Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4411
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Renunt la masterul in No si fac 2 ani de practica in tara si dupa vin :D (IC)

Edited by diabolik213, 09 April 2015 - 13:56.


#4412
bubulina_bv

bubulina_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2011

View Posttehnics, on 01 aprilie 2015 - 13:20, said:

...ma omorati cu vorba asta...parca va place sa rasuciti cutitul in rana. Toti prietenii mei care au fete imi ureaza acelasi bun venit.  Apropo, ce se serveste in clubul asta ?


Poate ceva mai multa bataie de cap :-P

#4413
cozmin16

cozmin16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2015
Buna ziua tuturor .
Cu mare respect as dori sa postez o intrebare pe forumul dv.(daca poate cineva da un raspuns) anume ca in ultimul timp
circula pe site-uri din Romania pentru angajari ,postari a unui domn pe nume Ioan Tudor Ionescu,ce spune ca intermediaza angajari
muncitori pentru fabrica de procesare peste in Stavenger.
La un mail trimis dansului ,mi s-a transmis ca are 61 de ani si este stabilit in Norvegia prin casatorie din 1986.
Mi-a mai transmis ca dansul a deschis impreuna cu un norvegian si un polonez,propria firma de intretinere-depanare
aparatura electronica ,si din 1012 are atest legal pentru a aduce forta de munca ,si s-au hotarat sa aduca anul acesta si din personal din Romania .
La intrebarea mea ,cum se numeste fabrica respectiva ,mi s-a raspuns ca , Sjømat og Fisk AS Stavanger,dar nu am gasit nici o informatie despre aceasta.
Intrebarea mea este : este cineva cunoscator de cazul descris mai sus ( persoana cu numele Ioan Tudor Ionescu ) si daca exista cumva fabrica de procesat peste
cu aceea denumire ? se fac angajari in domeniul respectiv sau altele (fabrica,etc.)
Va multumesc frumos ,pentru atentia acordata acestui mesaj .

#4414
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Ce ti-a cerut in schimbul intermedierii ? Ce numar de telefon afiseaza ? Daca nu afiseaza nici un numar de telefon, trimite-i mail si roaga-l sa iti dea un numar de telefon pentru a-l contacta personal - chipurile ca ar prezenta mai multa incredere daca il auzi la telefon. Daca iti da un numar de Norvegia, putem verifica cam pe unde sta acest Ionescu, desi eu nu l-am gasit pe nicaieri prin Norvegia.
Din pacate nici acea firma Sjømat og Fisk nu am gasit-o.

La prima vedere si la a doua vedere, dupa mine este teapa. Oamenii astia care chipurile intermediaza angajari sunt doar niste tepari ordinari care eu personal le-as rupe picioarele.

#4415
cozmin16

cozmin16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2015

View Posttehnics, on 23 aprilie 2015 - 20:43, said:

Ce ti-a cerut in schimbul intermedierii ? Ce numar de telefon afiseaza ? Daca nu afiseaza nici un numar de telefon, trimite-i mail si roaga-l sa iti dea un numar de telefon pentru a-l contacta personal - chipurile ca ar prezenta mai multa incredere daca il auzi la telefon. Daca iti da un numar de Norvegia, putem verifica cam pe unde sta acest Ionescu, desi eu nu l-am gasit pe nicaieri prin Norvegia.
Din pacate nici acea firma Sjømat og Fisk nu am gasit-o.

La prima vedere si la a doua vedere, dupa mine este teapa. Oamenii astia care chipurile intermediaza angajari sunt doar niste tepari ordinari care eu personal le-as rupe picioarele.
Am vorbit cu el la telefon, a spus ca momentan este in Romania si am vorbit cu el de pe un numar de orange, dar mi-a spus ca il pot gasi si la numarul din Norvegia care este 0047.407.496.02 . O sa incerc sa pun in attach o poza cu "contractul" trimis sa ma lamuriti complet.
STIMA !
EDIT: Am pus poza cu "contractul", am blurat datele mele ca mno...

http://www.image-sha...g-2927-137.html

Edited by cozmin16, 23 April 2015 - 21:02.


#4416
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
http://norvegian.act...opicID=59601653

mai bine nu.

#4417
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014
Intr-adevar, e ispititor contractul  Posted Image

Edited by twinkly_red, 23 April 2015 - 21:12.


#4418
cozmin16

cozmin16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2015
Va las in attach autorizatia de recrutare a lui care mi-a trimis-o.
http://s4.postimg.or...jk0c2yl/abc.png
Multumesc.
EDIT 1 : Pentru a intermedia contractul cere 1250 nok acum si 1250 nok din primul salariu .

Edited by cozmin16, 23 April 2015 - 21:26.


#4419
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Firma de peste nu apare inregistrata
Numarul de telefon nu exista sau este ascuns (pus la secret).
Autorizatia respectiva este autorizatia domnului de mai sus reprezentand firma Nordway-Elektro AS si are atat de multe domenii incluse incat este aproape spre imposibil de crezut. O fi adevarat.
Dar nici firma asta nu apare inregistrata desi are autorizare de functionare pana in 2017 cf documentului.

Pot face mai bine de atat in Paint ca daca ma bag in alte programe le fac mai bine ca originalele. Formulare, sigle, semnaturi...sunt la dispozitie.

O firma nu-si pune telefonul ascuns. O firma inregistrata nu este ascunsa in registru.

As vrea sa cred ca este o treaba serioasa si niste oameni isi gasesc de munca dar daca discutia va contine "trimite bani pentru acte/transport/cazare (orice cerere de trimitere bani)" inchizi telefonul/conversatia instant!

#4420
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
In Norvegia este ilegal sa ceri bani de la un potential angajat pentru a intermedia angajarea, eu asa stiu.
Contract de munca cu firma bla-bla am vazut, dar contract de intermediere cu respectivul Ionescu pentru cei 300 euro care ii cere ai ?!?!! Posted Image)
De fapt o plimbare tur-retur pana la banca, posta, western union ... unde reusesti sa te eliberezi de 300 euro, nu poate fi decit un lucru bun, miscare = sanatate.

Edited by nudaunume, 24 April 2015 - 10:53.


#4421
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

In Norvegia este ilegal sa ceri bani de la un potential angajat pentru a intermedia angajarea, eu asa stiu.
..tu nu intelegi ca omul de legatura e in romania, nu in norvegia :) ...deci nu prea ai ce sa ii faci daca are si vre-o pila.
Dupa documente este clar ca a fost sau cel putin cineva l-a ajutat sa faca acele documente. La urma urmei nici numele nu stiu daca e real.

#4422
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Hai sa dau un exemplu banal in conditiile in care nu-s orientat catre partea infractionala :D
Cauti pe net Norvegia si vezi impartirea in judete, dup-aia alegi o prefectura/primarie. Dup-aia pe pagina aia ai diferite formulare, ai sigla, ai diferite documente semnate de oficiali, ai persoane de contact.
Ai un sistem legal care in mainile unui infractor devine legal doar cu...paint si cunostinte limitate de calculator/istorie/geografie!

Poti sa faci pe peste, pe cherestea, pe dulgherie, pe santiere navale, pe firme de curatenie...aoleo pe orice te taie capul si reprezinta Norvegia.

Pai cand ai macrou NORVEGIA in orice dugheana de pe langa orasele mai mari ale Romaniei e LOGIC ca pestele trage la Norvegia si hai romane la munca!

Mai ramane sa gasesti creduli. Si e plin de ei.

Nu va faceti griji ca sunt prea multe locuri de munca incat sa fie nevoie sa vina un intermediar si sa angajeze necunoscuti!

E o criza asa mare ca orice post liber se ocupa INSTANT de catre sot/sotie/frate/sora/var/prieten/vecin!!!

Voi intelegeti ca sunt 120-150.000 polonezi? 35-50.000 lituanieni/estonieni? vreo 300.000 arabo-indo-paki-foamengat? Si credeti ca le trebuie si niste extra harnici romani?

DOAR anumite domenii merg, medical/invatamant dar nu merg de la distanta, trebuie sa fii aici, trebuie certificarile lor, trebuie limba, trebuie sa stii de unde incepi, la ce institutii trebuie sa mergi, este un proces lung, multe luni si asta se traduce prin: trebuie sa ai foarte multi bani deoparte ca sa incepi in Norvegia.

Au un sistem in care integrarea este de durata, spaga este inexistenta, birocratia este uriasa.

#4423
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Bun, hai ca am ajuns acasa si vad si contractul de munca de pe imageshare (era blocat la firma). Iar ma fac astia cu capul si scriu o pagina intreaga.

Bai nene, Terje ala nu a auzit nimeni de el, statul nu stie de el. Impozitele nu stiu de el. Dar o fi la secret. O exista.

Adresa este Buøy, care este o insula dar strada si numar nu are? Te asigur ca exista si strazi si numere. Dar le-o fi fost lene sa treaca adresa exact ca firma o fi pusa la secret...

Codul postal este fix langa baza Rosenberg din care coordonez vasele de vre-un an si si pe urmatoarele 4 luni si te asigur ca nu am vazut vreo pescarie pe acolo. O fi, nu zic nu, in piscina vreunuia. Posibil...

Acuma daca Terje ala este seful, atunci el trebuie sa existe in registru, dar nu e. O fi la secret.

Numarul organizatiei, Org. nr. nu exista nici ea in Brønnøysundregistrene (un fel de registrul comertului), o fi si asta secreta.

Salariul de 18400 nu prea este conform cu legile norvegiene pentru volumul ala de lucru de 8 ore/zi si 6 zile pe saptamana.
Nu poate sa treaca asa ceva in contract ca il impusca in gura instant legile norvegiene. Dar ei sunt la secret si poate au voie.

Salariul minim pentru salahori in domeniul pestelui este 162.85 nok/ora cu 7.5 ore pe zi si 5 zile pe sapamana, dar tu esti special si ai voie la mai putini bani pentru mai multa munca.

18.400nok la 25 zile/luna si 8 ore pe zi inseamna 92 nok. Nu exista salariu LEGAL pe suma asta. Pana si copiii de 14-16 ani care lucreaza vara la ferme sau ajuta pensionarii prin primarie sau taie iarba max 4 ore pe zi trebuie sa primeasca 100nok/ora. Minim.

Ofera cazare si masa ceea ce este dificil de demonstrat la autoritati si nu se fac astfel de contracte aici. Eventual sa-ti faca un contract pe salariu minim si un contract pe cazare din care iti iau banii din salariu. Dar ei sunt speciali si e la oferta. Posibil secretii astia sa fie legali.

Sau poate firma asta este nou nouta infiintata si inca nu apare inregistrata iar seful ei este un umil personaj care nu vrea sa fie cunoscut si sta in umbra :D As vrea sa stiu cum a facut sa se stearga din registrele Norvegiei ca sa fac si eu la fel. Dau o bere sa muara Fram.
Eu unul as dori sa fie pescarie pe acolo, sa ma imprietenesc cu Terje, sa-mi dea si mie niste bucati de peste, sa ies si io la o pescuiala in week-end sau cand merg la Rosenberg si sa nu mai fie nevoie sa ma uit acuma dupa barci pe net. O galagie de bani costa Posted Image

#4424
cozmin16

cozmin16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.04.2015
Va multumesc pentru raspunsuri, m-ati luminat complet :D
Ma bucur ca mai exista si romani cumsecade !

#4425
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
Cum stau norvegienii cu standardele in constructii? Se iau dupa cele europene?

#4426
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Norvegienii au TEK, ultimul datand din 2010 deci TEK10 (urmatorul va fi in 2015, TEK15)

Fac o paranteza aici. Inainte de Tek 10 a fost TEK 2008 care a continut modificari minore la TEK din 1979.

Cam asta este si motivul pentru care casele construite inainte de 2010 si chiar si 2011 (ca au avut aprobari pe TEK 2008 prin 2009-2010 si s-au construit mai tarziu) nu prea sunt cine stie ce! Sunt case OK dar case simple.

TEK10 contine foarte multe modificari la dimensiuni ferestre, inaltime nivel/plansee, dimensiuni camere, camari/bai/spatii depozitare, protectie la foc, izolatie, puncte electrice, ventilatie, panta scara/dimensiune scara, scari exterioare/terase/pante exterioare si lista continua, e lunga.

Orice TEK (recent, deci 2008 si 2010) au la baza EN-1990 Eurocodul:  Bazele proiectarii structurilor sau pe norvegiana: NS-EN-1990 Eurokode: Grunnlag for prosjektering av konstruksjoner si cu modificarile NS-EN-1991 pana la NS-EN-1999

Deci da, are la baza Eurocoduri dar ei au 3 oua si mai baga si de la ei in plus cel putin la cel din 2010.

TEK15, va aduce modificari dpdv eficienta energetica si atat deci vax.

Cine cauta o casa mai casa sa se uite dupa constructie normata TEK10. Nu zic ca o vechitura de 30 ani nu este o alegere buna, atata timp cat a fost facuta pe TEK10. Cam dificil de crezut dar posibil.

#4427
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postdiabolik213, on 27 aprilie 2015 - 12:26, said:

Cum stau norvegienii cu standardele in constructii? Se iau dupa cele europene?

Se iau dupa ce vor muschii lor din "cele europene". In teorie urmeaza regulile europene, in practica iau ce le convine din respectiva regula. Nu fac referire la constructii dar probabil si acolo este la fel.

Edited by nudaunume, 27 April 2015 - 18:32.


#4428
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011

View Postnosferyk, on 27 aprilie 2015 - 18:24, said:

Norvegienii au TEK, ultimul datand din 2010 deci TEK10 (urmatorul va fi in 2015, TEK15)

Fac o paranteza aici. Inainte de Tek 10 a fost TEK 2008 care a continut modificari minore la TEK din 1979.

Cam asta este si motivul pentru care casele construite inainte de 2010 si chiar si 2011 (ca au avut aprobari pe TEK 2008 prin 2009-2010 si s-au construit mai tarziu) nu prea sunt cine stie ce! Sunt case OK dar case simple.

TEK10 contine foarte multe modificari la dimensiuni ferestre, inaltime nivel/plansee, dimensiuni camere, camari/bai/spatii depozitare, protectie la foc, izolatie, puncte electrice, ventilatie, panta scara/dimensiune scara, scari exterioare/terase/pante exterioare si lista continua, e lunga.

Orice TEK (recent, deci 2008 si 2010) au la baza EN-1990 Eurocodul:  Bazele proiectarii structurilor sau pe norvegiana: NS-EN-1990 Eurokode: Grunnlag for prosjektering av konstruksjoner si cu modificarile NS-EN-1991 pana la NS-EN-1999

Deci da, are la baza Eurocoduri dar ei au 3 oua si mai baga si de la ei in plus cel putin la cel din 2010.

TEK15, va aduce modificari dpdv eficienta energetica si atat deci vax.

Cine cauta o casa mai casa sa se uite dupa constructie normata TEK10. Nu zic ca o vechitura de 30 ani nu este o alegere buna, atata timp cat a fost facuta pe TEK10. Cam dificil de crezut dar posibil.

Sunt cumva traduse in engleza , disponibile online si gratis ? Posted Image

La noi se plateste orice. Normativele/STAS-urile sunt modificate anual si trebuie sa arunci si cateva sute de euro ca sa le ai. Mi se pare absurd pentru ca sunt ale tarii si toata lumea trebuie sa aiba acces gratuit la ele.

edit: am gasit ceva aici : http://www.dibk.no/g...lding_works.pdf

Edited by diabolik213, 27 April 2015 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate