Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#127
ele_na

ele_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2010
da, si eu dau anul acesta la imm... 3 persoane au candidat? sau  3 au si luat? :)) tu cum stai cu materia? :D

Edited by ele_na, 22 June 2010 - 23:17.


#128
codrutza_19

codrutza_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2010
salut! ma numesc codrutza si sunt din jud. vaslui. eu am fost acum 2 sapt la selectie la campulung, de acolo am aflat ca suntem deja 3 pe loc, este o informatie neoficiala. acolo am cunoscut un tip de la liceul militar care va da tot la medicina militara. in grupa noastra erau 3 fete pt bucuresti din care una la sfarsitul selectiei s-a transferat la tg. mures.... repet nu stiu exact daca suntem 3 pe loc, asa mi-a spus cineva de acolo
ceea ce m-ar interesa pe mine......
1. stie cineva cum arata un subiect la engleza? am vazut variantele de la mapn si aft, dar citisem pe acest forum, pe la inceputul discutiilor, ca se dau compuneri si variantele pe care le-am facut eu nu aveau numai compuneri... astept un raspuns
2. daca nu intru la mm pot candida pe locurile de la civila cu acelasi examen? auzisem ca pot plati taxa de inscriere de la civil si apoi ai dreptul sa intri la ei chiar daca ai picat la mm (asta daca ai medie)

#129
creng

creng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2010
eu ieri am dat probele sportive la breaza...am fost prima serie de fete...la inceput am fost 46...din care au picat 16 la psiho...6 la traseu si 4 la rezistenta...deci am ramas 20 din care 15 eram la imm in bucuresti, toate la medicina si una singura la stomato...proba la engleza am inteles ca e asemanatoare cu cea de la bac de anul trecut deci nu poate fi asa grea...iar proba care se da la carol davila are aceleasi subiecte ca cei de la civil...asa ca ne intalnim pe 12 la engleza la Institultul Medico-Militar si va urez multa bafta...

#130
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010

View Postele_na, on 22nd June 2010, 21:16, said:

da, si eu dau anul acesta la imm... 3 persoane au candidat? sau  3 au si luat? :)) tu cum stai cu materia? :D
da in grupa mea am fost eu si inca 2 baieti. am luat toti proba.

E clar daca o fi adevarat ca deja sunt 3 pe loc trebuie sa-mi fac alte planuri.

#131
ele_na

ele_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2010
3 pe loc? deja incepe sa sune prost...

#132
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

View Postele_na, on 25th June 2010, 20:49, said:

3 pe loc? deja incepe sa sune prost...
Pai de ce?
Dai la medicina civila si cu asta-basta, acolo concurenta e mai redusa...

#133
kobert

kobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2010

View Postvalentin696, on 12th June 2010, 22:03, said:

am dat la Breaza dar numarul de candidati nu stiu. si eu sunt curios. eu cand am dat am fost 3 persoane.dupa aceea am auzit ca intr-o serie ar fi fost unul singur.mai mult de atat nu stiu.si tu esti printre candidatii de anul acesta?

mda...eu sunt cel care a fost singurul din grupa care dadea la imm...

#134
codrutza_19

codrutza_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2010

View Postele_na, on 25th June 2010, 20:49, said:

3 pe loc? deja incepe sa sune prost...
vedem cu exactitate la proba de la engleza cati suntem p loc  :) si ma mai gandesc atunci ce o sa fac cu viata mea
voi nu stiti, daca am medie de admitere suficient de mare incat sa intru la civila, dar insuficienta pt militara, e posibil sa ma transfer? asta dupa ce am picat la militara
sau trebuie sa ma decid inainte?
p.s. repet....nu stiu din surse oficiale ca sunt 3 pe loc

#135
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Eu nu stiu, dar cum probele sunt in aceeasi zi, in acelasi timp, banuiesc ca nu... Ma gandesc ca altfel te-ar pune sa "declari optiuni" cand te inscrii (sa completezi pe dosar "prima optiune:..... a doua optiune:....." si daca nu intri la prima dar ai medie de a doua sa intri acolo). Plus ca probabil ti-ar lua banii pentru 2 probe, nu pentru una. Nu era mai simplu sa intrebi la UMF?

#136
codrutza_19

codrutza_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2010

View Postrox, on 27th June 2010, 18:09, said:

Eu nu stiu, dar cum probele sunt in aceeasi zi, in acelasi timp, banuiesc ca nu... Ma gandesc ca altfel te-ar pune sa "declari optiuni" cand te inscrii (sa completezi pe dosar "prima optiune:..... a doua optiune:....." si daca nu intri la prima dar ai medie de a doua sa intri acolo). Plus ca probabil ti-ar lua banii pentru 2 probe, nu pentru una. Nu era mai simplu sa intrebi la UMF?
am sunat la secretariat la UMF si au zis ca nu au mai intalnit cazuri din astea...... am sa vad atunci probabil........ ms oricum

#137
midoriko

midoriko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2010
Poate cineva sa-mi spuna dak la Tg. Mures sunt locuri si pt dentisti ?

#138
b_a_i

b_a_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2010
imi poate spune cineva daca sunt modele pentru ce vom da la engleza... va rog... sau macar daca stiti ce tipuri de exercitii sunt.. orice informatie despre engleza e bine venita ...ms

#139
mara13

mara13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2010
m-ar interesa si pe mine programul din timpul facultatii..sunt permise iesirile?macar in weekend?sau doar cu bilet de voie?

#140
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

View Postmara13, on 25th July 2010, 10:21, said:

m-ar interesa si pe mine programul din timpul facultatii..sunt permise iesirile?macar in weekend?sau doar cu bilet de voie?
Daca imi spui in care centru esti Bucuresti sau Tg-Mures,iti voi spune exact

#141
Patrisia003

Patrisia003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.10.2010
sunt clasa a XII a si vreau sa dau la medicina militara...nu sunt insa foarte decisa daca este cineva care a dat medicina militara de curand acum vorbind de 2-3 ani ceva de actualitate sau care stiu detalii admitere examene, conditii va rog un ajutor

Edited by Lucian_M, 15 October 2010 - 10:56.


#142
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009
ca sa iti pot raspunde, as dori sa imi spui de unde esti si in care centru ai dori sa dai :la Targu-Mures sau la Bucuresti?


Nici tu nu vrei sa scrii corect?

Edited by Lucian_M, 15 October 2010 - 10:56.


#143
Patrisia003

Patrisia003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.10.2010
eu vreau la bucuresti dar e bine sa stiu si de colo si de colo ca sunt multe care se bat cap in cap si chiar nu stiu daca esti bine sa faci MM sau nu...
p.s.:sunt din braila



Incepe propozitiile cu litera mare, te rog!

Edited by Lucian_M, 15 October 2010 - 10:56.


#144
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009
---
Patrisia,asta foar tu poti hotari.
Eu sunt farmacista,am fata studenta la MM anul 3 la Mures;mi-am facut multe cursuri postuniversitare pe la farmaciile spitalelor militare;eci te pot indruma ,insa hotararea iti apartine in totalitate.
Pentru inceput
Avantaje:la sfarsutul facultatii ai un loc de munca asigurat,indiferent daca iti iei Examenul de Rezidentiat sau nu
              facultate gratuita,camin gratuit,salariul tau ca medic incepator este cu mult mai mare decat la cei din medicina civila,
              la sfarsitul facultatii ti se repartizeaza o locuinta din fondurile MAPN,acolo unde exista,unde nu exista locuinte, ti se deconteaza cheltuieli de cazare+ benzina,daca ai masina.Ai posibilitatea sa lucrezi ca medic militar cu tehnologie de ultima generatie ,Cu acordul facultatii poti face stagii in strainatate,
   DEZAVANTAJE:Examenul de admitere consta in 7 probe,8 ani nu ai voie sa parasesti sistemul militar,ani in care vei fi avansata in grad de la an la an.Dupa cei 8 ani poti iesi din sistem si poti merge si in Australia daca vrei.(oricum si daca ai fi la civila, in afara nu ti se recunoaste diploma decat dupa ce te vei specializa intr-un domeniu).La Mures sunt comandanti foarte intelegatori, insa la Bucuresti,totul este mult mai dur,inclusiv faptul ca ultima admitere se da din doua materii :Anatomie_obligatoriu si Fizica sau Chimie la alegere, in timp ce la Mures iti poti alege doar o singura materie din cele trei Biologie sau Chimie sau Fizica.Nu poti parasi tara decat cu acordul scris al superiorului ,pe tot timpul celor 8 ani de zile dupa ce termini facultatea.La admitere sunt scoase la concurs intre 10 si 20 de locuri,in timp ce la civila sunt peste o suta la Mures si peste 200 la Bucuresti.
Cantaresti tot ce ti-am scris si daca ti se pare avantajos, imi scrii sa iti spun despre probele de admitere(nu trebuie sa te simti prost ca sunt mai in varsta deoarece ajut cu drag si bineinteles cu ce stiu, pe oricine doreste sa isi faca o cariera.Si eu am fost absolventa de liceu si am fost si studenta si stiu ce inseamna sa nu te sprijine nimeni.

Edited by Lucian_M, 15 October 2010 - 10:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate