Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum poate o pompa de expressor sa dezvolte 15bar?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut oameni buni,
De ceva vreme ma macina o mare curiozitate.
Pe expresorul meu Ufesa, ca de altfel pe mai toate expressoarele peste 300RON, scrie "presiune pompa 15bar".
Toti inginerii cu care am vorbit mi-au spus ca este imposibil asa ceva, 15 bar fiind o presiune imensa, pe care nici unchiul meu, mecanic de tren, nu o atinge la locomotiva!
Va dau un link la intamplare de asemenea expressor... link
Am ramas stupefiat si cand am auzit ca un televizor cu tub are un releu la spate care dezvolta in anumite conditii 27.000V..inalta tensiune practic! Dar pompa asta de apa m-a naucit  de tot  :blink:   Sa fie vorba de alta unitate de masura sau care-i spilul?

Edited by mister_rf, 20 October 2008 - 16:34.
link=reclama


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Se poate face o presiune si de 100 de atmosfere... nu este o problema cata vreme acest lucru se va face intr-un spatiu foarte mic.

Edited by mister_rf, 20 October 2008 - 16:37.


#3
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Nu stiu cati bari are pompa de expresor (desi stiu ca are ceva de reuseste sa treaca apa fierbinte prin cafeaua macinata si presata de un piston) dar pot sa-ti spun sigur  la tuburile de TV color
se intalneste aceasta tensiune.Se numeste tensiune anodica. Si se pun semne de atentionare ca acolo exista HV (high voltage).
Si cel care o produce nu este un releu ci un transformator.

Edited by bit 61, 20 October 2008 - 16:41.


#4
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Nu e o problema o presiune de 15 bari in lichide.  Pompele de spalat masina sub presiune declara presiuni intre 100-150 bari.  Un circuit hidraulic ajunge si mai sus.

#5
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Presiunea din interiorul unei foite de ceapa este in jurul a 15 bari.

Cei pe care i-ai intrebat nu stiu mare lucru din fizica, au doar cateva cunostinte dobandite empiric, cu toate ca se declara "ingineri".
Unchiul tau probabil se gandeste la sistemul de franare de la locomotiva.
Ia intreaba-l pe unchiul tau ce presiune se dezvolta intr-un injector de motorina. Probabil ca daca e mecanic de locomotiva mai stie ceva si de motoarele diesel.
Si probabil, daca este mecanic de locomotiva, ar trebui sa poata explica cum se face ca o locomotiva cu abur de acum mai mult de un secol putea sa tracteze o greutate considerabila. Oare ce presiune se dezvolta in pistoane?
Este foarte simplu sa faci o presiune mare fierband apa intr-un recipient inchis. Nu ai nevoie de nici o pompa.

1,01325 bar este 1 atmosferă fizică standard, practic o atmosfera. Daca ai o seringa de 15 ml si apesi pistonul pana cand aerul se va afla intr-un volum de 1ml, vei avea 15 atmosfere, deci ceva mai mult de 15 bar.

Daca o pompa este in 3 trepte si fiecare comprima de 5 ori, poti ajunge lejer la 15 atm.

La un automobil presiunea pneurilor este 2.-3.5 atm, in functie de marime. La o bicicleta poate fi in jur de 4 atmosfere. Dupa logica acelor persoane, ar trebui ca bicicleta sa aiba mai putin. Cu cat pneul e mai mare, cu atat presiunea e mai mica.

Nu in ultimul rand, trebuie amintit ca exista mai multe tipuri de presiune (ex. presiunea de vapori), asa ca doar ideea de presiune nu este suficienta pentru a defini o performanta.

Totusi, pentru a atinge 15 bar o pompa de la o masina expresso, ar trebui sa ii obturezi iesirea. In practica nu prea o sa intalnesti situatia asta.

Edited by nelu97, 20 October 2008 - 22:12.


#6
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Cricul hidraulic cu care ridici masina are o presiune pe care o poti calcula simplu impartind greutatea suportata de cric la suprafata pistonului. O sa fii uimit de presiunea calculata. Si cand te gandesti ca aceasta presiune o dezvolti fara efort mare cu un pistonas mic auxiliar.... probabil pompa de la expresorul de cafea nu ar mai fi ceva atat de extraordinar. Eu am calculat o presiune de 15 bar la o greutate a masinii de 1.5tone (presupunand ca plasezi cricul intr-o parte, deci ridici jumatate din greutatea masinii si presupunand, de asemenea, un cric cu un piston cu diametrul de 4cm).
In unele carti de fizica era explicata legea lui Pascal cu un desen cu 2 cilindri de diametre diferite, apoi era explicat si sistemul de franare al masinii, care aer un principiu asemanator.

#7
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
exista un anume tip de pompa cu motoras CC care poate ajunge la presiuni foarte mari. am vazut furtune plesnind la presiunea facuta de ele. cam asa arata: http://www.jingdingp...oduct.asp?id=17.

Inauntru are un sistem extrem de simplu. un tub de cauciuc siliconic pe care se plimba 3 role. :) nu e nevoie de nici un semering, nu corodeaza (in cazul acizilor), nu are paleti..

e ceva de genul: http://www.walker-eq...ayPumpA2006.jpg

Evident ca nu are debit mare

Edited by Serv_Electronics, 20 October 2008 - 22:59.


#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Uite cum se face cafeaua espresso si de ce presiuni ai nevoie (intre 8 si 18 atm): http://en.wikipedia.org/wiki/Espresso

Edited by SuperDuper, 21 October 2008 - 00:20.


#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
In expresor nu e nici o pompa. Aceea este o electrovalva care asigura inchidere sigura la 15 bar. In aparat este un recipient cu rezistenta in care apa ajunge la puncul de fierbere. In acel moment tinde sa-si mareasca volumul si pentru ca nu poate, creste presiunea exercitata in vasul respectiv. Cind e nevoie, electrovalva deschide si amestecul de apa fierbinte si abur iese afara. Deci nu o pompa creaza presiune ci fierberea apei.

#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Te inseli.
In orice expresor sau automat de cafea exista o pompa de apa.
Attached File  saeco2.jpg   45.84K   238 downloads
Nu este cu motor rotativ.
Cele care pot da si abur mai au o rezistenta suplimentara cu ajutorul careia apa fierbinte este
transformata in vapori.
Aburul iese printr-un circuit separat de al cafelei.

#11
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Presiunea este raportul forță pe suprafață. Deci, presiunea PRIN DEFINIȚIE, NU este forța, ci raportul! O cameră de bicicletă are o presiune mult mai mare decât o cameră de dacie și tot așa. Numai cei care NU cunosc definiția presiunii se miră de asemenea lucruri. O camera de cursiera de exemplu are 6 atmosfere, iar una de dacie 2,1 atmosfere.
Să explic pe înțelesul tuturor. Fiind o suprafață foarte mică (camera de bicicletă e subțirică - in sensul de volum mic de aer), e necesară o presiune mare pentru ca tu, Gigel să simți la mână când o strângi că te apasă înapoi. Presiune mare înseamnă mulți newtoni pe centimetru, dar întrucât camera e mică și are doar câțiva centimetri patrati, n-o să simți mare lucru decât dacă sunt f. mulți...
NU confundați presiunea cu forța de apăsare, de așa zisă presiune incorect, popular!

Roata de camion chiar daca are o presiune mica, de 5 newotonasi pe centimetru (presupunem ca sunt 5, nu i-am masurat exact), ea e ditamai balonu, si 5 newtonasi pe fiecare centimetru inmultit cu miile de centimetri patrati care-i are ea, ca e ditamai balonu urias, rezulta ca apasarea pe un perete al camerei o sa dea o forta foarte mare, chiar daca presiunea - forta pe fiecare centimetru e mica.

Edited by dobrotescunicol, 21 October 2008 - 12:06.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 mister_rf, on Oct 20 2008, 17:36, said:

Se poate face o presiune si de 100 de atmosfere... nu este o problema cata vreme acest lucru se va face intr-un spatiu foarte mic.



   Se pot "face " si presiuni de 300 -350 de bari si nu neaparat in spatii foarte mici . Oxigenul , Co2-ul si chiar aerul se depoziteaza in mod regulat in recipiente care pot sa atinga volume foarte mari . Un tub de oxigen de 50 de litri la 250 de bari ai intalnit vreodata ?

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu stiu de ce trebuie sa ma lamuresti tu pe mine...
Discutia de acum nu se refera la submarine.
Am explicat ca se poate face usor o presiune foarte  mare si intr-un bob de mazare, asta asa daca-l strivesti cu bocancul.  :rolleyes:

PS: fa si tu presiune mare intr-un mod simplu, dar  intr-un recipient de oxigen gol. Eu ma ocup de strivitul boabelor de mazare... :lol:

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 mister_rf, on Oct 22 2008, 00:42, said:

PS: fa si tu presiune mare intr-un mod simplu, dar  intr-un recipient de oxigen gol. Eu ma ocup de strivitul boabelor de mazare... :lol:


  Tema este draguta dar incompleta .  Ce inseamna presiune mare ?  Daca e sa o luam pur stiintific si presiunea atmosferica este o presiune mare . In vid , corpul uman ar face explozie . Presiunea atmosferica ne ajuta sa nu ne imprastiem in toate partile .
   2-3 atmosfere pot sa sustina un automobil de cateva tone .
   12 atmosfere pot sa puna in miscare o locomotiva impreuna cu trenul atasat in coada ei .

   Nu prea pot sa fac nimic intr-un recipient de oxigen gol . In primul rand nu cred sa reusesc sa intru in el , d-apai sa mai lucrez ceva in interior .
   Daca imi dai voie sa il umplu cu ceva , atunci cred ca as reusi sa creez ceva presiune .
   Si apoi , depinde ce inseamna simplu . Cand ai uneltele potrivite totul devine mult mai simplu .
   Daca vii cu tubul de oxigen umplut cu apa mai aproape de mine o sa vezi cum se obtin 400 de bari din incheietura mainii .

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu inteleg rostul discutiilor de acum.
Ai ajuns de la un aparat de cafea la tuburi de oxigen. Mai vii si cu intrebarea penibila daca eu am vazut astfel de tuburi...
Este ceva interesant legat de aparatele de cafea sau discutam ca sa ne aflam in treaba?... B)

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 bit 61, on Oct 21 2008, 11:30, said:

Te inseli.
In orice expresor sau automat de cafea exista o pompa de apa.
saeco2.jpg
Nu este cu motor rotativ.
Cele care pot da si abur mai au o rezistenta suplimentara cu ajutorul careia apa fierbinte este
transformata in vapori.
Aburul iese printr-un circuit separat de al cafelei.


      De vreme ce se numeste expresor se cheama ca se obtine cafeaua prin compresie . Compresia se obtine prin incalzirea apei care da nastere la abur care provoaca presiune . Pe cat de ingenios pe atat de simplu .

#17
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
@cspot ,inseamna ca nu ai vazut niciodata in interior un automat de cafea.
Compresia cafelei macinate se face cu ajutorul unui piston care culiseaza intr-un cilindru (grupul expresor).
Pistonul are o garnitura etansa din cauciuc siliconic.
La capatul cilinrului se afla o sita din inox.
Dupa ce se realizeaza compresia  mecanica prin cafea trece apa fierbinte .
Apa este "impinsa" prin cafea (cilindru) de pompa de apa.
In acel boiler nu incap nici macar  50ml de apa.
De fapt in interiorul boilerului se afla o serpentina cu diametrul de 3-4mm si max.20cm lungime.
Serpentina este asezata pe un suport din aluminiu incalzit de o rezistenta electrica (sute de wati).
Circuitul apei ar fi urmatorul:filtru impuritati->senzor cantitate apa (are 2 functii-1:masoara cantitatea de apa care
este ceruta de la panoul de comanda ,cafea mica,mijlocie sau mare  si 2:sesizeaza lipsa apei)->
pompa apa->serpentina boiler->vana comutare circuit cafea sau abur->cilindru cafea macinata->ceasca.
Pentru a obtine abur apa ,deja fierbinte, este trecuta printr-o rezistenta suplimentara (1000-1500W) .

Edited by bit 61, 23 October 2008 - 06:33.


#18
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Continuare la postul precedent.

Sint si automate de cafea cu boilere mai mari care tin la "cald" o cantitate de 4-500ml de apa.
Boilerul respectiv ,de forma aproximativ sferica,are in interior o rezistenta electrica pentru incalzire
asemanatoare cu renumitele fierbatoare rusesti.Dispun de o parte electronica de control (programabila) a temperaturii apei.Citirea temperaturii se face cu un NTC.
De asemenea pentru protectie au 2 sigurante termice (fara revenire automata) montate in serie pe
suprafata exterioara a boilerului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate