Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

EDGE nu a murit

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Nokia Siemens Networks today launched their downlink Dual Carrier EDGE software solution, ushering the first steps of EDGE Evolution into Nokia Siemens Networks’ GSM/EDGE radio portfolio. This solution offers double data speeds of up to 592 kbps to existing EDGE-capable GSM networks, thus enabling a mobile broadband experience, such as maintaining relationships in virtual societies, posting video clips to blogs in real time or streaming the latest news in mobile TV.

Nokia Siemens Networks’ Dual Carrier EDGE solution, which will be available as a software upgrade from Q3 2008 onwards is the first step in evolving EDGE. As a strong innovator of EDGE Evolution, Nokia Siemens Networks already has additional plans to introduce in its networks the next substantial step, the so called EGPRS 2, to further boost end user experience in up- and downlink performance. This will result in downlink speeds of up to 1.2 Mbps and will double uplink speed to up to 473 kbps, thus quadrupling the capabilities of EDGE today. EDGE Evolution is based on the 3GPP release 7 standard.

“By 2015, we expect to live in a broadband-IP world with five billion people ‘always on’ and therefore Nokia Siemens Networks is committed to protecting customer investments and continue to implement leading EDGE technology. Dual Carrier software upgrade is an easy and extremely cost efficient step to bring broadband user experience to GSM/EDGE networks”, says Ari Lehtoranta, Head of Radio Access Business Unit, Nokia Siemens Networks.

Operators can serve their customers even better using the Dual Carrier solution as the demand for data services and connectivity is immense , proven by the steep increase on data services consumption in 3G/HSPA networks today. With this solution, 3G/HSPA operators can offer service continuity for their 3G services.

Nokia Siemens Networks GSM/EDGE BSS is operational in 260 operator networks in 117 countries offering services to more than 1.5B subscribers. Nokia Siemens Networks is the indisputable no. 1 in EDGE with 125 public EDGE references.

http://www.nokiasiem..._data_speed.htm

#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Oare cu o astfel de tehnologie  , se va putea efectua si apel video intr-o retea "EDGE" ?

#3
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
In acest moment nu exista nici macar o retea in lume care foloseste EDGE Evolution. Apel video este posibil teoretic. Nu stiu daca au facut teste si pentru apeluri video.

#4
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
EDGE nu a murit, dar o să moară. 500 kbit/s e puțin dacă te gândești că EGDE clasic merge de multe ori ca un dialup, nu mai vorbesc de latențe. Din moment ce există alterntive gen UMTS care merg în orice bandă cu viteze de peste 1 mbit, investiția în EDGE e o prostie.

#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Daca se apuca de asa ceva...nu prea cred ca o sa vedem curand: http://en.wikipedia.org/wiki/4G

#6
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postcrysty2k5, on Oct 5 2008, 19:48, said:

Daca se apuca de asa ceva...nu prea cred ca o sa vedem curand: http://en.wikipedia.org/wiki/4G
În nici un caz. Se încearcă doar "cârpirea" GSM-ului. Aste în vreme ce prea puțini mai folosesc tehnologii gsm based pe date.

#7
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postjafpefata, on Oct 5 2008, 19:06, said:

În nici un caz. Se încearcă doar "cârpirea" GSM-ului. Aste în vreme ce prea puțini mai folosesc tehnologii gsm based pe date.

Folosesti cand nu ai alternativa si nu esti in aria de acoperire 3G. Sau astepti pana ajungi in oras.

#8
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Asta pentru că există rețele și modemuri..
Dar lumea investește acum în UMTS, ev-do (vezi cazul Romtelecom), deci nu pre vor fi vânzări mari la EDGE.
Sigur, pe viitor poate wi-max, asta ca să o fac ferice pe Flavia :P

#9
evertek

evertek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2008
Edge dupa parerea mea nu mai are viitor , operatorii de telefonie mobila se indreapta spre ceva mult mai performant. La noi stiu ca numai Orange dintre operatorii mobili ar avea edge , Vodafone si Cosmote cu gprs , si Zapp cu 1x insa acesta e mai performant.  Viitorul edge la noi in tara il vad numai la Cosmote in conditiile in care nu au inca o licenta 3G , asta daca se mai doreste o asemenea investitie care dupa parerea mea nu merita.

#10
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Mie EDGE mi se pare o solutie interesanta, pentru zonele non-3G, decat sa ai doar GPRS. Spre deosebire de UMTS, acoperirea e mai usor de realizat, terminale sunt mai ieftine, consuma mai putin... Sunt cateva avantaje de luat in seama, nu e chiar de aruncat.

#11
mihaila_f

mihaila_f

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 06.10.2008
Cosmote face o retea EVDO , bine Romtelecom dar tot una sunt. La noi nu se mai arunca nimeni pe EDGE.

Edited by mihaila_f, 12 October 2008 - 02:01.


#12
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008

View Postmihaila_f, on Oct 12 2008, 03:01, said:

Cosmote face o retea EVDO , bine Romtelecom dar tot una sunt. La noi nu se mai arunca nimeni pe EDGE.

Draga mihaila_flavia (Flavia din cite am inteles de pe aici ) ,fii te rog  putin atenta:
Ana are mere.Sora ei,care sta in China nu are mere.Deci nu poti spune ca sora ei are mere doar pentru ca sunt surori.
Cosmotelu nu are EDGE.Cosmotelu nu are EVDO.Cosmotelu nu are 3G.Cosmotelu are doar GPRS.

Edited by vodafonitza, 12 October 2008 - 10:23.


#13
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

View Postvodafonitza, on Oct 12 2008, 11:13, said:

Draga mihaila_flavia (Flavia din cite am inteles de pe aici ) ,fii te rog  putin atenta:
Ana are mere.Sora ei,care sta in China nu are mere.Deci nu poti spune ca sora ei are mere doar pentru ca sunt surori.
Cosmotelu nu are EDGE.Cosmotelu nu are EVDO.Cosmotelu nu are 3G.Cosmotelu are doar GPRS.

Corect  :OK:

#14
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postsorente, on Oct 9 2008, 11:34, said:

Mie EDGE mi se pare o solutie interesanta, pentru zonele non-3G, decat sa ai doar GPRS. Spre deosebire de UMTS, acoperirea e mai usor de realizat, terminale sunt mai ieftine, consuma mai putin... Sunt cateva avantaje de luat in seama, nu e chiar de aruncat.
Toate terminalele (modemuri) au și UMTS.

#15
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Ce daca au UMTS daca nu ai acoperire?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate