Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2806 replies to this topic

#2359
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007
Rectific : Se va taia din toc * ?

#2360
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Ce parchet laminat recomandati pentru 2 dormitoare, un hol si un living, buget 40-50 lei/mp.

Edited by mariussoft, 28 October 2016 - 09:22.


#2361
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmariussoft, on 28 octombrie 2016 - 09:22, said:

Ce parchet laminat recomandati pentru 2 dormitoare, un hol si un living, buget 40-50 lei/mp.

sa aiba cel putin 12 mm grosime
sa nu-l iei in nuante foarte inchise, pentru ca se vad imediat toate scamele si praful.
sa nu fie prea lucios si neted, devine patinoar si se pot produce accidentari, fie aluneca papucul/soseta, fie covorasul.

eu am acest model/culoare in toata casa, acum 4 ani a costat in jur de 40-45 lei/mp, l-am cumparat de la un magazin local de produse si materiale constructii/reamenajari. e foarte ok pana acum. chiar l-am inundat intr-o zona, a stat apa calda pe el timp de 10 minute, am sters/uscat rapid si n-a patit nimic. din poza nu se observa, dar suprafata nu e lucioasa, e semimata si imita lemnul, avand mici striatii pe lungime.
din pacate nu-mi amintesc deloc marca sau in ce tara era produs. seamana sau este identic cu cel de mai jos:
http://classenusi.ro...-dusumea/#tab-1
[ http://classenusi.ro/wp-content/uploads/2014/07/12mm-Parchet-Artar-Dusumea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2362
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Am ales o firma din bucuresti ce ofereau montaj gratis , am cumparat parchet de 8 mm (23 lei mp) , izofloor 5 mm (8lei)  si plinta(8lei) si 2 m de prag(100 lei pragul). . Au intrat 27 mp din fiecare si totalul a fost de 1400 lei
Ce parere aveti de pret? ( bucuresti)

Edited by robert8197, 13 November 2016 - 10:17.


#2363
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
caut un parchetar priceput in zona Pitesti (si imprejurimi), as ramane indatorat daca m-ar ajuta cineva !!!

#2364
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Salut.
Tocmai am cumparat un apartament intr-un complex rezidential si urmeaza sa ne alegem finisajele, printre care si parchetul. Problema este ca dezvoltatorul ne monteaza un parchet laminat de 8mm, iar eu as vrea unul calitativ. Doresc parchet montat in dormitoare si living. Holul + bucatarie o sa punem gresia. Adunat ar veni undeva in jur de 50 de mp cu tot cu pierderi.
Am vazut ca majoritatea recomandarilor merg catre parchetul triplu-stratificat sau cel de lemn masiv. Personal din ce m-am documentat m-as incumeta sa investesc intr-un astfel de parchet pentru a nu avea treaba o buna bucata de timp si pentru a face lucrurile calumea de la inceput.
Am vazut in Valea Cascadelor (Bucuresti) tot felul de oferte in ceea ce priveste parchetul triplu stratificat, se poate negocia putin si pretul si au si montajul inclus. Insa am auzit ca este posibilitatea ca parchetul sa fie fake. A mai cumparat cineva de acolo si ma poate ajuta cu parere?
In alta ordine de idei ce imi puteti recomanda? Bugetul ar fi undeva in jur de 100 de lei fara montaj.
Multumesc!

#2365
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Exista posibilitatea montarii de parchet laminat (12mm sau 14mm) prin lipire si nu flotant? Intreb deoarece 1. oricat de bun ar fi parchetul si oricat de bine ar fi montat tot se misca in special spre capetele camerei si da o senzatie ciudata, neplacuta de nesiguranta. 2. incalzire in pardoseala - orice mic gol de aer ingreuneaza transferul termic si dauneaza eficientei sistemului.

#2366
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Exista undeva un normativ oficial in care se mentioneaza umiditatea maxima a parchetului masiv (stejar) ?
Am de cumparat ~20mp de parchet de 22mm si nu gasesc decat de umiditate 13, consider ca e mult prea mult.

#2367
vasantici

vasantici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.03.2006
Care model de parchet laminat are cea mai slaba conductivitate termica?

#2368
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postvasantici, on 29 ianuarie 2017 - 07:42, said:

Care model de parchet laminat are cea mai slaba conductivitate termica?
Intr-un timp exista un model pe piata  care avea la jumatatea lui un strat izolator termic . N-am idee daca se mai gaseste , dar cred ca era o teapa clasica . In cei citiva mm de material , 1-2 mm de izolatie , este fix -pix ...
Cel mai calduros parchet este ...covorul , sau mocheta izolatoare termic ...daca nu ai incalzire in pardoseala .

#2369
diverse200901

diverse200901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.04.2013
Buna seara.
Ce este mai bun ?…si daca ar fi ok o dimensiune de 5 – 5,5 mm pentru parchet dublu click:
– substrat fibre de lemn pentru parchet laminat
– folie (burete)
– polistiren extrudat
Multumesc.

#2370
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009
Buna ziua,urmeaza sa-mi renovez apartamentul si sunt indecis in privinta tipului de parchet pe care ar trebui sa-l cumpar.Am de ales intre parchet triplu stratificat de la Kahrs sau parchet din lemn masiv autohton.Am citit mai multe pareri referitor la avantajele si dezavantajele celor doua tipuri de parchet si sunt tot indecis.Mentionez ca pretul parchetului de la Kahrs este aproximativ la fel cu cel al parchetului masiv.Astept niste pareri.

#2371
alex_radulescu

alex_radulescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2017

View Postpaulokaziii, on 12 februarie 2017 - 11:20, said:

Buna ziua,urmeaza sa-mi renovez apartamentul si sunt indecis in privinta tipului de parchet pe care ar trebui sa-l cumpar.Am de ales intre parchet triplu stratificat de la Kahrs sau parchet din lemn masiv autohton.Am citit mai multe pareri referitor la avantajele si dezavantajele celor doua tipuri de parchet si sunt tot indecis.Mentionez ca pretul parchetului de la Kahrs este aproximativ la fel cu cel al parchetului masiv.Astept niste pareri.

daca ai incalzire in pardoseala, recomandat este parchetul dublustratificat, daca nu, diferenta intre masiv si triplustratificat este foarte mare, in sensul ca pe stratificat gasesti mult mai multe "modele" iar pt masiv ai certitudinea ca 20-25 de ani nu ai treaba cu el. atat parchetul masiv cat si cele stratificate se pot rascheta cu mentiunea ca in cazul parchetului masiv operatiunea  se poate repeta de mai mult ori, stratul de uzura fiind mai mare. pentru mai multe detalii ma poti contacta la 0743 236 241

#2372
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009
Am citit multe din posturile voastre si va multumesc mult pentru informatii. Multumita parerilor si recomandarilor, am ales un parchet triplustratificat (nu doream masiv) de la Karelia. Va fi lipit de sapa.
Am inteles ca sapa trebuie sa fie foarte bine uscata, chiar si cateva saptamani inainte de a lipi parchetul. Seful de echipa recomanda sapa autonivelanta Nivello Quattro. In specificatii scrie ca timpul necesar uscarii, dupa care se poate acoperi, este de 72 ore. Este corect asa sau este doar marketing? Aveti o alta recomandare referitoare la timpul de uscare sau poate la sapa ce trebuie folosita? Am cumparat parchetul impreuna cu montajul de la o firma specializata, dar nu as vrea sa fie bani aruncati daca sapa nu e ce trebuie sau nu e uscata.
Este vorba de un apartament de bloc anvelopat.

#2373
GeorgianaPAN

GeorgianaPAN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.02.2017
Salut!
Va atasez schema apartamentului unde vreau sa se monteze parchet laminat.
Ideea este ca vreau sa se monteze in cele 4 camere, hol, balcoane si bucatarie, da nu stiu cum este indicat sa fie dispunerea parchetului, pentru fiecare incapere in parte.
Va rog, o parere.
Multumesc.[ http://imageshack.com/a/img922/2603/2hPh6N.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2374
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu daca e problema de la mine, dar nu se vede atasamentul.

#2375
GeorgianaPAN

GeorgianaPAN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.02.2017
Da, am incercat si eu si nu merge doar cu click pe poza. Dar se deschide cu clic dreapta si "Deschide imaginea intr-o fila noua".

#2376
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Salutare! Imi poate recomanda cineva un furnizor de stratificat pt incalzire in pardoseala la un pret decent? Am nevoie de vreo 220 mp. Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate