Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#1909
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am nevoie de vreo 110 mp parchet pentru incalzire in pardoseala, as ruga sfaturi aici sau pe privat. ideal ar fi sa se asigure si montajul , e vorba de zona Onesti/Bc. se poate monta parchetul daca nu e incalzita casa peste iarna ?

#1910
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostKeyla, on 21 septembrie 2014 - 11:47, said:

Presupun ca e din lemn. Eu nu ma pricep,am locuit toata viata mea de pana acum in case cu parchet de pe vremea lui Cesusescu.Din ala adevarat. La asta nou ma pricep fix nu.Si neavand habar,pun aici poze sa il vedeti si voi. Tipul de la care am cumparat apartamentul spunea ca e lemn.Dar nu am habar daca e stratificat sau masv.Laminat sigur nu e.
80% este masiv,altfel este un refinit multistrat,de obicei produs doar de producatori consacrati,deci si a doa varianta este de calitate.
Pozele nu sunt prea clare,ca esenta pare cires sau doussie,embele cazuri esente bune.
Din ce vad ar fi bine sa-i faci o reimprospatare caci e pacat de el.

View Postcsi1, on 23 septembrie 2014 - 09:32, said:

am nevoie de vreo 110 mp parchet pentru incalzire in pardoseala, as ruga sfaturi aici sau pe privat. ideal ar fi sa se asigure si montajul , e vorba de zona Onesti/Bc. se poate monta parchetul daca nu e incalzita casa peste iarna ?
Sa discutata si rasdiscutat aici despre parchet peste IP,rasfoieste si tu si vei gasii aproape tot ce doresti legat de acest subiect.
Nu este consiliabil sa montezi parchetul fara sa poti pune in functionare IP,pentru parchetar nu este nici o problema,el poate lucra si fara dar riscul e mare si nu cred ca isi asuma consecintele,decat daca habar nu are.

#1911
overnight

overnight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.02.2008
Salutare!
Am un parchet de lemn si cateva bucatele din suprafata lui s-au dezlipit. M-am gandit sa le lipesc provizoriu cu aracet ( stau in chirie si vreau ceva provizoriu doar ). Am gasit Aracet Constructii care din cate stiu e se foloseste in beton, ciment, moltar. Daca pun aracet dinasta imi lipeste lemn pe lemn ? Si pot sa il usuc fortat adica pun o sursa de caldura sa bata direct pe el.

#1912
tucas

tucas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2012

View Postovernight, on 30 septembrie 2014 - 09:55, said:

Salutare!
Am un parchet de lemn si cateva bucatele din suprafata lui s-au dezlipit. M-am gandit sa le lipesc provizoriu cu aracet ( stau in chirie si vreau ceva provizoriu doar ). Am gasit Aracet Constructii care din cate stiu e se foloseste in beton, ciment, moltar. Daca pun aracet dinasta imi lipeste lemn pe lemn ? Si pot sa il usuc fortat adica pun o sursa de caldura sa bata direct pe el.

erau utile cateva poze. s-au deslipit de sapa sau rupt aschii?

#1913
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Cu ce pot da parchetul laminat pe la imbinari ca sa nu permita intrarea apei la cant cand e sters? In timp se valuresc marginile, mai ales daca nu toate imbinarile sunt perfecte...

#1914
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De obicei rosturile se "umple" cu lac in momentu lacuiri!
Dar, intre plinta si parchet, cred ca despre zona asta e vorba) o poti face cu silicon, aceasi culoare ca parchetul si plinta....

View Postmardraaxi, on 28 septembrie 2014 - 13:18, said:

Sa discutata si rasdiscutat aici despre parchet peste IP,rasfoieste si tu si vei gasii aproape tot ce doresti legat de acest subiect.
Nu este consiliabil sa montezi parchetul fara sa poti pune in functionare IP,pentru parchetar nu este nici o problema,el poate lucra si fara dar riscul e mare si nu cred ca isi asuma consecintele,decat daca habar nu are.

Spune-ne tu unde s-a discutat....
Ai 107 pagini care tu le cunosti mai bine.....
Noua ne ia 2 ore sa gasim posturile cu pricina!


PS,Cu aceasta gandire trebuie sa spunem tuturor noilor veniti ca au informatia necesara aici, si putem inchide forumul!

#1915
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostBodCasa, on 05 noiembrie 2014 - 20:53, said:

De obicei rosturile se "umple" cu lac in momentu lacuiri!
Dar, intre plinta si parchet, cred ca despre zona asta e vorba) o poti face cu silicon, aceasi culoare ca parchetul si plinta....[...]
Nu intre plinta si parchet si intre placile care nu s-au imbinat bine. Parchetul in sine e un model la care se vede bine imbinarea dintre placi  si pe imbinarea aia as vrea sa pun un pic de ceara sau ceva sealant lichid daca exista (pana acum am gasit doar silicoane care nu ma coafeaza).

#1916
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
NU...
Acolo nu se pune silicon....
Daca rostu e mai mic de 1mm, si nu sunt multe nu trebuie decat sa mai dai o mana de lac sau poate 2.....
Daca sunt multe, exsista paste speciale, pentru rostuire crapaturi in usi de lemn....
Dar eu ti-as recomanda si raschetezi parchetul, daca e masiv sa rostuiesti acele "gauri", si pe urma cu 2-3 mai de lac faci parchetul ca nou!

#1917
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Dupa cum zicea mai sus, parchetul este laminat.
Shiva, in general se evita folosirea apei pe parchet. Daca vei folosi mopul clasic, pe care oricat l-ai stoarce tot lasa dare de apa, in timp parchetul va avea de suferit. Cel mai indicat ar fi asa ceva: http://www.bona.com/...tare/Spray-Mop/ dar e cam scump fata de un mop clasic. Exista si varianta fara pulverizator care e mult mai accesibila.
Ideea e ca, indiferent de mopul pe care il folosesti, sa fie doar putin umed, sa nu ramana in urma apa cat sa intre in rosturi.

#1918
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ideea este ca nu poti repeta la nesfarsit aceleeasi informatii care deja exista si au fost repetate de n ori.
Daca ai pus un surogat de parchet, atunci inseamba ca peste niste ani va trebui sa-l schimbi. Poate ca atunci vei avea bugetul necesar pt parchet din lemn.
Iti pot spune ca am luat un parchet lamint nu tocmai ieftin (12mm) si oricata grija am vut, tot au aparut problemele legate de unezeala la imbinari. Si este si normal pt ca folia colorata de deasupra cartonului presat nu continua si intre rosturi, astfel umezeala are drum liber.

#1919
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostLittleJo, on 06 noiembrie 2014 - 07:27, said:

[...]Shiva, in general se evita folosirea apei pe parchet. [...]
Da. Am si inlocuit mopul cu o laveta de sters dusumele si sters la mana dupa o aspirare sanatoasa.
Solutii de etanseizat parchetul laminat care sa permita si desfacerea ulterioara n-am gasit (toate-s silicoane).

#1920
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Quick-seal sau ceva de genul face tocmai acest lucru, pentru gamele lor de parchet laminat, quick-step. Dar au si un pret pe masura...

#1921
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Salut,

Intre lac si ulei ce recomandati pentru protectia unei prispe exterioare din lemn de brad expusa la intemperii ?
Orice lac am inteles ca se sparge deoarece lemnul lucreaza si alternativa ar fi un ulei cu pigment anti UV.
Dezavantajul uleiul este ca lemnul trebuie tratat periodic si nici nu face pelicula, tot praful de afara se va impregna in lemn si va fi greu de curatat.

Este vorba de prispa de la etaj din poza:
Attached File  rasp-2014-11-07-09-20.jpg   175.52K   23 downloads

Multumesc.

#1922
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
In principiu ai dreptate dar uleiurile din ziua de azi sunt mai elaborate si foarte diferite de clasicul ulei de in pe care bunicii si parintii nostri il foloseau pentru lemn.
Uleiurile de noua generatie pentru tratarea lemnului pentru exterior este practic un mix intre ulei si lac,se impregneaza in lemn dar face si o mica pelicula iar praful si murdaria nu o absoarbe asa repede si poate fi indepartata mausor decat in cazul tratamentului cu un ulei clasic.

Singura problema care o intalnesti este faptul ca aceste produse miraculoase sunt putin care le produc cu adevarat si foarte multi care pretind ca le produc.
Un ulei bun si de calitate are un pret pe masura,nu retin exact pretul dar oricum este piperat.
Nu are un consum mare dar trebuie sa dai cel putin 2 maini,indicat ar fi 3,si mai indicat este ca cel putin primele 2 maini sa fie aplicate inainte de montajul lemnului,astfel protejezi lemnul in totalitate,daca e deja montat mare scofala nu faci pentru ca e protejat la suprafata dar apa se infiltreaza si lemnul va absorbii pe dedesubt si mai rau este ca pe urma elimina apa mai greu datorita impermeabilizarii de deasupra.

Ca si marci nu iti pot recomanda altceva inafara de Sayerlack sau Sikkens,poate or fi si altele dar eu doar cu acestea am lucrat,nu te baza pe produsele cu multa publicitate din marea distributie caci sunt bani aruncati,am mai folosit si Sadolin,comparativ cu pretul este un produs ok dar nu e de durata si nici nu as pune prea mare baza pe el,la un gard sau ceva ce este mai accesibil de reparat sau indreptat greselile merge dar la ceva ce ma costa mai mult munca sa repar decat dau pe produs nu m-as risca.

#1923
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostBodCasa, on 05 noiembrie 2014 - 20:53, said:

Spune-ne tu unde s-a discutat....
Ai 107 pagini care tu le cunosti mai bine.....
Noua ne ia 2 ore sa gasim posturile cu pricina!


PS,Cu aceasta gandire trebuie sa spunem tuturor noilor veniti ca au informatia necesara aici, si putem inchide forumul!

Nu te enerva ca faci riduri,daca tu nu ai timp sa cauti informatiile care iti sunt necesare dece as avea eu ca sa iti arat unde sa mai discutat?
Nu le cunosc foarte bine toate cele 107 pagini dar sunt inca la o varsta in care nu am devenit senil,stiu ce am scris,mai ales pe acest topic,daca iti spun ca sunt informatii pai atunci clar sunt,si sunt multe,deci e usor sa gasesti macar cateva.

Pai daca tu nu ai timp 2 ore pentru problemele tale si informatiile de care tu ai nevoie ce te face sa crezi ca altii au sau sunt dispusi sa il iroseasca pentru a te ajuta in mod express pe tine?

Niciodata nu vei acoperii tot spectrul,toate informatiile si toate problemele,doar ca acea discutie a mai fost prezenta si nu doar o singura data.
Cu aceasta gandire tu vrei sa transformi forumul in numarul verde sau call center?
Nu vrei sa iti platim consumatia daca nu esti servit in 30 de secunde ca la mc donalds?

#1924
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai......se poate?
Zi-mi ce parchet e recoamndat pentru IPAT, daca stii....
As prefera un parchet masiv, nu stratificat....exsista asa ceva?

#1925
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Teak de 12-14mm,parchet industrial aproape orice esenta,mai economic ar fi lamparchetul de stejar de 10mm.

#1926
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La ce pret gasesc parchetul asta?
Am intales ca tu "traiesti" cu un asa parchet pe IPAT...cum e?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate