Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#217
djmaco

djmaco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2014
Multumesc, am vazut si eu de joi documentul. Cred ca maine deja merg sa-mi scot cazierul si poate trec si pe la CMZ  :D.
Asa sa fie, cum spui tu. :)

#218
simona995

simona995

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.07.2013

View PostRaduAlexandru11, on 23 ianuarie 2014 - 17:30, said:

Simona,  ma gandesc sa dau si eu anul asta la medicina militara. Din cate stiu, la mapn lucrezi in penitenciar, iar mai esti medic in spitalul militar. Asta stiu sigur.

Buna! Am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns. Ce concurenta este la MApN?  Am auzit ca nu e concurenta acolo de obicei. Multumesc pt raspuns!

View PostRaduAlexandru11, on 23 ianuarie 2014 - 17:30, said:

Simona,  ma gandesc sa dau si eu anul asta la medicina militara. Din cate stiu, la mapn lucrezi in penitenciar, iar mai esti medic in spitalul militar. Asta stiu sigur.

Buna! Am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns. Ce concurenta este la MApN?  Am auzit ca nu e concurenta acolo de obicei. Multumesc pt raspuns!
Buna Alexandru, scuze ..acum am vazut mesajul..imi pierdusem sperantele sa mai aflu ceva.. anul trecut.. cand au fost 30 de locuri au fost 2 pe loc.. anul acesta..dupa ce a fost mediatizata atat de mult medicina militara din cauza nefericitului incident...:(..iti dai seama ca o sa fie mult mai mare concurenta.. eu sper sa fim colegi... mult succes!!!

View Postsimona995, on 21 februarie 2014 - 23:21, said:

Buna Alexandru, scuze ..acum am vazut mesajul..imi pierdusem sperantele sa mai aflu ceva.. anul trecut.. cand au fost 30 de locuri au fost 2 pe loc.. anul acesta..dupa ce a fost mediatizata atat de mult medicina militara din cauza nefericitului incident...Posted Image..iti dai seama ca o sa fie mult mai mare concurenta.. eu sper sa fim colegi... mult succes!!!
<cred ca deja aflasei..  dar..oricum..frumos,parerea mea..era sa iti raspund..>

#219
22diana

22diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2014
din cate am inteles ai terminat primi 6 ani la medicina militara..ai putea sa-mi spui cum e situatia dupa cei 6 ani?....am citit aici mai multe comentarii care nu prea ne sfatuiesc sa alegem medicina militara deorece nu avem un viitor "cum ne imaginam noi"

#220
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pai cum iti imaginezi ? Ai o diplomă de licentă în ştiinţe medicale identica cu cea din sistemul civil doar ca mai faci 1 an stagiatura pt. a fi "medic" de unitate. Sau rezidentiat daca sunt locuri (de regula nu prea sunt - armata are nevoi specifice si nu cele de medicina clasica).

Edited by neagu_laurentiu, 13 March 2014 - 15:09.


#221
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Post22diana, on 13 martie 2014 - 14:36, said:

comentarii care nu prea ne sfatuiesc sa alegem medicina militara deorece nu avem un viitor "cum ne imaginam noi"
Pai nu-i mai bine la medicina civila, unde nu esti sub ordin, unde poti da rezi pe ce specialitate ai chef, unde poti sa-ti faci cabinet privat sau sa pleci in strainatate etc etc?

#222
sandygrig

sandygrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2014
Buna! Sunt studenta in anul III la civil si as vrea sa ma transfer la militar, stiti ce trebuie sa fac?Am citit de MAI, ce inseamna mai exact?Adica am inteles de SMURD, dar care mai sunt in Ministerul Afacerilor Interne?

#223
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Oficial nu te poti transfera. Ei scolarizeaza dupa calculele si necesitatile lor. Insa daca ai pile sus puse e posibil...
Armata recruteaza din cand in cand si pe filiera indirecta medici (cei ce studiaza in civilie, obtin diploma si tot tacamul): http://www.mapn.ro/r...sc2013_2014.pdf
http://www.mapn.ro/r...are/ofiteri.php

Edited by neagu_laurentiu, 02 May 2014 - 13:39.


#224
sandygrig

sandygrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2014
eu intelesesem ca se poate dar numai la MAI.Si doream mai mult sa stiu cine sunt subordonati de ei.

#225
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Asa s-ar transfera toti si ce ar mai conta locurile initiale !
http://www.mai.gov.ro/index08.htm

Edited by neagu_laurentiu, 02 May 2014 - 14:06.


#226
sandygrig

sandygrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2014
da...o sa intreb la ei.Multumesc mult

#227
Anysuk

Anysuk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2014
Hey!As vrea sa optez la anu pentru medicina militara ,dar as avea o mica problema ...O miopie cu dioptriile de  -4 la fiecare ochi ..este acesta un impediment?As putea sa fiu respinsa la fisa medicala?Dar daca am o operatie?Va multumesc!

#228
bmx_coool

bmx_coool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.01.2008
nu  e nicio porblema cu dioptriile... poti sa ai oricat la medicina militara..

#229
Adriiiana

Adriiiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2014
Hello!!! Cum mai e viata in cadrul IMM-ului din Bucuresti? Noutati sau pareri neschimbare? As prefera sa imi raspunda oamenii cu experienta: studenti, absolventi, practicanti. Multumesc anticipat!

#230
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdriiiana, on 13 noiembrie 2014 - 14:35, said:

Cum mai e viata in cadrul IMM-ului din Bucuresti?
Teoretic ar trebui sa fie destul de stricta, oricum din auzite studentii de acolo nu isi permit chefurile, betiile si orgiile de la o facultate civila.Posted Image

#231
Adriiiana

Adriiiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2014

View PostKarhu, on 13 noiembrie 2014 - 15:01, said:

Teoretic ar trebui sa fie destul de stricta, oricum din auzite studentii de acolo nu isi permit chefurile, betiile si orgiile de la o facultate civila.Posted Image

Asta stiu si mi se pare corect. :)) Ma gandeam ca intre timp s-au mai facut anumite reglementari noi cu privire la "viata de dupa absolvire", partea asta ma intereseaza cel mai mult..

#232
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAdriiiana, on 13 noiembrie 2014 - 17:57, said:

"viata de dupa absolvire"
Aici e militaria de fapt, esti cadru militar cu tot ce presupune. Ce sa se schimbe aici ?

#233
Adriiiana

Adriiiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.11.2014
Hello, am revenit!
Poate cineva sa imi spuna precis ordinea desfasurarii probelor in cadrul admiterii pentru facultatea de medicina militara din Bucuresti? Ma intereseaza mult care e perioada dintre examene (ma refer strict la examenele si probele pentru admitere) .

Mai am o intrebare legata de inscrierea pentru admitere, as dori sa aflu daca se fac anumite demersuri in prealabil? ( Unde trebuie sa ma inscriu? Cu cat timp inainte? )

Iar ultima din aceasta postare e urmatoarea: are cineva habar de unde as putea face rost de o bibliografie pentru examenul teoretic ( biologie si chimie ) ?
          Multumesc anticipat!

#234
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.mapn.ro/r...e/ofiterifd.php

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate