Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5293
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004

View Postnudaunume, on 23 iunie 2016 - 07:47, said:

Cred ca esti in eroare, nu exista notiunea "gratis" in tara asta, nici macar in dictionar nu o gasesti Posted Image)
Astăzi am avut confirmarea ca exista ferryboat gratuit catre Suedia,  din Sandefjord si ajunge in Stromstad,  dar numai pentru masini dar sa cumperi produse de pe ferryboat(bere,  suc,  alimente etc.)
Cum este din Oslo busterminal autocar tot gratuit catre Suedia.

Edited by dannek, 19 August 2016 - 22:47.


#5294
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai si o limita de suma cheltuita sau doar de principiu sa cheltui?

#5295
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postdannek, on 19 august 2016 - 22:45, said:

Astăzi am avut confirmarea ca exista ferryboat gratuit catre Suedia,  din Sandefjord si ajunge in Stromstad,  dar numai pentru masini dar sa cumperi produse de pe ferryboat(bere,  suc,  alimente etc.)
Cum este din Oslo busterminal autocar tot gratuit catre Suedia.

Dragul meu, avand in vedere timpul scurs de la intrebare pana la confirmare aseasta din urma, cred eu, a venit cu porumbelul de pe luna, intre timp s-a inventat, macintosh, world wide web, 4G  si altele, deci "un click distanta" cum s-ar spune ... pentru tine "0" = moca, gratis, de geaba, ei bine nu, click pe link si te lamuresti ... aqui
In rest ... shopping placut amigo.

Edited by nudaunume, 20 August 2016 - 11:17.


#5296
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdannek, on 19 august 2016 - 22:45, said:


Astăzi am avut confirmarea ca exista ferryboat gratuit catre Suedia,  din Sandefjord si ajunge in Stromstad,  dar numai pentru masini dar sa cumperi produse de pe ferryboat(bere,  suc,  alimente etc.)
Cum este din Oslo busterminal autocar tot gratuit catre Suedia.
Nu exista gratis.  Oricât ai crede tu .  Dacă nu plătești lucru asta nu înseamnă că celelalte sunt gratis .  Ba dimpotrivă celelalte care  nu sunt gratis per total la un cost mai mare  ca să acopere ce gratuitate de care spui tu

Edited by tehnics, 20 August 2016 - 17:57.


#5297
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
Rai sinteti mai oamenilor.
Lasati omul sa mearga GRATIS in Suedia . Trebuie doar sa plateasca 160 nok pe an pentru membru Color Club , in rest sa isi potriveasca calatoriile dupa programul de gratuitati al Colorline-ului ;)

Ma uitam si la Colorline si la Fjordline , diferentele la preturile de lista pentru transport ,doar , nu sint foarte semnifiante intre membru si non membru. La Colorline am platit 160 nok , dar nu cred ca mi-am scos bani la cit am fost cu ei intr-un an , la Fjordline e fara cotizatie anuala :)))))))

#5298
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004

View PostDany_Darke, on 20 august 2016 - 07:41, said:

ai si o limita de suma cheltuita sau doar de principiu sa cheltui?
Poti cumparat cit vrei numai ca la vama te lasa cu, cit este permis de legea norvegiana!
Trebuie doar sa plateasca 160 nok(17 euro) @ovidiupay, intradevar este o avere , dar avind in vedere ca acolo totul este la aproape 50% mai ieftin eu cred ca este ok,
Iar daca nu iti convine programul celor de la ColorLine mergi la Busterminal si pleci cu autocarul.................numai sa vrei.
Totul era doar  o informatie..........si atit!

Edited by dannek, 21 August 2016 - 08:20.


#5299
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ma refeream pe acel ferry, pt ca se discuta de gratuitate daca cheltui ceva la ei.

pai am fost prin europa si se uitau unii ciudat la ce aveam prin bagaj, pt ca luam cate ceva de la ei si se uitau ca parca ar fi cam mult, dar fiind bagaj de mana, ce puteai pune atat de mult/ asa ca ma lasau sa trec fara probleme

#5300
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

View Postdannek, on 21 august 2016 - 08:13, said:

dar avind in vedere ca acolo totul este la aproape 50% mai ieftin eu cred ca este ok,


Da-mi si mie un exemplu de ieftineala din asta , ca eu n-am mai vazut asa diferente in ultima vreme , preturile sint cu putin mai mici fata de magazin .

Bauturile alcoolice nu ma intereseaza , daca tot merg in DK sau Germania ,de ce as cumpara bautura cu baxul de pe barca ?

#5301
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Posttehnics, on 30 aprilie 2016 - 18:54, said:

Cam asta e societatea norvegiana.

Si totusi... se castiga bine.

#5302
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Da. Asa este. Se castiga bine comparativ cu Romania dar se si platesc taxe pe masura.
Iar daca tu rezumi traiul si tot ce tine de viata personala si familiala doar la castig este doar problema ta.

#5303
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Posttehnics, on 06 septembrie 2016 - 06:46, said:

Da. Asa este. Se castiga bine comparativ cu Romania dar se si platesc taxe pe masura.
Iar daca tu rezumi traiul si tot ce tine de viata personala si familiala doar la castig este doar problema ta.
Inca n-ai plecat din tara aia de rahat?
inca mai stai pe acolo printre salbaticiunile alea care isi baga botul in viata ta de familie?

#5304
gebby

gebby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 27.02.2010
Vreau sa merg si eu la cumpărături în Suedia sa încerc. Am înțeles că magazinele de acolo au autocarele lor care te duc si te aduc. Știe cineva orele plecării din Oslo. Duminica ca atunci sunt liber. Ms.

#5305
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
mai astia din Norvegia. Urmand o petitie impotriva unui ordin al ministerului apelor si padurilor de impuscare a 1600 de animale, am dat de o alta petitie, care pare o reluare a cazului ..... butnariu (?) nu mai stiu exact. Ceva cu niste copii luati, ai familiei Nan (Dumitru si Mihaela)

Stiti ceva pe plan local sau e o labareala veche?

#5306
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Postpierre_de_timp, on 29 septembrie 2016 - 16:27, said:

mai astia din Norvegia. Urmand o petitie impotriva unui ordin al ministerului apelor si padurilor de impuscare a 1600 de animale, am dat de o alta petitie, care pare o reluare a cazului ..... butnariu (?) nu mai stiu exact. Ceva cu niste copii luati, ai familiei Nan (Dumitru si Mihaela)

Stiti ceva pe plan local sau e o labareala veche?
pe plan local aia nu stiu nimic.
li se spune numai ce trebuie sa auda - ca pe vremea lui ceasca - despre productia la baril sau la peste si despre cat de glorioasa e societatea lor retardata  care-i spala pe creier cu nivelul de trai.

http://stirileprotv....-altul-ana.html

bai, cara-ti-va dreacu din tara aia de retardati.

Edited by Stokkton, 29 September 2016 - 20:44.


#5307
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostStokkton, on 29 septembrie 2016 - 20:34, said:

wtf?
la 6 ani?
pai la vârsta aia un copil nici nu știe ce o sa vrea sa mănânce la masa de seara.....

#5308
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Se pare ca treaba asta e mai veche de vre-o 2 ani ( 8 sept 2014 ). Culmea ca, hop apare si protectia copilului in actiune....ca nu cumva drepturile copilului sa fie ingradite Posted Image.
http://www.dagbladet...jente/35172355/
http://www.tv2.no/a/5974030/

Edited by tehnics, 30 September 2016 - 15:14.


#5309
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

View Posttehnics, on 30 septembrie 2016 - 15:11, said:

Se pare ca treaba asta e mai veche de vre-o 2 ani ( 8 sept 2014 ). Culmea ca, hop apare si protectia copilului in actiune....ca nu cumva drepturile copilului sa fie ingradite Posted Image.
http://www.dagbladet...jente/35172355/
http://www.tv2.no/a/5974030/
carati-va repede din tara aia de nebuni, pana nu vi se strica si voua capul.

View Postbubalus, on 30 septembrie 2016 - 07:58, said:

wtf?
la 6 ani?
pai la vârsta aia un copil nici nu știe ce o sa vrea sa mănânce la masa de seara.....
aia care fac astfel de legi, stiu ei ce scopuri au.
da-i porcului sa manance pana se face de trei sute de kile, ca el e fericit in cotetul lui si nu stie ca vine ...Craciunul.
cam asa-s si norvegienii.
niste "porci" care traiesc bine si pe spatele carora se fac experimente sociale.

vai steaua lor, cu nivelul lor de trai cu tot.

Edited by Stokkton, 30 September 2016 - 18:26.


#5310
dorasoly

dorasoly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2016
Salutare tuturor, asi fi foarte bucuros daca cineva ma poate ajuta....am nevoie de niste sfaturi, sunt nou in Norvegia, locuesc in Oslo... cum asi putea sa obtin un job? ce trebuie sa fac ca sa muncesc legal? nu cunosc limba, vorbesc dor engleza...Mersi tuturorPosted Image

Edited by Dany_Darke, 02 October 2016 - 18:05.
eliminat formatare text greu lizibil.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate