Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Nokia E72

- - - - -
  • Please log in to reply
4421 replies to this topic

#541
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Mie mi se pare ca se aude suficient de tare. Daca asta e principiul de departajare, vezi si e71 cum se prezinta. Nu stiu de ce toata lumea vrea 5000 db la sonerie, oricum peste un anumit nivel de zgomot nu o sa mai auziti nici e71, nici e72 si nici e51.

#542
bogdan_c

bogdan_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.09.2006
Ok, revin. Tot am probleme cu GPS-ul. Nu s-a conectat inca. Fac eu ceva gresit? Nu inteleg chestia clar cu licentele de la Nokia maps. Trebuie activat ceva ca sa imi arate macar unde sunt? Eu inteleg ca nu.

Telefon lasat afara 10 minute, pozitie orizontala. Nimic.
Imi afiseaza mereu acelas lucru: in dreapta jos dunga cea mai din stanga clipeste galben. La setari am activat Assisted GPS si Integrated GPS. Am incercat si cu network based, nimic.

Daca intru pe GPS data apare mesaj cu 'searching for GPS devices, apoi Calculating GPS data, apoi apare No connection. Din cand in cand zice ca GPS works poorly indoors or in enlosed area.

Ce sa ii mai fac?

#543
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Nu-mi mai merge internetul pe mobil, am o cartela preplatita cu o optiune cu 20MB de la vodafone dar nu vrea, dupa 10 telefoane la *555 si un milion de nervi (cei de acolo stiu doar sa-mi trimita setarile pe telefon, iar si iar) am decis sa va cer ajutorul. Voi cum aveti setarile pe acolo, ca mi-am prins urechile?
In meniu/setari/conexiune am Internet/Servicii wap/intranet, ar tb sa definesc acelasi punct de acces pentru fiecare din ele? Daca incerc sa definesc punctele de acces dupa cum citesc pe pagina asta http://setari-telefo...service=prepaid constat ca in meniul telefonului sunt mult mai putine chestii de setat decat pe site.

Si tot in setari mai am "conexiune de date ca pachete" setat pe "daca e necesar" si cu o rubrica "punct de acces" (la care insa nu pot pune decat un nume, nu pot seta altceva. :(

Ceva sfaturi?

#544
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postnepot, on 27th December 2009, 13:23, said:

Nu-mi mai merge internetul pe mobil, am o cartela preplatita cu o optiune cu 20MB de la vodafone dar nu vrea, dupa 10 telefoane la *555 si un milion de nervi (cei de acolo stiu doar sa-mi trimita setarile pe telefon, iar si iar) am decis sa va cer ajutorul. Voi cum aveti setarile pe acolo, ca mi-am prins urechile?
In meniu/setari/conexiune am Internet/Servicii wap/intranet, ar tb sa definesc acelasi punct de acces pentru fiecare din ele? Daca incerc sa definesc punctele de acces dupa cum citesc pe pagina asta http://setari-telefo...service=prepaid constat ca in meniul telefonului sunt mult mai putine chestii de setat decat pe site.

Si tot in setari mai am "conexiune de date ca pachete" setat pe "daca e necesar" si cu o rubrica "punct de acces" (la care insa nu pot pune decat un nume, nu pot seta altceva. :(

Ceva sfaturi?


Banuiesc ca restart la telefon ai dat. Cel putin dupa ce ai mai salvat o data setarile trimise de astia. Eu, de exemplu, am la Internet, Vodafone Live! PRE ca priority one si wireless-ul de acasa ca priority two. Imi merge netul fara probleme. Bine, eu am setat sa ma intrebe ce conexiune sa aleg cand folosesc netul, dar asa cum am setat prioritatea, asa imi apare cand ma intreaba.

#545
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Am reusit sa-l fac sa mearga, cu un singur punct de acces la "altele", nu la internet. Mi se pare ciudat ca daca-l pun pe retea 3g merge, daca-l scot nu mai merge, nu stiu daca e doar o impresie ca n-am avut rabdare sa incerc de mai multe ori.

#546
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Cu privire la volumul sunetului in casca, am mai spus-o si pe alt topic. Fara a avea intentia sa jignesc pe cineva, dar atunci cind spui ca se aude prea incet si altii iti spun ca volumul e mai mult decit OK, nu-ti ramine decit un singur lucru. Sa mergi la doctor. Mai ales cei care se stiu ca asculta muzica la casti. E dovedit ca dupa ascultatul muzicii la casti la volum mare sau participarea la concerte cu milioane de wati acuitatea auditiva scade. Si auzul odata pierdut nu isi mai revine. Se face un test simplu si de scurta durata iar doctorul iti va spune cum stai. Nimeni care a bagat la greu muzica la casti nu poate sa mai sustina ca are auzul perfect. Pentru ca nu are cum.

#547
DANIELUSS

DANIELUSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 21.11.2004
am instalat ultima versiune de garmin (5.00.60) cu ultima harta (road 2009.10 v.3.02); tot nu functioaneaza, dupa cateva minute de navigatie aplicatia incheata si cu greu reusesc sa o inchid.
sygic merge destul de bine, s-a blocat o singura data in 2,5 ore de navigatie.

#548
DANIELUSS

DANIELUSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 21.11.2004

View Postbogdan_c, on 27th December 2009, 11:45, said:

Ok, revin. Tot am probleme cu GPS-ul. Nu s-a conectat inca. Fac eu ceva gresit? Nu inteleg chestia clar cu licentele de la Nokia maps. Trebuie activat ceva ca sa imi arate macar unde sunt? Eu inteleg ca nu.

Telefon lasat afara 10 minute, pozitie orizontala. Nimic.
Imi afiseaza mereu acelas lucru: in dreapta jos dunga cea mai din stanga clipeste galben. La setari am activat Assisted GPS si Integrated GPS. Am incercat si cu network based, nimic.

Daca intru pe GPS data apare mesaj cu 'searching for GPS devices, apoi Calculating GPS data, apoi apare No connection. Din cand in cand zice ca GPS works poorly indoors or in enlosed area.

Ce sa ii mai fac?

Iti spun cum am setat eu si merge fara probleme (se conecteaza in cateva secunde in exterior):
-in meniul GPS - Date GPS - Optiuni - Setari pozitionare - Metode de pozitionare am bifat toate cele 3 variante (GPS asistat, GPS integrat si Din retea)
La setarile Server de pozitionare nu am umblat.
Cu aceste setari in exterior se conecteaza foarte rapid, in interior mai greu si mai putin precis.
Dupa ce verifici aceste setari te duci in Harti si vezi daca iti afiseaza pozitia corecta unde te afli.

In ceea ce priveste licentele, aplicatia cu care vine telefonul are licenta gratuita doar pentru navigarea pietonala; daca vrei navigare cu masina si ghidare vocala trebuie sa platesti. Poti afla ce licente ai din Harti - Magazin si licente - Licentele mele. O sa vezi ca ai licenta pentru Explorator oras activata si ca poti sa-ti activezi gratuit licenta pentru masina pentru 10 zile in maxim 3 luni de la data cumpararii telefonului. Ca sa vezi si preturi pentru navigare cu masina accesezi Magazin (Europa) - Cu masina in Europa si Trafic si siguranta in Europa.
Aplicatia de navigatie pe care o ofera Nokia este destul de OK; insa harta (cel putin Romania) este praf si mai si costa o gramada de bani. Asa ca sa speram ca o sa apara cat mai curand un update de la Nokia sau Garmin pentru ca navigatia celor din urma sa functioneze fara probleme pe E72.

#549
mr_alexino

mr_alexino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 20.09.2009
spuneti-mi si mie ce probleme majore ar avea acest model? vreau sa ma duc sa il cumpar zilele astea. am un nokia e71 si un nokia e75 si nu am probleme cu ele. are cumva aceeasi problema ca la e52 sa nu mearga microfonul?? sau ce probleme are?

#550
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
Fara sa imi doresc acest telefon AM FOST OBLIGAT  sa mi-l cumpar.

Am avut un E71, cu care m-am impacat foarte bine. Dar inainte de craciun am fost ajutat sa ma hotarasc sa il schimb de niste hoti din buzunare. asa am ramas fara acel e71 si acum l-am cumparat pe e72.

sunt inca la perioada de acomodare, dar fata de e71 e un mare pas inainte. nu sunt tester de telefoane, dar pentru cineva care are nevoie de comunicare mi se pare chiar foarte bun.

fata de e71 la poze pot sa folosesc si camera secundara acum, care e un lucru mare.
confirm ca wifi merge muuult mai bine decat pe e71.

restul mai incolo dupa ce il mai butonez

#551
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006
poate ma reped, dar am observat ca se incarca bateria cand e conectat pe usb la calc.

nu am citit toate paginile

#552
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View Postgeticul, on 29th December 2009, 20:27, said:

fata de e71 la poze pot sa folosesc si camera secundara acum, care e un lucru mare.

De ce? La ce ajuta?

#553
alex_parazitu

alex_parazitu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.09.2007

View Postbogdan_c, on 27th December 2009, 11:45, said:

Ok, revin. Tot am probleme cu GPS-ul. Nu s-a conectat inca. Fac eu ceva gresit? Nu inteleg chestia clar cu licentele de la Nokia maps. Trebuie activat ceva ca sa imi arate macar unde sunt? Eu inteleg ca nu.

Telefon lasat afara 10 minute, pozitie orizontala. Nimic.
Imi afiseaza mereu acelas lucru: in dreapta jos dunga cea mai din stanga clipeste galben. La setari am activat Assisted GPS si Integrated GPS. Am incercat si cu network based, nimic.

Daca intru pe GPS data apare mesaj cu 'searching for GPS devices, apoi Calculating GPS data, apoi apare No connection. Din cand in cand zice ca GPS works poorly indoors or in enlosed area.

Ce sa ii mai fac?


Salut,

intradevar, cum spune si DANIELUSS, trebuie sa ai toate cele 3 metode de pozitionare activate, DAR, la access point pt Assisted GPS ai grija sa ai AP-ul corespunzator providerului pe care il folosesti! Altfel, nu are pe unde sa iasa sa-si descarce info necesare, iar daca AP-ul nu e bun, nici nu te intreaba sa alegi un altul, cum ar fi normal, si cum credeam si eu... pur si simplu nu-ti semnaleaza nimic si nu foloseste functia. Ba as indrazni sa spun, ca la cat de greu incuie pe sateliti fara a-gps setat calumea, ca nici cu ce a descarcat mai inainte nu compara, cred ca le sterge.  EX: fara a-gps setat cum trebuie (am vdf prepaid, aveam AP VODAFONE MOBILE INTERNET acolo in loc de VODAFONE MOBILE INTERNET PRE), statea si 5 min sa incuie pe sateliti. De cand am pus AP-ul, fara exagerare, in masina incuie la cold start in max 30 sec si alfel, in aprox 5 sec!!!!!   Traficul pe care il face e infim (4KB).  Deci, vezi daca ai AP-ul coresp SIM-ului tau pus acolo.  Cu network based inca nu am vazut minunea... :(   nu trianguleaza ca un iphone de ex, zici ca nici n-ar fi...


sci456, on 27th December 2009, 01:05, said:

Voi ce parere aveti de cum reda suntele de apel difuzorul, dar cum reda vocea interlocutorului intr-o convorbire cand este pus pe speaker? Dar cum se aude de exemplu sunetul dintr-un filmulet de pe youtube prin acel difuzor?

Intradevar se aude un pic mai incet (decat un n95 de ex), dar faptul ca sta ridicat pe camera ca sa creeze rezonanta, face treaba. Chiar daca se aude incet, sunetul este foarte clar :).  Dif extern nu este pentru muzica, dar daca ar fi, are un gram de joase (fata de n85, de ex pe care l-am avut si care ingramadea groaznic de suparator frecventele dupa 70% volum in sus - asta creste liniar si clar cu toate).  In apeluri, da, iarasi vocea pe loudspeaker are volum mediu sa zic, dar e ok.

O chestie suparatoare: dupa abia o luna de cand il am, casca are tendinta sa vibreze, sa gajaie, la volum maxim in conv... daca il bati nitel in palma nu mai face.. si nu, nu a stat in abur... sper sa nu mai faca, ca-l mananca garantia :))    


demential, on 17th December 2009, 12:57, said:

alex_parazitu : un post extrem de lung si plin cu pareri personale... care nu se aplica IN GENERAL.
de ex. : uite-te te rog sub capacul de la baterie. pe mijloc are o singura dunga de burete ? daca da, atunci ti se misca si tie.

Forumul este creat pentru a scrie pareri personale (de care unii pot tine cont, altii nu). Nu ma dau reviewer profesionist de telefoane, am scris experienta mea. Daca vrei informatii obiective, citeste review-uri.

Dunga este intradevar una singura. Dar al naibii nu se misca si pace :D  O fi materialul de la chinez(j)i mai bun sau buretele mai infoiat :)) :D.


In alta ordine de idei, m-am hotarat sa astept cu vanzarea pana la primul release de ROM. Sa vad daca se rezolva cu randarea 3D (btw, garmin 5.00.60 tot pica:((  ). E prea frumos telefonul si prea bine construit :)

Am reusit si sa-l hackuiesc (ca sa pot sa-mi instalez ce vreau fara sa mai fiu constrans de certificat). Confirm ca merge hackuit cu ultimul HelloOX (2.03) -il gasiti pe dotsis.com, semnat cu instructiunile de aici: http://mynokiamobile...-s60v5-mobiles/

Da, space se tot blocheaza :((   Nu are legatura cu incarcarea....   (e din soft.. nici nu vad legatura).


hai la multi ani!

#554
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006

View Postblackcat, on 30th December 2009, 10:54, said:

De ce? La ce ajuta?


cand vei sa iti faci poza singur, de ex.

#555
bogdantartau

bogdantartau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2009
CITAT (bogdan_c @ 27th December 2009, 11:45) *
Ok, revin. Tot am probleme cu GPS-ul. Nu s-a conectat inca. Fac eu ceva gresit? Nu inteleg chestia clar cu licentele de la Nokia maps. Trebuie activat ceva ca sa imi arate macar unde sunt? Eu inteleg ca nu.

Telefon lasat afara 10 minute, pozitie orizontala. Nimic.
Imi afiseaza mereu acelas lucru: in dreapta jos dunga cea mai din stanga clipeste galben. La setari am activat Assisted GPS si Integrated GPS. Am incercat si cu network based, nimic.

Daca intru pe GPS data apare mesaj cu 'searching for GPS devices, apoi Calculating GPS data, apoi apare No connection. Din cand in cand zice ca GPS works poorly indoors or in enlosed area.

Ce sa ii mai fac?


Va salut ...de 3 zile sunt si eu fericitul posesor al acestui telefon. C sa zic? Referitor la plusuri si minusuri sunt de acord cu posturile voastre de pana acum si va impartasesc cam aceleasi experiente cu mentiunea ca tasta space nu s a blocat pana acum( am facut formatarea bateriei deja) , nici un crash, nici un restart wifi merge impecabil, filmuletele p ytube sunt foarte ok.

Telefonul este varianta gri  si a fost 1649 Ron la liber .

Problema pe care am intampinat-o este aceeasi ca si a lui bogdan_c ...incerc de cand l am luat sa ma conectez la gps si nu merge de nici un fl nici in interior nici in exterior nici cu cer senin etc. Am toate cele 3 optiuni selectate(de altfel asa au fost de la bun inceput) la possitioning server use am auto. in home network, acces point e mobile internet (mentionez ca nu am conexiune la internet decat wifi..nu am ab vdf) si  la server adress am supl.nokia.com

cand incerc sa l conectez ---> rezulta acelasi mesaj gps works poorly in indoor areas.  si in dreptul semnalului apar cele 2 liniute de conectare sub G sau sub antena de semnal cateva secunde apoi se opresc si tot asha...daca are cineva vreo solutie...inte;g ca nu e nemaipomenit acest ovi maps...da' macar sa se conecteze o data sa vad ce e de capul lui...va multumesc ptr  rabdarea de a citi si imi cer scuze dac nu am postat cum trebuie, este prima data.

Hai la multi ani! :)

#556
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Geticul, eu tot nu am inteles. Nu iti poti face poza cu camera principala?

#557
danutzola

danutzola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 31.08.2007
de cateva zila am renuntat la 5800, m-am saturat de touch care tine abia 2 zile :thumbdown: ... m-a vrajit acest E72, iar in maxim 2 saptamani sper sa intru in posesia lui... voi lua 2 telefoane: E71 si E72  :thumbup: ... deah daca E72 nu are pe alb complet... femeile astea!

#558
geticul

geticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.07.2006

View Postblackcat, on 30th December 2009, 22:05, said:

Geticul, eu tot nu am inteles. Nu iti poti face poza cu camera principala?

si cum reglezi camera sa te vezi bine din prima poza?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate