Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4393
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Nu, nu este adevarat. Poti sa ne spui de unde ai aflat ca ar fi clasa a 10-a?

Programei scolara incepe cu reguli de baza pentru radicali in clasa a 5-a si avanseaza destul de rapid in 6 si 7.

Uite o programa scolara pentru clasele 5-7 pentru radicali.

http://www.matematik...thin_tid=155128
http://www.matematik...thin_tid=155128
http://www.matematik...thin_tid=155128
http://www.matematik...thin_tid=155128
http://www.matematik...thin_tid=155128

Sau vorbesti de integrale/logaritmi/vectori/derivate? Am senzatia ca si alea le incep destul de devreme, clasa a 7-a dar in detalii si chinurile iadului intra prin a 10-12-a :D

Nu vad diferente majore intre ce fac ei in Norvegia si ce am facut eu in Romania. Evident, totul este la un nivel mult mai lejer si posibil sa nu aibe volum imens de teme (desi ma uit ce face cea mare in clasa a 5-a si are destul de multe teme, matematica in special).
Diferenta majora este ca ei invata intr-un ambient placut, motivant, relaxant pe cand eu sunt intr-o generatie ramasa cu amintiri de bataie, umilinta si cucuie pe viata.

#4394
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 nosferyk, on 25 martie 2015 - 10:03, said:

cea mare in clasa a 5-a
Si al meu cel mare la fel. Ne incuscrim? :D

 nosferyk, on 25 martie 2015 - 10:03, said:

eu sunt intr-o generatie ramasa cu amintiri de bataie, umilinta si cucuie pe viata.
Acu' cica s-a intors roata si in Romania, profesorii sunt cei care raman cu amintiri de bataie, umilinta si cucuie :scared:

#4395
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Nu stiu sef, poate ii plac fetele :D Nu am avut nici o problema cu ea cum am cu celelalte doua. Sau poate e felul ei mai linistita.

Mai speriat sunt de mijlocie care deja isi scurge mucii dupa colegul de clasa si pe deasupra si vecin. Eu beau cu ta-su, nevasta taclale cu ma-sa si ei...joaca deocamdata, poate joaca si mai tarziu :D

Cea mica e teroare, inghesuie colegii de gradinita la colt si nu-i lasa pana nu-i mozoleste bine.

In baie trebuie sa inchid usa ca vine peste mine si una doua: vreau sa vad puta!...si avem multe discutii serioase si mai cu suparari si cu pedepse.
Ma gandesc ca la fel face si la gradinita. In general cele mari mereu se vaitau ca au probleme cu vreun tartor la gradi, asta mica nimic! Cred ca ea e tartorul, sau macar sper Posted Image

Fata lui tata Posted Image

#4396
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 nosferyk, on 25 martie 2015 - 14:46, said:


In baie trebuie sa inchid usa ca vine peste mine si una doua: vreau sa vad puta!...
norvegianca pur sange...
eram mai pe la inceputurile mele in norvegia si eram intr-un bar din asta de prin centru.
la un moment dat m-am dus la baie...mai multi inauntru la pisioare....
apoi intra o norvegianca (simpatica foc de altfel) se sprijina de peretele unde erau pisoarele si incepe sa se uite la vreo 2 care se pisau si vorbea cu unul dintre ei....
cum nu cirpesc limba trag concluzie ca ii tria dupa dimensiune.... :D

#4397
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
De la o femeie care s-a intors de acolo si mi-a spus ca , copilul ei o sa faca radicalii in clasa a 10a (?). L-a lasat pe sot la munca in NO si s-a intors in tara sa faca copilul scoala aici.

La noi cica mai nou se fac in clasa a 3a.

Cred ca femeia era plina de bullshit.

Edited by diabolik213, 25 March 2015 - 21:56.


#4398
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Sunt acri strugurii...

Edited by vladdy99, 25 March 2015 - 22:04.


#4399
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 diabolik213, on 25 martie 2015 - 21:48, said:

L-a lasat pe sot la munca in NO si s-a intors in tara sa faca copilul scoala aici.

La noi cica mai nou se fac in clasa a 3a.


oooooook :)

Sistemul scolar civilizat nu este sa bagi notiuni multe in capul unui copil ci cate putin din fiecare si ulterior alege pe ce cale merge sa devina un profesionist.

Integrarea in tara straina conteaza CEL MAI MULT si cel mai usor este sa incepi ca si copil, sa le vorbeasca limba la perfectie si mai putin conteaza multele diplome atarnate pe perete.

Nu au mare valoare. Tot un outsider va fi si niciodata nu va fi integrat/acceptat nici de societate nici in firma in care lucreaza in functie de conducere.

Diplomele/experienta nu ma vor face niciodata manager, cine stie, poate la 50+. Orice pusti norvegian cu master din OG imi va fi sef dupa 3-5 ani experienta indiferent de varsta si experienta mea.

Eu nu voi fi niciodata integrat complet dar copiii mei sunt (atat acceptati de norvegieni cat si integrati in obiceiurile zilnice/mentalitate/cunostinte).

Eu nu vreau sa fiu manager dar daca as vrea nu as putea dar copii mei vor fi daca vor dori.

Si sa avem pardon, scoala aia romaneasca multa/buna care iti baga enciclopedii in cap este de foarte mult timp apusa. Doar chinezii mai sunt MacGyveri acum, de fapt nici aia daca ma uit ce specimene afone am prin jur.

#4400
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Cea mica e teroare, inghesuie colegii de gradinita la colt si nu-i lasa pana nu-i mozoleste bine.

Quote

Mai speriat sunt de mijlocie care deja isi scurge mucii dupa colegul de clasa si pe deasupra si vecin. Eu beau cu ta-su, nevasta taclale cu ma-sa si ei...joaca deocamdata, poate joaca si mai tarziu
...am belit-o....de ce ? Pai curand o sa fiu din nou tatic - de fata de data asta. Si cand ma uit ce posteaza nosferyk, parca mi se zburleste un pic parul pe mine...

#4401
eksHerulius

eksHerulius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2013
Precoce... atat fetele cat si grijile taticului. Felicitari si bun venit in clubul "taticilor de fete" :-)

#4402
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Felicitari si bun venit in clubul "taticilor de fete"
...ma omorati cu vorba asta...parca va place sa rasuciti cutitul in rana. Toti prietenii mei care au fete imi ureaza acelasi bun venit.  Apropo, ce se serveste in clubul asta ?

#4403
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009


 tehnics, on 01 aprilie 2015 - 11:52, said:

curand o sa fiu din nou tatic - de fata de data asta.

Ne incuscrim? Și eu am primit notificare ca am un pachet cu cuc pe drum... cică livrarea în iunie.

#4404
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Si fratele "norvegian" asteapta tot o fata prin august.

#4405
ovidiupay

ovidiupay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 29.12.2007

 tehnics, on 01 aprilie 2015 - 13:20, said:

  Apropo, ce se serveste in clubul asta ?

Se cheama " club de pistolari " , explicatia mi-a dat-o si mie tot un tata de fata. Mai departe n-am intrebat :))))))))))))

#4406
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Ne incuscrim? Și eu am primit notificare ca am un pachet cu cuc pe drum... cică livrarea în iunie.
La mine barza vine cam pe la jumatatea lui August asa ca daca vrei sa ne incuscrim, te astept cu juniorul de mana si o sticla de vin ca sa facem prezentarile. Apoi discutam amanunte la un pahar :).

#4407
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 ro_explorer, on 01 aprilie 2015 - 18:40, said:

Ne incuscrim? Și eu am primit notificare ca am un pachet cu cuc pe drum... cică livrarea în iunie.

se vede ca in norvegia iarna noaptea e prea luuu..nga, :lol:

#4408
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 nosferyk, on 26 martie 2015 - 00:24, said:

Diplomele/experienta nu ma vor face niciodata manager, cine stie, poate la 50+. Orice pusti norvegian cu master din OG imi va fi sef dupa 3-5 ani experienta indiferent de varsta si experienta mea.

Eu nu sunt stabilit in strainatate insa lucrez destul de mult in tari precum Anglia, Australia si Noua Zeelanda. Nu stiu cum e in Norvegia insa in aceste trei tari in care am lucrat, experienta in munca pe un post de executie, competenta in domeniu si diplomele de specialitate nu prea conteaza foarte mult pentru numirea intr-un post de manager. Pentru a fi numit manager ai nevoie de un set diferit de aptitudini decat cele necesare pentru o functie de executie. Adica nu esti promovat manager ca rezultat al competentei profesionale ci poti ocupa aceasta functie doar daca esti capabil sa indeplinesti sarcinile cerute pentru un astfel de rol.

In domeniul meu, IT multi programatori sunt extraordinari de buni in ceea ce fac si au o experienta in domeniu indelungata insa efectiv nu au aptitudinile necesare pentru a fi manageri si ca urmare nu vor ocupa niciodata astfel de functii. Din ce am vazut in aceste tari (poate ma insel) managerii ajung in aceste functii destul de repede nefiind necesara o experienta lunga intr-un post de executie. Probabil ca asa o fi si in Norvegia si atunci e normal ca cei de care vorbesti tu sa fie numiti mangeri dupa 3-5 ani de experienta. Sunt convins insa ca nu toti au aptitudini de manager asa ca foarte multi "pusti" norvegieni din aia nu vor fi nici ei niciodata manageri .

Lucrul in aceste tari mie mi-a schimbat perceptia despre manageri, eu aveam impresia ca cei care sunt foarte buni din punct de vedere profesional sunt "promovati" manageri insa lucrurile nu stau chiar asa. Daca esti promovat manager nu inseamna neaparat ca esti mai bun din punct de vedere profesional decat cei pe care ii conduci ci pur si simplu ai niste calitati organizatorice care pot duce la bun sfarsit o anumita activitate.

Edited by e2k, 04 April 2015 - 18:47.


#4409
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Depinde de manager. Daca este manager de proiect sau de departament. Managerii se impart in mai multe categorii si depinde despre care vorbesti.

#4410
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Pregatirea de asistent medical sau asistent medical special (Sykepleiere og spesialsykepleiere) asigura 100% un loc de munca in Norvegia (in principiu oriunde in Norvegia).

Este declaratia unui oficial de la NAV intr-un interviu.

Asta este singura profesie cu care nu ai absolut nici o problema in a gasi un loc de munca in Norvegia.
Nevoie mare este si de profesori si educatori.
Ingineri in petrol si gaze pa si pusi.

Dar in urmatorii 5-10 ani sunt lucrari masive in constructii (drumuri si poduri).

Ingineri civili cu experienta 1-2 ani au fost angajati in firma mea (petrol si gaze) pe partea de analiza. Au lucrat aici sub 2 ani.
Unul dintre ei s-a dus la misto la interviu la Vegvesen ca nu vroia sa mai faca analiza. L-au luat instant. Ca sa aduca si alti colegi. A mai plecat inca unul la interviu. Angajat instant.

Lucreaza pentru Vegvesen acuma. Salariile nu te dau pe spate dar nici mici nu sunt din moment ce au plecat, in plus este un loc de munca sigur si relaxant cu multe alte avantaje. Total diferit de ceea ce gasesti in petrol si gaze in privat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate