Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cosmeticele naturale, mit sau posibila realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#91
agia

agia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2009

View Postamma, on 21st January 2009, 11:59, said:

Akamuti. Cateva creme de-ale lor sunt comercializate si de un site de la noi, la preturi romanesti insa. Pacat ca ai nostri nu s-au gandit sa aduca si cremele parfumate cu tamaie si mirt, ideale pentru habotnicii ortodocsi. :lol:

Tocmai mi-am preparat samponul din nuci, maine e gata de folosire. Si tot maine incerc pe fata uleiul de jojoba amestecat cu putina crema; sper sa nu am surprize, rar dau cu altceva in afara de Sebium H2O si Diacneal. De fapt, pe toate le luasem pentru par.


am gasit niste "nuci" pe life-care http://www.life-care...talog/#products, sunt la fel ca cele pe care le folosesti tu? <_<

#92
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postagia, on 23rd July 2009, 15:28, said:

am gasit niste "nuci" pe life-care http://www.life-care...talog/#products, sunt la fel ca cele pe care le folosesti tu? <_<

Am scris mai in urma ce tip de nuci foloseam, cele pe care le-ai gasit par a fi Sapindus Mukorossi, teoretic sunt mai bune, eu nu le-am incercat. Charme cred ca a testat asa ceva, dar de pe alt site romanesc, il gasesti cautand cu Google "nuci de spalat Karawan".

#93
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ce parere aveti de ingredientele din acest sampon? vreau sa ma axez pe aceasta marca si vreau sa stiu daca e ok...

Tea Tree - To help treat scalp iritation.

Ingredients: Water, aloe vein*, coconut and corn sugar soap, vegetable glycerine, citric acid, lavender flower extract*, essential tea tree* and lavender oil*. Nothing else. * = Organic farming  International list of ingredients (INCI: Aqua, aloe barbadensis, gel*, cocamidopropyl betaine, coco-glucoside, sodium coco-sulfate, glycerin, sodium coceyl glutamate, citric acid, lavandula angustifolia extract*, melaleuca alternifolia oil*, lavandula anguslifolia oil*(aroma*), geraniol, linalool; limonene, (* = ingredient proceeding from Organic Farming = from essential oil).

eu deduc ca-s doar chestii bune, dar nu inteleg chestii gen cocamidopropyl si alte denumiri asa...

Edited by adrianatoma, 25 July 2009 - 18:05.


#94
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postadrianatoma, on 25th July 2009, 19:03, said:

ce parere aveti de ingredientele din acest sampon? vreau sa ma axez pe aceasta marca si vreau sa stiu daca e ok...

Tea Tree - To help treat scalp iritation.

Ingredients: Water, aloe vein*, coconut and corn sugar soap, vegetable glycerine, citric acid, lavender flower extract*, essential tea tree* and lavender oil*. Nothing else. * = Organic farming  International list of ingredients (INCI: Aqua, aloe barbadensis, gel*, cocamidopropyl betaine, coco-glucoside, sodium coco-sulfate, glycerin, sodium coceyl glutamate, citric acid, lavandula angustifolia extract*, melaleuca alternifolia oil*, lavandula anguslifolia oil*(aroma*), geraniol, linalool; limonene, (* = ingredient proceeding from Organic Farming = from essential oil).

eu deduc ca-s doar chestii bune, dar nu inteleg chestii gen cocamidopropyl si alte denumiri asa...

Din punctul meu de vedere e o magarie sa spui ca produsul contine coconut soap ca apoi sa recunosti ca e betaina, idem sugar soap care sa spui ca e cocoglucoside. Acuma Coco-Glucoside sunt cei mai Ok surfactanti cu putinta, ff blanzi. Spune o poveste frumoasa undeva pe ambalaj dar nu induce in eroare consumatorul cu povesti cu sapun si alte alea.
Produsul ia cu siguranta Ecocert Örganic Cosmetic.
betaina - surfactant amfoteric. Putere de spalare relativ slaba. Utilizat deoarece la pH slab acid trece in forma cationica si previne iritarea pielii de catre surfactantul anionic.
coco-glucoside - foarte bune si blande. Scor de iritanta pe camera ocluziva aproape de zero. Buna putere de spalare dar nu fac fata singure.
sodium coco-sulfate - surfactant anionic. Puternic iritant. (sarea de sodiu a C12-18 sulfat). Spala bine. S-a incercat moderarea iritantei prin adaugarea de betaina si coco-glucoside
sodium coceyl glutamate - surfacant bland.
restul - extracte si alergenii din extracte (geraniol, limonene etc).

Inafara a ce am mentionat - povesti cu soap si altele, produsul este OK. Nu stiu daca va avea putere de spalare suficienta, mai degraba e pentru utilizare frecventa, cu parul putin imbacsit.

#95
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Nu-i spui si ce se intampla cu parul pe vremea asta (calda si uscata) daca foloseste cosmetice cu multa glicerina si aloe?

Am descoperit recent o marca romaneasca, Mayam, au si site cu povesti nemuritoare si retea de distributie destul de extinsa...  :unsure:

De ex., sampon antimatreata:  apa vitalizata (aqua), sapun din masline organic (potasium olivate)*, tenside din zahar (alkylpolyglucoside), alcool sulfat gras din ulei de cocos (fatty alcohol sulfat), lecitina din soia (lecithin), ulei esential organic de portocale (citrus sinensis)*, ulei organic primerose evening (oenothera biennis)*, ulei esential organic de tea tree (melaleuca alternifolia)*, extract natural samburi de grapefruit (citrus paradisi).
*certificat organic

Cremele si lotiunile pentru corp au preturi ridicole, ceea ce mi se pare ciudat in conditiile in care nu au certificarile afisate si se lauda ca-s produse manual in Romania.

#96
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postamma, on 26th July 2009, 14:24, said:

Nu-i spui si ce se intampla cu parul pe vremea asta (calda si uscata) daca foloseste cosmetice cu multa glicerina si aloe? glicerina lucraza ca desicant daca este peste 5% si in produse leave-on. Nu e cazul aici.

Am descoperit recent o marca romaneasca, Mayam, au si site cu povesti nemuritoare si retea de distributie destul de extinsa...  :unsure:

De ex., sampon antimatreata:  apa vitalizata (aqua), sapun din masline organic (potasium olivate)*, tenside din zahar (alkylpolyglucoside), alcool sulfat gras din ulei de cocos (fatty alcohol sulfat), lecitina din soia (lecithin), ulei esential organic de portocale (citrus sinensis)*, ulei organic primerose evening (oenothera biennis)*, ulei esential organic de tea tree (melaleuca alternifolia)*, extract natural samburi de grapefruit (citrus paradisi).
*certificat organic

Cremele si lotiunile pentru corp au preturi ridicole, ceea ce mi se pare ciudat in conditiile in care nu au certificarile afisate si se lauda ca-s produse manual in Romania.


Citat de pe site-ul lor
Nu am strecurat absolut nici o chimicala, la nici una dintre fazele productiei, deci nu servim parabeni, petrochimicale, derivate suspicioase. Nu testam nimic pe animale.
Hai ma chiar asa? Dar sodium coco-sulfate ce e ??
Nu cred ca sunt fabricate in Romania si am motive intemeiate sa cred asta....

#97
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostKhmerul, on 26th July 2009, 10:11, said:

Din punctul meu de vedere e o magarie sa spui ca produsul contine coconut soap ca apoi sa recunosti ca e betaina, idem sugar soap care sa spui ca e cocoglucoside. Acuma Coco-Glucoside sunt cei mai Ok surfactanti cu putinta, ff blanzi. Spune o poveste frumoasa undeva pe ambalaj dar nu induce in eroare consumatorul cu povesti cu sapun si alte alea.
Produsul ia cu siguranta Ecocert Örganic Cosmetic.
betaina - surfactant amfoteric. Putere de spalare relativ slaba. Utilizat deoarece la pH slab acid trece in forma cationica si previne iritarea pielii de catre surfactantul anionic.
coco-glucoside - foarte bune si blande. Scor de iritanta pe camera ocluziva aproape de zero. Buna putere de spalare dar nu fac fata singure.
sodium coco-sulfate - surfactant anionic. Puternic iritant. (sarea de sodiu a C12-18 sulfat). Spala bine. S-a incercat moderarea iritantei prin adaugarea de betaina si coco-glucoside
sodium coceyl glutamate - surfacant bland.
restul - extracte si alergenii din extracte (geraniol, limonene etc).

Inafara a ce am mentionat - povesti cu soap si altele, produsul este OK. Nu stiu daca va avea putere de spalare suficienta, mai degraba e pentru utilizare frecventa, cu parul putin imbacsit.

multaaaam
da, fix pentru uz frecvent ma intereseaza, ma spal o zi da una nu si am impresia ca il atac prea tare cu ce gasesc in saloane. nu dau nimic pe par, gen fixative, spuma etc. dar nici nu vreau sa-l las nespalat mai mult, asa simt eu ca e firesc sa ma spal, desi multa lume zice ca-s nebuna :P
sa inteleg deci ca ar fi ok...ma intereseaza sa fie bland cu pielea capului si sa nu ingrase inutil firul de par.
aloe tocmai asta face, il imbacseste? sa caut o varianta fara aloe eventual si fara sodium coco-sulfate?

Edited by adrianatoma, 26 July 2009 - 22:53.


#98
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostKhmerul, on 26th July 2009, 18:44, said:

Citat de pe site-ul lor
Nu am strecurat absolut nici o chimicala, la nici una dintre fazele productiei, deci nu servim parabeni, petrochimicale, derivate suspicioase. Nu testam nimic pe animale.
Hai ma chiar asa? Dar sodium coco-sulfate ce e ??
Nu cred ca sunt fabricate in Romania si am motive intemeiate sa cred asta....

Stiu si eu cateva site-uri de unde iti poti cumpara baze de spalat, de lotiuni & co, daca-i asa inseamna ca vor mai aparea firmulite de genul asta.

Extractul de samburi de grapefruit nu s-ar putea sa fie din acela cu benzalkonium chloride, ar "coafa" matreata si termenul de valabilitate dintr-un foc?

#99
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postamma, on 27th July 2009, 00:49, said:

Stiu si eu cateva site-uri de unde iti poti cumpara baze de spalat, de lotiuni & co, daca-i asa inseamna ca vor mai aparea firmulite de genul asta.

Extractul de samburi de grapefruit nu s-ar putea sa fie din acela cu benzalkonium chloride, ar "coafa" matreata si termenul de valabilitate dintr-un foc?


Clorura de Benzalkoniu se foloseste ca si dezinfectant. Ba chiar in medicamente gen Strepsils (antiseptic local). Nu stiu insa sa aiba vreun efect antimatreata.
Oricum, daca extractul de "petale de mac" (sau orice altceva) contine conservanti sau alte ingrediente - acestea trebuie listate -  dar.. Dumnezeu cu mila.....

Am si eu banuiala ca se ia o baza surfactanta de undeva si se adauga extractele si se face diluarea cu apa. Valabil si la emulsii.

#100
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Benzalkonium chloride are si efect fungicid si pe alte meleaguri exista sampoane specifice cu asa ceva.

Extractul din samburi de grapefruit e calul troian preferat de companiile cosmetice "verzi" pentru mascarea conservantilor chimici. Nu cred ca romanii nostri l-au adaugat la intamplare, chiar si in samponul pentru copii.

Ce sustin ei: http://www.mayam.ro/...itrus-paradisi/

Ce spun studiile nemtilor si americanilor: USDA
http://en.wikipedia....it_seed_extract

pe scurt: http://www.terressen...thaboutgse.html

Faza tare e ca poate fi chiar methylparaben in minunatul extract, nu?  :D

Pe astia chiar nu-i controleaza nimeni?

#101
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postamma, on 27th July 2009, 23:01, said:

Benzalkonium chloride are si efect fungicid si pe alte meleaguri exista sampoane specifice cu asa ceva.

Extractul din samburi de grapefruit e calul troian preferat de companiile cosmetice "verzi" pentru mascarea conservantilor chimici. Nu cred ca romanii nostri l-au adaugat la intamplare, chiar si in samponul pentru copii.

Ce sustin ei: http://www.mayam.ro/...itrus-paradisi/

Ce spun studiile nemtilor si americanilor: USDA
http://en.wikipedia....it_seed_extract

pe scurt: http://www.terressen...thaboutgse.html

Faza tare e ca poate fi chiar methylparaben in minunatul extract, nu?  :D

Pe astia chiar nu-i controleaza nimeni?


Amma, vezi ca faci o confuzie intre clorura de benzalkoniu (EINECS 264-151-6, CAS: 8001-54-5) si clorura de benzethoniu (EINECS 204-479-9; CAS: 121-54-0). Clorura de benzalkoniu nu se foloseste in cosmetica. Cel putin nu in Romania.

Conform FR-X (Farmacopeea Romana editia a 10a) " Extract vegetal- preparat farmaceutic fluid, moale sau uscat obtinut prin extractia produselor vegetale cu diferiti solventi, urmata de evaporarea partiala sau totala a solventului si aducerea masei reziduale sau a pulberii la concentratia sau consistenta prevazuta." Sursa: FR-X pag 419 Extracta.

Acel extract ori este obtinut conform definitiei ori nu mai este extract ci o excrocherie. Oricum, se poate identifica usor orice produs de tip paraben sau clorura de benzethoniu, prin HPLC (high performance liquid chromatography).
A, si mai e o problema, clorurile de xxxconiu sunt cationice si precipita cu coco-sulfatul :naughty:  :naughty:

#102
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostKhmerul, on 28th July 2009, 08:53, said:

Amma, vezi ca faci o confuzie intre clorura de benzalkoniu (EINECS 264-151-6, CAS: 8001-54-5) si clorura de benzethoniu (EINECS 204-479-9; CAS: 121-54-0). Clorura de benzalkoniu nu se foloseste in cosmetica. Cel putin nu in Romania.

Conform FR-X (Farmacopeea Romana editia a 10a) " Extract vegetal- preparat farmaceutic fluid, moale sau uscat obtinut prin extractia produselor vegetale cu diferiti solventi, urmata de evaporarea partiala sau totala a solventului si aducerea masei reziduale sau a pulberii la concentratia sau consistenta prevazuta." Sursa: FR-X pag 419 Extracta.

Acel extract ori este obtinut conform definitiei ori nu mai este extract ci o excrocherie. Oricum, se poate identifica usor orice produs de tip paraben sau clorura de benzethoniu, prin HPLC (high performance liquid chromatography).
A, si mai e o problema, clorurile de xxxconiu sunt cationice si precipita cu coco-sulfatul :naughty:  :naughty:


Wiki zice de amandoua clorurile: "Independent studies have shown that commercial preparations contain the compound benzalkonium chloride, which is a synthetic antimicrobial commonly used in disinfectants and cleaning products, the related compound benzethonium chloride, the antibiotic triclosan, or the preservative methylparaben."

Am scris ca nu in Romania. Uite unul, Dermaxhttp://emc.medicines...ocumentId=18819

:lol: , da' ei cica prepara doar loturi mici...

#103
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postamma, on 28th July 2009, 12:49, said:

Wiki zice de amandoua clorurile: "Independent studies have shown that commercial preparations contain the compound benzalkonium chloride, which is a synthetic antimicrobial commonly used in disinfectants and cleaning products, the related compound - apartin aceleiasi clase de cloruri quaternare de amoniu (cca 11 compusi utilizati). benzethonium chloride, the antibiotic triclosan, or the preservative methylparaben."

Am scris ca nu in Romania. Uite unul, Dermaxhttp://emc.medicines...ocumentId=18819

:lol: , da' ei cica prepara doar loturi mici...


Samponul indicat in link este un medicament. Sunt diferente clare intre medicament si produs cosmetic, in primul rand legislative. Asa cum am scris, se poate folosi in concentratii mici si in alte medicamente, cu rol dezinfectant.
Acum catva timp (3-4 ani) conservantul utilizat la Polidin - preparat injectabil era fenolul. Dar era un medicament si sunt alte reguli. In primul rand un produs cosmetic este larg accesibil. Nu acelasi lucru se presupune (teoretic, nu vorbesc de realitate) despre un medicament chit ca e un sampon antimatreata.

#104
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Astea nu cred ca-s medicamente:

The Body Shop

Lancome

Elizabeth Arden

Paula's Choice

#105
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postamma, on 28th July 2009, 21:41, said:

Astea nu cred ca-s medicamente:

The Body Shop - aici se poate ca clorura sa fie aportata din altceva, e pe ultimul loc.

Lancome parerea mea  :puke:  :puke:

Elizabeth Arden O ZEI   :w00t:  :w00t:

Paula's Choice naspa formulare, pute de siliconi :deadtongue:
-
Prima referinta era totusi un sampon medicinal.
Anyway, clorura de benzalconiu nu e o chestie super naspa. Dar, personal, nu-i vad locul in cosmetica.
asadar - in Romania nu am vazut asa ceva. Formularile romanesti sunt de j-demii de ori mai de bun simt. D'aia recomand produse romanesti mai degraba decat marci mizere dar de fitze.

Edited by Khmerul, 29 July 2009 - 08:46.


#106
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Ce parere aveti despre compozita cremei asteia?

Vaselinum album, Adeps lanae anhidricus, Extractum calendulae, Sterianum, Aetheroleum lavandulae.

Mersi frumos!

#107
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostKhmerul, on 29th July 2009, 09:45, said:

-
Prima referinta era totusi un sampon medicinal.
Anyway, clorura de benzalconiu nu e o chestie super naspa. Dar, personal, nu-i vad locul in cosmetica.
asadar - in Romania nu am vazut asa ceva. Formularile romanesti sunt de j-demii de ori mai de bun simt. D'aia recomand produse romanesti mai degraba decat marci mizere dar de fitze.

Numai ca e jale la capitolul marketing al produselor romanesti. Nici macar site-urile nu si le aduc la un nivel decent, cu interactivitate, transparenta in prezentarea ofertei - listarea ingredientelor, imagini clare si actualizate, evaluari, etc.

#108
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostThomas-, on 29th July 2009, 15:16, said:

Ce parere aveti despre compozita cremei asteia?

Vaselinum album, vaselina farmaceutica - derivat din petrol
Adeps lanae anhidricus, - lanolina anhidra (grasimea din lana oilor)
Extractum calendulae, extract de calendula
Sterianum,  :scratchchin: hmmm nu cumva e Stearinum ?? stearina (acid stearic+palmitic, da mai mult stearic C18)
Aetheroleum lavandulae. - ulei eteric de lavanda


Unguent farmaceutic clasic cu extract de calendula. Formula de pe la 1850. Nu glumesc.....
Mersi frumos!
:arigato:


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate