Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4537
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 kenvelo002, on 18 iulie 2015 - 11:28, said:

O singura intrebare as avea totusi
Acum fiind soarele pe cer pe aproape tot parcursul zilei banuiesc ca este greu la inceput sa te acomodezi cu lucrul acesta,ceva sfaturi sa te acomodezi mai repede sau pur si simplu cu trecerea timpului corpul se acomodeaza. Ms
Asta a fost chiar prima chestiune ce s-a discutat pe topicul general.
Daca-ti faci intuneric in dormitor n-ai nicio problema...

#4538
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 kenvelo002, on 16 iulie 2015 - 00:52, said:

Pana la urma am reusit sa gasesc un job in Alta. Ajung in data de 29.05 am doua intrebari . Se poate accesa warez_spam de acolo fara sa am probleme , sau sa vin incarcat cu filme de acasa. Si cealalta intrebare e legata de internet am intelea ca e undeva la 1000 de coroane e ceva de capul lui la banii acestia?
Nu stiu ce drak e ala warez_spam dar eu de 3 ani de cand sunt in norvegia download-ez la greu seriale de pe torrenti. Nu te intreaba nici drak nimic.  Ideea e doar sa nu dai tu share.  
Poti sa-ti faci abonament la site-urile de filme romanesti... 3-5 euro / luna. Nici eu prefer site-urile de filme si seriale.  Daca ma intereseaza un serial sau film  vreau sa-l vad a doua zi dupa ce s-a difuzat nu dupa cateva luni. In plus pot sa le iau cu mine cand calatoresc... Asa ca torentii sunt baza....

Edited by bubalus, 19 July 2015 - 14:57.


#4539
kenvelo002

kenvelo002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.07.2015
Ms  Karhu ,am citit si topic-ul acela,jaluzele si aia e :D vedem cum reactioneaza corpul.
Bubalus ,imi voi face cont pe netflix e varianta cea mai ok,ms frumos .

#4540
Iurie1985

Iurie1985

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2015
Buna la toti!
Sunt din Republica Moldova si detin cetatenie Romana, am o rugaminte cine ma poate ajuta cu un loc de munca in Norvegia, am apelat la mai multe persoane dar s-a adeverit a fi doar intermediari si ajungind in Norvegia nu ai nici trai si nici de lucru. Rog sa ma ajutati, am sa fiu foarte recunoscator.
Merci Mult!
O zi buna!

#4541
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011

 bubalus, on 19 iulie 2015 - 14:53, said:

Nu stiu ce drak e ala warez_spam dar eu de 3 ani de cand sunt in norvegia download-ez la greu seriale de pe torrenti. Nu te intreaba nici drak nimic.  Ideea e doar sa nu dai tu share.  
Poti sa-ti faci abonament la site-urile de filme romanesti... 3-5 euro / luna. Nici eu prefer site-urile de filme si seriale.  Daca ma intereseaza un serial sau film  vreau sa-l vad a doua zi dupa ce s-a difuzat nu dupa cateva luni. In plus pot sa le iau cu mine cand calatoresc... Asa ca torentii sunt baza....

La Telenor in Molde , o ruda primea somatii din cand in cand ca download-a fisiere ilegale.(torrents etc)

#4542
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
@bubalus, daca aici controlul sistemelor informatice nu sunt asa cum sunt in alte state, asta nu inseamna ca lipsesc cu desavarsire. In general ei -aia care controloeaza- te lasa o perioada de vreme sau daca nu abuzezi de lucrul asta. iti dai seama ca nu exista o armata de oameni care urmaresc astea...sunt servere speciale si in functie de filtrele setate, fac anumite loguri care apoi se duc la niste oameni...si aia iau apoi cazurile in care chiar se face abuz de asa ceva.
Nu spun ca nu am folosit...dar extrem de rar - poate o data sau 2 ori pe an - si nu filme, seriale softuri de nu stiu de care...ceva marunt.
Vezi ca la torrent tot ce ai downlodat devine instant share, adica aia chiar pot vedea ce ai tras tu si ce shareuiesti tu daca tot crezi ca nu se poate afla.
Si vorba lui nosferyk, pentru o mana de arginti....

L.E. :  Aseara am vazut un film romanesc, DE CE EU?. Poate unii l-ati vazut. Super tare filmul. Bate la fund multe, multe filme de hollywood. E o drama a draq de tare care culmea, este bazat pe fapte reale , deci nu exista carte care sa fie citita dar nici nu cred ca e nevoie atata timp cat filmul este desprins din cotidianul romanesc si trairile se subinteleg. Sunetul e cam slabut mai ales ca eu sunt oleaca surd :)).

Edited by tehnics, 20 July 2015 - 14:10.


#4543
sorbet

sorbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.12.2014
Am locuit in Oslo timp de trei ani, de câteva luni m-am intors in Grecia (great timing )... mă bag ca musca în lapte doar ca să vă salut și pentru că mi-e dor de Norvegia in general si de vara norvegiană în mod special, ne topim aici in Creta :).
Vă urmăresc cu plăcere și cu un pic de invidie, dar asta nu mă împiedică să verific de câteva ori pe zi ce mai scrieți. Vă salut de la 38 de grade, pregătesc terenul pentru întoarcerea în Norvegia și sunteți una din principalele mele surse de informare.

#4544
kenvelo002

kenvelo002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.07.2015
Si eu am ajuns in Norvegia,sunt in Oslo,si maine o sa ajung in Alta urmeaza sa revin cu detalii. :)

#4545
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010
Det føles ikke bra, når nordmenn ser på alle fra Romania som sigøynere.

#4546
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Asa o fi, dar sa nu faci diferenta intre doua popoare atat de diferite denota totusi niste carente de educatie.

#4547
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
A  fost cineva in "temporary lay-off"  cum se plateste aceasta perioada?

#4548
sorbet

sorbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.12.2014

 naurul, on 06 august 2015 - 12:18, said:

A  fost cineva in "temporary lay-off"  cum se plateste aceasta perioada?

https://www.nav.no/e... off.344911.cms

#4549
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
¤sorbet   - am citit deja pagina NAV dar acolo nu spune cat primesti. 100% - 75% -60% - nimic % ???
Multam mult

#4550
sorbet

sorbet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.12.2014

 naurul, on 06 august 2015 - 14:17, said:

€sorbet   - am citit deja pagina NAV dar acolo nu spune cat primesti. 100% - 75% -60% - nimic % ???
Multam mult
Probabil se calculeaza la fel ca si pentru ceilalti someri, in jur de 60-65 % din salariu, calculat before tax.

#4551
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 naurul, on 06 august 2015 - 12:18, said:

A  fost cineva in "temporary lay-off"  cum se plateste aceasta perioada?
practic ce inseamna asta? Te lasa firma acasĂ  3 luni cu promisiunea unei reangajari? Mai ai vreo legatura contractuala cu compania?
Uneori companiile platesc o suma de bani angajati in vederea unor proiecte viitoare. Stiu pe cineva care a stat 1 an acasa  si a primit bani de la o firma care pana la urma n-a mai avut nevoie de el...un fel de stand by.

Altfel daca plateste NAV-ul banuiesc ca e similar somajului. In jur de 65% din salariul pe ultimele 12 luni sau 36 luni... alegi care iti e mai avantajos...

Edited by bubalus, 06 August 2015 - 16:47.


#4552
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
Din cate am inteles eu in perioada de "lay-off" esti inca angajat la firma unde lucrai.  Daca vor sa te concedieze atunci trebuie sa te cheme inapoi la munca si sa te plateasca 100% pe perioada de preaviz.
Cu plata nu gasesc nimic nicaieri.

#4553
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Det føles ikke bra, når nordmenn ser på alle fra Romania som sigøynere.
Nu este deloc asa. In zona mea multi norvegieni stiu sa faca diferenta foarte clar. Chiar acum vre-o 2 saptamani vorbeam cu o colega de munca despre subiectul asta. Chiar am ramas uimit cand dintr-o discutie banala ma intreaba frac: Tu ce parere ai vis-a-vis de rromi ? Dupa ce am discutat in pic mi-am dat seama ca ea, ca norvegianca, stie multe despre compatriotii nostrii si stie sa faca diferenta intre noi si ei si tot ea mi-a spus ca din pacate norvegienii mai in varsta nu inteleg lucrurile astea atata de bine.

Quote


A  fost cineva in "temporary lay-off"  cum se plateste aceasta perioada?
Depinde ce inseamna lay-off. Poate sa fie reducerea capacitatii de munca, adica lucrezi doar 4 zile din 5 si atunci nu ai treaba cu NAV_ul pentru ca muncesti si esti platit de angajator, sau somaj si in cazul asta ai treaba cu NAV_ul pentru ca nu muncesti - esti in unemployment. Ce trebuie sa faci in cazul asta, doar NAV_ul te lumineaza.

#4554
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 naurul, on 07 august 2015 - 15:15, said:

Din cate am inteles eu in perioada de "lay-off" esti inca angajat la firma unde lucrai.  Daca vor sa te concedieze atunci trebuie sa te cheme inapoi la munca si sa te plateasca 100% pe perioada de preaviz.
Cu plata nu gasesc nimic nicaieri.
Pai din ce zici aici, NAV-ul nu are treaba cu asta...trebuie sa te interesezi la angajator. E posibil sa scrie ceva in contractul colectiv de munca (Personal Handbook parca se cheama la noi.
.oricum ceva de genul.)
Ma gandesc ca poate diferi de la firma la firma. Pe cat timp esti in temp. lay-off. ? Ti-au promise ceva?

Edited by bubalus, 07 August 2015 - 17:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate