Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Scara de interior autoportanta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ottkin

ottkin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008
Marea majoritate a proiectantilor si a constructorilor din Romania va schiteaza si propun clasicele scari de beton in interiorul casei.  :cursing:

    Totusi dupa ce constructorul isi face treaba bruta la scara si trece la finisaje atunci incep durerile de cap si cheltuielile suplimentare.  
    
    Pe langa faptul ca o scara interioara necesita de mai mult spatiu si structuri de rezistenta mai mari (adica cheltuieli mai mari) vom avea si o
scara pe vecie!!! De cum intri in casa o vei vedea mereu o scara rece, rigida si oarecum respingatoare indiferent de elementele decorative gen
balustrada pe care le o mai poti schimba din cand cu banutii ramasi in punga, pe care ii dai meseriasului la final. Grosul de bani din punga ii dai
pe imbracarea si ornarea scarii de beton.

    Un alt dezavantaj al scarii de beton este si faptul ca daca vrei cu adevarat sa creezi o atmosfera mai calda in casa ta si vrei sa demolezi scara atunci chiar ca te iei cu mainile de cap.
Si ai de ce: mizerie, praful betonului, zgomot, senzatia ca nu se mai termina (banii se vor temina repede pentru demolarea scarii de beton,
nu va faceti griji)  :worthy:
    
   Devin interesante scarile interioare portante (inca de la inceputul constructiei casei): usor configurabile, rapid montate, durabile, elegante si ce
e mai placut, este faptul ca lemnul creaza o ambianta calda iar cu o astfel de scara poti mereu sa-ti redecorezi casa iar spatiul scarii sa devina o
mica oaza de liniste si caldura.

Attached File  IMG_9683_1_r.jpg   112.11K   409 downloads Attached File  IMG_9518_C_r.jpg   129.68K   411 downloads

    Poate ca proiectantii si constructorii din Romania isi vor mai schimba viziunea folosirii formelor brute, reci  si rigide in constructia caselor noastre
in favoarea utilizarii unor scari elegante si usor configurabile.

  Ar fi multe de spus despre scarile de interior portante, astept insa si opiniile voastre.

Edited by Astrul, 21 October 2008 - 22:55.


#2
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Poate ai vrut sa spui AUTOPORTANTA pentru ca daca ar fi portanta atunci ar face parte din structura de rezistenta a constructiei si faza cu "demolarea" din text iti "sare in aer" de tot.

Despre "oaza de liniste" reprezentata de spatiul scarii ce sa mai vorbim... Fratilor, cand va faceti reclama informati-va mai intai si despre spatiul in care vreti sa puneti reclama aia, mai ales ca informatia e la indemana tuturor aici.

Daca vrei intr-adevar sa atragi atentia asupra modelelor din poze explica cum se realizeaza scara din a doua poza (cea circulara e banala - exista detalii pentru realizarea unei asemenea scari inca de pe vremea lui ceausescu - doar imaginatie in privinta materialelor ti-ar tebui, ca erau detalii tip pe metal) - care sunt avantajele, cat de stabila e, cat costa, ce includ costurile, cat dureaza montajul etc.

Vezi ca in cadrul acestei sectiuni e chiar si un subiect dedicat scarilor interioare (a ajuns pe pagina 2 si poate d-aia nu l-ai vazut) - poate ar fi fost mai bine sa cauti si sa postezi acolo reclama de mai sus. Daca l-ai fi si citit ai fi vazut ca preocuparile celor care citesc aici sunt mai concrete decat textul pe care l-ai conceput.

Comentariul meu nu s-a vrut rautacios - e bine sa il iei ca pe "o.ș.î.f.e.u.p.î." ;)

#3
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 ottkin, on Oct 21 2008, 17:31, said:

In primul rand vreau sa spun ca scara nr 1 pusa de tine este ..jenanta si meschina :) - sa te vad eu cum urci/cobori usurel pe ea (mai ales pe la batranete ;) - daca o apuci cu astfel de scara... :) ), cum urci ceva pe scara asta, un obiect de mobilier, etc... O gluma de scara, nu mi-as face asa ceva nici daca ar fi gratis  <_<
Scara nr 2 e cat de cat ok, dar ingusta si mica si ea, la fel, caratul unui obiect nu e usor. Oricum, nici asta nu imi place :)
Eu sunt adeptul ca o scara din beton, normala, nu meschina, este o SCARA ;), care chiar daca e "urata si rece"  :rolleyes: , are rolul ei si este utilizabila si folositoare. Da, poate fi facuta si din lemn banuiesc, dar sa fie facuta ok, nu meschina si inpracticabila.

Edited by CristiALF, 22 October 2008 - 09:26.


#4
ottkin

ottkin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008

 CristiALF, on Oct 22 2008, 10:25, said:

In primul rand vreau sa spun ca scara nr 1 pusa de tine este ..jenanta si meschina :) - sa te vad eu cum urci/cobori usurel pe ea (mai ales pe la batranete ;) - daca o apuci cu astfel de scara... :) ), cum urci ceva pe scara asta, un obiect de mobilier, etc... O gluma de scara, nu mi-as face asa ceva nici daca ar fi gratis  <_<
Scara nr 2 e cat de cat ok, dar ingusta si mica si ea, la fel, caratul unui obiect nu e usor. Oricum, nici asta nu imi place :)
Eu sunt adeptul ca o scara din beton, normala, nu meschina, este o SCARA ;), care chiar daca e "urata si rece"  :rolleyes: , are rolul ei si este utilizabila si folositoare. Da, poate fi facuta si din lemn banuiesc, dar sa fie facuta ok, nu meschina si inpracticabila.


Scara nr unu este pentru constructii deja executate - cladiri vechi sau cladiri la care se adauga o mansarda. Acolo nu ai prea multe otiuni in a-ti monta o scara pe care sa urci tot mobilierul si, sa tinem cont de faptul ca tinerii si cei in varsta nu isi pot permite locuinte cu suprafete mari. In plus scarile autoportante pot fi usor configurate atat ca aspect cat si ca dimesniuni. Totul este sa alegi solutiile care ti se ofera in momentul in care consideri ca vrei sa ai o scara placuta si practica in casa. Am avut ocazia sa stau la mansarda unei case vechi in care a exista o scara asemanatoare acesteia dar mai patrasoasa.

Attached File  IMAG0144_resize.JPG   72K   253 downloadsAttached File  IMAG0142_resize.jpg   63.64K   250 downloads

Spatiul respectivei scari a fost mic si am fost incantat sa vad ca spatiul a fost atat de bine gestionat incat am putut sa urc mobila. Proiectantul scarii a tinut cont de toate detaliile.

Attached File  IMAG0146_resize.JPG   84.08K   198 downloadsAttached File  IMAG0149_resize.JPG   85.69K   229 downloads

Recunosc ca nu sunt un profesionist in arta fotografiei insa sper sa va creeze o idee de cum ar putea sa arate o scara din lemn si ce alte avantaje iti ofera.

Attached File  IMAG0162_resize.JPG   57.15K   204 downloads

Efectul prezentei scarii respective in acel spatiu mic, a lasat loc unei atmosfere calde si chiar daca par impracticabile raman totusi cu mult mai parcticabile si placute decat o scara banala de urcat in pod. Si daca tot vrei sa-ti faci o mansarda sau sa-ti schimbi scara trebuie sa ti cont si de faptul tu trebuie sa ramai cu un spatiu suficient de mare in care sa-ti pui mobilierul masiv.
Si cine are in posesie un astfel de mobilier inseamna ca are si gusturi rafinate scara de lemn va pune in valoare acest lucru.

Bineinteles ca astfel de scari pot fi proiectate pe gustul fiecaruia. Trebuie gasesti insa proiectantul care sa faca treaba aceasta iar daca gasesti care sa-ti ofere serviciile complete (consultanta, proiectare, fabricatia, montarea scarii si garantie) atunci chiar ca tie nu-ti ramane decat decorezi spatiul scarii si vei constata orice redecorare va face ca scara sa fie alta.

Nu sunt contra utilizarii scarilor de beton, dar in casa, dupa ce am urcat si coborat de nenumarate ori scara de lemn chiar m-a convins ca e practica si chiar foarte aspectuoasa. Am avut ocazia sa mai vad alte scari din lemn si, fiind din Resita am fost surprins sa aflu ca aici se si fabrica. Alte detalii concrete nu pot oferi pe forum insa puteti gasi diverse site-uri

#5
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Este parerea ta, o respect. Poti sa spui ce doresti, dar tot scari mici si meschine raman, chiar si acestea care le-ai mai pus acum. Da, si sunt foarte calde scarile astea din lemn, iti dau un super sentiment, mai ales cand mergi pe ele si scarteie asa frumos...  :rolleyes:
Referitor la chestia cu gusturile rafinate...hai sa lasam gusturile fiecaruia in pace, sa nu spunem ce e rafinat si ce nu ;)

Edited by CristiALF, 22 October 2008 - 12:57.


#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
urite scari. ca sa nu mai zic ca probabil cu mine s-ar rupe

#7
ottkin

ottkin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008

 Mosotti, on Oct 22 2008, 14:22, said:

urite scari. ca sa nu mai zic ca probabil cu mine s-ar rupe

Nu am poze cu momentele in care am carat mobila si eu nu am o greutate considerabila insa cel care ma ajuta pot spune ca avea aproape dublul greutatii mele si am fost amandoi pe scara si un mobilier de cateva kilograme bune.
Cu toate ca scara a fost de mult montata, scartait nu am auzit dar cand s-a frecat mobila de balustrada am auzit. Atunci intradevar nu mi-a fost totuna. Dar am reusit.

Attached File  IMAG0172.jpg   126.38K   267 downloads

Gustul fiecaruia nu se discuta, mie mi-ar fi placut mai mult scara rotunda dar practic pana la urma iti pui una care se potriveste cel mai bine pentru spatiul care i-l ai. Ajungi sa apreciezi in timp valoarea ei si cum poti sa-ti amenajezi spatiile.

Attached File  IMAG0176.JPG   128.61K   200 downloadsAttached File  IMAG0171.JPG   145.91K   156 downloads

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Este pe undeva normal (de fapt este chestie de conjunctura, posibilitate) ca atunci cand ai o casa pe care vrei sa o modernizezi, si e micuta, si vrei sa mansardezi de ex, sa alegi o scara mica care sa incapa si care se se incadreze, ca deh..nu ai spatiu, te descurci cum poti. Dar cand construiesti o casa de la 0, mi se pare cam aiurea sa faci astfel de scari meschine. Daca iti place lemnul si le vrei din acest material, ok, dar macar sa fie facute ok, sa fie practice. Ma rog, fiecare cu gusturile lui.

#9
ottkin

ottkin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008

 CristiALF, on Oct 22 2008, 15:34, said:

Este pe undeva normal (de fapt este chestie de conjunctura, posibilitate) ca atunci cand ai o casa pe care vrei sa o modernizezi, si e micuta, si vrei sa mansardezi de ex, sa alegi o scara mica care sa incapa si care se se incadreze, ca deh..nu ai spatiu, te descurci cum poti. Dar cand construiesti o casa de la 0, mi se pare cam aiurea sa faci astfel de scari meschine. Daca iti place lemnul si le vrei din acest material, ok, dar macar sa fie facute ok, sa fie practice. Ma rog, fiecare cu gusturile lui.

Exista atatea tipuri de scari interioare din lemn facute de firme specializate in asa ceva, incat cu siguranta ca vei gasi si una de lemn care sa nu fie `meschina`, ci efectiv sa fie pe gustul tau.
Iar daca tot ai o scara de beton si vrei sa arate ca una de lemn mai ai varianta de a imbraca (placa) scara cu lemn.

#10
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ottkin, n-ai copii, asa-i?

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Eu sunt de acord cu ottkin, si am copil. In plus, sunt in ambele situatii. In casa (inca in constructie) am o scara de beton, care urmeaza a fi placata, si una dintr-asta, "independenta". Dupa ce am vazut cum arata asta din urma regret ca nu am facut toate scarile independente, autoportante, sau cum le zice! Pe linga ca ocupa mai putin loc in peisaj, sunt "transparente" (daca alegi fara contra-treapta), sunt proiectate la milimetru, se potrivesc perfect. La mine amindoua au 90 cm latimea treptei, deci nu pot spune ca asta autoportanta e meschina. Si nu trebe sa fie neaparat din asta fara grinda centrala, poa sa fie si cu grinda centrala, important e sa fie scara independenta, cum ar veni o piesa de mobilier, adaugata dupa aceea. Iar asta cu grinda centrala chiar poate sa aiba orice dimensiune.

Nu pun poze ca e mult de lucru, pentru interesati dau un link http://www.estfeller.com/index_uk.html in josul paginii sunt scari. Asta ca exemple de scari autoportante ne-meschine. Sint unele cu sticla, dementiale. Spirala n-as folosi decit daca as fi constrins de spatiu. Dar una dreapta, cit mai transparenta, e foarte misto. In ce priveste designul celor de beton, placate ulterior, tot ceva lemn au pe ele, plus parapet/balustrada de lemn, inox, sticla sau combinatii.

Pentru proiectarea scarii autoportante s-au masurat vreo citeva dimensiuni (latime gol, inaltime, lungime gol) si gata. Pentru placarea celei din beton s-a masurat juma de zi, fiecare treapta in parte, s-a descoperit ca treptele nu sunt perfect dreptunghiulare, s-au cautat solutii ca sa nu se vada micile neregularitati etc. Daca faceam tot o scara autoportanta se rezolva mult mai simplu, si era de acolo, se croia dupa necesitati. Chiar am avut o clipa intentia (dementa) de a sparge rampele din beton. De fapt nu intentia, doar mi-a trecut prin gind :D

Edited by abancor, 23 October 2008 - 23:13.


#12
ottkin

ottkin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.10.2008

 abancor, on Oct 24 2008, 00:08, said:

Eu sunt de acord cu ottkin, si am copil. In plus, sunt in ambele situatii. In casa (inca in constructie) am o scara de beton, care urmeaza a fi placata, si una dintr-asta, "independenta". Dupa ce am vazut cum arata asta din urma regret ca nu am facut toate scarile independente, autoportante, sau cum le zice! Pe linga ca ocupa mai putin loc in peisaj, sunt "transparente" (daca alegi fara contra-treapta), sunt proiectate la milimetru, se potrivesc perfect. La mine amindoua au 90 cm latimea treptei, deci nu pot spune ca asta autoportanta e meschina. Si nu trebe sa fie neaparat din asta fara grinda centrala, poa sa fie si cu grinda centrala, important e sa fie scara independenta, cum ar veni o piesa de mobilier, adaugata dupa aceea. Iar asta cu grinda centrala chiar poate sa aiba orice dimensiune.

Nu pun poze ca e mult de lucru, pentru interesati dau un link http://www.estfeller.com/index_uk.html in josul paginii sunt scari. Asta ca exemple de scari autoportante ne-meschine. Sint unele cu sticla, dementiale. Spirala n-as folosi decit daca as fi constrins de spatiu. Dar una dreapta, cit mai transparenta, e foarte misto. In ce priveste designul celor de beton, placate ulterior, tot ceva lemn au pe ele, plus parapet/balustrada de lemn, inox, sticla sau combinatii.

Pentru proiectarea scarii autoportante s-au masurat vreo citeva dimensiuni (latime gol, inaltime, lungime gol) si gata. Pentru placarea celei din beton s-a masurat juma de zi, fiecare treapta in parte, s-a descoperit ca treptele nu sunt perfect dreptunghiulare, s-au cautat solutii ca sa nu se vada micile neregularitati etc. Daca faceam tot o scara autoportanta se rezolva mult mai simplu, si era de acolo, se croia dupa necesitati. Chiar am avut o clipa intentia (dementa) de a sparge rampele din beton. De fapt nu intentia, doar mi-a trecut prin gind :D

Daca intrati la pagina a 2-a la topicul `scari interioare` veti remarca faprul ca multi cauta in magazinele engros specializate pe materiale de constructii sau pentru amenajari interioare.
Sunt firme care se respecta si tin la calitatea si serviciile prestate si dau garantie in privinta durabilitatii lor si a faptului, deloc de neglijat, ca lemnul utilizat este uscat (si depozitat in conditii tehnice specifice corecte, pana la montarea lor). !!!
Inca un aspect de luat in considerare este si faptul ca lemnul sa nu prezinte fisuri!!!
Asadar daca gasiti un producator in tara care va poate oferi diverse modele de scari de lemn de aceeasi calitate , au o garantie mai certa de cat cele aduse din import care pe parcursul manipularii, transportului si depozitarii pot suferi calitativ.
Iar daca producatorul si monteaza scarile, fiti siguri ca eventualele probleme de montaj vor fi rapid rezolvate.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Ieri, fiind tirziu, am neglijat un aspect - locul scarii este foarte important. Nu tot timpul scara autoportanta e mai potrivita decit cea turnata. Avem amplasari ale scarii care nu necesita scari autoportante, avem si amplasari care fac imposibila utilizarea unei autoportante. Autoportantele dau bine in locuri "publice", de trecere, comune. Cind scara este amplasata intr-o "casa a scarii", argumentele in favoarea autoportantei ramin, poate, cele legate de finisaj, dar nu se simte nevoia unei scari "transparente". Cind locul de sub scara este zidit (o camera, scara care coboara in subsol etc.) e chiar imposibila montarea unei autoportante. In schimb, cind scara este in holul principal, sau in living, e mai frumoasa o autoportanta.

Eu am dat acel link, din import, pentru imagini cu scari. Si pentru ca este singurul producator pe care il stiu (nu lucrez in domeniu ca sa cunosc mai multi). Daca exista producatori romani care fac asa ceva, se pot da link-uri.

Edited by abancor, 24 October 2008 - 10:36.


#14
justi

justi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2006
eu mi-am luat de la praktiker una care ma satisface din m multe puncte de vedere: spatiu, durabilitate, finante.
producatorul e nordic, dar fabrica e undeva in germania. inca ceva: pe site-ul producatorului nu exista modelele comercializate in romania (care par m ieftine decat cele pt. nemti).
cine vrea sa se convinga - http://www.dolle.de/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate