Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2143
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu gasesti pe net nimic concret si nici pe la firme pe cineva care sa-ti dea chestiile astea. Toti spun cam asa trebuie facut, ca stiu eu ca merge, dar un calcul cu creionul in mana nu-l face nimeni. Am un prieten, inginer de instalatii si a rascolit netul, doar, doar o gasi ceva.

#2144
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
kolfleadin a prezentat un astfel de calcul...
Sunt convins ca formula de calcul e valabila. Voiam doar sa fi verificat/gasit rezistentele pe care le-a folosit el. Cand o sa am ceva mai mult timp, mi-am propus sa ma documentez din acel punct de vedere. Pana atunci, neavand nimic concret care sa-l contrazica, in afara de banuiala mea, nebazata pe calcule, merg pe mana lui.

#2145
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sau intrati pe topicul de Incalzire in Pardoseala si intrebati-i pe cei care au laminat flotant peste incalzire in pardoseala ce temperatura a agentului termic au folosit in buclele de incalzire.

#2146
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Am mai exprimat si alte dati neindoiala ca multa lume se incalzeste cu pardoseala peste care s-a aplicat flotant parchet laminat. Din 'marturiile' unor astfel de utilizatori nu prea cred ca pot sa compar cele doua situatii (laminat instalat flotant, versus stratificat sau masiv). Incalzirea depinde de multi factori. Daca se face comparatia intre parchet stratificat de 12 mm si laminat de 6 mm nu prea cred ca se obtine ceva elocvent. Apoi, izolarea peretilor, ce suprafata vitrata si ce tipuri de fereastra, cati pereti exteriori, parter ori etaj, volum camera la aceeasi suprafata, etc. Pentru mine tot calculul ar fi concludent. Comparatie doar din punct de vedere al transferului termic. Nu ca aprioric as avea ceva cu socotelile prezentate de tine. Experienta mea de om tehnic (cel putin asa imi place sa cred ca sunt) nu ma lasa (inca) sa cred ca ridicand temperatura cu doar trei grade transferul termic printr-un termoizolant se face ca si cum acesta n-ar exista... Tanjesc inca dupa perioada aia mai libera, in care voi putea sa-mi sporesc cultura tehnica si cu astfel de calcul...

Edited by FaneDuru, 28 April 2015 - 13:04.


#2147
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

 Calathea, on 21 aprilie 2015 - 12:06, said:

Va multumesc pentru raspunsuri . Observ ca sunteti pentru parchet dublu stratificat si nu pentru cel laminat.Contructorul sustine ca cel din lemn dublu stratificat se pune greu din cauza umiditatii lemnului, se poate umfla dupa montare,.. etc. Nu stiu de unde sa cumpar cel dublu stratificat, la Dedeman, Hornbach, de ex., sunt putine sortimente. As vrea o culoare foarte deschisa ca si cel atasat de LittleJo. Daca stiti va rog sa-mi scrieti.

Cred ca o discutie tehnica si cu opinii contrare despre laminat ,stratificat si IP trebuie mutata la un alt topic.
@Calathea are o intrebare care simpla dar care in esenta naste polemici.
Totul consta in cat vrei sa investesti, adica buzunarul.
Intotdeauna un randament termic bun la incalzirile in pardoseala il au pardoselile lipite.:
- in cazul laminatului flotant trebuie neaparat sa pui un izolator fonic , care datorita materialului este si izolator termic
- in cazul parchetului dublustratificat lipit avem contact direct intre sapa incalzita si parchet
tine cont ca un parchet dublustratificat ok costa minim 40-50 euro gata finisat. mai costuri de rasina,adeziv,manopera 15-20 euro/mp. depinde de ce este la fata locului
montajul unui parchet laminat 2-3 euro/mp.

daca iti sunt ok costurile pt dublstrat: spunei constructorului cand ajungi la parchet sa isi ia catrafusele si sa o intinda (constructorul construieste) si cheama un parchetar (parchetarul pune parchet). cauta pe google parchet dublustratificat si sunt sigur ca vei gasi ofertanti.

#2148
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2004
Caut un parchetar bun in jud Brasov - pentru montaj flotant parchet triplustrat BARLINEK, sistem de imbinare: Barclick + 5Gs

#2149
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eTr5oOdoN-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2150
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 nicholas_rom, on 06 mai 2015 - 14:37, said:

Caut un parchetar bun in jud Brasov - pentru montaj flotant parchet triplustrat BARLINEK, sistem de imbinare: Barclick + 5Gs
Si eu cred ca cel mai bun parchetar poti deveni chiar TU... Pe langa clipul care clarifica principiile de avut in vedere, in fiecare pachet de parchet ar trebui sa fie instructiuni de montaj. Montarea parchetului flotant este o operatiune relativ simpla, la care cred ca daca ai aptitudini practice de nota 6 - 7 te poti prinde fara sa ai probleme. Nu doar sa economisesti bani... Doar tu poti sa fii atent la detalii nedand rasol cum mai fac unii meseriasi sa termine mai repede.
Si eu m-am documentat cam doua saptamani pe net vizionand tot felul de clipuri, intreband oarece aici pe forum, dupa care am purces la montare si a iesit excelent...

Edited by FaneDuru, 06 May 2015 - 20:47.


#2151
RazvanLupu

RazvanLupu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.01.2015
Vin si eu cu o viitoare situatie:
La un bloc in constructie, peste placa de beton vin "trase" instalatiile sanitare din pexal invelite intrun izolator, iar cele electrice in copex. Peste acestea vata bazaltica pentru pardoseli de 5 cm , folie de plastic si sapa mecanizata elicopterizata, peste care inca nu stiu daca va veni si una autonivelanta(dar la cat de bine si drept s-a turnat prima nu prea cred).
Living-ul este open space cu bucataria si cel mai probabil si cu holul; am nevoie sa stiu urmatoarele:
-este recomandat sa pun parchet pe toata suprafata de aprox 28 mp (inclusiv hol si bucatarie)?
-daca da, ce tip este cel mai recomandat? (grosime, trafic, producator, modul de prindere(flotant/lipit))
- am sanse sa gasesc gresie in aceeasi nuanta/culoare cu parchetul pentru o oarecare continuitate la treceri?
- bugetul alocat de dezvoltator este de 40 lei/ mp, pentru parchet doresc sa il suplimentez in jur de 100 lei / mp.
Multumesc anticipat celor care imi pot da un sfat cu privire la aceste lucruri.

#2152
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2004

 FaneDuru, on 06 mai 2015 - 20:46, said:

Si eu cred ca cel mai bun parchetar poti deveni chiar TU... Pe langa clipul care clarifica principiile de avut in vedere, in fiecare pachet de parchet ar trebui sa fie instructiuni de montaj. Montarea parchetului flotant este o operatiune relativ simpla, la care cred ca daca ai aptitudini practice de nota 6 - 7 te poti prinde fara sa ai probleme. Nu doar sa economisesti bani... Doar tu poti sa fii atent la detalii nedand rasol cum mai fac unii meseriasi sa termine mai repede.
Si eu m-am documentat cam doua saptamani pe net vizionand tot felul de clipuri, intreband oarece aici pe forum, dupa care am purces la montare si a iesit excelent...
Merci de sfat, dar e vorba de o suprafata mai mare si mi-ar lua f. mult timp :)

#2153
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2004

 BAROSANUS, on 10 iulie 2013 - 09:10, said:

Am fost si noi la Proges...in Militari pe A1; sunt intradevar multe modele de laminat....insa noi nu am vrut laminat. Ceea ce ne-a placut, insa era complet peste bugetul nostru....era un parchet masiv si un triplustratificat gen dusumea de la Barlinek...dar pretul se invartea in jurul a 200 ron/mp.

Intr-un final ne-am hotarat tot pe un triplustratificat, frasin lacuit de 14mm + polistiren extrudat de 3mm....l'am si montat deja impreuna cu un baiat care ne-a mai ajutat pe la casa.
Nu e 100% ce ne-am dorit, dar arata bine....sa vedem mai departe cum da cu usile.

 FaneDuru, on 06 mai 2015 - 20:46, said:

Si eu cred ca cel mai bun parchetar poti deveni chiar TU... Pe langa clipul care clarifica principiile de avut in vedere, in fiecare pachet de parchet ar trebui sa fie instructiuni de montaj. Montarea parchetului flotant este o operatiune relativ simpla, la care cred ca daca ai aptitudini practice de nota 6 - 7 te poti prinde fara sa ai probleme. Nu doar sa economisesti bani... Doar tu poti sa fii atent la detalii nedand rasol cum mai fac unii meseriasi sa termine mai repede.
Si eu m-am documentat cam doua saptamani pe net vizionand tot felul de clipuri, intreband oarece aici pe forum, dupa care am purces la montare si a iesit excelent...

 nicholas_rom, on 08 mai 2015 - 08:19, said:

Merci de sfat, dar e vorba de o suprafata mai mare si mi-ar lua f. mult timp Posted Image
La o casa neincalzita iarna (la -17 grade afara in interior umiditatea este ideala si temperatura = +7grade): parchet triplustrat de 14mm, 2,2m, Barlinek click + 5Gs. Autonivelanta perfecta de 10mm, Baumit Nivello Quattro, de 2 ani vechime. As dori sa montez flotant pe folie PEE de 2,5 mm. Ce parere aveti?

Edited by nicholas_rom, 08 May 2015 - 10:37.


#2154
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

 RazvanLupu, on 07 mai 2015 - 12:00, said:

Vin si eu cu o viitoare situatie:
La un bloc in constructie, peste placa de beton vin "trase" instalatiile sanitare din pexal invelite intrun izolator, iar cele electrice in copex.
Ar fi bine sa fie PEX si nu PEXAL, daca e pexal arunca tot de acolo cat mai ai timp.

#2155
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

 RazvanLupu, on 07 mai 2015 - 12:00, said:

Vin si eu cu o viitoare situatie:
La un bloc in constructie, peste placa de beton vin "trase" instalatiile sanitare din pexal invelite intrun izolator, iar cele electrice in copex. Peste acestea vata bazaltica pentru pardoseli de 5 cm , folie de plastic si sapa mecanizata elicopterizata, peste care inca nu stiu daca va veni si una autonivelanta(dar la cat de bine si drept s-a turnat prima nu prea cred).
Living-ul este open space cu bucataria si cel mai probabil si cu holul; am nevoie sa stiu urmatoarele:
-este recomandat sa pun parchet pe toata suprafata de aprox 28 mp (inclusiv hol si bucatarie)?
-daca da, ce tip este cel mai recomandat? (grosime, trafic, producator, modul de prindere(flotant/lipit))
- am sanse sa gasesc gresie in aceeasi nuanta/culoare cu parchetul pentru o oarecare continuitate la treceri?
- bugetul alocat de dezvoltator este de 40 lei/ mp, pentru parchet doresc sa il suplimentez in jur de 100 lei / mp.
Multumesc anticipat celor care imi pot da un sfat cu privire la aceste lucruri.

- da , poti pune pe 28mp orice fel de parchet vrei , atat flotant cat si lipit. in general pardoselile flotante le poti monta pe suprafete fara intreruperi de maxim 80-100 mp. depinde de produs si producator.
- grosime/trafic/producator: ce parchet iti place tie. este utilizare casnica asa ca poti pune orice. grosimea : daca este laminat nu conteaza , atat timp cat nu are 6mm. daca este triplustratificat atunci conteaza grosimea stratului de uzura.
- gresie in aceeasi nuanta cu parchetul . NU

#2156
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
Revin cu o intrebare la care nu i-am aflat raspunsul:
Care e cea mai buna solutie de izolare contra umezelii (din fundatie) a parchetului de lemn masiv. Parchetul vechi s-a umfalt de la umezeala (apa) deoarece fundatia nu a fost bine izolata. Ma intereseaza o solutie care sa nu inalte prea mult parchetul .
Multumiri anticipate.

#2157
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cauta o solutie de la mapei care sa fie rezistent la presiunea negativa a apei. Eu am folosit intr-un beci, s-a aplicat in 2 straturi, cu trafaletul si cu gletiera. Nu mai imi intra apa in beci acum.
A costat 80-100 lei sacul.
Sfatul meu este sa suni la ei si sa vb cu inginerul lor pt ca initial eu alesesem un alt produs de la ei, iar inginerul mi-a spus ca nu se preteaza intrucat este prea scump si mi-a propus o varianra mai buna. Sacii mi i-au expediat prin curier pt ca la firma cu care colaboreaza in oras nu i-am gasit.

#2158
nicholas_rom

nicholas_rom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 09.09.2004

 geekos, on 20 mai 2015 - 12:14, said:

Cauta o solutie de la mapei care sa fie rezistent la presiunea negativa a apei. Eu am folosit intr-un beci, s-a aplicat in 2 straturi, cu trafaletul si cu gletiera. Nu mai imi intra apa in beci acum.
A costat 80-100 lei sacul.
Sfatul meu este sa suni la ei si sa vb cu inginerul lor pt ca initial eu alesesem un alt produs de la ei, iar inginerul mi-a spus ca nu se preteaza intrucat este prea scump si mi-a propus o varianra mai buna. Sacii mi i-au expediat prin curier pt ca la firma cu care colaboreaza in oras nu i-am gasit.
Cum se cheama produsul si cum se foloseste? (raspuns pe privat daca se poate). Multumesc!

Edited by nicholas_rom, 20 May 2015 - 14:45.


#2159
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Idrosilex Pronto de la mapei
Mortar monocomponent pe baza de ciment osmotic pentru hidroizolarea rigida a betonului sau a tencuielilor. Adecvat pentru contactul permanent cu apa potabila. Hidroizolatie impotriva apei cu presiune pozitiva sau negativa de max. 1 atm, aplicata la ziduri de sprijin, fundatii, pivnite, bazine de apa potabila sau de incendiu, lucrari hidrotehnice. Se aplica numai pe tencuieli sau betoane maturate care nu pot suferi fisuri de contractie.
DATE TEHNICE:
Grosime de aplicare: 1,8 mm la infiltratii usoare; 2-3 mm daca suportul hidroizolat este imers in apa; 4-5 mm pentru apa cu presiune de 1 atm.
Consum: 1,6 kg/m²/ mm de grosime.
Aplicare: spatula, pensula sau torcret.
Iti sugerez sa intri pe site-ul lor si apoi sa-i contactezi telefonic sa-ti confirme ca aleerea ta este corecta.

Edited by geekos, 20 May 2015 - 15:48.


#2160
citizenics

citizenics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.05.2013
Multumesc @geekos. Am ales solutia propusa de tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate