Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2179
ionutzcipu

ionutzcipu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2006
Buna ziua,

Cu ce pot curata urme de adeziv(silicon) de pe parchetul laminat. Adezivul este cel folosit pentru lipirea parchetului/plintelor.
Am incercat cu detergenti uzuali, diluat de vopsea, tot a mai ramas patat.

Multumesc.

#2180
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Esti sigur ca ai lipit parchetul cu ceea ce numesti 'silicon'? Acest silicon vrea sa fie chit siliconic? Daca da, ar fi mers la lipit plinta si s-ar fi curatat usor de pe parchet, doar frecandu-l. Pentru lipire parchet, ma tem ca vorbim despre altfel de adeziv... Unul care, dupa intarire, ma tem ca-l cureti doar cu dalta... Ca nu prea e solubil in nimic.

Edited by FaneDuru, 13 July 2015 - 16:17.


#2181
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

View PostFaneDuru, on 13 iulie 2015 - 16:10, said:

Esti sigur ca ai lipit parchetul cu ceea ce numesti 'silicon'? Acest silicon vrea sa fie chit siliconic? Daca da, ar fi mers la lipit plinta si s-ar fi curatat usor de pe parchet, doar frecandu-l. Pentru lipire parchet, ma tem ca vorbim despre altfel de adeziv... Unul care, dupa intarire, ma tem ca-l cureti doar cu dalta... Ca nu prea e solubil in nimic.

1. omul nu a lipit parchetul. a lipit plintele de perete sau pragul de trecere si montatorii grabiti nu i-au sters siliconul .
2. poti incerca cu acetona. totusi depinzand de cat de ok este melamina parchetului iti recomand sa incerci acetona pe un rest daca mai ai sau intr-o zona in care nu se vede. daca nu se decoloreaza parchetul atunci incearca si pe suprafata afectata.
Cleaner-i  profesionali poti folosi numai daca sunt speciali pentru parchet laminat. Altfel afecteaza suprafata. Sa nu slefuiesti sau sa razui.

Edited by tucas, 20 July 2015 - 08:48.


#2182
ionutzcipu

ionutzcipu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2006
O sa caut un Cleaner Profesional, am vazut ceva de genul printr-un magazin de bricolaj.
Multumesc.

#2183
cristus

cristus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.04.2007
Buna ziua,
As dori sa va intreb daca este corect pozitionat parchetul pentru montare in schita.
Practic doar un dormitor (cel de sus) are parchet si vreau sa continui si cu restul apartamentului
Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  plan.jpg   250.98K   81 downloads


#2184
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Posttucas, on 20 iulie 2015 - 08:48, said:

1. omul nu a lipit parchetul. a lipit plintele de perete sau pragul de trecere si montatorii grabiti nu i-au sters siliconul .
Omu' scrie clar: 'lipirea parchetului/plintelor'...
Daca e chit siliconic, dupa intarire, ar trebui sa se curete cu unghia fara sa ramana urme. Ma tem ca sub denumirea asta de 'silicon' se poate ascunde orice. Dar ce stiu eu...


cristus: E cat se poate de corect, dar sugerez sa abandonezi ideea imbinarii exact la jumatare. Rigoarea aia nu e nici macar aspectuasa (dupa gustul meu...), basca e mai ieftin sa incepi randul urmator cu ce ti-a ramas de la taierea precedentului. Astfel scapi de linia imbinarilor, care, daca ai erori marunte, se vede urat, plus de asta, cred ca dezordinea, din acest punct de vedere, e mai placuta ochiului. Si natura tinde catre entropie maxima (dezordine absoluta...).

Edited by FaneDuru, 21 July 2015 - 12:19.


#2185
cristus

cristus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.04.2007
Merci
Nu vreau strict sa imbinez la jumatate, ma interesa pozitionarea in camere
Daca mai am intrebari/nelamuriri va anunt.

#2186
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Atasez o poza cu parchetul, trebuie spus ca sunt rosturi, pe alocuri, mari intre placi si scartie in diverse pozitii.
As vrea sa pun parchet stratificat sau laminat cu pat de polistiren expandat peste acest parchet masiv.Cum ar trebui tratat chimic, biologic, sa nu dezvolte probleme, mirosuri avand in vedere ca va fi acoperit integral?

Attached Files



#2187
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View PostFC72, on 22 iulie 2015 - 09:01, said:

Atasez o poza cu parchetul, trebuie spus ca sunt rosturi, pe alocuri, mari intre placi si scartie in diverse pozitii.
As vrea sa pun parchet stratificat sau laminat cu pat de polistiren expandat peste acest parchet masiv.Cum ar trebui tratat chimic, biologic, sa nu dezvolte probleme, mirosuri avand in vedere ca va fi acoperit integral?
1. Eu as incerca sa-l reconditionez pe asta... Raschetat, umplut rosturile si bagat un lac meserias.
2. Daca vrei sa renunti la asta (definitiv) sugerez sa te gandesti la eliminarea eventualelor scartaituri chiar cand calci pe laminatul/stratificatul de deasupra. Pentru asta l-as impregna cu o rasina epozidica (fluida) care sa umple toate rosturile, dupa care sa polimerizeze formand o masa compacta, lipind si umpland astfel toate placile intre ele.

#2188
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
'epozidica' aia e, bineinteles, epoxidica. Tastele alea sunt vecine si mai scapa degetul aiurea...

#2189
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Buna seara,
As vrea sa montez parchet intr-un apartament. Vreo 75mp.
In sufragerie nu scap de turnat sapa autonivelanta. un timp de vreo 4 saptamani ar cam trebui sa astept dupa ea sa se usuce, corect?
Apoi ce trebuie pus?
la ce ma gandesc eu:
Folie aluminizanta PEE de 5 mm, apoi Placi izofloor plus 6 mm sau Rola izofloor plus 2 mm si apoi parchetul de 12 mm.
Am doi copii mici si nu vreau sa inghete stand pe jos.

Ce alte variante ar fi?
Multumesc anticipat!

Edited by cumparaturidepenet, 03 August 2015 - 19:57.


#2190
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Am reusit sa fac rost de o poza cu minunata sufragerie.
Cred ca totusi nu scap fara o sapa normala si apoi una autonivelanta.
Ce ziceti?
[ http://craiovaimobiliare.ro/uploaded/274439.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In celalate camere e un fel de linoleum pe jos, pe care va trebui sa il cojesc. Peste merge doar autonivelanta sau merge sa curat (aspirat bine) si sa pun direct?

#2191
george_z_2014

george_z_2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.06.2014
Asamblare parchet Barlinek multistrat 14mm in sistem 5Gs - in sistem plutitor pe substrat de 2mm de pluta, pe autonivelanta.
La ce pret ar ajunge mp de manopera?

#2192
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
0 lei/mp daca te documentezi si-l montezi singur... Ma rog, eventualul cost al unor scule (cu care ramai si dupa montaj).
Daca ai (cumperi/imprumuti) un ciocan din cauciuc, un ferastrau pendular cu lama pentru lemn (coada soricel) si un creion cu care sa insemnezi placa de taiat, cred ca merita sa incerci. Distantiere iti tai singur din orice bucata de lemn...

Asta, daca n-ai in vedere parchetarea vreunui hotel...

Edited by FaneDuru, 07 August 2015 - 14:32.


#2193
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
buna ziua,

chiar nu poate nimeni sa imi dea un sfat referitor la sapa ? Multumesc!

#2194
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Din poza aia as minti daca as spune ca ma prind cum e pardoseala...Posted Image
Cat despre camerele in care ai linoleum, nu e nevoie sa-l scoti, daca are cat de cat planeitate si urmeaza sa aplici parchet flotant. Doar sa 'barbieresti' eventualele iesituri care ies din ce poate sa 'pacaleasca' buretele (sau polistirenul) de egalizare si antifonare. Si sa umpli tot cu bucati de material egalizare eventualele adancituri.
Daca apartamentul e la bloc (si nu la parter) n-ai nevoie nici de 'folie aluminizanta ...'. Daca nu e nevoie sa hidroizolezi, nu e nevoie nici de asa ceva...
Daca folosesti placi de polistiren, iti mai trebuie doar banda adeziva (de orice fel...) care sa-l fixeze si eventual sa realizeze o usoara bariera hidrica.

#2195
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Multumesc!
Podeaua are in ea sapata un sant unde fostul proprietar s-a apucat sa bage tevile de la calorifer. Si pe deasupra e un fel de mocheta.... Sper sa ajung sa fac o poza mai acatarii
Ma gandeam sa scot linoleumul ca sa nu am probleme cu gongile care cuibaresc pe dedesubt (sunt patit)...
Si da vreau sa pun parchet cu polistiren. O fi suficient pentru izolatie termica si fonica?
Am 2 copii mici si nu as vrea sa inghete pe jos sau sa imi vina zilnic vecinu' de jos cu jalba in protap Posted Image ca se aude cum alearga...

#2196
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Daca parchetul este laminat... tot rece o sa fie.
Eu unul nu as lasa linoleul. As scoate tot, as turna o sapa egalizatoare + placi de extrudat lipite intre ele cu banda adeziva. Oricat de drept ti se pare ca este acum, cand te apuci sa montezi o sa gasesto tot felul de denivelari. Sa barberesti podeaua nu e tocmai floare la ureche, ti-o spune unul trecut prin asta. Si sa umpli golurile.. hmm, alta munca care consuma timp si nu da rezultate magnifice. Adica, toate astea iti vor face parchetul sa scartaie, o bucurie de care vei avea parte zilnic. Fa treaba cum trebuie de la bun inceput.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate