Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

casa cu 40 de mii de euro?!

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Si eu am auzit de Megaprofil, am un prieten care a renuntat la Lindab pentru Megaprofil. Diferenta si de calitate si de pret.

#20
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
moamaaa.... dar ce rapizi in raspunsuri ati fost, pentru o intrebare pusa in 19 octombrie 2008. :D

raspunsurile nu vin deloc prea tarziu. Inca se dezbate in familie ce "caciula" punem casei: sindrila bituminoasa (tegola) ori tabla (megaprofil). Tabla iese mai ieftina cu aprox 1200EU (la preturile din toamna)

....lindab mai slab de cat megaprofil?...suna ciudat...

multumesc

#21
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007

View Postis-yzy, on Jan 26 2009, 23:41, said:

Tabla iese mai ieftina cu aprox 1200EU (la preturile din toamna)
:w00t:  :thumbdown: pune tabla nu mai sta pe ganduri. Pretul era singurul meu motiv pentru care as fi ales sindrila. Insa la asemenea diferenta de pret nici n-as mai indrazni sa ma gandesc sa nu pun tabla. Ca si rezistenta in timp cred ca este net superioara chiar daca este de o calitate mai proasta.

#22
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postvali1980, on Jan 26 2009, 13:58, said:

Ar fi ideal ca toti cei care fac aprecieri sa vorbeasca din experienta proprie. Eu am construit o casa cu amprenta la sol de 9.5/6.5, P+M, deci am construiti 123 mp . Am inceput constructia in primavara lui 2008 si deja m-am mutat de 2 luni.
   Am reusit sa cheltuiesc, la cursul de astazi, cca 28.000 eur in care au intrat toate utilitatile( curent, apa, canalizare, gaze), mentionez ca apa si canalizarea sunt de pe domeniul public  + termosistem la exterior ( fara decorativa)+ parterul este finisat si mobilat( mobila de calitate, tot in acei bani), parteru este format din living, baie si bucatarie, tamplaria este termopan-stejar, deci mai scumpa decat cea alba, pt. usi ( intrare+ iesire spre tarasa) nu s-a facut rabat de la calitate, au costat aprox 35 mil., tabla rova, caramida, totul este turnat cu cifa + pompa, nu stiu ce sa mai adaug aici. Instalatiile sunt facute pt. toata casa, deci sunt calorifere peste tot, centrala de 32 kw.Ideea este ca as mai avea de cheltuit pt. mansarda ,care nu este gata, gard si decorativa.
  In 2-3 luni sunt si astea gata, deci intr-un an de zile sunt cu casa gata, la un pret nu mai mare de 35.000 eur.  
  In concluzie , ESTE POSIBIL.......
Tu vrei sa spui ca scazand utilitatile tu iti vei termina casa la finit cu 250 EUR/mp ?  <_<

#23
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

View PostCristiALF, on Jan 27 2009, 09:17, said:

Tu vrei sa spui ca scazand utilitatile tu iti vei termina casa la finit cu 250 EUR/mp ?  <_<


  Da, multumesc de intrebare. Sa nu uitam ca este o casa normala de 123 mp construiti dar de care ma bucur in prezent, deci construiti echilibrat si bucurati-va de viata, nu va irositi zilele muncind la case colosale.
  Apropo, am citit cu interes jurnalul tau de casa, regret totusi ca nu am avut si eu unul....

#24
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View PostCristiALF, on Jan 27 2009, 09:17, said:

Tu vrei sa spui ca scazand utilitatile tu iti vei termina casa la finit cu 250 EUR/mp ?  <_<


E posibil, daca lucreaza el si familia, daca cumpara materiale la 50% din pret (sunt multe proiecte abandonate pt care s-au luat deja materiale) ...si inca ceva...mai lasa si constructorii din pret la manopera, ca doar e criza :-)

#25
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

View PostLukkkkas, on Jan 27 2009, 10:49, said:

E posibil, daca lucreaza el si familia, daca cumpara materiale la 50% din pret (sunt multe proiecte abandonate pt care s-au luat deja materiale) ...si inca ceva...mai lasa si constructorii din pret la manopera, ca doar e criza :-)


  Eu am luat materialele anul trecut dupa toate scumpirile posibile, deci materialele au costat mult. Economie, daca e sa-i spun asa, s-a facut intr-adevar la manopera, am lucrat si noi ( sapatura pt. fundatie, turnat fundatie , terase, placat cu gips-carton la interior), dar am si negociat la sange cu toti, de exemplu la rosu( fara fundatie), iar acoperisul fara  tabla, am platit 100 mil., executia 3 sapt.
  Nu va irositi banii, muncim din greu pt. ei, toti" meseriasii" s-au invatat sa ia pielea de pe noi.  Ca un pont, daca vreti, incercati sa lucrati cu oameni angajati  la firme de constructii, sunt mai experimentati si apreciaza altfel banu', doar lucreaza pt. un salariu si cate 12 ore pe zi.Eu, spre exemplu, mergeam la un sef de echipa (  pe care-l cunostea sotul, lucrand in domeniu) si -i ceream cate 2 oameni dintre cei mai buni cu care luam legatura si ne tocmeam, in nici-un caz nu erau preturi de firma( asa am facut la inst. electr., sanitare)

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvali1980, on Jan 26 2009, 13:58, said:

Ar fi ideal ca toti cei care fac aprecieri sa vorbeasca din experienta proprie. Eu am construit o casa cu amprenta la sol de 9.5/6.5, P+M, deci am construiti 123 mp . Am inceput constructia in primavara lui 2008 si deja m-am mutat de 2 luni.
   Am reusit sa cheltuiesc, la cursul de astazi, cca 28.000 eur in care au intrat toate utilitatile( curent, apa, canalizare, gaze), mentionez ca apa si canalizarea sunt de pe domeniul public  + termosistem la exterior ( fara decorativa)+ parterul este finisat si mobilat( mobila de calitate, tot in acei bani), parteru este format din living, baie si bucatarie, tamplaria este termopan-stejar, deci mai scumpa decat cea alba, pt. usi ( intrare+ iesire spre tarasa) nu s-a facut rabat de la calitate, au costat aprox 35 mil., tabla rova, caramida, totul este turnat cu cifa + pompa, nu stiu ce sa mai adaug aici. Instalatiile sunt facute pt. toata casa, deci sunt calorifere peste tot, centrala de 32 kw.Ideea este ca as mai avea de cheltuit pt. mansarda ,care nu este gata, gard si decorativa.
  In 2-3 luni sunt si astea gata, deci intr-un an de zile sunt cu casa gata, la un pret nu mai mare de 35.000 eur.  
  In concluzie , ESTE POSIBIL.......

Cam 300 EUR/ mp la cheie. Impresionant. Detalii in plus la finisaje ? Manopera ai platit-o sau ai cosntruit si finisat cu rudele ?

#27
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
sa intelegem ca o casa de 123 mp construiti, cu structura ca la carte, cu materiale de calitate, toate luate pe varf de scumpiri, cu toate bransamentele posibile facute, cu finisaje de calitate la o manopera decenta ( nu scumpa), cu mobila de calitate, instalatii sanitare, calorifere nechinezesti, etc. au costat in total 28 000 euro ???

da-mi voie personal sa nu cred asa ceva. Casa la rosu reprezinta statistic ( o statistica care e data de realitatea din teren) 33% din costul final al casei. la tine casa la rosu a costat 9000 euro??????? cand fierul beton, cimentul, caramida, lemnul erau la cote maxime anul trecut???


hmmmm. imi este imposibil sa cred asa ceva. Poti sa ne dai valori pe faze de executie sau pe lucrari? cred ca ceva scapa si nu stiu eu.

#28
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Nu cred asa ceva. Cu siguranta s-au facut mari rabaturi calitative.

#29
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Hm...te cheama cumva anca_maria ? :peacefingers:

#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
:roflmaofast:

#31
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostAstrul, on Jan 27 2009, 12:54, said:

:roflmaofast:


dupa vorbele de duh ale lui george si tranteala pe jos de ras a lui Astra, inteleg ca nu sunt singura care are dubii in acest sens. Si eu care m-am gandit 30 minute inainte daca sa scriu postul sau nu si ma asteptam la avalanse de reprosuri. Hai ca incep sa ma simt mai bine pe ziua de azi ( pe care am inceput-o prost).

#32
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Revenind la intrebarea initiala "Se poate face casa cu 40000 de euro?" ideea este urmatoarea:implicarea masiva a beneficiarului (nu neaparat prin munca fizica prestata cat prin vizite zilnice daca se poate pe santier, informare tehnica amanuntita - tin sa multumesc pe aceasta cale tuturor celor de pe Softpedia pentru sfaturi si intelegere, pentru timpul pe care il petrec pentru a raspunde intrebarilor unor necunoscuti in fond-), negocierea preturilor cu meseriasii pe etape de lucru, aprovizionarea directa de la depozite (cand este cazul carat chiar si cu masina proprie unele materiale pretabile), umblat personal dupa avize, autorizatii,etc reduc foarte mult costul total al investitiei, cu 30-40% fata de pretul pe care o "firma" l-ar cere pentru constructia respectiva.Daca la diverse faze ale constructiei mai poti coopta si diversi prieteni sau rude deja ai un avantaj major.

#33
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postcretu22, on Jan 27 2009, 13:36, said:

Revenind la intrebarea initiala "Se poate face casa cu 40000 de euro?" ideea este urmatoarea:implicarea masiva a beneficiarului (nu neaparat prin munca fizica prestata cat prin vizite zilnice daca se poate pe santier, informare tehnica amanuntita - tin sa multumesc pe aceasta cale tuturor celor de pe Softpedia pentru sfaturi si intelegere, pentru timpul pe care il petrec pentru a raspunde intrebarilor unor necunoscuti in fond-), negocierea preturilor cu meseriasii pe etape de lucru, aprovizionarea directa de la depozite (cand este cazul carat chiar si cu masina proprie unele materiale pretabile), umblat personal dupa avize, autorizatii,etc reduc foarte mult costul total al investitiei, cu 30-40% fata de pretul pe care o "firma" l-ar cere pentru constructia respectiva.Daca la diverse faze ale constructiei mai poti coopta si diversi prieteni sau rude deja ai un avantaj major.
raspuns: Se poate face o casa in 40.000 euro daca:
1. suprafata construita este mica
2. arhitectura este in cel mai simplu mod posibile
3. utilitatile sunt toate la poarta, doar iti trebuie sa te bransezi la ele
4. finisajele sunt la limita inferioara a unei bune calitati
5. materialele si manopera sunt negociate la sange si nu sunt sub o limita decenta care asigura seriozitatea si calitatea lucrarii
6. betonul este facut local si nu cu cifa.


Si chiar si in aceste conditii , acel 1% noroc poate sa iti dea bugetul peste cap.

Deci...... este greu ca cineva sa iti dea un raspuns exact daca Da sau daca NU, la fiecare in parte cazurile sunt subiectivate si personalizate si nu stii , cu toate calculele de acasa, ce te asteapta dupa colt.

Vrei sa iti faci o casa? da-i drumul la treaba ( maine s-ar putea sa nu iti mai ajunga banii), tine bugetul cat mai mult in frau si ai in vedere la tot pasul un plan de avarie sau un plan B cateodata chiar C.

cateodata prea mult calcul strica rau de tot . :)

#34
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
asta e si opinia mea...lasa filosofia si apucate de treaba

eventual finalizezi doar un living, bucataria si baia...ca sa ai unde locui, restul camerelor putand fi facute pe parcurs :-)

#35
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
eventual termini la rosu totul si la gata doar o parte (in situatia in care esti presat sa te muti)....

#36
macpiciu

macpiciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2009
Buna ziuz tuturor!
  Am si eu o intrebare daca este posibil sa-mi spuna cineva la cat poate ajunge o casa numai cu parter. Inteleg ca pretul creste datorita suprafetei mai mare de fundare si a acoperisului dar nu se mai amortizeaza cu pretul structurii?
   Ma interseaza factorii care influenteaza cresterea pretului la o casa cu un nivel fata de una cu mansarda, poate sa-mi spuna cineva, mai detaliat care sunt acestia?
   Eu am o obsesie cu casa pe pamant dar atata timp cat banii vor venii de la banca nu vreau sa ajung sa platesc rate pana la 60 de ani. Pamant am intr-un fel (deocamdata este un proces cu primaria ce dureaza de vreo 2 ani si sper sa se finalizeze anul acesta pentru a fi in sfarsit propietari) deci banii imprumutati vor fi doar pentru constructia la rosu (pe restul sper sa-i producem pana va demara proiectul).
   Mai am o intrebare: pot face proiectul si studiul geo mai devreme, adica anul acesta si sa incep constructia in 2011, cand voi avea mai multi bani pusi la saltea? Sau se pot schimba normative de constructii si sa ma trezesc ca structura nu este suficienta si trebuie refacuta?
   Deja ma lungesc prea mult.
   Va multumesc si mult noroc la toti cu casutele!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate