Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

zvon prostesc despre Banca Transilvania?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

Quote

Pe mail-urile interne ale mai multor banci s-au trimis instiintari ca Banca Transilvania va fi prima care va cadea. Angajatii BT au primit ieri ordin sa nu mai aprobe nici un credit si sa incerce sa recupereze cat pot din ce au dat. Au inceput sa se inchida din agentii. Peste tot se resping creditele, pentru ca bancile nu mai au lichiditati. Si ce se intampla oare daca nu mai au lichiditati?
de pe: http://www.urbaniuli...-20000-de-euro/

stie cineva ceva despre asta? este adevarat?

#2
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

 cosminn, on Oct 6 2008, 16:22, said:

de pe: http://www.urbaniuli...-20000-de-euro/

stie cineva ceva despre asta? este adevarat?
e greu de crezut ca e adevarat

#3
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

 monique_all, on Oct 6 2008, 16:28, said:

e greu de crezut ca e adevarat

nu e singura sursa de unde am auzit ca ar avea probleme... asta daca dai vina pe sursa citata..

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 cosminn, on Oct 6 2008, 16:22, said:

de pe: http://www.urbaniuli...-20000-de-euro/

stie cineva ceva despre asta? este adevarat?
Pai ma, ala e un dobitoc care a postat un comentariu. Credeam ca asta scrie in articolul de pe blog, dar vad ca nu e cazul.

ZF zice cu totul altceva: http://www.zf.ro/zf-...a-luni-3269304/

Edited by don_dannielo, 06 October 2008 - 15:59.


#5
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Bah, dar ati innebunit cu blogul ala infect. Este la fel de credibil precum mama Omida pe cand se pregatea sa faca gogosi.

#6
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
Ce site obscur e ala la care ai pus link-ul? ... urban whatever... cine-i ala? am citit pe la comentarii ca urban asta e un fel de dan diaconescu...

Uite, daca vrei, doua materiale despre Banca Transilvania aparute astazi pe un site de business consacrat:

1. Banca Transilvania și-a triplat profitul în primele nouă luni din 2008, până la 397 milioane lei, 05 oct 2008 17:03  The Money Channel

2. Acțiunile Băncii Transilvania nu vor reveni la tranzacționare mai devreme de luna noiembrie, 05 oct 2008 11:26  The Money Channel
* Adunarea Generală Extraordinară a Acționarilor a decis la 1 septembrie creșterea valorii nominale a acțiunilor de la 10 bani la 1 leu. Potrivit Legii, termenul procedural pentru contestarea acestei decizii este de 15 zile de la publicarea în Monitorul Oficial – pentru acționari, respectiv de 30 de zile – pentru alte persoane interesate.
* Acest termen se va împlini în 19 octombrie, iar dacă nu vor fi contestații, urmează operațiunea de înregistrare a certificatului care atestă noul număr de acțiuni. Operațiunea va continua la Depozitarul Central unde va urma încărcarea în registru a titlurilor.
* Toate aceste demersuri procedurale, prealabile reluării tranzacționării acțiunilor TLV vor începe abia pe 20 octombrie și vor dura 15 sau chiar 30 de zile. În aceste condiții, titlurile Băncii Transilvania nu vor putea reveni în ringul bursier mai devreme de 5 noiembrie.


unde vezi tu "problemele"?

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 dracon, on Oct 6 2008, 17:06, said:

Ce site obscur e ala la care ai pus link-ul? ... urban whatever... cine-i ala? am citit pe la comentarii ca urban asta e un fel de dan diaconescu...
E un recuperator.

N-ai auzit de Urban & Asociatii ?

#8
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
Ce am pus ca quote nu apare in postul celor de la urban ci in comentariile unei angajate a unei banci!!
am mai precizat ca comentariul respectiv nu e singura sursa de unde am auzit ca BT ar avea probleme..

asadar va rog sa postati daca stiti ceva concret, nu doar pt. ca ati vazut un link..

#9
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

 don_dannielo, on Oct 6 2008, 17:09, said:

E un recuperator.
N-ai auzit de Urban & Asociatii ?
recuperatorii fac parte din specia de mercenarilor financiari.
iar cand un individ din specia asta "se produce" pe blog, ceea ce rezulta sunt "lături financiare".

#10
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Eu nu as avea grija bancilor din romania. Ele sunt destul de solide si respecta toata legislatia de la BNR care garanteaza ca nu au probleme (mai putin cand retardati dau massuri ca e in faliment si toti bizoni se duc sa isi retraga lichiditatiile).
Eu as urmari mai degraba bancile straine care au sucursale in RO si care nu se supun reglementarilor BNR si unde daca banca mama din Olanda/Franta/Austria/Grecia etc. intra in criza de lichiditati  ghici de unde o sa ceara bani :).
Din aceasi cauza vedem si € la ~ 4 ron, multe banci cauta linii de finatare si cel mai repede gasesc bani la filialele din RO asa ca imprumuta lei de aici si ii schimba in Euro si rezulta un euro de peste 4 ron :).

Ideea e sa nu ne agitam prea tare mai ales ca exista fondul de garantare. Nu stiu cati din useri de aici au peste 20.000 € depozit la o banca. Majoritatea de aici au datorii, iar daca ai credit si da banca faliment de platit tot o sa platesti :), asa ca ce ma intereseaza daca platesc lui Transilvania sau lui Babiloniania :D

Edited by relu_24, 06 October 2008 - 16:34.


#11
deyoo

deyoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.06.2006
aberatii. sunt actionar la banca transilvania asa ca vorbesc cat de cat in cunostinta de cauza. dimpotriva, bt este una dintre cele mai profitabile banci din tara, avand in ultimul an un profit de ~400%. probabil vorbele rele vin din cauza faptului ca este scoasa de la tranzactionare de ceva timp (o masura de siguranta folosita si de brd in trecut).

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 deyoo, on Oct 6 2008, 17:33, said:

aberatii. sunt actionar la banca transilvania asa ca vorbesc cat de cat in cunostinta de cauza. dimpotriva, bt este una dintre cele mai profitabile banci din tara, avand in ultimul an un profit de ~400%. probabil vorbele rele vin din cauza faptului ca este scoasa de la tranzactionare de ceva timp (o masura de siguranta folosita si de brd in trecut).

Daca o banca e profitabila nu inseamna ca nu-si poate directiona in alta parte profitul si nu poate intra in faliment. Se poate. Ipotetic vorbind. Referitor la BT cred e o banca mai mult decat sigura iar povestile astea incep de la fabulatiile unor nebuni. Iulian o ia razna de tot  :D

#13
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 cosminn, on Oct 6 2008, 17:13, said:

Ce am pus ca quote nu apare in postul celor de la urban ci in comentariile unei angajate a unei banci!!
am mai precizat ca comentariul respectiv nu e singura sursa de unde am auzit ca BT ar avea probleme..

asadar va rog sa postati daca stiti ceva concret, nu doar pt. ca ati vazut un link..
Mai bine posteaza concret ce surse sigure ai tu, pentru ca mi se par doar speculatii de 2 lei.
Uite asa apar speculatii care pot genera retrageri masive si pot falimenta o banca. Aberatii!
Oricum, daca nu aveti in depozite sume mai mari decat echivalentul a 20.000 de EUR nu aveti de ce sa va faceti griji.

Edited by Rigips, 07 October 2008 - 11:06.


#14
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004
urban aia sunt doar niste spammeri cu interese. Vor ei din ceva motiv sa fara rau la BT. Cine stie. Ideea e ca daca reusesti sa convingi destui clienti sa isi scoata banii poti intradevar sa provoci probleme.

Si acum sa va zic de ce sa nu va faceti griji:

1. Este o banca pur romaneasca mai mult prin transilvania care nu prea face afaceri cu exteriorul, prin urmare nu prea are cum sa fie afectata grav de criza imobiliara din SUA
2. In ro NU S-AU FACUT IMPRUMUTURI PROASTE!
3. Potrivit bilanturilor anuale au profituri in crestere si este una din cele mai tapene bani din Ro
4. Statul roman garanteaza suma de 20.000$ USD pt fiecare client! Daca banca pica in maxim un an va primiti banii inapoi! Daca aveti peste 20.000$ si vreti sa fie safe transferati ce este deasupra la 20k in contul nevestei, fiului, etc :) Fiecarui cetatea is garantate 20k $. Relax oameni buni.

#15
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Si ironia sortii face ca tocmai pe acest topic, BT sa aibe un ad publicitar! :)
Attached File  bt.jpg   56.92K   73 downloads
S-a schimbat intre timp.

Edited by Rigips, 07 October 2008 - 11:09.


#16
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007

 deyoo, on Oct 6 2008, 17:33, said:

aberatii. sunt actionar la banca transilvania asa ca vorbesc cat de cat in cunostinta de cauza. dimpotriva, bt este una dintre cele mai profitabile banci din tara, avand in ultimul an un profit de ~400%.

Actionar poate, dar habar nu ai pe ce lume esti... 400% profit? Raportat la ce? Comparativ cu ce? Ca asa sa vorbesti din gradinile suspendate e usor. Mai greu e sa fi coerent si sa oferi argumente. Profitul e cat din venituri? Crestere de cat % raportat la anul fiscal anterior? Etc... Asta cu 400% areuncata simplu pare un Caritas bancar. Nu ca BTRL-ul nu s-ar fi facut cu bani din Caritas... Prietenii stiu ce si cum.

 pitagora, on Oct 7 2008, 12:05, said:

4. Statul roman garanteaza suma de 20.000$ USD pt fiecare client! Daca banca pica in maxim un an va primiti banii inapoi! Daca aveti peste 20.000$ si vreti sa fie safe transferati ce este deasupra la 20k in contul nevestei, fiului, etc :) Fiecarui cetatea is garantate 20k $. Relax oameni buni.

Daca n-as fi pe scaun as cadea... de ras. Eu zic sa mai citesti odata ce ai scris si sa verifici in ce tara esti. Nu de alta, dar nici macar in UK nu s-ar intampla asa. Si eu stiam ca e vorba de 20k EURO, nu 20k USD, dar na, se poate sa fii mai informat  :lol:

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 pitagora, on Oct 7 2008, 12:05, said:

.................
4. Statul roman garanteaza suma de 20.000$ USD pt fiecare client! Daca banca pica in maxim un an va primiti banii inapoi! Daca aveti peste 20.000$ si vreti sa fie safe transferati ce este deasupra la 20k in contul nevestei, fiului, etc :) Fiecarui cetatea is garantate 20k $. Relax oameni buni.

este vorba de euro, nu de dolari americani. suma garantata este de 20.000 euro (convertiti in lei, daca este cazul).

#18
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Daca autorul blogului este recuperator, si a lansat zvonul asta, poate nu a prins ceva contract cu BT si acum cauta sa loveasca in ei.

Oricum daca dispui de suma care trece de pragul garantat ( 20000 de ce o fi ei, euro sau dolari ), o imparti in mai multe conturi in mai multe banci, si gata. Nu tii toate ouale in acelasi cos.

Edited by herlino, 07 October 2008 - 12:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate