Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

rigips direct pe ghena baie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
avieritei

avieritei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.10.2007
buna ziua, in baie ghena cu tevile de apa si canalizare e cat de cat in regula. mai are unele goluri pe la colturi dar per ansamblu e buna inca. Un mester instalator care mi-a schimbat toate tevile mi-a recomandat sa nu o stric dar totusi eu as vrea sa o plachez cu rigips verde ca sa mai acopar din zgomot si sa obttin perete drept pt faiantare.
Intrebarea mea este . Pot sa prind direct placile rigips peste perete si apoi sa faiantez fara a mai fi nevoie sa construiesc strucutra metalica cu UV si etc ? sau macar sa prind UV transversale direct pe acesti pereti si pe ele rigips si faiantare?
Daca se poate ar fi normal sa fac o bariera de vapori cu folie pvc intre rigips si perete ?
Multumesc

#2
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
La mine a pus niste cadre din aluminiu pe care a montat rigipsul verde (este special pt umezeaza), iar peste rigips a pus faianta.

#3
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 avieritei, on Oct 10 2008, 12:20, said:

buna ziua, in baie ghena cu tevile de apa si canalizare e cat de cat in regula. mai are unele goluri pe la colturi dar per ansamblu e buna inca. Un mester instalator care mi-a schimbat toate tevile mi-a recomandat sa nu o stric dar totusi eu as vrea sa o plachez cu rigips verde ca sa mai acopar din zgomot si sa obttin perete drept pt faiantare.
Intrebarea mea este . Pot sa prind direct placile rigips peste perete si apoi sa faiantez fara a mai fi nevoie sa construiesc strucutra metalica cu UV si etc ? sau macar sa prind UV transversale direct pe acesti pereti si pe ele rigips si faiantare?
Daca se poate ar fi normal sa fac o bariera de vapori cu folie pvc intre rigips si perete ?
Multumesc

in primul rand din ce este acea ghena facuta???zidarie sau pvc?

daca este de zidarie de ce mai vrei sa plachezi cu gips carton verde ca nu isi are rostul....poti placa direct pe  zidarie chiar daca zidarina nu este in plan paralel si perpendicular ....la montaj se va putea monta in puncte pe placa ceramica si asa poti ajusta planeitatile...placi din gips carton nu ti-as recomanda sa lipesti mai ales ca este baie 

sau a doua optiune o poti darama si poti construi alta ghena din gips carton care va iesi mai mica ca cea din zidarie si in asa fel poti castiga ceva spatiu ceea ce intr-o baie este fff important

bariera de vapori instalezi numai in cazul in care acel perete corespunde cu exteriorul cladirii....numai tevile le poti izola cu vata minerala pentru atenuarea zgomotului.....

#4
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

 matzu_2003, on Oct 12 2008, 05:53, said:

in primul rand din ce este acea ghena facuta???zidarie sau pvc?

daca este de zidarie de ce mai vrei sa plachezi cu gips carton verde ca nu isi are rostul....poti placa direct pe  zidarie chiar daca zidarina nu este in plan paralel si perpendicular ....la montaj se va putea monta in puncte pe placa ceramica si asa poti ajusta planeitatile...placi din gips carton nu ti-as recomanda sa lipesti mai ales ca este baie 

sau a doua optiune o poti darama si poti construi alta ghena din gips carton care va iesi mai mica ca cea din zidarie si in asa fel poti castiga ceva spatiu ceea ce intr-o baie este fff important

bariera de vapori instalezi numai in cazul in care acel perete corespunde cu exteriorul cladirii....numai tevile le poti izola cu vata minerala pentru atenuarea zgomotului.....

Bravo!

Perfect de acord, incearca insa daca poti sa schimbi absolut toate tevile ce trec prin ghena, de la vecinul de sus la cel de jos, tronsonul care iti apartine, asa daca pe viitor se mai sparg tevi sa se sparga la ceilalti, nu la tine.

#5
avieritei

avieritei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.10.2007
va multumesc pt raspunsuri!
Foarte ciudata configuratia acesto tevi. aceasta ghena comunica foarte putin cu ghena vecinului din fata si toate tevile de alimentare trec pe la el. din aceste tevi la mine intra doar alimentare AR si AC din teava principala si evacuare apa WC si ghiuveta. Fereastra de comunicare e foarte mica cam cat o pagina de A4. Am schimbat toate tevile de alimentare din generala pana la mine in baie iar celelate tevi de scurgere sunt de plastic gri inchis. Instalatorul care a facut asta mi-a zis ca nu merita se le schimb si pe alea ca sunt trainice . Omu e meserias - e foarte cautat si cam scump.
In rest m-am decis sa plachez direct pe ghena pt ca peretii ei sunt foarte buni inca si doar sa o izolez bine -e mia ieftin decat sa sparg tot si sa construiesc la loc--- totusi sfaturile voastre au contat. Va multumesc

:rolleyes:   :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate