Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Unde se poate face asigurare medicala pentru persoane fara serviciu?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
normal in 3 luni te scoate din sistem si nu mai esti asigurat dupa legea noua.
pe cea veche pe mine m-au scos in 3 ani si am platit apoi 1500 lei .....datoria plus penalitati.....e mai bine dupa legea noua.

#20
Darkman9

Darkman9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2012
Salut.

Poate reuseste cineva sa ma lamureasca.
Am 22 de ani, anul trecut am terminat facultatea, n-am lucrat si nu lucrez cu forme legale (nu am platit si nu platesc nicio contributie la stat).
Vazand posturile de mai sus, am intrat si eu pe site-ul SIUI, am introdus CNP-ul si imi apare ca sunt asigurat. Asa sa fie?

Am citit ceva pe undeva, dar nu stiu sigur daca este adevarat. Cei cu varste cuprinse intre 18 si 26 de ani sunt scutiti de plata contributiilor la sanatate, chiar daca nu mai sunt studenti si nu au un loc de munca?


Alt lucru care m-ar interesa: eu cum pot sa aflu daca am medic de familie? Tin minte ca aveam un medic de familie, un medic padiatru (cred) la care am mers ultima data pe la 15-16 ani. Avand in vedere ca acum sunt major, cum trebuie sa procedez, trebuie sa ma inscriu la alt medic de familie?

Chestia e ca, din cate am inteles eu, cand te inscrii la un medic de familie trebuie sa duci si adeverinta de salariat care sa demonstreze ca ai platit asigurarea...iar eu nu sunt salariat. Ce trebuie sa fac? :|


E foarte aiurea. In mod normal nu m-ar interesa deloc acest aspect pentru ca pana acum nu am avut nicio problema de sanatate, dar trebuie sa mai pun si raul in fata...

Ideea e ca vreau sa am un medic de familie care sa ma indrume, eventual sa mai fac niste analize din cand in cand (ca n-am mai facut de vreo 10 ani, daca nu ma insel) + sa-mi platesc contributiile la sanatate daca este nevoie astfel incat sa nu stau cu griji ca, Doamne fereste, (dau un exemplu) poate fac apendicita...nu-s asigurat si trebuie sa platesc 80000 lei ca sa ma operez :| .


Sper ca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi, informatii. Multumesc anticipat!

Edited by Darkman9, 25 March 2012 - 15:56.


#21
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
Ma intereseaza si pe mine subiectul asta. Am incercat sa ajut o persoana sa aiba asigurare de sanatate.
Persoana respectiva are 25 de ani si cand s-a interesat la Casa de asigurari, a aflat ca trebuie sa plateasca pe 2,5 ani asigurarea plus penalitati 1500 de lei.
Mi se pare de un cinism extraordinar sa ceri bani din urma +penalitati unei persoane care nu are serviciu si traieste de pe o zi pe alta...

#22
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostIcefirealchemy, on 2nd April 2012, 15:01, said:

Ma intereseaza si pe mine subiectul asta. Am incercat sa ajut o persoana sa aiba asigurare de sanatate.
Persoana respectiva are 25 de ani si cand s-a interesat la Casa de asigurari, a aflat ca trebuie sa plateasca pe 2,5 ani asigurarea plus penalitati 1500 de lei.
Mi se pare de un cinism extraordinar sa ceri bani din urma +penalitati unei persoane care nu are serviciu si traieste de pe o zi pe alta...
Nici vorba, trebuie sa platesca doar pe sase luni in urma.

#23
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
"Termenul de prescriptie a platii contributiei de asigurari sociale de sanatate se stabileste in acelasi mod cu cel prevazut pentru obligatiile fiscale ? 5 ani."
Asiguratii care nu obtin venituri impozabile:
    Carte de identitate/Buletin de identitate (copie).
    Adeverinta de venit de la administratia financiara pt 2006-2011 (pt. cei care platesc prima data)
    Certificat constatator de la Oficiul National al Registrului Comertului (din care sa reiasa ca nu are calitatea de asociat / actionar la nicio firma)
http://www.casmb.ro/...lata_fnuass.php
http://www.casmb.ro/...lata_fnuass.php
Din cate citesc eu pe aici categoria "fara ocupatie" adica nici salariat, nici somer, nici handicapat, nici pensionar, nici puscarias sau revolutionar nu prea exista. Deduc ca daca cineva care a lucrat ultima data acum patru ani ani are de plata retroactiv pe patru ani(perioada prescriptie) iar cineva care nu a lucrat deloc ultimii cinci ani, plateste doar retroactiv pe 6 luni! Asa o fi?
Puscariasii si revolutionarii cu certificat, categorii ce au multe in comun sunt privilegiati!

Edited by costables, 01 May 2012 - 08:24.


#24
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Treaba sta cam asa: mi-am bagat demisia si incepand cu azi, 15.06.2012 sunt fara serviciu. Deocamdata, pana la sfarsitul anului, nu intentionez sa imi fac PFA, iar castigurile pe care le voi avea, le voi declara la primarie. Vreau sa imi continui contributiile pentru pensie si pentru asigurarea de sanatate.

Ar trebui sa merg cat mai repede sa imi fac asigurarea de sanatate ? Din cate am inteles de la voi, trebuie mers la reprezentanta CAS a judetului.
Stiti de ce documente/adeverinte am nevoie ?

#25
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
http://www.casan.ro/...-a-contributiei

#26
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postalinescoo, on 15th June 2012, 09:27, said:

Stiti de ce documente/adeverinte am nevoie ?
Da si tu un telefon la Casa de care apartii.

#27
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Intr-adevar, voi suna pana la Casa, insa sotia a venit cu o alta idee... in perioada asta intermediara, de 6 luni pana fac PFA, ar putea sotia sa ma treaca, ca si co-asigurat la ea ?

#28
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postalinescoo, on 15th June 2012, 12:40, said:

Intr-adevar, voi suna pana la Casa, insa sotia a venit cu o alta idee... in perioada asta intermediara, de 6 luni pana fac PFA, ar putea sotia sa ma treaca, ca si co-asigurat la ea ?
Medicul de familie are raspuns la multe din aceste probleme, e interesul lui ca aiba cati mai multi "clienti" in lista.

#29
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013
Am sunat la casa din judetul meu si mi-au zis ca trebuie sa platesc o gramada de bani. Pe niste ani de zile. Sunt persoana fizica nu juridica. Termen de prescriptie 5 ani. Eu  crezut ca e vorba de saseluni  Daca esti pucarias sau daca esti betiv si fraudezi sistemul de asistenta sociala e gratis!


#30
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Intrebare; daca la data cand pierzi calitatea de asigurat si nu ai un contract semnat cu casa te scoti de pe lista medicului de familie mai platesti din urma? Daca da pe ce perioada?
Eu nu inteleg cum se poate calcula din urma contributie CASS atata timp cat nu exista un contract intre parti si nu se presteaza servicii medicale?! http://www.ziaruldei...eni--24462.html

#31
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Eu mi-am facut asigurare medicala de curand; m-au pus sa platesc din data de 01.10.2014-31.05.2015 suma de 445 lei. Probabil include si penalitati. Acum pentru lunile iulie, august si septembrie am platit 174 lei. Nu prea stiu ce sa fac cu chitanta, cred ca trebuie validata intr-un fel la casa sper sa nu fie nevoie sa cheltui bani sa ma duc pana acolo. Sper sa merga prin cineva sau prin mail.  M-iau eliberat o adeverinta de asigurat valabila trei luni. Card vad ca inca nu mi-au emis daca ma iau informatic unic integrat.
Ca sa-mi fac asigurare mi-a trebuit chitanta cu suma platita la ANAF si adeverinta pe venit pe ultimii cinci ani. S-ar putea ca in cazul celor ce au inregistrat venituri impozabile in ultimii cinci ani sa fie probleme si sa platesca din urma mai mult decat sase luni. Chiar si mie imi cereau pana anul asta desi inregitrasem doar un mic venit neimpozabil. S-a schimbat ceva, nu stiu ce, de am putut plati doar pe sase luni.

Edited by sirius208, 20 May 2015 - 12:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate