Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

panouri sandwich

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007
a folosit careva panouri sandwich pentru acoperit o casa? daca, da, de ce? daca nu, de ce?
spor

Edited by glofiizz, 30 September 2008 - 10:39.


#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Mai voia cineva pe-aici sa-si faca singur panourile SIP (structural insulated panels - din care se fac peretii).
Sau te referi la panouri de pus pe fatada?

#3
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

 blimpyway, on Oct 1 2008, 03:20, said:

Mai voia cineva pe-aici sa-si faca singur panourile SIP (structural insulated panels - din care se fac peretii).
Sau te referi la panouri de pus pe fatada?
ma refer la panouri pentru acoperis, 70-80 ron/mp, cu grosimea de 40-50 mm, doua randuri de tabla cu spuma poliuretan intre ele
la pereti nu merge la casa, ca se vede ca dracu`, dar la acoperis e altceva...
spor

#4
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Cam la ce preturi sunt? (scuze, nu am vazut)
Exista si panouri mai groase? aia 40-50mm echivaleaza cu cel mult 100-120 mm vata minerala, bine ar fi sa am macar dublu la acoperis.
Provocarea e sa poti elimina nevoia de a pune alta izolatie, altfel e cam tot atat de munca si costurile vor fi probabil mai mari.

Mai e si problema "sistemului" - ofera vanzatorii un sistem de acoperire complet, cu toate accesoriile necesare pentru acoperis (sistem de prindere, margini, culme, colturi) ?

---------

P.S. Poate se merita daca poti  inlocui placa, astereala si tigla/tabla/sindrila care se pun in mod normal. Daca mai vrei izolatie in plus sub el ramane problema aerisirii dintre tabla si izolatie. La un acoperis normal golul ala se deschide catre exterior, mai greu de facut caci in cazul panourilor izolante ar scurtcircuita izolatia acestora.

Mai e si streasina care poate fi 10-20% din acoperis  si pe care o platesti la pretul de panou izolant desi nu izoleaza nimic.

Edited by blimpyway, 03 October 2008 - 13:26.


#5
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

 blimpyway, on Oct 3 2008, 14:19, said:

Cam la ce preturi sunt? (scuze, nu am vazut)
Exista si panouri mai groase? aia 40-50mm echivaleaza cu cel mult 100-120 mm vata minerala, bine ar fi sa am macar dublu la acoperis.
Provocarea e sa poti elimina nevoia de a pune alta izolatie, altfel e cam tot atat de munca si costurile vor fi probabil mai mari.

Mai e si problema "sistemului" - ofera vanzatorii un sistem de acoperire complet, cu toate accesoriile necesare pentru acoperis (sistem de prindere, margini, culme, colturi) ?

---------

P.S. Poate se merita daca poti  inlocui placa, astereala si tigla/tabla/sindrila care se pun in mod normal. Daca mai vrei izolatie in plus sub el ramane problema aerisirii dintre tabla si izolatie. La un acoperis normal golul ala se deschide catre exterior, mai greu de facut caci in cazul panourilor izolante ar scurtcircuita izolatia acestora.

Mai e si streasina care poate fi 10-20% din acoperis  si pe care o platesti la pretul de panou izolant desi nu izoleaza nimic.

ca sa te omor cu intrebarile : de ce trebuie aerisirea aia intre straturile de izolatie? la o adica se poate trata ca si un perete, care nu are o astfel de "perna" de aer, asta fiind necesara ca strat izolator in cazul acoperisurilor care se incalzesc/racesc f.f.f tare (tabla "lindab" tabla zincata sa.) de exemplu acoperisurile din beton nu au perna de aer

spor

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Golul respectiv - folosit si la acoperisuri - e in primul rand pentru evacuarea umiditatii, de aia nu trebuie inchis. Vaporii au tendinta de a migra din zonele calde in cele reci si de a condensa acolo unde se blocheaza. Panoul sandwich, din cauza tablei, este practic impermeabil la vapori, pe cand izolatia obisnuita nu. Daca ar fi numai panoul sandwich n-ar fi problema ca aerul ar circula normal si temperatura tablei din interior va fi aproximativ cea a aerului dinauntru.  Daca se pune izolatie suplimentara, tabla aia va fi ceva mai rece.
Chiar daca pui bariera de vapori sub izolatie, aceasta are mai mult rol de intarziere a vaporilor decat de blocare.

Asta e cel putin teoria.. In practica e importanta si viteza cu care se acumuleaza umezeala si cat de multa apa pot absorbi materialele inainte de saturare. Daca viteza de umezire e suficient de mica, vine sezonul cald si procesul se inverseaza - umezeala va iesi din izolatie inapoi spre interior (prin panou nu are cum, din cauza tablei), caci interiorul va fi mai rece decat acoperisul fierbinte.

Alta varianta e sa comanzi, daca poti, panouri mai groase, elimini riscul condensului si poate diferenta de pret e mai mica decat daca adaugi  izolatie sub panou.

Sau sa izolezi suplimentar pe interior cu spuma de poliuretan (cam ce este si in sandwich) care lasa foarte putini vapori sa patrunda si inchide perfect spatiile. Dar ma tem ca varianta asta e  mai scumpa decat sa cumperi panou mai gros.

Edited by blimpyway, 04 October 2008 - 13:30.


#7
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
dupa expresie, consideri ca nu se pot face sip acasa ? ma gandesc ca daca iti faci singur sip, iesi muuuuult mai ieftin si in acelasi timp le faci si la grosimea care vrei?
si poti sa imi spui de ce 40 de mm de sip echivaleaza cu 120 de mm de vata minerala?

#8
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Pai..
1. n-am vrut sa se inteleaga ca nu se poate face un panou SIP acasa, am spus ca a incercat cineva de pe forum, mai demult. N-a dat inca de veste despre reusita. http://forum.softped...howtopic=250219
2. Panourile sandwich de care vorbeste glofiizz  nu-s tocmai SIP.. desi-s  asemanatoare.
  - SIP e facut din placaj sau OSB si are izolatie "obisnuita" - polistiren sau vata minerala.
  - SIP are si rol structural - grosime relativ mare de peste 10cm si placaj poate de 9-10mm.
  - panourile sandwich sunt mai subtiri, fetele din tabla subtire. Se monteaza pe structura de rezistenta sau pe fatade. Au rol mai mult de finisaj termoizolator decat structural.
3. Referitor la echivalente - panourile de poliuretan au performanta de cel putin doua ori cea a vatei de sticla sau minerale http://en.wikipedia....#Example_values . De aici am presupus ca 40-50mm panou sandwich e comparabil cu 100-120mm vata minerala, de 2,5x mai performant. Probabil diferenta intre ele e undeva intre 2x si 2.5x

Edited by blimpyway, 04 October 2008 - 21:54.


#9
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
dar o casa facuta cu sip din astea ar fi de fapt o rulota cu toate problemele pe care le discutam pe partea de rulote?

#10
glofiizz

glofiizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.02.2007

 easy_rider, on Oct 6 2008, 03:37, said:

dar o casa facuta cu sip din astea ar fi de fapt o rulota cu toate problemele pe care le discutam pe partea de rulote?

easy rider
1. o casa din SIP nu e rulota pentru ca e casa (sic)
2. nu poti face Sip home-made deoarece cand injectezi spuma intre placi aceasta exercita o presiune destul de mare asupra panourilor de osb, presiune pe care nu prea ai cum sa o contracarezi, sip se executa intrun fel de prese, astfel obtii stratul de spuma cu o anumita densitate lucru care este important


blimpyway
intre timp am executat acoperisul din sandwich de 40 mm gros si sunt la rezolvarea ulucelor si burlanelor, mai studiez chestia cu perna de aer, explicatia ta nu prea ma convins, intentionez sa adaug un strat izolator la interior din vata minerala . oricum multumesc am sa aprofundez ce mi-ai spus.



spor

#11
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
cred ca se poate realiza ceva asemanator cu un polistiren extrudat, treaba e ca tot nu respira casa...sau respira?pana la urma ceva crossed convection si gata, nu?

#12
ovidriver

ovidriver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.09.2011
Salut la toata lumea ,vreau sa fac si eu o intrebare
Vreau sa construiesc o cabana din lemn si de 64 m2 amprenta si mansadra de  aprox 40 m2si deasupra sa fac o terasa cam de 30 m2 ,idea e ca acoperisul la mansarda vreau sa-l fac din panouri sandwich de acoperis si peste el sa fie terasa ,pe care nu vreau sa o acoper si vreau sa o fac circulabila  cu mobilier usor ,o masuta ceva scaune usoare ,sezlong 2-3 umbrelute ceva .Bun acum peste acest acoperis tip sandwich care va avea  o pana   cam de 40-50 cm pentru scurgerea apei si peste asta sa fac un suport pentru terasa cat mai usoara ,intrebare ,se poate ? ,bine aceste panouri vor sta pe grinzile mansardei si rezistenta va fi zic eu buna ,dar in sine aceste panouri cam cat vor putea rezista bineinteles si cu conditia sa nu fie gaurite .
As putea sa o fac tot din lemn si sa fac hidroizolatie peste hidro ... dar cred ca as iesi cam scump si m-am gandit la varianta sandwich ,voi ce ziceti ?
Astept sfaturi !

#13
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Pe aceste panouri Nu se calcă. Asa ca executa o pardoseala țeapăna peste care toarnă sapa și hidroizoleaz-o perfect(poliuriee sau membrana sika).

#14
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Exista deja panouri de tip sandwich care au o fata din tabla si o fata din tabla tip tigla metalica.Montajul se realizeaza similar cu cel pentru panourile sandwich de la hale.

#15
eleodorul

eleodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 15.03.2008
Buna tuturor! Vreau sa redeschid acest topic,deoarece ma confrunt cu aceasta dilema si nu am gasit inca raspunsuri care sa ma hotarasc sa imi acopar casa sau nu cu aceste panouri sandwish.
Mentionez ca acoperisul o sa fie in doua ape!
Solocit si rog cu insistenta celor care se pricep in acest domeniu sa ne spuna si noua parerile pro sau contra acestor panouri.
Multumesc anticipat!

#16
MOUGLY

MOUGLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.09.2007
Poate răspunde cineva care are puse pe casa 😊 Și eu as fi interesat

#17
v46is

v46is

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.11.2014
Eu analizez acoperirea unei terase de 6m x 4m cu panta pe latura de 4m ( 7 grade ) .Din pacate firmele cer pt cantitati mai mici de 100 sau 200 mp o suprataxa de 250Euro .
Mi se par o solutie foarte buna deorece interiorul e gata finisata si izolarea termica e perfecta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate