Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sistem de constructie in extravilan! caut pamant

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Caut sa cumpar 2-3 hectare in extravilan doar pt a fi sigur ca nu voi avea prea curand vecini manelisti, masini ambalate langa casa, animale cotcodacitoare facand galagie ca naiba ....ma rog s-a inteles ideea sper.
Acum vin intrebarile:
-spre ce zona de deal draguta, cu suprafete generoase, sa ma indrept si nu cu preturi nesimtite  gen 5-6 euro per metru patrat de extravilan care nu va fi intravilan ever  ?
-care ar fi sistemul sa construiesc o casa in extravilan, fara si nu doresc sa ma leg la utilitati....etc
- in cazul acesta ce aprobari ar fi nevoie?
-as prefera fara prea multe aprobari  ca nu cred ca pot sa ii explic primarului de acolo ca vreau casa de paie asa cum vrea ca ma ia de nebun....
-singurele lucruri pe care le stiu sunt ceva legate de locuinta cu carcater anexa agricola si ceva locuinta temporara.....in rest nu stiu absolut nimic dar as dori ceva verificabil pe care sa ma bazez in a cumpara teren si a incepe sa fac o casa neortodoxa ca aceasta.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Poti sa construiesti o casa fara fundatie ...pe piloni...cu caracter de constructie provizorie...legea nu defineste termenul de provizoriu...provizoratul fiind dat de faptul ca locuinta neavand fundatie poate sa fie demontata. S-au tot construit cabane pe piloni in felul acesta. E util insa sa te interesezi in prealabil la primaria locala.

#3
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
altcineva, anybody, pareri opinii?

#4
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
citat de aici :http://209.85.135.104/search?q=cache:iRudF-Lo2MQJ:www.clubafaceri.ro/info_articole/95_legislatie/186/Legea%2Bautorizarii%2Bexecutiei%2Bconstructiilor.html+lege+constructii+extravilan&hl=ro&ct=clnk&cd=1&gl=ro&client=firefox-a

Autorizatia de construire se elibereaza de prefecturi sau primarii, dupa cum urmeaza:


   1. prefecturile, cu avizul primariilor, pentru investitiile care se aproba de Guvern; pentru lucrarile publice, lacasurile de cult, constructiile pentru industrie, comert, prestari de servicii, social-culturale si speciale, care se executa in sate; precum constructiile si lucrarile de orice fel care se executa in afara localitatilor, cu exceptia celor de la lit. d);
   2. primariile municipiilor sau oraselor, pentru constructiile si lucrarile de orice fel din localitati, cu exceptia investitiilor care se aproba de Guvern;
   3. Primaria municipiului Bucuresti, pentru constructiile si lucrarile prevazute la lit. a) si B) si primariile sectoarelor municipiului Bucuresti, pentru constructiile de locuinte si anexele gospodaresti ale acestora;
   4. primariile comunelor, pentru constructiile de locuinte si anexele gospodaresti ale acestora, din satele componente, precum si pentru anexele exploatarilor agricole situate in extravilan. Se excepteaza de la autorizare anexele cu caracter temporar ale exploatarilor agricole situate in extravilan.

Intrebari: ce este aia anexa exploatare agricola?
               ce este temporar?
               o sera la ce este inclusa?


Amplasarea constructiilor de orice fel pe terenuri agricole de clasa I si II de calitate, pe cele amenajate cu îmbunatatiri funciare, precum si plantate cu vii si livezi este interzisa, cu exceptia constructiilor care servesc activitatii agricole, cu destinatie militara, cai ferate, sosele de importanta deosebita, linii electrice de înalta tensiune, conducte magistrale de transport gaze si petrol, lucrari de gospodarie a apelor si de amenajare a resurselor de apa.

Edited by easy_rider, 23 September 2008 - 02:29.


#5
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Posteasy_rider, on Sep 23 2008, 03:27, said:

Amplasarea constructiilor de orice fel pe terenuri agricole de clasa I si II de calitate, pe cele amenajate cu îmbunatatiri funciare, precum si plantate cu vii si livezi este interzisa, cu exceptia constructiilor care servesc activitatii agricole, cu destinatie militara, cai ferate, sosele de importanta deosebita, linii electrice de înalta tensiune, conducte magistrale de transport gaze si petrol, lucrari de gospodarie a apelor si de amenajare a resurselor de apa.
Cred ca cel mai bine iti tragi cale ferata, dupa care construiesti gara.  :lol:

La treaba cu manelistii e simplu, mai ales in camp. Nu ii vei avea langa casa, dar ii vei avea prin casa (cel mai probabil in timpul in care tu nu vei fi prezent). :)

#6
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
eee, pt manelisti exista o solutie simpla: caini de stana  invatati la carne de colorat si tinuti infometati...
acum pe bune anybody?
lasand la o parte primarii alcolici cu care te intelegi la o tuiculita, legal cum e treaba?

#7
Sylv

Sylv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.10.2008
Salut!

am vazut ca te-ar interesa un teren... daca te intereseaza eu am de vanzare langa Bucuresti, si nu sunt manelist:P
in caz ca vrei mai multe detalii ma poti contacta, terenul este in Berceni la 10 minute de la Piata Sudului

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate