Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#109
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Mai nu prea stiu dar colegii de anul 5 care sunt la mm fac cursuri cu noi de cand ma stiu, la fel cu noi, deci cred ca e la umf, institutul face doar recrutarea si (probabil) si chestiile alea specifice militarilor.

Edited by rox, 24 May 2010 - 19:43.


#110
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

View Postrox, on 24th May 2010, 20:41, said:

Mai nu prea stiu dar colegii de anul 5 care sunt la mm fac cursuri cu noi de cand ma stiu, la fel cu noi, deci cred ca e la umf, institutul face doar recrutarea si (probabil) si chestiile alea specifice militarilor.
Rox,sunt nenorocita,am cazut examenul de Fiziologie.Am avut trei subiecte:fluxul circulator,mecanocardiogramele si gradientul medular.Pe primele 2 subiecte le-am tratat asa cum ne-a spus proful, robotic, pe al treilea respectiv Gradientul Medular, am vrut sa il explic asa cum l-am inteles eu.Sa stii ca eu studiez bolile renale mai demult deoarece si bunica are probleme renale ,respectiv Litiaza reno-ureterala si infectii cu E-Coli si mama are aceeasi boala ,de aceea am vrut sa vad ce sanse am sa mostenesc si eu o boala renala.Cred ca stiam mai mult decat scria in cursul asta nenorocit.Oricat am incercat si orice am dorit sa spun am fost oprita in mod repetat, spunandu-mi-se ca m-am abatut de la curs.Iar cand am iesit afara mi-a mai spus ca am grave dificultati de exprimare.Din 10 studenti de la MM am cazut 5, iar  celorlalti  le-a dat pe rand un 5,doua note de 6,un 7 si o nota de 8.Am intrebat pe colega cu 8, cum si-a invatat si mi-a spus ca nu si-a invatat pe de rost decat 10 subiecte si toate cele 3 subiecte  i-au venit din acelea.Sunt dezamagita .Din toti cati au facut Fiziologie cu proful asta, au cazut la examen cam 70 la suta.De ce ne obliga sa stim cursul pe de rost?Nu cred ca il voi lua asa niciodata.In primul semestru am facut cu o profesoara si am luat un 9, dar nu ne-a obligat sa invatam asa.De atata timp invat pana la 4 dimineata!
  La noi la Mures ,la toate materiile exista o regula pentru examene si anume: daca din 3 subiecte nu stii unul,oricat de bine le-ai trata pe cele doua, esti declarat restant.Singura persoana care a incercat sa ne  consoleze a fost comandantul nostru.Parintii m-au certat atat de rau!Cred ca acum imi pare rau si pentru ei ,ca i-am dezamagit.Mai am dreptul sa mai dau de 2 sau 3 ori ,nu stiu bine ,dar daca nu iau examenul pe anul in curs sunt nevoita sa plec de la MM.
   Poate era mai bine sa aleg aviatia deoarece acolo era mate si fizica si mai putin de tocit,oricum era a doua optiune.Regret ca inainte de a da admiterea,nu m-am interesat mai bine si despre cadrele didactice care predau acolo.,punand accent mai mult pe partea militara.Daca as fi stiut ca exista macar un profesor care te pune sa stii un curs pe de rost nu m-as mai fi dus la ei.
   Trebuie sa ma adun sa invat la Genetica,la Histo si la Micro si nu stiu cum sa o fac.Voi ati avut profi de-astia care sa te oblige sa stii robotic?La voi la faculta exista restantieri ?Oare cum se poate depasi restanta, cand si parintii iti spun ca nu esti bun de nimic?Pot sa spun ca mi-am compromis vacanta de vara.Vroiam sa mergem toti 3 in Germania,acum vor pleca doar parintii mei.Va dati seama cum ma simt, cand am in mana de la comandant aprobarea sa pot vizita Germania?.Nu-mi mai foloseste la nimic

Edited by sorana2, 27 May 2010 - 03:44.


#111
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
E doar o restanta, nu e sfarsitul lumii, sa stii. Si cred ca ai prea multi de " daca stiam ca era asa nu mai dadeam aici". Pai ori vrei sa faci o treaba ori vrei calea cea mai usoara.... facultatea are 6 ani si o sa mai ai zeci de profi care vor vrea sa inveti pe de rost dintr-o carte a lor sau dintr-un curs de la 1900 toamna, vei avea profi care iti vor contrazice lucruri spuse de alti profi sau scrise in alte carti decat ale lor, vei avea profi care iti vor preda zeci de pagini si vor vrea sa le stii pe toate si profi care nu iti vor preda nimic si iti vor cere zeci de pagini!  O sa ai examene la care o sa scrii identic cu colegul de langa si tu o sa iei 8 si el 10, vei avea examene la care o sa le dai si celor de langa sa scrie si o sa iei mai putin ca ei, vei avea examene grila cu raspuns simplu la care oameni care vor raspunde la fel vor lua note diferite.... vei avea stagii la care asistentul o sa se ascunda de voi si nu o sa va arate nimic, sau o sa va zica din prima zi ca sunteti incapabili, idioti, ca o sa omorati oameni, ca nu stiti nimic, ca nu meritati sa fiti acolo, ca nu isi pierde timpul sa va explice ca oricum nu intelegeti...
Stii, liceul s-a terminat, la facultate esti adult, esti pe picioarele tale si inveti sa cresti. Deci pentru tine ar fi bine sa incepi sa cresti; n-ai dezamagit pe nimeni si regret sa spun asta, parintii tai au ales cea mai proasta metoda sa te "mobilizeze" certandu-te.
Cum se ia o restanta? Invatand. Te apuci din timp, dormi noaptea , parcurgi cursurile de 3, 4, 5, cate ori e nevoie ca sa le turui pe de rost si te duci acolo si faci asta. Plus ca o restanta nu inseamna sa stai inchis in casa de dimineata pana seara si sa nu mai faci nimic, poti sa te duci la mare, la munte, la unde vrei tu.
Evident ca si la noi la facultate exista restantieri. La orice facultate exista. La noi prin traditie in anii mici (1-2) se pica mult la fizio si la biochimie.... Sunt cateodata sute de restantieri la astea (la noi la fizio era un sistem mai special in care primeai doar o foaie cu buline si un pix si intrebarile ti se proiectau pe un perete, timp de 1 minut/ intrebare, in asa fel incat daca nu stiai raspunsul nici nu mai puteai sa te intorci la intrebare sa te gandesti; plus ca un raspuns gresit valora -1, unul corect +1 si nici un raspuns 0, in asa fel incat la final se ajungea si la punctaje negative...)

#112
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postsorana2, on 27th May 2010, 04:36, said:

Rox,sunt nenorocita,am cazut examenul de Fiziologie.Am avut trei subiecte:fluxul circulator,mecanocardiogramele si gradientul medular.Pe primele 2 subiecte le-am tratat asa cum ne-a spus proful, robotic, pe al treilea respectiv Gradientul Medular, am vrut sa il explic asa cum l-am inteles eu.Sa stii ca eu studiez bolile renale mai demult deoarece si bunica are probleme renale ,respectiv Litiaza reno-ureterala si infectii cu E-Coli si mama are aceeasi boala ,de aceea am vrut sa vad ce sanse am sa mostenesc si eu o boala renala.Cred ca stiam mai mult decat scria in cursul asta nenorocit.Oricat am incercat si orice am dorit sa spun am fost oprita in mod repetat, spunandu-mi-se ca m-am abatut de la curs.Iar cand am iesit afara mi-a mai spus ca am grave dificultati de exprimare.Din 10 studenti de la MM am cazut 5, iar  celorlalti  le-a dat pe rand un 5,doua note de 6,un 7 si o nota de 8.Am intrebat pe colega cu 8, cum si-a invatat si mi-a spus ca nu si-a invatat pe de rost decat 10 subiecte si toate cele 3 subiecte  i-au venit din acelea.Sunt dezamagita .Din toti cati au facut Fiziologie cu proful asta, au cazut la examen cam 70 la suta.De ce ne obliga sa stim cursul pe de rost?Nu cred ca il voi lua asa niciodata.In primul semestru am facut cu o profesoara si am luat un 9, dar nu ne-a obligat sa invatam asa.De atata timp invat pana la 4 dimineata!
  La noi la Mures ,la toate materiile exista o regula pentru examene si anume: daca din 3 subiecte nu stii unul,oricat de bine le-ai trata pe cele doua, esti declarat restant.Singura persoana care a incercat sa ne  consoleze a fost comandantul nostru.Parintii m-au certat atat de rau!Cred ca acum imi pare rau si pentru ei ,ca i-am dezamagit.Mai am dreptul sa mai dau de 2 sau 3 ori ,nu stiu bine ,dar daca nu iau examenul pe anul in curs sunt nevoita sa plec de la MM.
   Poate era mai bine sa aleg aviatia deoarece acolo era mate si fizica si mai putin de tocit,oricum era a doua optiune.Regret ca inainte de a da admiterea,nu m-am interesat mai bine si despre cadrele didactice care predau acolo.,punand accent mai mult pe partea militara.Daca as fi stiut ca exista macar un profesor care te pune sa stii un curs pe de rost nu m-as mai fi dus la ei.
   Trebuie sa ma adun sa invat la Genetica,la Histo si la Micro si nu stiu cum sa o fac.Voi ati avut profi de-astia care sa te oblige sa stii robotic?La voi la faculta exista restantieri ?Oare cum se poate depasi restanta, cand si parintii iti spun ca nu esti bun de nimic?Pot sa spun ca mi-am compromis vacanta de vara.Vroiam sa mergem toti 3 in Germania,acum vor pleca doar parintii mei.Va dati seama cum ma simt, cand am in mana de la comandant aprobarea sa pot vizita Germania?.Nu-mi mai foloseste la nimic
hei nu dramatiza...esti mare. si examene si restante sunt ceva normal....si eu am avut fizio2 si am invatat o vara intreaga (cu zagrean cu sistemul explicat de rox).La fizio nu e o chestie de tocit si rostit la examen- e de inteles si explicat mecanisme. Ia si dormi noaptea nu are rost, ajungi in an mai mare sa fii epuizata da rau de tot daca o duci asa.
avem si noi profi care te pun sa inveti unele chestii ca papagalul si mai apoi sa ajungi la altii (profi de adevarat)- si sa ti demonstreze ca ai invatat pe de rost si pentru nimic (abia in anu 4, la pneumologie am inteles fiziologia respiratiei) - ( mii de multumiri si condoleante vesnice dr bubuianu-fizio2 ca m a facut sa fiu varza in anii 2-4).
mai depinde si de noroc si de felul cum abordezi acel examen...
iar treaba cu parintii e sensibila trebuie sa i obisnuiesti si cu note mai mici si restante...ei iti vor binele dar daca nu au fost in situatia ta(sau poate da) cu N- examene si ani de invatat
e mai greu si reproseaza unele chestii, pe care tu poate nu le meriti..
nu fa o tragedie... orice sut in fund (o restanta) e un pas inainte (promovare in anul urmator)

Edited by huafa, 27 May 2010 - 17:35.


#113
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

View Postrox, on 27th May 2010, 18:10, said:

E doar o restanta, nu e sfarsitul lumii, sa stii. Si cred ca ai prea multi de " daca stiam ca era asa nu mai dadeam aici". Pai ori vrei sa faci o treaba ori vrei calea cea mai usoara.... facultatea are 6 ani si o sa mai ai zeci de profi care vor vrea sa inveti pe de rost dintr-o carte a lor sau dintr-un curs de la 1900 toamna, vei avea profi care iti vor contrazice lucruri spuse de alti profi sau scrise in alte carti decat ale lor, vei avea profi care iti vor preda zeci de pagini si vor vrea sa le stii pe toate si profi care nu iti vor preda nimic si iti vor cere zeci de pagini!  O sa ai examene la care o sa scrii identic cu colegul de langa si tu o sa iei 8 si el 10, vei avea examene la care o sa le dai si celor de langa sa scrie si o sa iei mai putin ca ei, vei avea examene grila cu raspuns simplu la care oameni care vor raspunde la fel vor lua note diferite.... vei avea stagii la care asistentul o sa se ascunda de voi si nu o sa va arate nimic, sau o sa va zica din prima zi ca sunteti incapabili, idioti, ca o sa omorati oameni, ca nu stiti nimic, ca nu meritati sa fiti acolo, ca nu isi pierde timpul sa va explice ca oricum nu intelegeti...
Stii, liceul s-a terminat, la facultate esti adult, esti pe picioarele tale si inveti sa cresti. Deci pentru tine ar fi bine sa incepi sa cresti; n-ai dezamagit pe nimeni si regret sa spun asta, parintii tai au ales cea mai proasta metoda sa te "mobilizeze" certandu-te.
Cum se ia o restanta? Invatand. Te apuci din timp, dormi noaptea , parcurgi cursurile de 3, 4, 5, cate ori e nevoie ca sa le turui pe de rost si te duci acolo si faci asta. Plus ca o restanta nu inseamna sa stai inchis in casa de dimineata pana seara si sa nu mai faci nimic, poti sa te duci la mare, la munte, la unde vrei tu.
Evident ca si la noi la facultate exista restantieri. La orice facultate exista. La noi prin traditie in anii mici (1-2) se pica mult la fizio si la biochimie.... Sunt cateodata sute de restantieri la astea (la noi la fizio era un sistem mai special in care
primeai doar o foaie cu buline si un pix si intrebarile ti se proiectau pe un perete, timp de 1 minut/ intrebare, in asa fel incat daca nu stiai raspunsul nici nu mai puteai sa te intorci la intrebare sa te gandesti; plus ca un raspuns gresit valora -1, unul corect +1 si nici un raspuns 0, in asa fel incat la final se ajungea si la punctaje negative...)
   Iti multumesc pentruca mi-ai deschis ochii,esti a doua persoana dupa comandant care ma incurajeaza.Eu am crezut intr-o lume mai dreapta dar din nefericire vad ca multe nu sunt drepte.As fi vrut sa fiu medic,insa pe moment nu mai am incredere in mine.Dar in mod sigur ca trebuie sa imi revin.Urmeaza un examen la Genetica,unde mi se pare destul de usor.Histologia este la fel,usoara si la nici una din materiile acestea nu  ni se cer notiuni sau fraze pe de rost.
   Cu vacanta la MM este putin diferit ca la colegii de la civila ,in sensul ca nu avem decat o singura luna de vacanta propriu-zisa.La noi este in felul urmator:Dupa terminarea anului,impreuna cu colegii de la civila facem practica la SMURD doua saptamani.Dupa cele doua saptamani avem de dat examene la disciplinele care tin de armata,respectiv probe practice si cateva examene scrise.Aici stau cel mai bine.Comandantii sunt superintelegatori iar ceilalti ofiteri  cu care dam examene sunt persoane foarte de treaba.Asta este punctul meu forte chiar si daca ofiterii ar fi mai duri,deci dupa aceste examene media va salta mult si pe drept.Aceste examene dureaza inca doua saptamani.(Abia astept sa trag la tinta)Deci pana acum prima luna s-a dus.Dupa asta avem practica medicala militara la un spital militar din tara ,putem alege orice spital dorim, cu exceptia celor din Brasov si Constanta,timp de inca o luna.Daca dam  restanta in august atunci obligatoriu trebuie sa ne alegem luna de vacanta in septembrie,daca proful va stabili restanta in septembrie,atunci am vacanta in august. De asemenea dimineata ne-a  chemat comandantul la el pe toti cei 5 restantieri de la MM si ne-a  aratat un document al MAPN,in care se stipula ca restantierii  de la MM sau alte specialitati militare nu au voie sa paraseasca tara.Asa ca nu mai pot pleca in Germania cu ai mei si ne-a explicat in particular ca le este frica ca daca plecam, exista riscul sa nu ne mai intoarcem. Iti spun sincer ca imi venea sa intru in pamant de rusine,noroc ca ne-a mai ridicat moralul colegul care nu are promovat nici un examen in semestrul intai.Ne-a spus dinainte ca nici acum nu are de gand sa isi ia vreunul.Ne-a mai  spus ca acum este timpul distractiilor si nu al invatatului.Hai sa iti spun ceva sa mai facem haz de necaz:In vara trecuta,am fost cu parintii la Mamaia in luna august.Am iesit cu mama in parcul de distractii si ne-am oprit la o ghereta sau cum se numeste asta, unde daca nimereai cu pusca lor, punctul din mijloc (CENTRUL) desenat de ei pe un carton, ti se dadea o jucarie pe care o vroiai.Am tras prima data si am observat ca teava era indoita la un anumit grad,deci doar o incercare.Insa la urmatoarele trei trageri am nimerit tinta perfect ,luand si  cele 3 jucarii pe care si acum le am la camin .Responsabilul de acolo a venit la mama disperat si ne-a oferit 50 ron,plus cei 12 ron pe care i-am dat ca taxa pentru utilizarea pustii.cu conditia sa plecam din acea zona.Mama nu a luat decat cei 12 ron,dar intamplarea in sine a fost haioasa,avea ala o figura asa de disperata ,ca poate mi-o fi gandit rau .
   Anul trecut am fost la practica militara, la Spitalul Militar Timisoara,dar sa stii ca asistenta si doctorul la care am fost repartizati s-au purtat foarte bine cu noi,Chiar au  fost incantati ca noi invatasem de la SMURD sa facem injectii,sa luam tensiuni,sa coasem rani,cand le-am spus ca suntem doar anul intai ,la inceput nici nu le-a venit sa creada.Uneori nici macar nu am fost supravegheati,lasandu-ne singuri la sectia de urgenta.
   Anul asta am ales Iasiul ,pentruca nu am fost aici niciodata.Sper sa fim tratati la fel.
  Insa ma ingrijoreaza mult restanta.Si cand am mers astazi la masa cu colegii, parca m-am simtit cumva murdara si aveam impresia ca toti cetatenii pe langa care am trecut stiau cumva ca sunt doar o biata fata mediocra , care asa cum mi-a spus proful cand m-a "picat ",cu " grave dificultati de exprimare"
   Rox,as dori,daca nu te superi si bineinteles cand ai timp sa imi spui sincer din postarile mele, tie ti s-a parut ca nu stiu sa ma exprim?Oare notele astea pe care ne silim sa le obtinem cat mai bune ,unde le putem folosi cand vom fi doctori?Sunt contabilizate undeva ?Oare restantele iti vor afecta viata dupa absolvirea facultatii.Sunt scrise undeva,pe vreo  diploma?Acasa nu mai pot da  telefon ,de rusine.Tata a terminat facultatea de farmacie cu media 10,ca sef de promotie si nu poate pricepe de ce nu am notele lui?M-a certat si cand am mai luat cate un 8 sau un 9,iti dai seama ca acum la mine acasa este dezastru .Anul trecut am terminat doar cu media 9,11 desi parintii mei s-au asteptat la mai mult.La voi cum este ,cei care nu au avut restante,au avut note mai mici de 8 sau,nu?La voi au multi medii de 10 ,ca la noi nu a avut nici unul,nici macar  colegii de la civila.Am auzit ca la Timisoara sunt multe medii de 10.As fi curioasa cum se invata acolo.Ori sunt studenti superdotati ori au profesori care le explica superbine.Iti multumesc si iti raman datoare pentru ca mi-ai deschis bine ochii

Edited by sorana2, 28 May 2010 - 02:25.


#114
creng

creng

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2010

View Postvalentin696, on 23rd May 2010, 00:05, said:

imi cer mii de scuze crenq dar eu tocmai acum am mai apucat sa m-ai intru pe acest forum deoarece nu prea am timp.nu stiu ce sa m-ai zic acum ca a trecut ceva timp de cand ai lasat mesaju si nu stiu daca mai are rost  sa spun ceva in legatura cu proba fizica. macar te intreb daca ai fost si ce ai facut?

nu, nu am fost si ca si tine nu am mai avut timp sa intru pe acest forum...ma intreb oare de ce nu m-au sunat?...am fost la centru la ei si mi-au spus ca o sa ma sune, sa stau linistita...asa ca poti sa imi spui cum s-a desfasurat proba sportiva(cu amanunte) daca ai dat psihologicul si cum a fost si daca stii cand se da proba la engleza...

#115
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

View Postcreng, on 30th May 2010, 14:37, said:

nu, nu am fost si ca si tine nu am mai avut timp sa intru pe acest forum...ma intreb oare de ce nu m-au sunat?...am fost la centru la ei si mi-au spus ca o sa ma sune, sa stau linistita...asa ca poti sa imi spui cum s-a desfasurat proba sportiva(cu amanunte) daca ai dat psihologicul si cum a fost si daca stii cand se da proba la engleza...
  Eu am fost chemata la probele sportive,la doua zile dupa terminarea examenului de bacalaureat.Rezultatul  de la bac mi l-a comunicat mama in timp ce dadeam probele sportive.In prima zi am dat testele psihilogice,care au cuprins teste de inteligenta,de perspicacitate ,de personalitate.Am intrat la examen la ora 9, erau pe fiecare banca asezate intrebarile, unele dintre ele aveau si variante de raspuns,tu trebuia doar sa o gasesti pe cea corecta, ni s-a spus de la inceput ca nu o sa ne comunice cat timp avem la dispozitie sa le rezolvam,ceas nu era nicaieri si nici nu am avut voie in sala cu ceas pe mana.  ,ci atunci cand ni se spune sa punem creionul jos,nimeni nu mai are voie sa scrie nimic,altfel cine mai continua sa scrie ceva dupa anunt,va fi eliminat.Dupa cateva ore ne-a pus pe toti insirati pe un singur rand si a inceput sa ne cheme pe nume afara dun rand.Cei chemati nu isi luasera examenul,adica au plecat in ziua aceea acasa.
    A doua zi am dat probele sportive care se imparteau in doua parti:traseul utilitar-aplicativ care trebuia facut intr-un minut si 30 si proba de rezistenta in 9,30 minute.Aici au cazut cei mai multi.La traseu,daca mai greseai cate ceva erai penalizat,penalizarea scazandu-se din timpi,dar in momentul in care ai depasit timpul necesar sau ai cazut de pe vreun aparat,ai fost trimis acasa.Rezistenta a fost dupa parerea mea destul de usoara dar in principal trebuie sa ai grija sa iti mentii ritmul tau cu care te-ai obisnuit de acasa si sa nu te iei dupa cel care alearga  in fata, deoarece exista riscull sa obosesti ,sa nu mai poti respira si sa iesi singura din rand sau sa lesini.De asemenea iti pot garanta ca la probele sportive,nimeni din cei care au dat la Alba,nu pot spune ca au fost furati de cineva deoarece existau cronometre peste tot,dandu-ne si noua voie sa ne ccronometram unii pe altii.
   A treia zi au avut loc doua teste la care nu a cazut nimeni si anume testul situational,la  care ne-au pus sa formam grupe din cei ramasi si pe un desen dat de ei a trebuit sa purtam intre noi un dialog cu voce tare cum am salva un om ratacit pe munte ,cel din desenul lor.Atentie sa nu care cumva sa injure cineva ca o singura data ai voie sa faci asta .Apoi ai fost chemat la un in terviu in care te-a intrebat ce te-a determinat sa alegi cariera militara si trebuia sa raspunzi :SIGURANTA LOCULUI DE MUUNCA SI FRUMUSETEA SI PRESTANTA UNIFORMEI MILITARE,si alte intrebari despre familie,rude,religie,hobbyuri si alte chestii personale,etc
    M-ai intrebat despre examenul la engleza l-am dat tot in iunie,la o saptamana distanta de probele spotrtive si psiho si este foarte usor ,la nivel de clasa a opta

#116
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postsorana2, on 28th May 2010, 03:18, said:

Rox,as dori,daca nu te superi si bineinteles cand ai timp sa imi spui sincer din postarile mele, tie ti s-a parut ca nu stiu sa ma exprim?Oare notele astea pe care ne silim sa le obtinem cat mai bune ,unde le putem folosi cand vom fi doctori?Sunt contabilizate undeva ?Oare restantele iti vor afecta viata dupa absolvirea facultatii.Sunt scrise undeva,pe vreo  diploma?Acasa nu mai pot da  telefon ,de rusine.Tata a terminat facultatea de farmacie cu media 10,ca sef de promotie si nu poate pricepe de ce nu am notele lui?M-a certat si cand am mai luat cate un 8 sau un 9,iti dai seama ca acum la mine acasa este dezastru .Anul trecut am terminat doar cu media 9,11 desi parintii mei s-au asteptat la mai mult.La voi cum este ,cei care nu au avut restante,au avut note mai mici de 8 sau,nu?La voi au multi medii de 10 ,ca la noi nu a avut nici unul,nici macar  colegii de la civila.Am auzit ca la Timisoara sunt multe medii de 10.As fi curioasa cum se invata acolo.Ori sunt studenti superdotati ori au profesori care le explica superbine.Iti multumesc si iti raman datoare pentru ca mi-ai deschis bine ochii
Notele astea sa le folosesti cand o sa fii doctor? O sa folosesti cunostintele, crezi ca ii pasa cuiva cu ce nota ai luat chimia sau informatica? Pe om il intereseaza sa stii sa-l tratezi, pe angajator sa ai experienta practica.... Intr-o tara civilizata da, ar conta si notele ( sunt trecute in foaia matricola pe care daca vrei sa pleci undeva trebuie sa o trimiti), dar in conditiile in care in Romanica daca esti fiul profului de Diabet proful de Endocrin iti da 10 ca e prieten cu tac'tu si Xulescu ia 10 la tot desi nu a dat pe la scoala cap-coada 1 an ca e maica-sa mare profa la nu-stiu-ce, ma indoiesc sa fie cineva atat de inconstient sa se bazeze pe asta. Nu de alta, da' poti sa te frigi angajand un prost cu diploma. Pe vremea tatalui tau altfel se facea scoala....si cred ca stie si el asta. Medii de 10 nu-s multe, da' sunt. In clinica e mult mai simpla treaba, ai bolnavu', ai boala, cauta solutia :) Nu tre' sa fii superdotat si nici sa ai profesor vreun geniu. De fapt, proful nici nu prea conteaza cum e, atata timp cat ai carti straine dupa care sa inveti si un asistent decent la grupa de la care sa deprinzi obiceiurile locului.

#117
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
@sorana scopul tau in viata il reprezinta notele? de ce te raportezi la mediile din liceu? de ce te demoralizez dupa o restanta? Tu in ce lume de basm traiesti? TU crezi ca te intreaba x-ulescu la ce ai avut restanta. Cand iti dai examenul de rezidentiat crezi ca te intreaba aia..."auzi ...da tu ai avut restanta la fizio?" Si eu am avut restanta si ce...am luat-o...daca nu o luam...aveam timp pana in anul 3...parintii m-au sustinut, nu m-au certat, ci doar au zis ca nu merita sa ma stresez si imbolnavesc pentru niste note. Chiar crezi ca o sa ma intrebe angajatorul "auzi da` cat ai luat la fonetica la franceza? sau cat ai luat la economie?". Urasc oamenii care fug dupa note, come on, in viata exista lucruri mai importante decat niste note

#118
Sabrinaa

Sabrinaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2010
buna
va rog daca ma poate informa cineva despre regimul de cazare in special dezavantaje ale caminului de la IMM bucuresti
in special daca am o ora anume la care trebuie sa fiu prezenta in camin noaptea si prezentele obligatorii de dimineata.

pe de alt parte nu ma deranjeaza daca enumerati si ceva avantaje   :rolleyes:

va multumesc

#119
sorana2

sorana2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2009

View PostAnahi_Mia, on 30th May 2010, 17:04, said:

@sorana scopul tau in viata il reprezinta notele? de ce te raportezi la mediile din liceu? de ce te demoralizez dupa o restanta? Tu in ce lume de basm traiesti? TU crezi ca te intreaba x-ulescu la ce ai avut restanta. Cand iti dai examenul de rezidentiat crezi ca te intreaba aia..."auzi ...da tu ai avut restanta la fizio?" Si eu am avut restanta si ce...am luat-o...daca nu o luam...aveam timp pana in anul 3...parintii m-au sustinut, nu m-au certat, ci doar au zis ca nu merita sa ma stresez si imbolnavesc pentru niste note. Chiar crezi ca o sa ma intrebe angajatorul "auzi da` cat ai luat la fonetica la franceza? sau cat ai luat la economie?". Urasc oamenii care fug dupa note, come on, in viata exista lucruri mai importante decat niste note
@ROX ,@Anahi.Se poate sa aveti dreptate,pana te obisnuiesti insa cu ideea este mai greu.Acum noi,toti restantirii de la MM(suntem 5 din 10 studenti),mai avem dreptul la inca 3 examinari.Asa am hotarat:urmatoarea data cand ne stabileste examinarea ,ne prezentam toti,cu banderole negre pe brat,cu o coala ministeriala pe piept,in care vom scrie cu litere mari:"NU SUNTEM ROBOTI"Daca totusi ne lasa  sa luam subiecte,nimeni nu va spune sau va scrie absolut nimic,Intr-un fel sau altul asta trebuie sa-si schimbe metoda de predare si de examinare.Am intrat la idei,cand am auzit-o pe o colega de la civila  ca doreste ,datorita astuia ,sa-si puna capat zilelor deoarece nu ii mai poate tolera jignirile.La examen are obiceiul sa ne asculte tinandu-si cursul in fata ca pe o amanta pe care o pierzi .Eu cred ca face asta deoarece nici el nu isi stie propriul curs pe de rost.Daca va fi nevoie vom cere sa fim examinati de un profesor militar.Nu facem asa doar datorita notelor ci si datorita faptului ca jigneste studentul simplu foarte urat.Studentii romani sunt tratati asa pentruca nu isi cunosc drepturile.Acum imi invat la Genetica,o disciplina foarte frumoasa ,limpede si clara.Va multumesc mult pentru incurajari si pentruca mi-ati deschis ochii.Totusi cred ca studentul roman tolereaza prea  multe nedreptati Oricum eu va doresc Bafta la tot ceea ce veti face in viata si mult succes

Edited by sorana2, 30 May 2010 - 17:08.


#120
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsorana2, on 30th May 2010, 18:06, said:

Asa am hotarat:urmatoarea data cand ne stabileste examinarea ,ne prezentam toti,cu banderole negre pe brat,cu o coala ministeriala pe piept,in care vom scrie cu litere mari:"NU SUNTEM ROBOTI"Daca totusi ne lasa  sa luam subiecte,nimeni nu va spune sau va scrie absolut nimic,Intr-un fel sau altul asta trebuie sa-si schimbe metoda de predare si de examinare.
Acum sper ca i-ai dat seama ca nu-i asa mare sfaraiala nici cu medicina militara.
La fel ca si la medicina obisnuita, dai peste tot felul de profesori, unii mai buni, unii mai slabi, unii imposibili etc


View Postsorana2, on 30th May 2010, 15:54, said:

te-a determinat sa alegi cariera militara si trebuia sa raspunzi :SIGURANTA LOCULUI DE MUUNCA SI FRUMUSETEA SI PRESTANTA UNIFORMEI MILITARE,si alte intrebari despre familie,rude,religie,hobbyuri si alte chestii personale,etc
Intrebari aiurea!
Un profesionist pregatit nu are probleme cu gasirea unui loc de munca.
Iar alegerea unei cariere pentru faptul ca primesti niste haine, bleah...
Cine alege cariera militara din convingere are (ar trebui sa aiba) niste motive mai intemeiata decat uniforma.

Intrebari despre rude, religie etc?
Le consider foarte inoportune (ca sa ma exprim elegant).
Ce fel de rude trebuie sa ai ca sa corespunzi acolo?
Ce fel de religie trebuie sa practici (sa sa nu practici) ?

Tovaraseii aia ar trebui mai bine sa se lase de chestii din astea ieftine si sa-si aleaga oamenii motivati cu adevarat pentru medicina, nu balarii de genul siguranta locului de munca, (apropo, doar moartea mai e sigura in ziua de azi), prestanta, religie bla bla bla...

IMHO, desigur  :rolleyes:

Edited by Bogdan R, 02 June 2010 - 09:39.


#121
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010

View Postcreng, on 30th May 2010, 11:37, said:

nu, nu am fost si ca si tine nu am mai avut timp sa intru pe acest forum...ma intreb oare de ce nu m-au sunat?...am fost la centru la ei si mi-au spus ca o sa ma sune, sa stau linistita...asa ca poti sa imi spui cum s-a desfasurat proba sportiva(cu amanunte) daca ai dat psihologicul si cum a fost si daca stii cand se da proba la engleza...

eu am fost sunat fix cu o saptamana inainte de probe cu toate ca tot am incercat la ei. pe mine m-au sunat,nu stiu de ce n-ar face si pentru tine oricum trebuie sa mai astepti un pic.
proba psihologica a fost prima dupa micul dejun. sunt niste exercitii (daca as putea sa le zic asa) de imaginatie,adica sa-ti imaginezi cum arata niste cuburi,dreptunghiuri,patrate suprapuse si iti arata ei din ce directie sa le vezi,apoi sa aranjezi niste cuvinte in functie de o ordine,niste calcule matematice. Asta e proba de inteligenta pentru care te pica.
la sportiv nu am ce sa-ti spun ca traseul cred ca il stii. eu am avut penalizare de 4 secunde ca am ratat 2 mingii la poarta in rest a fost bine si la 2000 de metri am reusit sa scot timpul deci alta proba fara probleme.
dupa cel de inteligenta ti-l da si pe cel de personalitate care conteaza la interviu.

Edited by valentin696, 02 June 2010 - 07:58.


#122
ele_na

ele_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2010
valentin, tu ai dat la breaza?stii cumva cati candidati au mai fost admisi pentru imm?

#123
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010

View Postele_na, on 9th June 2010, 15:11, said:

valentin, tu ai dat la breaza?stii cumva cati candidati au mai fost admisi pentru imm?
am dat la Breaza dar numarul de candidati nu stiu. si eu sunt curios. eu cand am dat am fost 3 persoane.dupa aceea am auzit ca intr-o serie ar fi fost unul singur.mai mult de atat nu stiu.si tu esti printre candidatii de anul acesta?

Edited by valentin696, 12 June 2010 - 21:08.


#124
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010
Poate sa-mi raspunda cineva la intrebarea Este examenul scris ptr. medicina militara mai greu decat cel pentru civili? Am auzit de la diferite persoane fel de fel de afirmatii cum ca ar fi mai greu,altii spun ca e mai usor. Astept raspuns.

#125
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postvalentin696, on 21st June 2010, 23:21, said:

Poate sa-mi raspunda cineva la intrebarea Este examenul scris ptr. medicina militara mai greu decat cel pentru civili? Am auzit de la diferite persoane fel de fel de afirmatii cum ca ar fi mai greu,altii spun ca e mai usor. Astept raspuns.
in 2005 cand am dat eu (huh acu 5 ani :whistling: ) am dat bio+chimie la umf carol davila-facultatea de medicina amf 2-subsol...nu era nimeni de la armata...si subiectele au fost la fel cu cei din civil, insa sunt candidati bine pregatiti si se fac calcule pe holuri
atat timp cat admiterea se da la facultatea de medicina nu e nicio diferenta fata de cei civili.

#126
valentin696

valentin696

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.04.2010

View Posthuafa, on 22nd June 2010, 11:11, said:

in 2005 cand am dat eu (huh acu 5 ani :whistling: ) am dat bio+chimie la umf carol davila-facultatea de medicina amf 2-subsol...nu era nimeni de la armata...si subiectele au fost la fel cu cei din civil, insa sunt candidati bine pregatiti si se fac calcule pe holuri
atat timp cat admiterea se da la facultatea de medicina nu e nicio diferenta fata de cei civili.
Multumesc ptr. raspuns. Ma interesa ca multe persoane spuneau ca ar fi diferit un pic scrisu fata de cei de la civili. Eu am ales fizica este mai grea decat chimia la admitere ca si in privinta asta am auzit n variante.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate