Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

probleme mari cu umezeala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ovimarina

ovimarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2008
buna ziua
am cumparat un apartament la demisol in decembrie 2007 in bloc nou in cluj napoca.
am inceput sa il finisez anul acesta prin martie-aprilie.
toate bune, am zugravit, gresie- faianta, mobila, tot e perfect si pus la punct.
dupa o luna dupa ce m-am mutat in apartament am inceput sa simtim, eu si sotia mea, ca este umezeala, se simtea in aer...si nu numai, au inceput sa se umple de mucegai plintele de la parchet, spatele dulapurilor, s-a umflat tare si parchetul incet.....
suntem super nervosi!
sotia respira greu seara cand mergem la culcare.
aerisim cat de mult putem..am adus si un dezumidificator..dar tot nimic.....
vrem sa dam in judecata constructorul pentru ca asa nu se mai poate...ne mancam sanatatea !!!!
nu stiti careva ceva expert in constructii, cu cine as putea lua legatura...sa stim de unde provine problema..
multumesc

#2
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

 ovimarina, on Oct 6 2008, 16:00, said:

buna ziua
am cumparat un apartament la demisol in decembrie 2007 in bloc nou in cluj napoca.
am inceput sa il finisez anul acesta prin martie-aprilie.
toate bune, am zugravit, gresie- faianta, mobila, tot e perfect si pus la punct.
dupa o luna dupa ce m-am mutat in apartament am inceput sa simtim, eu si sotia mea, ca este umezeala, se simtea in aer...si nu numai, au inceput sa se umple de mucegai plintele de la parchet, spatele dulapurilor, s-a umflat tare si parchetul incet.....
suntem super nervosi!
sotia respira greu seara cand mergem la culcare.
aerisim cat de mult putem..am adus si un dezumidificator..dar tot nimic.....
vrem sa dam in judecata constructorul pentru ca asa nu se mai poate...ne mancam sanatatea !!!!
nu stiti careva ceva expert in constructii, cu cine as putea lua legatura...sa stim de unde provine problema..
multumesc
izolatie defectuasa sau inexistenta, trebuie verificat la exterior pe unde e buba, ce sistem s-a folosit la hidroizolatie, termoizolatie, ori nu s-a folosit, afla si da amanunte, eventual niste poze (de la exterior)

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cu parere de rau iti spun ca faci parte dintre multii care iau teapa in conditiile in care dai zeci de mii de euro pe un apartement.......
personal nu as cumpara o casa facuta de altul in aceste conditii de boom imobiliar cand se construieste fara sa se respecte tehnologia. un demisol facut in regula e foarte scump si in nici un caz nu va fi facut cum trebuie de un constructor care nu urmareste decat forma si profitul.

desper remedierea problemei nu stiu ce sa-ti spun......sunt sigur ca hodroizolatia este defectuoasa. pe lateral ai putea sa remediezi dar sub pardoseala e practic imposibil. trebuie sa mai dai niste detalii.......sub pardoseala e pamant sau mai ai beci? mai da niste detalii.

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
bagi un aer conditionat pe rece 1 saptamana pana scoate toata apa afara. daca ai pb cu hifroizolatia ii dai drumul degeaba. s-ar putea sa ai noroc si sa fie numai umezeala inerenta de la o casa noua

#5
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
stai calm si nu iti mai face atata sange rau. e ceva normal.
ai pus gresie, faianta, glet, sape, etc. toata apa din materialele astea unde sa se duca? mai ales ca, fiind demisol, peretii nu sunt fortati sa se usuce de soare.

aeriseste cat mai des, incearca sa incalzesi si sa usuci aerul din casa. daca mai ai probleme si la anul pe vremea asta, atunci e timpul sa iti faci griji.

#6
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 as xxl, on Oct 7 2008, 01:13, said:

stai calm si nu iti mai face atata sange rau. e ceva normal.
ai pus gresie, faianta, glet, sape, etc. toata apa din materialele astea unde sa se duca? mai ales ca, fiind demisol, peretii nu sunt fortati sa se usuce de soare.

aeriseste cat mai des, incearca sa incalzesi si sa usuci aerul din casa. daca mai ai probleme si la anul pe vremea asta, atunci e timpul sa iti faci griji.

...omu spune ca i s-a umflat parchetu...ori asta nu cred ca e e de la gled sau de la umezeala inerenta unei constructii noi...oricum ca idee sa vezi despre ce e vb ar fi o sursa suplimentara de caldura in casa...o soba pe gaz sau petrol, 2-3 luni 26 de grade in casa...si daca e ceva natural iese.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Lukkkkas, on Oct 7 2008, 08:00, said:

...omu spune ca i s-a umflat parchetu...ori asta nu cred ca e e de la gled sau de la umezeala inerenta unei constructii noi...oricum ca idee sa vezi despre ce e vb ar fi o sursa suplimentara de caldura in casa...o soba pe gaz sau petrol, 2-3 luni 26 de grade in casa...si daca e ceva natural iese.
da.......probabill cand o sa scada nivelul panzei freatice! pai la temperatura asta si cu umiditate face sauna in casa.
cel mai bine ar fi sa ceara banii inapoi antreprenorului si dupa aia sa-si cumpere o bucata de pamant pe care sa-si faca o casa mica.......nu trebuie sa fie nu stiu ce palat!

#8
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 rich1974, on Oct 7 2008, 08:06, said:

da.......probabill cand o sa scada nivelul panzei freatice! pai la temperatura asta si cu umiditate face sauna in casa.
cel mai bine ar fi sa ceara banii inapoi antreprenorului si dupa aia sa-si cumpere o bucata de pamant pe care sa-si faca o casa mica.......nu trebuie sa fie nu stiu ce palat!

...procesul ar dura cine stie cat timp...(desi e o solutie buna nu zic nu)...iar pt casa pe pamant in Cluj i-ar trebui banii cu care se poate face o casa in Viena...eventual o casa mica la 10-15 km de Cluj :-)

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vad ca initiatorul topicului nu a mai zis nimic.
acum vorbind serios.......poate sa scada oricat panza de apa nu va avea nici un efect fara izolatie pentru ca pamantul se comporta ca un burete care oricum are umiditate si care se va infiltra prin niste pereti de beton neizolati.
sincer, nu prea vad o solutie la problema asta mai ales daca sub demisol e pamant...
m-as gandi la o izolatie interioara totala dar cred ca e foarte costisitoare si i-ar manca din spatiul interior......
asta e invatatura de minte pentru ca multi arunca banii fara sa se uite la ce cumpara sau sa faca niste analize comparative.

#10
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 rich1974, on Oct 7 2008, 09:39, said:

vad ca initiatorul topicului nu a mai zis nimic.
acum vorbind serios.......poate sa scada oricat panza de apa nu va avea nici un efect fara izolatie pentru ca pamantul se comporta ca un burete care oricum are umiditate si care se va infiltra prin niste pereti de beton neizolati.
sincer, nu prea vad o solutie la problema asta mai ales daca sub demisol e pamant...
m-as gandi la o izolatie interioara totala dar cred ca e foarte costisitoare si i-ar manca din spatiul interior......
asta e invatatura de minte pentru ca multi arunca banii fara sa se uite la ce cumpara sau sa faca niste analize comparative.
Chestiunea cu "invatatura de minte" nu reprezinta nici consolare si nici sfat util pt initiatorul topicului. Daca problema se datoreaza unor deficiente de proiectare/constructie sa-i dea in judecata si sa moara cu ei de gat...pana la Strasbourg...adica...rambursarea integrala a sumei date + dobanzile bancare + cheltuielile pt finisaj + compensatii pentru discomfortul psihic si fizic (demonstrabil cu acte medicale). Evident este de preferat o solutie obtinuta pe cale amiabila cu dezvoltatorul/constructorul.

#11
ovimarina

ovimarina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2008
am fost ocpat si nu am mai avut timp de intrat pe forum.
ce sa zic momentan s-a rezolvat problema.
am scos tot parchetul din casa, am izolat cu polistiren de 5 mm care avea si o folie reflectanta de aluminiu...special creata pentru a impiedica patrunderea umiditatii.
s-a izolat si peretele exterior de la dormitor (care dadea in garaj) cu polistiren de 10 cm.
am pus un alt parchet nou nout
toate costurile le-au suportat ei!
momentan ce sa zic..se simte o foarte mare schimbare, speram sa nu mai avem probleme...
numai bine

#12
CIPXLZ

CIPXLZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2007
Am vazut ca exista pe piata un dezumidificator de la Ceresit.

Edited by CIPXLZ, 28 October 2008 - 12:18.


#13
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
CIPXLZ, daca te referi la modelul ala cu pastila, ala e gluma :)
Ovimarina, felicitari pentru rezolvare si sa speram ca e o rezolvare definitiva...

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
felicitari ca ai reusit sa ii convingi sa faca totul pe banii lor....

Recomandabil cred ca ar fi sa ai si un AC pe care sa-l tii pe dezumidificare din timp in timp, oricum iti aduce un beneficiu la sanatate si nici nu consuma asa mult pe dezumidif...

Numai bine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate