Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2287
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Poti sa mergi pe varianta de 8mm si o folie de izolare care se preteaza la incalzirea prin pardoseala.

#2288
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View Postanca13013, on 04 iunie 2016 - 07:43, said:

Nu am făcut încălzirea încă,  urmează. Dar ne-am blocat la faza cu parchetul...mobila nu o sa fie prea multă, cel puțin în living.iar în bucatarie o mobila normala cu picioare. Vroiam sa știu și de câți mm trebuie sa fie parchetul pt încălzirea în pardoseala. Mulțumesc
La încălzirea în pardoseala contează un contact cat mai bun intre parchet și sapa. Dar pentru ipat mai bine mergi pe gresie. Parchetul se pretează la podele reci.

#2289
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Gresia nu da bine pentru un living, dar aici fiecare cu gusturile lui.

#2290
anca13013

anca13013

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2016
Tocmai de ăsta nu am ales gresia, nu îmi place Cum arata pt living plus ca mai e problema căldurii vara.

#2291
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Trecând o iarnă cu ipat pot sa spun că acolo unde este acoperita pardoseala nu am căldură. Dacă ai multa mobilă într-o cameră ești cam la limita cu încălzirea. De aceea extrapoland orice soluție alegi sa ții cont ca trebuie sa nu ai nici un fel de izolație intre podeaua încălzită și ce soluție de acoperire alegi. Și aerul e un bun izolator termic...
Dar vezi ca e un topic foarte stufos cu ipat.

#2292
anca13013

anca13013

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2016
Avem un living destul de generos as spune eu, 33mp, în care o sa fie pe un perete putina mobila, un colțar și o măsuță. Mobila nu cred ca ar fi o problema. Am tot citi și se pare ca la parchetul laminat se formează goluri de aer plus ca se pun si acele folii speciale...sa mergem pe cel stratificat? Dublu sau triplu? Pentru cel laminat ce firma, model ar fi mai ok si de ce grosime. Mulțumesc mult

Avem un living destul de generos as spune eu, 33mp, în care o sa fie pe un perete putina mobila, un colțar și o măsuță. Mobila nu cred ca ar fi o problema. Am tot citi și se pare ca la parchetul laminat se formează goluri de aer plus ca se pun si acele folii speciale...sa mergem pe cel stratificat? Dublu sau triplu? Pentru cel laminat ce firma, model ar fi mai ok si de ce grosime. Mulțumesc mult

#2293
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Eu as merge pe triplustratificat pentru ca ala e parchet. Cel laminat e carton presat cu folie pentru aspect. Extrapoland e diferența între mobilier de lemn masiv și pal.

Eu am piticii mei și am pus rășină epoxidica peste tot.

#2294
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
ce parere aveti de sistemul Sika AcouBond ?

#2295
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

View Postanca13013, on 04 iunie 2016 - 07:43, said:

Nu am făcut încălzirea încă,  urmează. Dar ne-am blocat la faza cu parchetul...mobila nu o sa fie prea multă, cel puțin în living.iar în bucatarie o mobila normala cu picioare. Vroiam sa știu și de câți mm trebuie sa fie parchetul pt încălzirea în pardoseala. Mulțumesc

Buna tu esti tipul acela de client care nu stie ce vrea. Cel mai important in cazul acesta este bugetul. Chiar daca tu ai banii tescheleata la portofel conteaza cat vrei sa cheltui.
Parchetul laminat 40-80 lei + 10 lei montaj=> max 100 lei/mp
parchet 3strat 150lei-400 lei + 30 lei montaj=>max 500 lei/mp
parchet 2strat 200-500 lei + 50 lei montaj => max 600 lei/mp

ce parere ai, ce iti in living ?
Incepi de unde trebuie si apoi vezi ce optiuni iti mai raman. Si pe forum-urile acestea sunt tot felul de "meseriasi" care n-au ce face si dau"sfaturi"

vezi ce buget ai si apoi da-i inainte ca tu poate vrei logan si te invarti pe langa mertane. sau viceversa.

View Postcarnitza, on 06 iunie 2016 - 14:35, said:

ce parere aveti de sistemul Sika AcouBond ?

Un sistem foarte inteligent si care ajuta persoana care nu are nevoie sa investeasca in scule sa obtina rezultate aproape profi.
Sistemul acubond este un sistem de lipit pardoseli finisate ,gata pt montaj (NU laminat) de sapa. Aceasta operatiune este facuta in general de profesioniti . cu sistemul acesta o poti face si in regim Hobby . Pui folia de 3 sau 5mm , salamul de adeziv in pistol si faci cordoane in santurile de folie de 1-2cm. Daca vrei sa o faci tu sa tii minte sa lucrezi cu suprafete mici deodata, chiar daca sikabond t52/t54 este un adeziv foarte flexibil si cu timp de intarire mai mare.

View Postanca13013, on 04 iunie 2016 - 11:25, said:

Tocmai de ăsta nu am ales gresia, nu îmi place Cum arata pt living plus ca mai e problema căldurii vara.

Pisi nici mie nu imi place gresia. totusi tine minte ca gresia e o pardoseala rece. In speta atat vara cat si iarna RECE. parchetul din lemn: 3strat,2strat,masiv pardoseala calda. In speta atat vara cat si iarna pardoseala CALDA.

View Postanca13013, on 04 iunie 2016 - 07:43, said:

Nu am făcut încălzirea încă,  urmează. Dar ne-am blocat la faza cu parchetul...mobila nu o sa fie prea multă, cel puțin în living.iar în bucatarie o mobila normala cu picioare. Vroiam sa știu și de câți mm trebuie sa fie parchetul pt încălzirea în pardoseala. Mulțumesc

Depinde de ce buget ai, inaltime de montaj care iti este permisa de sapa.....bla....bla....blaaaa. Cauta un PARCHETAR si cheama-l sa iti dea o solutie la fata locului.

Edited by tucas, 24 June 2016 - 09:26.


#2296
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postswtm, on 05 iunie 2016 - 00:26, said:

Eu as merge pe triplustratificat pentru ca ala e parchet. Cel laminat e carton presat cu folie pentru aspect. Extrapoland e diferența între mobilier de lemn masiv și pal.

[...]

Perfect adevarat! Din pacate, unii dintre cei ce-si cumpara "parchet" laminat, habar n-au ca au achizitionat carton presat! Nici o legatura cu parchetul, in afara pozei folosite pentru filmul de laminare (folie, cum i-ai spus tu). Mare, mare pacaleala!!

#2297
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Nu toata lumea are buget pentru parchet masiv sau triplustratificat.

#2298
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Cumparat scandura 3M lungime ori 23mm grosime ori  10 cm latime vreo 150 de bucati in Septembrie anul trecut.
Tinuta la uscat pana acum.

Vreau sa o folosesc pe post de pardonseala/parchet.

Deocamandata am dat-o cu ulei de in.

Intrebare:

Ce sa-i fac sa capete un aspect lucios si placut la atingere, fara sa para aspra?
Practiv vreau sa arate...

Ceva in genul.  Ma inetreseaza cu ce e dat lemnul sa arate asa, nu modelul Posted Image

Attached Files


Edited by M4V3RiCk_, 02 July 2016 - 22:57.


#2299
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Asta e lemn stratificat nu scândură  ( ultima dacă nu e de esență tare e moale). Trebuie  slefuita și apoi lacuita.

#2300
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postemikiii, on 26 iunie 2016 - 11:09, said:

Nu toata lumea are buget pentru parchet masiv sau triplustratificat.


De acord. Dar nu despre asta era vorba. Posted Image
Cine doreste laminat, pe motiv de pret sau rezistenta la uzura, isi cumpara laminat. Foarte bine! Cine doreste parchet, din alte motive, la fel; foarte bine! Numai sa se stie ce si cum. Pacat de efortul (caci este, si asta, un efort!) celor care-si pun laminat cu iluzia ca materialul asta are si urme de lemn in el ...

#2301
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postemikiii, on 04 iunie 2016 - 07:58, said:

Poti sa mergi pe varianta de 8mm si o folie de izolare care se preteaza la incalzirea prin pardoseala.

View PostM4V3RiCk_, on 02 iulie 2016 - 22:55, said:

Cumparat scandura 3M lungime ori 23mm grosime ori  10 cm latime vreo 150 de bucati in Septembrie anul trecut.
Tinuta la uscat pana acum.

Vreau sa o folosesc pe post de pardonseala/parchet.

Deocamandata am dat-o cu ulei de in.

Intrebare:

Ce sa-i fac sa capete un aspect lucios si placut la atingere, fara sa para aspra?
Practiv vreau sa arate...

Ceva in genul.  Ma inetreseaza cu ce e dat lemnul sa arate asa, nu modelul Posted Image


Ce ai tu in poza este parchet masiv lucrat exemplar.....
Iti trebuie un parchetar bun ca sa iti scoata o asa podea!

#2302
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostM4V3RiCk_, on 02 iulie 2016 - 22:55, said:

Ceva in genul.  Ma inetreseaza cu ce e dat lemnul sa arate asa, nu modelul Posted Image
Ca sa arate asa si in exploatare , trebuie sa inveti levitatia ...

#2303
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Parchetul la 20 lei este bun pt o garsoniera? Îmi trb 20 m de parchet pt camera. Sau să iau ceva mai scump?



#2304
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014

View Postrobert8197, on 24 iulie 2016 - 15:02, said:

Parchetul la 20 lei este bun pt o garsoniera? Îmi trb 20 m de parchet pt camera. Sau să iau ceva mai scump?
Doar daca vrei sa vinzi garsoniera.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate