Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Zid exterior pt un balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Am un balcon mic de (3m lungime si 1 latime) in forma de L si baza e facuta in prezent dintr-un cadru metalic cu 3 folii de geam gros, semi-transparent.Vreau sa inchid balconul, sa pastrez cadrul metalic pe care sa-l imbrac cu caramida plina, nu vreau BCA, boltari sau alte materiale minune!
     Mai am inca un balcon de 6 metri lungime, inchis acum 2 ani si care are mucegai la 6 luni dupa ce l-am inchis, desi am tinut geamurile mereu deschise!mi-e teama sa nu patesc la fel si cu acest balcon, tocmai de accea apelez la caramida, imi ins[ira mai multa incredere ca as putea evita problema mucegaiului.vreau sa ridic pe cadrul metalic acest zid si apoi sa-l inchid cu termopan, cu multe ferestre pe care sa le pot deschide cand vreau eu.Urmeaza apoi izolatia (exterioara, cel mai probabil) si tencuiala pe interior.
     Daca a mai construit cineva ceva asemanator si a avut rezultate bune astept parerile voastre si sfaturi in realizarea acestui proiect, ce materiale as putea folosi si cam la ce preturi

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Citeste asta:http://forum.softped...howtopic=396958,daca mai ai intrebari....stii si tu.

#3
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Si ce material sa folosesc?BCA-ul e cel mai ieftin si usor de lucrat..dar nu-mi inspira incredere, caramida pare mai sanatoasa dar si aici sunt mai multe tipuri..caramida eficienta ( cu "gaurele"), caramida plina, caramida svaiter cu multe gauri, etc...
Ce sa folosesc?

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
caramida eficienta

#5
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
mersi de ajutor, de maine incep sa cumpar materiale.Am mai auzit de un amestec gata preparat de ciment..e ceva de capul lui, fac vreo afacere sau pregatesc cimentul old fashion way?

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
de curiozitate, ai intrebat si tu un ing.constructor daca acel balcon va rezista sa il incarci tu suplimentar cu zidarie?

(ca de aia se cere autorizatie de constructie pentru asa ceva)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate