Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

elemente metalice prindere zidarie de stalpi in cadre

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Salutare ,
Are cineva cunostiinta de elementele de prindere metalice dintre stalpi si zidaria neportanta ? Asta in cazul structurilor in cadre cand se realzeaza stalpii si grinzile inainte , ca mai apoi sa vin cu zidaria de umplutura si sa o "prind" de stalpi . In Germania lucram cu mai multe tipuri de prindere - denumite ancarsine si constau practic din doua elemente metalice , una prinsa de cofraj care ramanea prinsa in stalp iar piesa a doua facea o prindere intre intre stalp si zidarie , cu prindere de primul element.
Stie cineva daca se gasesc in comert , in Romania ?
Merci mult.

#2
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 marian.bazavan, on Dec 28 2008, 23:00, said:

si tie: LA MULTI ANI!!!!

Merci la fel ! :)
Credeam ca mi-a raspuns cineva la rugamintea mea. Inca mai caut elementele care le-am explicat mai sus.
Sarbatori fericite !

#3
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

 akinik, on Dec 29 2008, 10:41, said:

Merci la fel ! :)
Credeam ca mi-a raspuns cineva la rugamintea mea. Inca mai caut elementele care le-am explicat mai sus.
Sarbatori fericite !
mi-am adus aminte! am vazut asa ceva (elemente de ancorare) la atargul de constructii. caut maine in pliante si iti dau firma! succes si la multi ani!

#4
silcos

silcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.03.2007
A gasit cineva elementele alea? Ca si eu sunt interesat.
Multumesc.

#5
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
o curiozitate: din cate am inteles e o piesa ce se inglobeaza in beton si una care se prinde in prima dupa care, la randul ei va fi inglobata in zid? daca nu iti pica rostul in dreptul primei piese ce faci?

metoda romaneasca: un cupon de pc fi 8 forat in betonul vechi, dupa care prins in rost. metoda am folosit-o de cand lucrez in constructii. ba chiar o data era aceiasi metoda specificata in proiect , numai ca in loc de foraj era ancora chimica....

#6
silcos

silcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.03.2007
Si daca pui ancora chimica la fiecare rand, sau macar doua randuri de zidarie, unde mai ajungi cu banii? Totusi, as avea vreo 10 stalpi de care ar trebui sa ancorez zidaria. Punem la fiecare stalp cate 20 de ancore chimice si m-am scos!
Varianta cealalta cum era? gaura in stalp, fier beton de 6-8, dar cum il fixez in beton? altfel decat chimic?
Multumesc.

Edited by silcos, 03 April 2009 - 22:25.


#7
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
gaura de 8, fier de 8 (pc, cu striatii) batut bine in gaura

#8
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Sunt bune variantele voastre , insa , sunt rudimentare - invechite si dificil de pus in opera.
Am cautat ieri vreo 2 ore pe site-urile nemtesti , acele elemente la care am facut referire si din pacate nu am gasit nimic. Stiu cum se pronunta, denumirea acelor elemente , insa nu stiu cum se scrie :) , astfel ca google-ul nu ma putut ajuta sa dau de acele elemente.
Imi pare rau ca nu am facut poze mai detaliate la acestea , cand am fost plecat .
Oricum un lucru e cert , ca acele elemente prezinta un real avantaj, fata de metodele aplicate la noi.

Edited by akinik, 04 April 2009 - 08:54.


#9
maripana_30

maripana_30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.10.2008

 akinik, on Oct 27 2008, 10:40, said:

Salutare ,
Are cineva cunostiinta de elementele de prindere metalice dintre stalpi si zidaria neportanta ? Asta in cazul structurilor in cadre cand se realzeaza stalpii si grinzile inainte , ca mai apoi sa vin cu zidaria de umplutura si sa o "prind" de stalpi . In Germania lucram cu mai multe tipuri de prindere - denumite ancarsine si constau practic din doua elemente metalice , una prinsa de cofraj care ramanea prinsa in stalp iar piesa a doua facea o prindere intre intre stalp si zidarie , cu prindere de primul element.
Stie cineva daca se gasesc in comert , in Romania ?
Merci mult.
incerca aici www.sea.ro ,au locatii in mai multe orase

#10
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 maripana_30, on Apr 5 2009, 23:22, said:

incerca aici www.sea.ro ,au locatii in mai multe orase

multumesc ....dar nu am gasit asa ceva si nici asemanator cu ceea ce caut eu ;
prin tara nu am vazut folosindu-se sistemele astea;

#11
silcos

silcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.03.2007
Ma gandesc ca o solutie ar fi bolturile, impuscate cu un aparat din ala..., cred ca ar tine, s-ar face rapid si nici nu ar costa prea mult.
Numai sa nu fie atacate de mortar. ce parere aveti?

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 akinik, on Apr 5 2009, 23:39, said:

multumesc ....dar nu am gasit asa ceva si nici asemanator cu ceea ce caut eu ;
prin tara nu am vazut folosindu-se sistemele astea;
salut
tu intrebi de asa ceva

Attached Files



#13
silcos

silcos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.03.2007
Ai idee unde se gasesc, cat costa si care e metoda de "infigere" in beton?

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 silcos, on Apr 24 2009, 22:35, said:

Ai idee unde se gasesc, cat costa si care e metoda de "infigere" in beton?
trimite-mi maine un pm sa nu uit si te informez

#15
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
cam asa arata sistemul(mecanismul) de prindere , intre stalpul de beton si zidarie ;
prima bucata ramane in stalpul de beton , fiind montat de laterala cofrajului la turnare , iar apoi la prinderea zidariei de stalp , se introduce(pe cant) lamela in golul elementului metalic din stalp , apoi se roteste lamela si ramane in rostul de caramida ; dupa care se pune mortar si se continua cu zidarie ;
e un sistem mai simplu , la care nu esti nevoit sa stai cu percutanta langa tine si sa tot dai gauri la 2-3 randuri de caramida ; astfel se realizeaza o prindere a zidariei de stalpul de beton , pentru evitarea fisurilor la eventuale vibratii date de seism si de realizare a unor prinderi in reazeme, a zidariei ;

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate