Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Facultatea de Limbi Straine, Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#109
comentatorul

comentatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 08.02.2007
Eu tot nu inteleg..s-au afisat sau nu ?

Ca eu am ID si parola da nu stiu dc sunt afisate.

#110
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Amaya se referă la faptul că trebuie să le cauţi aici şi nu pe site-ul www.limbi-straine.ro.

#111
the_onlyy_one

the_onlyy_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.12.2010
Buna ziua! Tocmai am fost admisa la facultatea de limbi si literaturi straine a Universitatii Bucuresti, la sectia de traducatori interpreti, cu specializarea engleza rusa. As dori ca in afara de aceste doua limbi sa mai invat si alte 3, si anume franceza, spaniola, portugheza, deoarece imi plac foarte mult si deja am inceput sa le invat eu singura din carti. Am auzit ca la aceasta sectie, pot in anul 1 sa studiez 3 limbi straine si din anul 2, 4. As vrea sa stiu daca este adevarat si daca acestea as putea sa le studiez ca materii optionale, pot fi chiar si contra cost.

Va multumesc mult!

#112
cris2009

cris2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2009

View Postthe_onlyy_one, on 23rd August 2011, 15:13, said:

Buna ziua! Tocmai am fost admisa la facultatea de limbi si literaturi straine a Universitatii Bucuresti, la sectia de traducatori interpreti, cu specializarea engleza rusa. As dori ca in afara de aceste doua limbi sa mai invat si alte 3, si anume franceza, spaniola, portugheza, deoarece imi plac foarte mult si deja am inceput sa le invat eu singura din carti. Am auzit ca la aceasta sectie, pot in anul 1 sa studiez 3 limbi straine si din anul 2, 4. As vrea sa stiu daca este adevarat si daca acestea as putea sa le studiez ca materii optionale, pot fi chiar si contra cost.

Va multumesc mult!
nu stiu cum e la traducatori, dar la filologie (eu am fost la engleza A) ne-am ales o a treia limba in anul 2 din aria de limbi germanice: germana, neerlandeza, suedeza... nu stiu daca ai mai multa libertate de alegere, dar ma indoiesc ca poti sa iti mai alegi inca 3 limbi....poate 2....orarul e oricum mai lejer la trad, se prea poate....desi nu iti doresc sa amestesci 3 limbi romanice, e cam dificil sa nu le incurci. si nici nu iti recomand sa alegi limbi romanice, avand in vedere ca piata e deja saturata de vorbitori.

#113
silsilvy

silsilvy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2011
buna as vrea si eu anul viitor sa merg la universitatea de limbi straine din bucuresti dar nu stiu daca se poate spaniola portugheza si la care se da examen si un model cu ce se da.daca a-ti fi amabili sa-mi raspundeti va rog.

#114
Amaya04

Amaya04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.06.2011
^ Da, se poate portugheză-spaniolă. Se intră pe bază de dosar, media de admitere fiind media aritmetică dintre: medie BAC + media la prima limbă străină studiată din 9-12 + media la a doua limbă străină studiată în 9-12. Trebuie să ai însă o medie foarte mare pentru buget ( peste 9,70 a fost anul acesta ). Multă baftă!

#115
AnnaMary1611

AnnaMary1611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.01.2012
Buna! Sunt in clasa a 12-a la filologie si as vrea sa dau la Lb Straine-Filologie-Engleza(A)-Rusa ( B ) . Intrebarile mele sunt: as putea sa dau examenele de admitere la engleza si franceza?
In afara de examenele de admitere, mai este vreun examen de dat? Care este procentajul pt media de admitere: bac, examene, media de la cele 2 limbi straine studiate in liceu?

Este cineva de aici la engleza-rusa? aveti idee cum este? de la program, la profesori, la posibilitati in viitor, orice informatie mi-ar fi de un real ajutor.

Multumesc anticipat!

:)

Edited by AnnaMary1611, 18 January 2012 - 14:16.


#116
andreea10u

andreea10u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2012
[i]Buna! Sunt in clasa a 12-a mate-info (irelevant, a fost o greseala sa dau la mate-info din start; voiam doar sa scap de prea multa istorie si latina) si as vrea sa dau la Facultatea de Limbi Straine, la engleza si spaniola avansat, iar turca sa o iau de la 0. Am citit si recitit informatiile oferite de site-ul facultatii, ba chiar am chemat-o si pe mama, in speranta ca ea intelege mai bine ce vor sa spuna cei de acolo, dar nu prea am reusit nici una dintre noi. Asa ca am ajuns aici si as vrea daca se poate sa ma lamureasca si pe mine in legatura cu admiterea la facultatea asta. :D Multumesc anticipat!

Edited by Lucian_M, 01 March 2012 - 18:53.


#117
Dystopia

Dystopia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.02.2012
Buna ziua! As avea si eu o intrebare ( de fapt doua :P): pentru Facultatea de Limbi si Literaturi Straine (Universitatea Bucuresti), sectia filologie engleza-spaniola examenul scris se da si la limba engleza si la spaniola? La engleza nu as avea nici o dificultate, dar la spaniola da (am facut doar un optional de 2 ani, complet inutil - mai mult am invatat singura). Se poate da examen la engleza si limba romana pt. aceasta sectie?

Multumesc!

#118
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
Pentru cei care sunt la limbi si literaturi straine-sectia spaniola, aveti idee de unde pot cumpara manualul de spaniola clasa a XII-a,Irina Ilegitim, anul 2001, editura Niculescu? Am cautat peste tot si nu gasesc :confuzzled: Sunt dispusa sa il cumpar de la cineva care a sustinut examenul la limba spaniola pentru admitere, caci mai sunt doar cateva luni si eu nici macar nu stiu cum arata manualul ala,nu mai zic sa-l fi lucrat. Help please!!!

#119
littlesunray93

littlesunray93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2012
buna tuturor ! pentru sectia Limbi Moderne Aplicate- Traducere si interpretare, admiterea se da obligatoriu la 2 limbi straine? Nu pot sa dau la romana si la spaniola? am citit undeva ca e posibil dar pe noua oferta a facultatii pentru anul 2012 nu se specifica acest lucru :confuzzled:

#120
omul_cu_sobolani

omul_cu_sobolani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2009

View Postlittlesunray93, on 02 aprilie 2012 - 20:55, said:

buna tuturor ! pentru sectia Limbi Moderne Aplicate- Traducere si interpretare, admiterea se da obligatoriu la 2 limbi straine? Nu pot sa dau la romana si la spaniola? am citit undeva ca e posibil dar pe noua oferta a facultatii pentru anul 2012 nu se specifica acest lucru Posted Image

La Traducere si Interpretare dai admiterea la limba romana  si o limba straina la alegere

#121
a-9

a-9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2014
Hey,sunt clasa a 12-a si m-ar interesa sectia de studii americane,doar ca nu gasesc detallii asupra admiterii sau a cerintelor? Imi poate explica cineva cum e acolo,cum sunt profesorii,pe langa engleza trebuie sa aleg alta limba?

#122
MariutaP

MariutaP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2015
Apar și eu prin peisaj, cu Ă®ntârziere și Ă®n căutare răspunsuri.... trec Ă®n clasa a XII-a și Ă®mi doresc să intru la FLLS Ă®n dorința de a deveni traducator. Problema mea este că, Ă®n ceea ce privește partea de comentarii, argumentare ș.a.m.d Ă®n literatură,  pot spune că nu sunt deloc strălucită, ( le-am urât de când mă știu) și nu știu dacă voi face față literaturii străine.
Bănuiesc faptul ca Ă®ntrebarea este de ce nu merg la T și I. Răspunsul este că Ă®mi doresc ca specializare A  japoneza sau neerlandeza ( cu specializare B engleza), astfel că voi fi nevoită să merg la filologie. Mă Ă®ncântă TI , Ă®nsă seria limitată de limbi nu Ă®mi surâde, Ă®n condițiile Ă®n care  nu ma  Ă®ncumet la spaniolă, iar franceza, pe care o studiez dintr-a III-a pur și simplu nu Ă®mi place. Mai degrabă mi-aş Ă®ncerca norocul cu germana Ă®n domeniul căreia nu am nici o cunoștință.
  ĂŽmi este foarte frică de cursurile de literatură. Nu mă sperie sutele/miile de pagini care trebuie citite cât mă sperie faptul că va trebui sa scriu eseuri și comentarii... câteva informații despre aceste cursuri?

Edited by MariutaP, 26 August 2015 - 17:04.


#123
elisaa

elisaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2015
Buna, as avea si eu cateva curiozitati legate de Facultatea de Limbi Straine, Universitatea Bucuresti si v-as fi de-a dreptul recunoscatoare daca v-ati gasi timp sa imi raspundeti. Sunt destul de nelamurita si putin panicata Posted Image , dar sper sa nu sune prea prosteste ceea ce am de spus. Eu trec intr-a 12-a acum si(, cum trebuie sa fiu serioasa si sa ma gandesc la ceea ce voi face dupa absolvire,) iau in considerare sa plec din orasul meu natal, sa merg in Bucuresti si sa studiez araba-franceza.
Problemele sunt urmatoarele : nu stiu o boaba de araba si majoritatea cunoscutilor ma descurajeaza din acelasi motiv (mi s-a spus ca acolo se duc persoane de au intrat un contact cu lumea respectiva, de au rude in Maroc etc). Acum.. Inteleg ca nu imi impune nimeni sa stiu limba, dar nu e adevarat ca majoritatea o fac? Nu as vrea sa fiu pe acolo un caz singular si sa ma trezesc descurajata, incapabila sa ma adaptez saamd.
Apoi, am posibilitatea sa optez pentru mai multe variante? Am citit pe site ca as putea alege o limba principala si, apoi, pe langa, sa imi expun mai multe optiuni pentru limba secundara. Inteleg, dar eu cam tin mortis sa fac franceza, pot sa ma inscriu cumva pentru araba-franceza, apoi franceza-portugheza sa zicem, sau, alegand araba, voi fi nevoita ulterior sa ma decid asupra unei alte limbi secundare cunoscute?
Nu in ultimul rand, nu stiu daca este thread-ul potrivit sa intreb asta, dar am ceva nelamuriri legate de camin. Nefiind din Bucuresti, nu o sa pot face nspe mii de drumuri, asa ca as vrea sa stiu daca inscrierea la camin se va face in aceeasi perioada cu cea de la facultate sau nu. (asta doar orientativ, presupun ca voi afla mai bine pe parcurs)
Multumeesc ca ati avut rabdare sa parcurgeti post-ul Posted Image

#124
keineidee

keineidee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.01.2015
Buna, Elisa!
Tocmai am dat anul asta admitere si o sa incerc sa-ti raspund la intrebari.
1. Nu trebuie sa stii araba pentru a o studia in facultate. Totul se incepe de la 0, mai ales ca e o limba asa de grea. Eu nu ti-as recomanda-o tocmai din cauza asta, fiindca e mult de munca si in 3 ani de zile n-o sa reusesti sa inveti prea multe incat sa te poti angaja. Am avut o perioada in care incercam sa ma conving ca as putea sa o invat, dar n-am reusit. Mai bine ti-ai alege doua limbi de dificultate medie. Iti recomand germana, neerlandeza si portugheza.
2. Nu ai cum sa-ti alegi mai multe limbi A, decat daca sunt pe dosar. Doar la limba B iti poti alege mai multe, care se vor pune in ordinea preferintelor.
3. Perioada de inscriere pentru camin este cam aceeasi cu cea pentru confirmarea locului (doar primele 2-3 zile). Deci vei veni pentru inscrierea la facultate, apoi pentru a da examenul si dupa pentru a confirma si/sau a depune cerere pentru camin.

Sper ca te-am ajutat :)

#125
elisaa

elisaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.08.2015
Multumesc frumos, keineidee Posted Image , cred ca o sa ma orientez spre franceza-neerlandeza/portugheza pana la urma

#126
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Buna ziua
Vad ca nu s-a postat cam de mult aici, as avea nevoie de cateva informatii pt fiul meu care ar vrea sa se inscrie la Facultatea de Limbi Straine din cadrul Universitatii Bucuresti, sectia japoneza
A incercat sa ceara amanunte la adresele de email de pe site dar inca nu a primit nici un raspuns
Imi poate spune cineva mai multe amanunte despre examen, nr de locuri, cum e cu a doua limba, criterii de departajare? Studiaza de vreo 3 ani japoneza in regim de autodidact, din spusele lui acum ar fi cu studiul la partea necesara pt promovarea N3
Va multumesc

Edited by validoe, 25 February 2016 - 15:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate