Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#1981
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.12.2008
Buna ziua,
As dori si eu o parere despre lipirea parchetului stratificat pe pardosela incalzita cu apa.
Ce fel de adeziv sa pun? Unul zice numai silanic, altul zice poliuretanic mono/bicomponent.
Ce ma nelinisteste pe mine ca nici unul dintre fabricanti de adezivi nu zice nici ps in fisele tehnice de conductivitatea termica. Am pus mana pe un adeziv ce era montat pe un panoude prezentare, Sika Bond T52FC . Foarte elestic la pipaire, parca ar fi din guma, dar nu gasesc nimic de conductivitatea termica. Apropo de conductivitatea termica am facut ( dupa ce am si calculat si transmisia de caldura / 1mp de pentru diferite mmateriale de parchet( stejar natural, stratificate) toate de 14 mm grosime. Practic am pus bucati de parchet peste incalzirea in pardoseala fara  a fi lipite , si am vazut ca cel mai bine s-a comportat cel dublu cu 6+8 mm apoi cel triplu si la urma spre stupefactia mea cel de stejar natur care avea conductivitatea cea mai buna 0,23, dar nu era lacuit ca si celelate.Celelalte aveau conductivitatea termica inte 0,13 si 0,17 (W/mxK)
Voi ce fel de adezivi ati folosit?  Sunteti multumiti? Daca ma poate ajuta cineva cu un mic sfat .
Va multumesc.

#1982
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Nici nu o sa gasesti,adezivul trebuie sa fie in strat subtire si nu incide mult asupra conductibilitatii,stratul de adeziv trebuie sa fie de 2mm.
Adezivul silanic este cel mai flaxibil dar el se foloseste pe sape mai umede,actioneaza la umiditate si o foloseste pentru expandare,o sapa incalzita nu este nici umeda iar daca ar fi umeda silancul ar expanda,astfel pe alocuri ai avea un strat mai gros de adeziv poate ajunge si pina la 4-5mm.
Poti folosii orice adeziv pe care producatorul il da ca fiind compatibil

#1983
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
O-ntrebare: de ce vrei sa pui neaparat parchet de 14mm? Eu am de 10, lipit cu ceva bicomponent (nu mai tin minte de la ce firma si ce denumire, nici n-am fost foarte atenta la asta), pana in momentul de fata se comporta ok insa e mult sub transferul termic al gresiei.
Deocamdata face fata ok incalzirea, insa n-au fost mai putin de -6 grade afara. Astept ianuarie-februarie cu -20 -30, sa vedem atunci daca imi pare rau ca am pus parchet :)

#1984
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 10.12.2008

View PostLittleJo, on 12 decembrie 2014 - 01:30, said:

O-ntrebare: de ce vrei sa pui neaparat parchet de 14mm? Eu am de 10, lipit cu ceva bicomponent (nu mai tin minte de la ce firma si ce denumire, nici n-am fost foarte atenta la asta), pana in momentul de fata se comporta ok insa e mult sub transferul termic al gresiei.
Deocamdata face fata ok incalzirea, insa n-au fost mai putin de -6 grade afara. Astept ianuarie-februarie cu -20 -30, sa vedem atunci daca imi pare rau ca am pus parchet Posted Image
Pe mine m-a interesat ca stratul de lemn nobil/uzura ( stejarul) sa fie cat mai gros. Ca la urma urmei pentru el dam banii. El decide cate  raschetari o sa putem face ulterior. Acesta pe care l-am gasit are stratul de 3,5 mm . Si mai stiu ca stejarul conduce un pic mai bine caldura decat bradul (0.23 vs 0.17).
Mi-s tare curios cum se comporta  parchetul stratificat in comparatie cu gresia din bucatarie la incalzirea in pardoseala. Sper  ca in banat sa nu prea vina - 20 Grade. Am pus mana si pe ceva de 10 mm stratificat  dar se indoia in mana mea ca un carton.

#1985
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostLittleJo, on 12 decembrie 2014 - 01:30, said:

O-ntrebare: de ce vrei sa pui neaparat parchet de 14mm? Eu am de 10, lipit cu ceva bicomponent (nu mai tin minte de la ce firma si ce denumire, nici n-am fost foarte atenta la asta), pana in momentul de fata se comporta ok insa e mult sub transferul termic al gresiei.
Deocamdata face fata ok incalzirea, insa n-au fost mai putin de -6 grade afara. Astept ianuarie-februarie cu -20 -30, sa vedem atunci daca imi pare rau ca am pus parchet Posted Image
Daca in momentul dimensionarii incalzirii in pardoseala sa tinut cont de tipul de pardoseala si grosimea nu trebuie sa ai probleme nici la temperaturi extreme.

View Postmihaisilcom, on 14 decembrie 2014 - 21:40, said:

Pe mine m-a interesat ca stratul de lemn nobil/uzura ( stejarul) sa fie cat mai gros. Ca la urma urmei pentru el dam banii. El decide cate  raschetari o sa putem face ulterior. Acesta pe care l-am gasit are stratul de 3,5 mm . Si mai stiu ca stejarul conduce un pic mai bine caldura decat bradul (0.23 vs 0.17).
Mi-s tare curios cum se comporta  parchetul stratificat in comparatie cu gresia din bucatarie la incalzirea in pardoseala. Sper  ca in banat sa nu prea vina - 20 Grade. Am pus mana si pe ceva de 10 mm stratificat  dar se indoia in mana mea ca un carton.
Orice parchet prefinit in straturi(2-3 sau multistrat)mai mult de o raschetare nu iti tine,multi spun ca merg 2 dar cazurile sunt extrem de putine si doar in conditii optime,adica sapa perfecta,lemnul sa nu se strambe in timp,practic pardoseala trebuie sa fie dreapta ca un geam si parchetul sa nu fie distrus,in asa fel incat sa il poti slefuii doar cu buffer-ul,daca esti nevoit sa bagi masina de raschetat pe el nu iti suporta mai mult de o raschetare chiar daca are strat nobil 3,5mm.
Mai exista o masina care are un cu totul alt mod de raschetat si cu aceea te poti risca la 2 raschetari doar ca eu nu stiu sa aibe vre-un meserias prin Romania,eu am vrut sa mi-o cumpar in 2007 si bine am facut ca nu am luat-o,la cum merge treaba la noi cu parchetul erau bani aruncati.
Este o masina deosebita si da rezultate cu adevarat exceptionale in special la finisaj,dar la noi daca e putin de munca si la bani putin nu iti permiti sa stai in pas cu tehnologia.

#1986
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

View Postmihaisilcom, on 14 decembrie 2014 - 21:40, said:

Pe mine m-a interesat ca stratul de lemn nobil/uzura ( stejarul) sa fie cat mai gros. Ca la urma urmei pentru el dam banii. El decide cate  raschetari o sa putem face ulterior. Acesta pe care l-am gasit are stratul de 3,5 mm . Si mai stiu ca stejarul conduce un pic mai bine caldura decat bradul (0.23 vs 0.17).
Mi-s tare curios cum se comporta  parchetul stratificat in comparatie cu gresia din bucatarie la incalzirea in pardoseala. Sper  ca in banat sa nu prea vina - 20 Grade. Am pus mana si pe ceva de 10 mm stratificat  dar se indoia in mana mea ca un carton.
Salut ,
Pentru ca majoritatea aleg o pardoseala fara sa fie in cunostinta de cauza, fac alegeri de pardoseli stratificate de 10-12mm cu strat de uzura de 2,5-3,5mm.
Il cumpara pentru ca rezista la 1,2,3 raschetari (dupa spusele comerciantilor, lucru adevarat de altfel), totusi NUMAI in conditii optime,perfecte (cele pe care vi le spune mardraaxi).

La aceasta achizitiei ai luat decizia de cumparare pe baza faptului ca rezista la 1,2,3 raschetari. daca ai cheltuit 15-25 euro tva inclus/mp . Acum sa va spuna Mardraaxi cat costa raschetarea si lacuirea/uleiarea pentru un mp, tva inclus.(manopera + materiale pret final pentru enduser)

#1987
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postshiva, on 28 noiembrie 2014 - 22:08, said:

Noi ne-am pus parchet laminat Egger in casa, luat de la Dedeman. A fost vreo 54 de lei/mp.
Ai aici recomandarile producatoruluipt. instalare.

Attachment DSC_0227_2.JPGAttachment DSC_0225_4.JPG
Mie nu prea imi place cum a fost montat. Trebuia montat ca in poza din "recomandarile producatorului" (adica precum caramizile) pentru ca e un parchet la care se vad imbinarile. Bine probabil erau pierderi mai mari (desi ma indoiesc) dar iesea mult mai frumos. Plecai cu placa intreaga iar la randul urmator cu jumatate de placa din acelasi colt... Ceva de genul asta....Oricum trebuiau intinse (fara montare) intai primele doua randuri ca sa vezi cum da si dupa aia te apuci de montat.

Edited by Clovis, 19 December 2014 - 23:01.


#1988
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

View PostClovis, on 19 decembrie 2014 - 22:57, said:

Mie nu prea imi place cum a fost montat. Trebuia montat ca in poza din "recomandarile producatorului" (adica precum caramizile) pentru ca e un parchet la care se vad imbinarile. Bine probabil erau pierderi mai mari (desi ma indoiesc) dar iesea mult mai frumos. Plecai cu placa intreaga iar la randul urmator cu jumatate de placa din acelasi colt... Ceva de genul asta....Oricum trebuiau intinse (fara montare) intai primele doua randuri ca sa vezi cum da si dupa aia te apuci de montat.

Nu numai ca datorita frezajelor este inestetic , pe deasupra este montat gresit. Eu inteleg minimizarea pierderilor dar crezi ca degeaba scrie pe hartia aia ca atunci cand nu incepi cu lamela intreaga bucata sa aiba minim 40 cm?

#1989
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Salut,

Am ajuns si la partea de finisaje si as avea cateva nelamuriri la care sper sa gasesc raspunsuri. Din pacate suprafata mare de acoperit nu-mi lasa decat optiunea parchetului laminat, cel stratificat fiind cel putin dublu ca pret.
La parchetul laminat, daca grosimea este de 12mm in loc de 8mm sa zicem, inseamna ca si stratul de uzura (acel tapet aplicat imitatie lemn) este mai gros si mai rezistent ? Ar fi ilogic sa cumpar ceva mai scump care se va deteriora la fel de repede.
Va rog sa-mi recomandati 2,3 branduri de renume in industria parchetului laminat.
Exista anumite avantaje in folosirea aceluiasi parchet in toata casa ? Prefer sa folosesc modele diferite in camere, cum si camerele o sa fie zugravite in culori diferite.
Care ar fi durata de viata a unui parchet laminat de 12mm de calitate ?

Merci

#1990
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ma indoiesc ca stratul de uzura este mai gros.

#1991
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Intre un parchet triplu stratificat mai subtire de 10mm si un parchet laminat de 12mm de trafic intens la preturi asemanatoare ce ati alege ?

#1992
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Parchet xstratificat=lemn. Parchet laminat=carton presat si cu o folie laminata de diferite culori deasupra.

#1993
vily28

vily28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.03.2005
Salutare,
Inainte de Craciun sa spart un fiting si apa a curs din bucatarie pana in sufragerie timp de vreo 5 ore.
A intrat in parchet si in sapa. Am scos cat am putut dar banuiesc ca sa infiltrat ceva apa in sapa dupa care si in pereti.
Dupa deja 2 saptamanii parchetul a inceput sa se umfle.
As dori sa incep sa il inlocuiesc pe cel care da semne ca vrea sa se umfle. Cei care se ocupa cu montarea parchetului au spus ca trebuie uscata sapa inainte de instalaerea parchetului.
Am mai patit cineva asa ceva? Ce ar trebui sa fac - sa dau jos parchetul, sa usuc sapa si apoi pus parchetul la loc? Sau sa astept sa vina primavara poate so usca asa?
Banuiesc ca parchetul tot o sa se umfle cand o sa fie complet uscat - parchetul este din bambus.
Merci si astept parerile voastre.

#1994
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004

View Postgeekos, on 04 ianuarie 2015 - 01:15, said:

Parchet xstratificat=lemn. Parchet laminat=carton presat si cu o folie laminata de diferite culori deasupra.

Sunt sigur ca triplustratificat e mai bun insa este destul de mult la 150ron/mp raportat la suprafata ce o am de acoperit.
Am discutat cu niste comercianti de laminat si povestea e asa: rezistenta stratului de melamina e data de clasa de rezistenta (31,32,33) si nu de grosimea parchetului. Poate sa fie si de 8 cu clasa de rezistenta 33 dar si de 12 cu clasa inferioara. Grosimea parchetului ajuta doar la pastrarea planeitatii pe o sapa nu chiar dreapta (banuiesc ca si imbinarile sunt mai rezistente).
Imi puteti recomanda ceva branduri pt laminat ? Am vazut Quick-step care arata foarte bine dar la pret sunt ca un parchet triplustratificat de la alti producatori.
Ce parere aveti de Dusumea de brad ? Pretul este destul de mic (chiar mai mic decat laminatul). Ce probleme exista in timp ?

Merci

#1995
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu stiu ce sa-ti spun despre cat adevar este in clasele de rezistenta ale autocolantului ce acopera cartonul presat.. Chiar daca stratul suport este gros(12mm) tot scartaie daca sapa nu este dreapta. Imbinarile sunt sensibile la umezeala si acolo vor aparea umflaturile. Am vazut un laminat care are o protectie de aluminiu la imbinari dar nu stiu daca are efect real si oricum era scump.
Dusumeaua de brad cred ca este "moale" si deci cred ca fibra lemnului cedeaza la greutate sau un stres de genul un scaun cu rotile.

#1996
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
A incercat cineva metoda cu adeziv la imbinari ?
http://www.praktiker...hetului-laminat
Cele cu canelura (margini frezate) rezista mai bine in timp ? Din ce am vazut laminatul clasic se umfla la margini dupa care se rup accidental datorita diferentei de nivel fata de placile vecine.

Edited by creatorul, 07 January 2015 - 01:20.


#1997
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Acolo scrie "Adezivul aplicat poate impiedica infiltrarea apei in podea in cazul in care este varsata pe parchet sau daca parchetul este curatat cu o carpa uda" si din cat inteleg eu se refera la infiltrarea apei sub parchet. Ideea este ca stratul melaminat nu se continua si inspre click, iar apa de la mop care patrunde intre placi, afecteaza stratul de dedesubt ce nu este protejat. Astfel, el absoarbe apa si se umfla. In teorie suna bine chestia cu adezivul, dar in practica... De ce spun asta - mi-am pus singur parchetul (laminat) si am migalit la el cateva saptamani nelocuind acolo. Am avut parte de sprijin pe forum, am avut timp, am avut chef de munca si de detalii (am aranjat placile si ca sa se continue desenul de pe ele), am luat un parchet peste medie ca pret si cu toate acestea tot nu a iesit perfect. Crezi ca cine iti va pune parchetul va chitibusari mai mult decat ai face-o tu? Si dupa cateva mopuri s-a umflat pe lungimea imbinarilor de ma "bucuram" de cate ori observam minunea in lumina reflectata pe parchet.

Daca parchetul cu canelura arata ca cel de la postarea #1172 (pg 65 sau 66) atunci este parchetul despre care ti-am povestit mai sus.

Edited by geekos, 07 January 2015 - 02:09.


#1998
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 13.01.2008

View Postcreatorul, on 06 ianuarie 2015 - 22:25, said:


Sunt sigur ca triplustratificat e mai bun insa este destul de mult la 150ron/mp raportat la suprafata ce o am de acoperit ....
Ce parere aveti de Dusumea de brad ? Pretul este destul de mic (chiar mai mic decat laminatul). Ce probleme exista in timp ?

Merci
Vezi ca exista parchet triplustratificat ( grosime 14 mm ) de calitate buna si la ... 115 lei / metru patrat http://www.altdepozi...lti-p-2874.html
Magazinul e OK. Am luat de la ei si parchet si plinta si cleme pt plinta la preturi mult inferioare celor din Ambient sau Proges. Am ales parchetul lacuit deoarece este mai usor de intretinut decat cel uleiat.
Despre dusumeaua de brad eu zic sa uiti. Nu vei gasi nicaieri dusumea uscata perfect astfel incat lemnul sa nu „lucreze” in timp si sa te faca sa regreti alegerea dupa cateva luni. Ar fi pacat de casa noua in care vad ca te-ai implicat serios la amenajare si dotare.
Sa nu uit ... daca alegi triplustratificatul ai grija ca sapele sa-ti fie perfecte ( abatere de maxim 2 mm la 2 metri liniari ) si sa-l montezi lipit ( fapt ce va duce iar la cresterea pretului pe metru patrat ) ... dar rezultatul va fi net superior oricarui laminat ( si d.p.d.v. estetic si d.p.d.v. functional )
Si nu uita sa impartasesti si cu noi alegerea si eventual ... rezultatele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate