Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2806 replies to this topic

#2215
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Va salut ! Am o nedumerire pe care sper sa ma ajutați sa o elucidez. In cazul încălzirii in pardoseala intr-un spatiu delimitat cu pereți de rigips :
A- cum se montează rigipsul ? Înainte de a turna sapa se pun montanții si se pune banda perimetrala sau se realizează peretele integral si se pune banda urmând a se turna sapa peste țevile de încălzire? Presupun ca in cazul in care se realizează sapa  prima exista riscul de a găuri țevile la montajul pereților de rigips sau de a limita deplasarea sapei de către aceștia.
B- sapa trebuie sa aibă loc sa se dilate/contracte la variații de temperatura, montajul parchetului flotant implica deasemenea un rost de dilatare. Am observat ca acest rost perimetral este uzual mascat de plinta. Știind ca sapa si parchetul au coeficienți de dilatare diferiți cum se dimensionează acesta raportat la un perete de compartimentare din rigips?
C- am văzut o tehnologie de montaj a parchetului flotant ce implica si un adeziv între placi ( o chestie alba cred ca de la Bison) cam acum 10 ani iar parchetul arată decent fără rosturi chiar dacă a văzut ocazional si apa . Nu se văd rosturi nu scirtie, iar adezivul după uscare este invizibil (transparent sticlos). Parchetul lucrează ca o placa unitara. Era o tehnologie greșita , atipica sau se folosește in anumite cazuri? Întreb deoarece din experiența personală nu am avut ce reproșa.

Mulțumesc,


#2216
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postpicomouse, on 30 august 2015 - 13:15, said:

Va salut ! Am o nedumerire pe care sper sa ma ajutați sa o elucidez. In cazul încălzirii in pardoseala intr-un spatiu delimitat cu pereți de rigips :
A- cum se montează rigipsul ? Înainte de a turna sapa se pun montanții si se pune banda perimetrala sau se realizează peretele integral si se pune banda urmând a se turna sapa peste țevile de încălzire? Presupun ca in cazul in care se realizează sapa  prima exista riscul de a găuri țevile la montajul pereților de rigips sau de a limita deplasarea sapei de către aceștia.
B- sapa trebuie sa aibă loc sa se dilate/contracte la variații de temperatura, montajul parchetului flotant implica deasemenea un rost de dilatare. Am observat ca acest rost perimetral este uzual mascat de plinta. Știind ca sapa si parchetul au coeficienți de dilatare diferiți cum se dimensionează acesta raportat la un perete de compartimentare din rigips?
C- am văzut o tehnologie de montaj a parchetului flotant ce implica si un adeziv între placi ( o chestie alba cred ca de la Bison) cam acum 10 ani iar parchetul arată decent fără rosturi chiar dacă a văzut ocazional si apa . Nu se văd rosturi nu scirtie, iar adezivul după uscare este invizibil (transparent sticlos). Parchetul lucrează ca o placa unitara. Era o tehnologie greșita , atipica sau se folosește in anumite cazuri? Întreb deoarece din experiența personală nu am avut ce reproșa.

Mulțumesc,
Salut.
A- despre rigips nu cred ca ai ales bine topicul,acum imi dau si eu cu parerea cum am vazut pe la lucrari dar nu iti spune ca e bine sau rau.
De obicei am vazut ca peretii sunt montati si chituiti dupa care se monteza IP si sapa.
B- Sapa trebuie sa aiba rosturi de dilatare perimetrale de min 5 mm dar in funtie de plinta poti ajunge linistit la 1cm,si in functie de suprafata unei camere trebuie lasat si rosturi de suprafata,unii il pun la 20mp adica daca ai un salon de 35mp acesta va trebuii sa mai aibe si rosturi pe mijloc,dar asta cel mai bine iti spune cei cu sapa,in functie de aditivul folosit si de compozitia sapei.
C- Nu este nici o tehnologie avansata,ba chiar este primul mod de a monta parchetul flotat,inainte sa apara sistemul click,adezivul de obicei este un banal aracet dar sunt si produse mai speciale.Nu,nu era si nici nu e o tehnologie gresita.

#2217
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Întrebare: pot sa lacuiesc parchetul triplustratificat ca pe cel din lemn masiv?
Am scapat de turnarea de sapa ��, asa ca acum trebuie să mă decid.

#2218
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Buna ziua!
Sunt nevoit sa-mi montez singur parchetul (laminat de 1400 x 200 x 10 mm). Am si eu cateva intrebari legate de pozitionarea acestuia in camere si pe hol. Amplasarea incaperilor este cea din poza. Holul este in forma de litera L, Holul H1 fiind mai lung (aproape dublu) decat holul H2.
Intrebarea este cum sa-l orientez in camera C1: de la Vest la Est, paralel cu geamul de la Sud, sau orientat de la Nord la Sud perpendicular pe geamul de la Sud? La fel si pentru camera C2 si holuri.
Attached File  scan0360.jpg   58.72K   61 downloads
Multumesc!

#2219
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Eu stiu ca parchetul se pune in functie de cum bate lumina prin geam. Parchetul ar trebui sa fie orientat dinspre geam inspre usa, nu sa fie cu latura lunga perpendicular pe lumina care vine pe fereastra. La hol, tu hotarasti cum se vede mai bine atunci cand intri pe usa. Eu cred ca mai bine s-ar vedea daca parchetul ar fi orientat dinspre usa de intrare catre camera. Eu insa l-am pus invers in apartament pe hol ca sa am aceeasi orientare ca in sufragerie si unul dintre dormitoare. Ar trebui sa faci o asezare la rece ca sa-ti faci o idee.

#2220
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
In cazul meu orientat de la N la S, perpendicular pe geam. Mersi!

#2221
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
In H1 spre est e fereastra? Daca da, ma intreb pe unde intri in casa... Ai o bara de acces rapid ca la pompieri...?Posted Image

#2222
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
este usa de intrare dar nu am reprezentat-o ca atare.

#2223
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

View Postcumparaturidepenet, on 06 septembrie 2015 - 09:19, said:

Întrebare: pot sa lacuiesc parchetul triplustratificat ca pe cel din lemn masiv?
Am scapat de turnarea de sapa ��, asa ca acum trebuie să mă decid.

Da.

View Postalex7905, on 06 septembrie 2015 - 17:04, said:

Buna ziua!
Sunt nevoit sa-mi montez singur parchetul (laminat de 1400 x 200 x 10 mm). Am si eu cateva intrebari legate de pozitionarea acestuia in camere si pe hol. Amplasarea incaperilor este cea din poza. Holul este in forma de litera L, Holul H1 fiind mai lung (aproape dublu) decat holul H2.
Intrebarea este cum sa-l orientez in camera C1: de la Vest la Est, paralel cu geamul de la Sud, sau orientat de la Nord la Sud perpendicular pe geamul de la Sud? La fel si pentru camera C2 si holuri.
Attachment scan0360.jpg
Multumesc!

Poti sa il montezi in orice fel de orientare vrei tu.
Este recomandat in camere sa il montezi perpendicular pe directia de incidenta a luminii . (perpendicular pe fereastra).
In dreptul usilor praguri de dilatare.
Pe holuri ar fi indicat sa il montezi paralel cu peretii  holului nu este destul de mare sa poti monta 2-3 lamele.
Daca il montezi perpendicular pe pe pereti va fi mult mai multa munca. vei avea de taiat mult mai multe lamele.

#2224
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
multumesc pt. raspuns @tucas

#2225
podariu

podariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.04.2008
A montat cineva http://www.dedeman.r...jar-golden.html ? Pareri?

#2226
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010
Salutare! am o mica nelamurire...ce ar insemna...in descrierea parchetului...straturi din rasinoase si un strat superior din lemn nobil? Ce-o fi lemnul asta nobil? Faza este ca descrierea este identica la toti producatorii....indiferent de model? Este trecut undeva esenta din care sunt facute straturile parchetului? M-am uitat pe multe site-uri...multa vrajeala..dar nimic concret!

#2227
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Nu sunt sigur ca inteleg ce nu pricepi... Vorbind despre parchetul stratificat, cum e cu straturile de rasinoase banuiesc ca n-ai nelamuriri, iar stratul 'superior din lemn nobil' este cel in dreptul caruia ai gasit 'descrierea' la care te referi. Adica: nuc, bambus, stejar (de n-spe feluri..), fag, frasin...

#2228
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Am gasit o oferta de parchet stejar 20x70x200-250 mm tip rustic la 60 lei/mp.
- cat o sa ma mai coste la final per mp? adeziv, munca, lac...
- ce alte dezavantaje mai are fiind asa de mic - doar extra munca? crapaturi mai dese? rezistenta mai mica? se dezlipeste mai usor? scartaie mai tare?
- pot gasi undeva mai ieftin?
- m-as baga sa il montez eu si dupa aia sa apelez la un mester cu masina buna de raschetat - sau este chiar asa de grea montarea?
Parca un stejar plin ma atrage mai mult decat un stratificat...

Edited by Oxigen1234, 16 October 2015 - 10:37.


#2229
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Lemnul stratificat e mai rigid decât echivalentul, în dimensiuni, natur. Riscul de fisurare e mult mai mic pentru ca la lemnul natur nu prea știi cat de uscat e.

#2230
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostOxigen1234, on 16 octombrie 2015 - 10:33, said:

Am gasit o oferta de parchet stejar 20x70x200-250 mm tip rustic la 60 lei/mp.
- cat o sa ma mai coste la final per mp? adeziv, munca, lac...
- ce alte dezavantaje mai are fiind asa de mic - doar extra munca? crapaturi mai dese? rezistenta mai mica? se dezlipeste mai usor? scartaie mai tare?
- pot gasi undeva mai ieftin?
- m-as baga sa il montez eu si dupa aia sa apelez la un mester cu masina buna de raschetat - sau este chiar asa de grea montarea?
Parca un stejar plin ma atrage mai mult decat un stratificat...
Nu are niciun dezavantaj,aparte cel estetic,cund placile sunt mai mici parchetul este mai stabil,chiar daca prinde ceva umiditate nu se contracta ca cel de dimensiuni mai mari,in cazul unei reparatii este mai usor si avantaje mai sunt multe.
Nu te apuca de ceva ce nu stapanesti,eu daca as venii sa iti finisez un parchet pus de altcineva si mai ales de un nepriceput cer mai mult decat in mod normal iar de garantarea rezultatuli nici nu poate fi vorba,nu vei economisii mare lucru.

#2231
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Problema e ca vorbim de o casa de vacanta la 50 km de Bucuresti si nu locuieste nimeni acolo, iar ca sa stau cateva zile dupa un mester sa puna 50 mp de parchet inseamna sa imi pierd cateva zile de concediu, asa ca ma gandeam ca oricum peste iarna am o groaza de weekenduri linistite cand stau in casa si pot sa ma intind si 3 luni de zile pana termin. Timpul e mult mai scump decat banii...
Initial vroiam sa pun dusumea din scandura de stejar fara nut si feder, doar lipita, dar nu gasesc nicaieri scandura de stejar uscata pe aproape. As cumpara 2 metri cubi de scandura uscata de 25 si o iau la abricht pana la 20.

Daca aveti vreo informatie va sunt recunoscator sa-mi dati PM

Edited by Oxigen1234, 22 October 2015 - 07:24.


#2232
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
eu recent si anume acum 1 an am reconditionat parchetul, si anume raschetat , lacuit etc . este si in prezent lacrima cum se vede si in poze, parchet masiv cred ca este pus de cand a fost blocul facut de prin 1990, nu troncane este impecabil, problema mea este ca nu imi prea place modelul, si as vrea sa pun unul laminat, ce parere aveti? stiu ca o sa fiti cu 3 parerei si anume : 1. da`l jos si pune altul sa nu te ridici mult,2. lasal pe acela ca este superb, 3. sau sa pun peste , ce m`ati sfatuii? daca as pune peste nu s`ar face mucegai pe urma dedesupt?! sau daca as pune unul subtire sa nu ma ridic mult nu m`ar deranja pe viitor cu alte probleme?!

[ http://s28.postimg.org/6zfyy5ksd/IMG_0112.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate