricum au sa iti mai ramana materiale (beton, balast, caramida, etc) de la casa si nu o sa ai ce face cu ele. varianta cea mai economica este sa imprejmuiesti terenul cu plasa STM pe care sa o folosesti la plansee cand te apuci de casa si pe masura ce "toci" din plasa de gard, vii si cu gardul din urma.

asa ... acu o sa inchid topicul ca sa nu intru in conflict cu colegii moderatori. daca punckt zice ca mai este un topic, stie el ce spune, asa ca fa bine si cauta poate dai de ce ai nevoie, deja spus.

Edited by as xxl, 03 November 2008 - 23:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate