Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4681
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Norvegia e recuoscuta pt. asa ceva. Sunt si au fost multe documentare la televiziunile est europene (rusia, lituania),multi copii din aceste tari fiind luati de autoritati.
Presedintele Cehiei a avut o iesire destul de urata la adresa Norvegiei pentru acelasi motiv.

Bariera e f fina in ceea ce priveste cresterea copilului in Norvegia. Ceea ce e normal pentru noi (ne-norvegienii) este extreme de anormal pentru ei si pentru un motiv aparent banal pentru noi, poti sa ramai imediat fara copii.
Sa nu uitam ca aici nici nu ai voie sa obligi/fortezi copilului sa-si faca lectiile.






Siiati, nu e vorba de crestinism radical....e doar un motiv aparent inventat, ca multe altele. Aici autoritatile intai iau copiii la cea mai mica suspiciune sau reclamatie a unui binevoitor si abia apoi incep ancheta.

Edited by bubalus, 28 November 2015 - 01:01.


#4682
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
am dat articolul din gandul despre acei indieni ce si-au pierdut copiii
mi-a placut insa luarea de pozitie a Indiei:

Quote

"Este vorba despre familia unui geofizician indian, angajat al unei companii
cu sediul în Norvegia. Rețineți, omul nostru era doar angajat, având
statutul de rezident temporar. Nu am găsit astfel de cazuri întâmplate
unor turiști, dar nu e exclus să existe și așa ceva. În fine, omul
nostru a pierdut cei doi copii, deoarece asistenții sociali au constatat
că unul din copii, cel mare, nu folosește tacâmurile. După cum se știe,
indienii folosesc mâna pentru a mânca, chiar și în cele mai luxoase
restaurante. În cazul celui de-al doilea copil, nou-născut, s-a considerat
că în timpul alăptării, mama nu avea un “contact emoțional“
suficient cu sugarul. Edificator, nu? Nu mai spun nimic! Menționez
doar că guvernul indian nu s-a mulțumit doar cu o notificare precum
autoritățile române, ci a suspendat instant licența companiei norvegiene
de telefonie mobilă Telenor care operează în India, care a pierdut
astfel câteva zeci de miliarde de euro, până ce guvernul norvegian
s-a hotărât să înapoieze cei doi copii. Iarăși edificator, nu?

are Norvegia frumusetile si cultura ei unice insa in acest aspect al copiilor cine pleaca sa se intereseze bine

#4683
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postvasilefi, on 29 noiembrie 2015 - 22:47, said:

am dat articolul din gandul despre acei indieni ce si-au pierdut copiii
mi-a placut insa luarea de pozitie a Indiei:



are Norvegia frumusetile si cultura ei unice insa in acest aspect al copiilor cine pleaca sa se intereseze bine
S-a scris si in presa finlandeza despre asta.
Insă lumea in general este de parerea ca se stie doar o parte a cazurilor, varianta spusă de părinți si ca părinții pot spune orice...


#4684
cezarjipa

cezarjipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.02.2015

View Postvasilefi, on 29 noiembrie 2015 - 22:47, said:

am dat articolul din gandul despre acei indieni ce si-au pierdut copiii
mi-a placut insa luarea de pozitie a Indiei:



are Norvegia frumusetile si cultura ei unice insa in acest aspect al copiilor cine pleaca sa se intereseze bine


Sigur ca Telenor a pierdut cateva zeci de miliarde de euro.

#4685
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostSiisti, on 29 noiembrie 2015 - 23:41, said:

S-a scris si in presa finlandeza despre asta.
Insă lumea in general este de parerea ca se stie doar o parte a cazurilor, varianta spusă de părinți si ca părinții pot spune orice...
nu e numai ce spun parintii, au fost si documntare, luari de pozitie a diverselor asociatii, etc....
autoritatile nu prea zic nimic pe tema asta, prefera sa fie foarte low profile.... eu sunt convins ca exista abuzuri

eu sunt de acord ca in anumite cazuri dramatice autoritatile sa intervina dar parintii terbuie sa fie lasati sa-si creasca copiii cum vor ei (pana la un punct)


ce este iarasi f enervant este ca si norvegienii sunt foarte bagaciosi cand e vorba de copiii altora.
mi-a zis o prietena ca i-a venit propritetara la usa cand fetita plangea ca nu primea ce vroia ....si i-a zis ceva de genul..."ai grija ca in Norvegia copiii nu plang"...a luat-o ca o amenintare...
nu mai zic cand acel norvegian a sunat la autoritati cand la ziua fiului sau unul dintre copiii invitati a mancat mai mult decat restul si i-a reclamat pe parinti ca tin acasa copilul flamand.

Edited by bubalus, 30 November 2015 - 13:12.


#4686
irinawiech

irinawiech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.09.2014
Salut! Negasind nici un comunicat pe pagina ambasadei, am sunat. Mi s-a spus ca sunt la curent cu cazul si mi s-a dat un alt numar de telefon pentru a afla mai multe. Cred ca am luat nr de tel gresit...si asta a fost tot. Voiam sa stiu pozitia statului roman. Intreband cum eu, cetetean roman, pot ajuta, mi s-a spus ca nu am cum. Chiar asa sa fie? Nu putem face ceva? Decat semnarea unei petitii....Este groaznic, daca este adevarat cum se prezinta cazul. Niste abuzuri de neimaginat pentru mileniul 21, inumane, creeaza traume!

Ma refeream la fam. Bodnariu

#4687
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postirinawiech, on 30 noiembrie 2015 - 14:14, said:

Salut! Negasind nici un comunicat pe pagina ambasadei, am sunat. Mi s-a spus ca sunt la curent cu cazul si mi s-a dat un alt numar de telefon pentru a afla mai multe. Cred ca am luat nr de tel gresit...si asta a fost tot. Voiam sa stiu pozitia statului roman. Intreband cum eu, cetetean roman, pot ajuta, mi s-a spus ca nu am cum. Chiar asa sa fie? Nu putem face ceva? Decat semnarea unei petitii....Este groaznic, daca este adevarat cum se prezinta cazul. Niste abuzuri de neimaginat pentru mileniul 21, inumane, creeaza traume!

Ma refeream la fam. Bodnariu
Din cate stiu eu se aplica legile statului norvegian, chiar daca ar avea si cetatenie romana. Intr-adevar este groaznic daca este adevarat, dar pe de alta parte daca privim lucrurile drept la noi in Romania nu stau lucrurile deloc bine in privinta aceasta.

Edited by Siisti, 30 November 2015 - 14:52.


#4688
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSiisti, on 30 noiembrie 2015 - 14:51, said:

Din cate stiu eu se aplica legile statului norvegian, chiar daca ar avea si cetatenie romana.
Si de fapt copiii nici nu au cetatenie romana, ci doar norvegiana.

#4689
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Sunt 5 cazuri "renumite" intre MII dar doar datorita reclamei. Nu inseamna ca aceste cazuri nu au o fundatie solida.
Au fost preluate de media si expuse intr-o lumina pozitiva pentru parinti si negativa pentru Protectia Copilului.

Incredibil abuzul indianului care a ars copilul cu lingura fierbinte pe limba.
Incredibil abuzul cehului care a verificat chilotii fetitei sau mai degraba continutul chilotilor.
Incredibil cazul rusoaicei care a scos cu forta dintele copilului, din greseala (copiii au doua programari pe an la dentist si poti face tu altele daca doresti).

Incredibil noul caz de "indoctrinare religioasa radicala" tinand cont de apartenenta religioasa a familiei si trecut.

Sigur, totul este incredibil.

Sa ne mai rugam putin la Domnul sa ne lumineze ca in mod cert devine credibil.

#4690
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Eu din ce am citit in presa in cazul cehilor, s-ar fi dovedit la Strasbourg ca a fost intr-adevar abuz sexual, dar ca mama fetitei a divortat ulterior...asa am citit in presă. Pai, acum imi pun intrebarea de om normal, de ce mama respectivă nu-si poate vedea copilul sau recupera? Nu inteleg. Pentru ca ei nu i s-a dovedit nici un fel de vină.

Edited by Siisti, 30 November 2015 - 16:50.


#4691
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

View Postnosferyk, on 30 noiembrie 2015 - 16:25, said:

noul caz de "indoctrinare religioasa radicala" tinand cont de apartenenta religioasa a familiei si trecut.

Sigur, totul este incredibil.
dupa parerea mea fiecare are dreptul sa-si educe copii dupa cum crede: ortodoxul dupa credinta lui, penticostalul dupa credinta lui etc

asta cu indoctrinarea religioasa este o gargara ieftina, ti-o spun eu din experienta, am crescut si copilarit langa o biserica baptista, am fost acolo de multe ori, avand prieteni si colegi, verisori baptisti si penticostali, am fost si la biserica penticostala si nu mi se pare nimic radical

precizez ca sunt ortodox dar apreciez o predica buna (indiferent de confesiunea religioasa a predicatorului) cum de asemenea apreciez si Ancient Aliens de pe History Channel

intamplator ma aflam duminica la o biserica baptista in Londra, sotia mea fiind baptista si o verisoara a d-lui Bodnariu, membra acolo, a povestit despre cazul dansului, dupa cele povestite si dupa cele citite pe net nu mi se pare foarte normal ce a facut statul norvegian cel putin in cazul bebelusului, de asemenea, pe baza experientei mele, nu vad nici un radicalism religios la penticostali

apropo de radicalism religios, sa-i vezi pe evreii din Londra, daca i-ar vedea norvegienii ar lesina

#4692
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Mentalitatea ca-ti cresti copilul cum CREZI intr-o religie este putin gresita. Pe baza a CE anume educi copilul intr-o religie si ii impui asta ZI DE ZI pentru restul vietii?

Copilul a ales de buna voie si nesilit de nimeni sa stea in biserica zilnic/saptamanal/lunar si sa se roage la legende? Nu are cu ce sa-si umple timpul liber?

Posibil Protectia Copilului CREDE ca familia respectiva CREDE prea mult in...ceva.

Chestiile astea cu intamplator erai in biserica si intamplator si verisoara era acolo si intamplator verisoara a expus adevarul CRED eu ca intra la categoria minunile vreunei zeitati sanctificate si din nefericire eu nu prea CRED in bazaconii d-astea. Ori asta ori aveti muuuuuulti veri/verisoare. Neamul lui Moise inmultit ca nisipul marii.

Dar posibil sa fie adevarat, adevarul tau, adevarul lor,  posibil sa ai dreptate, posibil sa fie nevinovati in gandirea lor.

In mod cert cand de mic urmezi o cale pentru restul vietii si crezi atat de mult in ceva e posibil sa CREZI ca faci un lucru bun.
La fel CRED si islamistii radicali. Ei fac un lucru bun. Aia CRED ei.

Posibil pe cel mic sa nu fi trebuit sa-l ia, dar poate ca s-a considerat ca nu primeste atentia cuvenita? Habar nu am.

Posibil norvegienii au lesinat o data cand i-au vazut pe evrei si a fost suficient incat sa nu mai lesine a doua oara. Posibil din cauza asta nu se comporta in Norvegia cum i-ai vazut tu prin Londra.
Habar nu am cum se comporta in Londra, si nici nu ma intereseaza, dar aici nu am auzit de ei daramite sa-i fi vazut. E treaba lor ce fac in timpul lor liber atata timp cat nu deranjeaza.
Valabil si musulmanilor si budistilor si paganilor si ce spanac zeitati mirifice or mai fi pe planeta asta.

Atat timp cand in orice fraza, la orice ora din zi, "lauzi pe domnul", posibil unora sa le dea cu virgula si sa-si faca o parere gresita ca-ti educi copiii eficient.

Pe acele bloguri pe care se cere semnarea petitiei sau se prezinta varianta cazului (dintr-un punct de vedere, al lor) esti indemnat la ruga fierbinte in fiecare propozitie si fraza.

NU CRED ca asa functioneaza. NU CRED ca asta va convinge autoritatile sa-ti dea copiii inapoi. Dinpotriva.

Un islamist care violeaza/loveste/omoara o femeie care nu este acoperita pe model ninja este premiat. Asa CREDE el, asa a fost el educat. Dar explica-le treaba asta parintilor suedezi ai acelor fete.
Este un caz extrem de comun si incepe sa se raspandeasca rapid in toata Scandinavia ca doar vin astia cu sutele de mii.

Anul trecut, in oraselul meu, au fost 21 raportari de violuri din care 2 s-au retras.

Din cele 19 ramase unul a fost polonez (posibil beat ranga, posibil nu, nu cunosc detalii) iar celelalte 18 toate cu origini musulmane. Este o traditie, este invatatura, este educatia, este CREZUL LOR. Ei CRED ca este bine Posted Image

Eu CRED ca pe 20 ale lunii trebuie sa platesc casa si masina si gradinita si scoala, si zilnic mancarea/bautura si hainele copiilor, distractiile, educatia prin cultura/sport/arta/muzica/stiinta/religie.

E dreptul tau sa faci ce vrei si sa crezi ce si in ce vrei. Pana intra in conflict cu dreptul si crezul altuia. Ce facem in cazul asta? Ne rugam la Domnul? Nu cred ca functioneaza asa. Parerea mea.

#4693
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postnosferyk, on 01 decembrie 2015 - 10:40, said:

Mentalitatea ca-ti cresti copilul cum CREZI intr-o religie este putin gresita. Pe baza a CE anume educi copilul intr-o religie si ii impui asta ZI DE ZI pentru restul vietii?

Copilul a ales de buna voie si nesilit de nimeni sa stea in biserica zilnic/saptamanal/lunar si sa se roage la legende? Nu are cu ce sa-si umple timpul liber?

Posibil Protectia Copilului CREDE ca familia respectiva CREDE prea mult in...ceva.

Chestiile astea cu intamplator erai in biserica si intamplator si verisoara era acolo si intamplator verisoara a expus adevarul CRED eu ca intra la categoria minunile vreunei zeitati sanctificate si din nefericire eu nu prea CRED in bazaconii d-astea. Ori asta ori aveti muuuuuulti veri/verisoare. Neamul lui Moise inmultit ca nisipul marii.

Dar posibil sa fie adevarat, adevarul tau, adevarul lor,  posibil sa ai dreptate, posibil sa fie nevinovati in gandirea lor.

In mod cert cand de mic urmezi o cale pentru restul vietii si crezi atat de mult in ceva e posibil sa CREZI ca faci un lucru bun.
La fel CRED si islamistii radicali. Ei fac un lucru bun. Aia CRED ei.

Posibil pe cel mic sa nu fi trebuit sa-l ia, dar poate ca s-a considerat ca nu primeste atentia cuvenita? Habar nu am.

Posibil norvegienii au lesinat o data cand i-au vazut pe evrei si a fost suficient incat sa nu mai lesine a doua oara. Posibil din cauza asta nu se comporta in Norvegia cum i-ai vazut tu prin Londra.
Habar nu am cum se comporta in Londra, si nici nu ma intereseaza, dar aici nu am auzit de ei daramite sa-i fi vazut. E treaba lor ce fac in timpul lor liber atata timp cat nu deranjeaza.
Valabil si musulmanilor si budistilor si paganilor si ce spanac zeitati mirifice or mai fi pe planeta asta.

Atat timp cand in orice fraza, la orice ora din zi, "lauzi pe domnul", posibil unora sa le dea cu virgula si sa-si faca o parere gresita ca-ti educi copiii eficient.

Pe acele bloguri pe care se cere semnarea petitiei sau se prezinta varianta cazului (dintr-un punct de vedere, al lor) esti indemnat la ruga fierbinte in fiecare propozitie si fraza.

NU CRED ca asa functioneaza. NU CRED ca asta va convinge autoritatile sa-ti dea copiii inapoi. Dinpotriva.

Un islamist care violeaza/loveste/omoara o femeie care nu este acoperita pe model ninja este premiat. Asa CREDE el, asa a fost el educat. Dar explica-le treaba asta parintilor suedezi ai acelor fete.
Este un caz extrem de comun si incepe sa se raspandeasca rapid in toata Scandinavia ca doar vin astia cu sutele de mii.

Anul trecut, in oraselul meu, au fost 21 raportari de violuri din care 2 s-au retras.

Din cele 19 ramase unul a fost polonez (posibil beat ranga, posibil nu, nu cunosc detalii) iar celelalte 18 toate cu origini musulmane. Este o traditie, este invatatura, este educatia, este CREZUL LOR. Ei CRED ca este bine Posted Image

Eu CRED ca pe 20 ale lunii trebuie sa platesc casa si masina si gradinita si scoala, si zilnic mancarea/bautura si hainele copiilor, distractiile, educatia prin cultura/sport/arta/muzica/stiinta/religie.

E dreptul tau sa faci ce vrei si sa crezi ce si in ce vrei. Pana intra in conflict cu dreptul si crezul altuia. Ce facem in cazul asta? Ne rugam la Domnul? Nu cred ca functioneaza asa. Parerea mea.
Adevarat, nici mie nu mi-ar face placere sa vina de la școală si sa-mi povesteasca bazaconii, dar pe de alta parte gandeste logic...câtă putere de convingere ar fi trebuit sa aibă fetita respectivă ca sa "converteasca" alti copii. Nu crezi ca ar fi fost mai ok sa se discute cu familia si sa se fi luat alte masuri, de exemplu explicat ca ceilalti se simt deranjati? Am avut si eu o vecina penticostala, nu cred ca-i putem baga in aceeasi oala cu musulmanii radicalisti. Ce vor face cu martorii de exemplu, sunt convinsa ca sunt si acolo...
Mama din Cehia careia nu i s-a dovedit vreo vina, poate doar vina ca s-a maritat cu un cretin, de ce nu-si poate vedea fetita? ( Nu ti se pare putin gresit?)
Eu vorbesc doar din punctul unui om care a crescut fara parintii lui. Ai mei au murit cand eram eu mica.
Sa stiti doar ca nimic in lumea asta nu poate inlocui parintii ( cu toate astea am avut norocul sa am oameni responsabili langa mine, stiu nu toti in aceasta situatie au norocul acesta). Voi nu va puteti da seama ce inseamna pt ca ati avut parintii langa voi.
Da, sunt de acord cand sunt abuzuri, dar totusi parca se exagereaza.



#4694
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Nu este vorba ca un copil converteste alt copil ci ca acel copil este convertit si nu gandeste LIBER. Si unul care nu gandeste liber nu este integrat social si poate deveni o problema, o problema pentru copiii lui in viitor.

Amintesti continuu de ce a patit cehoaica. Poate a avut partea ei de vina, poate a stiut ce a facut sotul si a acoperit. Poate ulterior cand rahatul a fost deja facut a cerut divortul POATE...multe variante pe care nu le cunosc si poate nici nu le cunoastem dar acel copil a fost abuzat de cel putin unul dintre parinti. Case closed. NEEEEEEXT!

Eu am crescut fara tatal meu biologic. Tatal meu s-a recasatorit si a imbratisat religia, a mai turnat 5 copii ca 2 nu erau suficienti si inca 1 sau 2 nelegitimi si acuma propavaduieste pe Domnul si si-a spalat pacatele prin religie ducandu-se saptmanal la biserica unde tine prelegerile ca e om de baza! dar cand era vorba de platit pensia alimentara s-a codit si coit si se lauda: Luna asta primesti un pantof, luna viitoare celalalt pantof! TATA RELIGIOS!

Tatal meu ADEVARAT este cel care m-a crescut, m-a educat, m-a invatat sport si m-a indrumat. M-a dus la tenis, inot, gimnastica, atletism. M-a invatat muzica, m-a ajutat sa pictez.
Este cel care ne-a invatat pe mine si pe fratele meu tabla inmultirii la lumina lumanarii si mai tarziu Fizica si matematica in profunzime.

Este cel care ne-a impins din spate, sustinut moral si financiar sa reusim in viata!

Este cel care m-a sfatuit zi de zi si care acuma imi cere sfatul legat de orice (casa, masina, telefoane, viata, familie) ca STIE ca are la cine apela!

Este cel care-si iubeste nepotii si ii rasfata cat si cum poate si le lasa tot ce are (si are, are de nu poti toca o viata, poate doar daca donezi la ceva religie).

Este prietenul meu nu este tatal meu, fara sa-mi fi cerut O DATA in viata sa-i spun TATA ci sa-i spun pe nume.

PARINTE sau in cazul asta TATA este ala care te educa si isi ia responsabilitatea sa faca OM din tine.

Dar educatie nu inseamna RELIGIE! Religia are multe invataturi bune si proaste dar este o parte infima din viata nu este viata. A fi religios nu inseamna ca esti un om BUN. Poti sa fii bun FARA religie.

Este suficient de clar???

Ce mama dracului se exagereaza in cazul asta cand singurul subiect de discutie in casa si timpul liber este DOMNUL?????

Se acorda mult prea multa importanta acestui subiect.

Atata tamtam pentru cazul asta cand mii mor zilnic din indiferenta iar pe astia brusc, hai crestine si semneaza petitia ca e nevinovat.

Dar petitie pentru sutele de mii de refugiati nu fac blogurile alea??? sau refugiatii aia nu conteaza ca nu-s membri crestini, baptisti, pentecostali sau ce drac sa-i pieptene sunt? aia sunt musulmani deci poa' sa moara in numele lu' Allah, hali-i-ar focurile Gheenei de infideli!!1!11*1

Case closed! NEEEEEEEEEEEEEXT.

#4695
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Te-ai enervat degeaba, noi discutam aici si ne dam si noi cu parerea ca oameni obisnuiti.
Eu nu am semnat nici o petitie si nici nu o sa semnez.
O singura intrebare am si next da.
Tu crezi ca cehoaica s-ar fi dus pana la Strasbourg daca ar fi stiut adevarul?
Logica mea imi spune ca nu.
Zi merci ca l-ai avut pe tatal tau de-al doilea. Si da parerea ta este subiectiva, pentru ca ai avut in familie si te-a deranjat. Asa cum recunosc si eu ca parerea mea este subiectiva formata de lipsa părinților.

#4696
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postnosferyk, on 01 decembrie 2015 - 12:07, said:

Poti sa fii bun FARA religie.
AMIN!

#4697
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
@ Siisti

Care parte din mesajul sau mesajele mele ti-au lasat impresia ca m-am enervat?
Nu cred ca m-ai citit nervos si daca tot imi folosesc nervii nu o fac in nici un caz degeaba.

Subiectul cu cehoaica este de mult fumat si inutil de discutat chit ca unele stiri sunt recente, actuale.
Dar posibil sa incurci putin evenimentele sau succesiunea evenimentelor.

Copiii se plang la gradinita. Gradinita investigheaza si cheama Protectia copilului care le ia copiii. Sotii fac scandal. Presa. Intra Cehia pe fir. Scandal si mai mare. Petitii. Amenintari. Lume in strada. Puf se sparge balonul. Abuz sexual tata, bataie de la mama. Fac ciocul mic. Dup-aia scandal iar de la mama ca divorteaza de tata ca chipurile ea nu stia. Sotia se duce la Strasbourg sa-si ceara copiii. Se implica media ca la balamuc, se implica autoritatile cehe si incep iar cu amenintari una chiar de cateva saptamani.

Sotia nu s-a dus la Strasbourg ca i s-a facut nedreptate, s-a dus acolo DUPA ce a divortat si a divortat ca s-a demonstrat ca sotul a abuzat sexual copiii iar ea i-a cam altoit la cur ba pe unul ba pe celalalt.
Divortul e prima parte din "eu nu am stiut, eu nu-s vinovata, vreau copiii inapoi".

Well, poate daca cascai ochii mai bine si vorbeai cu copiii zilnic POATE, POATE aflai ca sotul umbla in chilotii unuia sau amandorura in mod REPETAT.

Greseala este greseala si se plateste. Trebuie multa munca de convingere ca nu ai avut nici o vina. Faptul ca nu stii ce se intampla in casa ta, cu copiii tai, este o vina suficienta dpmdv si este posibil ca la fel sa gandeasca si autoritatile.

Cum ziceam, case closed. Nu vad rostul taraganarii discutiei cand sunt atatea canale oficiale, chiar si pe site-ul amabasadei unde cazul este prezentat foarte clar.

Cazurile astea nu sunt rare dar in fond si la urma urmei sunt abuzuri. Pot fi fizice, pot fi psihice. Religia, multa si repetitiva, poate fi psihica.

In plus religia este recunoscuta ca invatatura veche si educatia este cam stricta. Mai o munca, mai femeia cu baticul in cap supusa sotului (mars la oala), mai o bataie rupta din rai, etc.

In alta ordine de idei ia zi-mi cate preotese cunosti. Zi-mi UNA.

Spre exemplu ai un articol cat se poate de oficial si recent aici, cu citatele sefului casei de nebuni:

http://ncronline.org...cific-reasoning

Pai va inchinati la invataturi nemodificate timp de 2000 ani cand tehnica reala de acum 10 ani este SUPERVECHE???

Si mai ziceti ca nu sunteti spalati pe creier.  Valabil pentru toate religiile nu doar una. Controlul celor multi si prosti.

#4698
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Nu stiam evenimentele! Ok ai dreptate! De asta am si spus in mesajele de mai sus ca nu inteleg de ce?! Ai explicat, am inteles.
Ai scris cu litere  mari, ceea ce denota o evidentiere sau o nervozitate.
In fine nebun sa fi sa te duci pana la Strasbourg stiind ca nu ai dreptate!
Nu ma inchin eu la nimeni stai calm!☺  Te enerveaza totusi subiectul! E normal atata timp cat tatal tau e religios si tu nu esti de acord cu asta!

Edited by Siisti, 01 December 2015 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate