Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4483
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Odata ajunsa in Norvegia si facute actele are dreptul de a muncii. Se poate inscrie in baza de date a NAV ca disponibila pentru munca in ce domeniu vrea sa profeseze.
Beneficii are doar daca a muncit. Sunt niste ajutoare sociale pentru refugiati sau pentru situatii familiale cu probleme dar nu pentru EU.

Trebuie sa iei legatura cu NAV si sa le explici in detaliu cazul tau. De mai multe ori, mai multor persoane (daca nu te multumeste raspunsul) si trebuie sa fii foarte bine informat inainte de a merge la ei. Este plin de informatii utile in engleza/norvegiana pe site-ul lor.

#4484
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006

 traianmitu, on 10 mai 2015 - 22:41, said:

Daca am contract fast si vreau sa ma casatoresc cu cineva din tara ce benefici va avea sotia mea? cursuri gratis de la nav? .
Cine are mai multe informati sau unde pot gasi informati despre acest subiect ii MULTUMESC in avans.

Sotia beneficiaza de asigurare de sanatate dar asta este tot ce obtine. Un alt beneficiu este Tax class 2 la impozit pentru tine.

De cursuri gratis sau ajutor de la NAV nu beneficiaza.

#4485
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 naurul, on 15 mai 2015 - 13:47, said:


... Un alt beneficiu este Tax class 2 la impozit pentru tine.
...

S-au scos multe la skateklasse 2 dar partea cu sot/sotie unul munceste, unul nu, inca se aplica.

Dar se aplica pana la niste valori si doar daca unul dintre soti nu munceste, nici nu primeste o letcaie in cont. Sa fie pe ZERO absolut. Sau poate sa produca pana la 30-40.000 pe an dar cel care produce are un salariu de cacat.

Oricum vorbim de ~6000 nok anual intre clasa 1 si 2 dar pentru asta va trebuie un/o gospodin/a foarte bun/a ... si cu batic in cap.

Pauza si continuam:

Ceva gen refugiat politic din ceva tara araba care nu si-a lasat Coranul la granita, taximetreste de zor pe ruta aeroport-oras intr-o lene deosebita iar nevasta si boracii, ninja, au ultimul model de Iphone.

Acuma daca doriti sa intrati in aceeasi categorie, va rog frumos, poftiti, dar intelegeti ca astia sunt tiganii lor, OK?

Voi sunteti EU, voi beneficiati de mUE! si 6000/an SAU lucrati in domenii platite si atunci nu aveti treaba cu absolut nimeni, nici ei cu voi nici voi cu ei desi ei va considera de-ai lor in cazul asta.

Din nou, la modul general, nu va aprindeti.

Pe de alta parte venituri pana pe la 60.000/an (nu retin valoarea) nu-s impozabile. Asa ca a aparut un nou serviciu pe piata, cel de curatenie la case private.

E plin de poloneze cu mopu'n brate care-ti lustruiesc podelele pe 150 ora, bani negrii (cred ele) dar nu-i asa.

Polonezele astea freaca cateva case ici, cateva colo si per total sumele astea sar lejer de 60.000/an.

Ce nu cred eu ca pricep ele este ca si eu sunt scutit de taxe o anumita suma si pot plati munca la negru care legala este alba/gri pe noua lege.

Adica pana la 60.000 platesc servicii si sunt scutit de taxe dar declar pe ce am platit.

Asa ca eu platesc de exemplu 45.000 pe an la Coana Marita din Polalandia si declar la skatt ca i-am dat 45.000. Vecinul o plateste pe Marita 20.000 si alalaltul 50.000 si uite cum Marita a sarit de cei 60.000 si Marita si-o ia in freza si plateste taxe.

Si daca plateste Marita taxe nu mai vrea la nazistii de scandinavi ca ie scumpi mama lor de hoti! si O FURA PE MARITA! MUNCA EI D-O VIATA!!!!111!!!


:D desteapta treaba asta cu scazut taxele si la ala care plateste (dar sa declare pe ce) nu doar la ala care presteaza.
Au metode ingenioase de a scoate munca la negru de pe piata.

#4486
cezarjipa

cezarjipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.02.2015
Ati auzit de cursuri de calificare in meseria de depanator laptop/PC/phones ? E cerut jobul asta, by the way ?

#4487
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
@nosferyk, cum o platesti pe poloneza? Cash sau transfer bancar? Ai vreun contract sau ceva de genul cu ea? In baza a ce te "scazi" la impozit?


#4488
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
N-o platesc. Curatenia ne-o facem singuri. Ala este un exemplu.

Sper sa nu ajung sa platesc pentru curatenie prea curand.

Dar am un vecin care plateste (cash), asta este intelegerea. Nu o sa prea gasesti polonez caruia sa-i transferi in banca.

In fisa de la skatt adaugi capitol cu platit polonezul.

Cum s-au inteles in detaliu, habar nu am, dar cert e ca poloneza face curat la multi si pe care i-a mentionat, este strain.

Posibil sa lase pretul jos si tu sa nu declari nimic? Dar care e garantia ca beneficiarul nu declara?

Dar care e garantia ca nu bag eu din burta la skatt ca mi-a taiat X-lescu iarba sau Y-lescu plantat trandafiri in curte ca sa reduc ceva?

Nu am nici cea mai vaga idee cum functioneaza si nici nu ma intereseaza cert este ca e ceva la skatt.

Cand aud de polonezi aud foame de bani negri.

Edited by nosferyk, 15 May 2015 - 22:04.


#4489
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Cati bani aloca primaria din Oslo pentru deszapezit intr-o iarna ?

Edited by ciprianned, 15 May 2015 - 21:47.


#4490
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
LE: sunt jeci de mii de polonezi care lucrau, in baza legii vechi, la negru: este prietenul meu si ma ajuta. DA, are voie, dar il platesti??? pai ii dau de o bere, OK dar nu mai mult de 6000 kr (parca atata era).
Si polonezii astia aveau jde de clienti cu "6000" d-o bere.

Acuma inmulteste cateva sute mii nok/an cu cateva jde mii de polaci si o sa-ti dea niste multe miliarde. Aceste miliarde ies din tara ca polonezii nu scurma cacatul sa-si faca o casa de 5mil in Norvegia, ei sunt capsunari, se intorc in satul lor si trantesc o casa.

Si atunci ce s-a gandit statul...bai cum ii taxam pe astia? Adica, daaaaa, Marita, poti munci la negru de valoarea X/an, sanchi, sa ai un venit, dar de fapt noi stim ca nu-ti ajunge si te intinzi peste si avem noi grija sa te cautam sa luam banii :)
Si ce pot face este sa-ti reduca tie ceva simbolic la taxe. Nici nu stiu valoarea dar e vax in mod cert.

Ei te taxeaza pe tine oricum dar vor sa-i mai taxeze si pe aia o data. Simbolic, dar cent pe cent face parai. Si au si traseul banilor.

 ciprianned, on 15 mai 2015 - 21:46, said:

Cati bani aloca primaria din Oslo pentru deszapezit intr-o iarna ?

Nici cea mai vaga idee, dar daca te plictisesti cauta aici: https://www.oslo.kom...jettdokumenter/

Ce se aloca nu inseamna ca se consuma (de unde Isus sa stie ei cat va ninge sau cata gheata va fi peste 11 luni de la aprobarea bugetului?)

Au un fond si ala creste/scade in functie de necesitati.

#4491
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 nosferyk, on 15 mai 2015 - 21:35, said:


Dar care e garantia ca nu bag eu din burta la skatt ca mi-a taiat X-lescu iarba sau Y-lescu plantat trandafiri in curte ca sa reduc ceva?

Nu am nici cea mai vaga idee cum functioneaza si nici nu ma intereseaza cert este ca e ceva la skatt.

Da,  la asta ma gandeam si eu.... Poti sa-i faci o surpriza unuia si sa declari aiurea asa ca i-ai pltit 6000 sa-ti plimbe cainele sau sa te gadile in talpa....

#4492
bubulina_bv

bubulina_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2011

 traianmitu, on 10 mai 2015 - 22:41, said:

Daca am contract fast si vreau sa ma casatoresc cu cineva din tara ce benefici va avea sotia mea? cursuri gratis de la nav? .
Cine are mai multe informati sau unde pot gasi informati despre acest subiect ii MULTUMESC in avans.
Din experienta mea personala,nu beneficiaza de nimic. Nu te-a chemat nimeni aici...a fost raspunsul celor de la NAV cand eu am cerut ajutor. Am platit 300 nok/zi cursurile de limba norvegiana,gradinita copilului....etc. Iar fara meserie,este greu de gasit de munca,doar daca nu ai noroc cu carul....asa cum am avut eu. Mult succes :-)

#4493
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Din experienta mea personala,nu beneficiaza de nimic. Nu te-a chemat nimeni aici...a fost raspunsul celor de la NAV cand eu am cerut ajutor.
Asa a patit si nevasta-mea cand s-a dus la NAV cand stateam in Uslteinvik...ne-a dat un flit de mai mare dragu. O alta romanca, cand s-a dus la NAV sa intrebe cum ar putea-o ajuta, i s-a recomandata sa se intoarca in Romania ca nu are voie sa mai stea in No.

In schimb, cand ne-am mutat in Hareid si ne-am dus la NAV, o doamna ne-a explicat cam pe intelesul nostru, cu calm, cam cum stau lucrurile cu ajutoarele astea de la NAV si ne-a spus ca din pacate astea sunt legile la ei...daca nu esti refugiat politic, paki sau alte rahaturi, nu beneficiezi de nimic.  Singurul lucru care ar fi putut este sa caute sa lucreze undeva ca si ajutor, ucenic, training..ceva de genul la vre-o firma timp de 3 luni si atunci NAV_ul o va plati, nu firma respectiva, asta cumva facand parte din programul de integrare al emigrantilor in comunitatile respective.

La fel a fost cand am fost la primarie ca sa imi schimb linia de apa, totul a decurs foarte repede cu aprobari si ce mai era nevoie. I-am anuntat cand ma apuc de treaba si au venit la fata locului sa vada cum decurg lucrarile. Au mai venit inca o data sa inchida vechea linie de apa. Eu acum pot spune ca sunt oarecum norocos, ca vecinul meu m-a ajutat cu multe :).

Dupa experienta noastra, cand te duci la o institutie publica, gen NAV, Skatt, Politie, Primarie etc, 90% din raspunsul care il vei primi va depinde de compententa persoanei de la ghiseu...restul sunt doar informatii.

Si cum am stat in 2 comune, una vecina cu cealalta, am vazut diferente enorme in modul de interactiune dintre angajat al institutiei si cetatean si chiar intre cetateni....culmea Hareid-ul este o comunitate al naibi de mica, dar parca lumea e mult mai respectuoasa si mai binevoitoare decat in Ulsteinvik.

Edited by tehnics, 20 May 2015 - 10:33.


#4494
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Acum sa va pun si o intrebare care mi-a venit dupa o mica dezbatere dintre 2 "norvegieni" (romani,total diferiti) din familie.

Ce ziceti de "debandada" in ceea ce priveste tineretul ( tinerele ) in cluburi , excesul de alcool (si sex?) , libertatea (prea ridicata?) a norvegienilor , divorturile si infidelitatea de acolo?

Norvegia reprezinta un caz mai serios sau este valabil tuturor tarilor nordice in general?

#4495
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Ce sa zicem ?!?! "debandada" este identica ... in Romanica tinerii care merg in cluburi de fapt sunt in pelerinaj la schit iar inauntru cinta un cor de maicute ... asa crezi ...??
"... divorturile si infidelitatea de acolo?
Norvegia reprezinta un caz mai serios sau este valabil tuturor tarilor nordice in general?" ma pufneste rasul, dar ce acolo sunt numai monumente de moralitate ...
Sa fim seriosi draga, diferentele sunt insesizabile.

Edited by nudaunume, 22 May 2015 - 23:18.


#4496
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
mie nu-mi place nici in club in norvegia si nici in romania....
in cluburile din romania prea multe fitze in norvegia prea multa necivilizatie.
si in romania cat si in norvegia se bea la fel de mult cu diferenta ca in norvegia poti intra in club / sa bei doar daca ai +18 ani,
in romania poti sa iei alcool si daca ai 14 ani. sex cred ca se face la fel de mult. personal cred ca tinerii din romania stiu sa se distreze mai bine in club decat norvegienii pentru care principalul scop e sa se puna in cap cat mai repede. pentru mine la +35 ani, ma simt mai bine si mai linistit intr-un club din romania (daca treci peste fitze) Posted Image

despre divorturi....
femeia in norvegia a ajuns la un asa nivel de egalitate cu barbatul incat a devenit capul familiei by far . de fapt in familia norvegiana scara decizionala e cam asa. 1. femeia, 2 copiii, 3 cainele familiei, 4 barbatul.... motiv pentru care barbatul tipic norvegian care se respecta, la 35-40 de ani isi aduce o filipineza (poate fi si thai sau chinezoaica) de 18-20 care isi cunoaste mai bine rolul in familie si de ce sa nu recunoasteam are si carnea mai frageda....
barbatul norvegian de 40 de ani aflat inca la prima sotie e mai rar decat virgina de la ASE....

Edited by bubalus, 23 May 2015 - 01:24.


#4497
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007
http://www.newsineng...ituation/  ha , ha , ha

#4498
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 ovidiupay, on 06 iunie 2015 - 08:54, said:


http://www.newsineng...ible-situation/

Edited by nosferyk, 07 June 2015 - 08:28.


#4499
Gradinarul1

Gradinarul1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.06.2015

 Daros, on 17 iunie 2009 - 12:53, said:

In primul rind nu am avut habar in niciun fel despre pretul locuintelor in Scandinavia; de asta am incercat sa aflu aici cit costa un apartament cu 2 camere si suprafata intre 50-65mp. Nu stiam ca preturile sint intre 300 000 - 400 000 euro pentru ceea ce ma intereseaza pe mine. Deja suma este peste puterea mea de cumparare.

In al doilea rind, dispun de anumite bunuri materiale (apartament proprietate, auto, etc). Ideea era sa lichidez tot aici si sa plec in nord pentru un nou inceput. Ma atrage ideea de liniste, civilizatie si  altele; aici mi-a cam ajuns  :death: . In tara am decretat ca nu mai vreau sa fac lucrari de telecomunicatii (masuratori pe fibra optica, mentenanta, interventii, jonctionare, etc.) deoarece munca prestata presupune inalta calificare si nu sint remunerat pe masura activitatatii prestate. Accept sa lucrez in continuare in domeniul de telecomunicatii numai in strainatate si doar pe un salariu corespunzator.

Daca as fi reusit achizitionarea unei locuinte in Scandinavia cu banii din bunurile pe care le am, intr-adevar eram dispus sa incep si cu joburi sub calificarea pe care o am si la bani mai putini, in timp straduindu-ma sa ating obiectivele profesionale pentru care sint pregatit. Mi-ar fi suris si ideea unui master in nord (daca tot e gratis...cu atit mai bine!  :OK: ). Ar fi fost o provocare frumoasa pe care mi-as fi asumat-o fara rezerve. Insa, in cazul in care nu dispun de bani pentru a cumpara o locuinta, sint rezervat in privinta emigrarii in sensul ca prinzind initial un job platit mai prost, trebuie sa iau in calcul si costurile cu chiria, costuri care nu sint deloc mici. As fi fost avantajat din start sa am propria locuinta si sa scutesc plata lunara a chiriei.

Nu ma intereseaza locuinte noi cu preturi de top, doar un apartament modest care sa fie locuibil, cu utilitatile functionale si pret redus  :rolleyes: .  

Poate totusi exista vreo solutie; astept raspunsuri pertinente de la cei care deja s-au stabilit in Norvegia, Suedia sau Finlanda.

Multumesc anticipat!


#4500
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
He, he... unul dintre primele mele posturi pe topicul de Norvegia. Posted Image  Au trecut anii, acum lucrez în telecomunicaţii aici, m-am relocat cu familia. Sînt pe deplin mulţumit de ceea ce am realizat de la venirea în NO. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate