Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vata minerala si rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Minase

Minase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.04.2008
salut stau la bloc mai precis etajul 3 si vreau sa stiu daca ideea cu vata minerala este practica??
ma bate gandul sa imi pun vata minerala + rigips.
ce ziceti este "normal" ??
am vorbit deja cu cateva persoane si pretul este de 35RON MP2 (pus vata,rigips,tencuit si varuit)
camerele au cam 40-50 MP2 (fara tavan si podea)
ideea si preturile sunt bune?
mersi

#2
alxuca

alxuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 22.08.2007

View PostMinase, on Oct 26 2008, 13:42, said:

salut stau la bloc mai precis etajul 3 si vreau sa stiu daca ideea cu vata minerala este practica??
ma bate gandul sa imi pun vata minerala + rigips.
ce ziceti este "normal" ??
am vorbit deja cu cateva persoane si pretul este de 35RON MP2 (pus vata,rigips,tencuit si varuit)
camerele au cam 40-50 MP2 (fara tavan si podea)
ideea si preturile sunt bune?
mersi
daca nu ai cum sa-ti izolezi pe exterior,este o idee buna.izolatia interioara cu vata minerala si rigips este  pentru termoizolare,dar cu aceasta ocazie obtii si pereti foarte drepti.cel mai important e sa gasesti o echipa care sa stie ce face,iar in ceea ce priveste pretul puteau sa-ti ceara si mai mult.problema ar fi daca decizi sa suspenzi apoi ceva pe pereti pentru ca vei avea nevoie de dibluri foarte lungi si groase,care ar putea "faramita"peretii.succes!

#3
Minase

Minase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.04.2008
izolez si exteriorul si interiorul,vreau mai mult izolatia interioara ca sa se pastreze temperatura in fiecare camera.
multe lucruri nu suspend de pereti sa zic fiecare perete o sa tina maxim 4-5KG (obiecte) ceea ce cred ca e foarte mult normal o sa fie mai putine lucruri
(cateva tablouri si niste ornamente)
nu cred ca greutatea lor depasesc 3 KG zic ca ar trebui sa tina...
ms pt raspuns

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ai un singur perete exterior, (probabil cel cu ferestre), se poate izola pe interior cu vata minerala si rigips fara probleme mari.
Exista si solutii f. ieftine, cu polistiren expandat sau extrudat de 2cm de ex..., si tencuiala aplicata direct pe plasa de fibra.

Daca sunt mai multi pereti de izolat, este preferabila izolatia pe exterior, deoarece altfel, prin aerisirea camerei peretii izolati pe interior se racesc prea mult si camera pierde prea multa caldura.

Legat de prinderea de greutati pe rigips, aceasta se face f usor si fara probleme daca rigipsul este fixat f bine cu holtzsuruburi autofiletante in profile metalice, care la randul lor sunt bine fixate in podea, tavan si pereti, cu spatiu de cativa cm lasati pt vata minerala.
In acesti pereti obiectele se pot prinde cu asa numitele molii, niste dibluri metalice care se infloresc in spatele panoului de rigips, daca se trage de surub cu un cleste special care costa in jur de 30 RON.
Daca sunt bine stranse, moliile pot tine chiar piese de mobilier f grele, si inclusiv oameni urcati pe ele...:), limita de rezistenta fiind data de rezistenta prinderii rigipsului pe profile.
Exista si alt tip de molii, formate doar din surub cu helix f lat, insa trebuie alese de lungimea potrivita.
Aplicarea de rigips pe un perete solid este o solutie f proasta, deoarece holtzsuruburile se indoaie in rigipsul moale.
La fel, prinderea cu dibluri normale in peretele aflat la distanta de rigips, este o solutie aberanta, deoarece se formeaza o parghie care poate sa indoaie usor chiar holtzuruburi de 8mm sau mai groase, prinse in dibluri de 12....

#5
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View PostMinase, on Oct 26 2008, 14:42, said:

salut stau la bloc mai precis etajul 3 si vreau sa stiu daca ideea cu vata minerala este practica??
ma bate gandul sa imi pun vata minerala + rigips.
ce ziceti este "normal" ??
am vorbit deja cu cateva persoane si pretul este de 35RON MP2 (pus vata,rigips,tencuit si varuit)
camerele au cam 40-50 MP2 (fara tavan si podea)
ideea si preturile sunt bune?
mersi

pe cat timp iti da garantia la aceasta lucrare si la acesti bani pe mp?.....in cazul care apar fisuri in timp la imbinarile placilor de gips carton

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate