Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4357
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nu stiu daca sa-i stric ceva sau pur si simplu sa-i fac un dosar la politie.
...daca ii faci ceva si nu ii faci dosar, atunci o sa iti faca el/ea dosar pentru ce ai facut....

#4358
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Am un cacat de afis cu camera dar nu am nici o camera montata inafara.
E standard in tot cartierul :D

Sunt niste reguli, si tin de vecini/asociatie/zona vizata/motiv/distanta pana la spatiile publice si multe altele.
Eu imi pun camerele cu VECINII si pe terenul nostru, nu al prefecturii.

Atata timp cat ei nu-mi pot garanta siguranta in cartier ca ridic eu o intrebare "dar daca vine X si-mi ia copilul din fata casei? cum aflam cine a fost? cine este raspunzator?" ti se aproba camera camerelor. 3 pe fiecare latura!

Am camera in masina si nu am nevoie de nici o autorizatie si filmez pe drumuri publice. Vreau sa ma opreasca si sa-mi zica ca e ilegala, dar abia astept.

Dar cine zice ca nu am dosar(e)? Desi posibil sa fi expirat :D

#4359
cristianos

cristianos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.11.2007
Salutare. Am 48 de ani si sunt inginer IT(peste 10 ani-fara master), specializat pe retele network, servere, service-maintenanta, etc. Am vreo sansa sa gasesc un job la fata locului intr-o luna sau doua? Am tot trimis cv pe finn.no si nav.no dar cum a precizat cineva pe topic cer si limba norvegiana iar eu stiu bine engleza si primesc raspusuri de genul multumim mai incercati. Am de gand sa merg la vara la un prieten sa stau cu ceva bani(max echiv.1500E) la mine si sa incerc la fata locului sa caut un job, in concediu de odihna ( max 2 luni)  si poate am sansa la un job in IT. Cineva o parere, un sfat vizavi de cele spuse. Multumes anticipat.

#4360
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
cristianos.

Ai tot aceleasi sanse daca esti in NO cate ai si aplicand din tara. Mai bine stai in tara si trimiti CV-uri; macar nu spargi bani de pomana.

#4361
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcristianos, on 06 martie 2015 - 01:02, said:

Salutare. Am 48 de ani si sunt inginer IT(peste 10 ani-fara master), specializat pe retele network, servere, service-maintenanta, etc. Am vreo sansa sa gasesc un job la fata locului intr-o luna sau doua? Am tot trimis cv pe finn.no si nav.no dar cum a precizat cineva pe topic cer si limba norvegiana iar eu stiu bine engleza si primesc raspusuri de genul multumim mai incercati. Am de gand sa merg la vara la un prieten sa stau cu ceva bani(max echiv.1500E) la mine si sa incerc la fata locului sa caut un job, in concediu de odihna ( max 2 luni)  si poate am sansa la un job in IT. Cineva o parere, un sfat vizavi de cele spuse. Multumes anticipat.
Dacã tot știi engleza, de ce nu UK sau Irlanda?

#4362
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postcristianos, on 06 martie 2015 - 01:02, said:

Salutare. Am 48 de ani si sunt inginer IT(peste 10 ani-fara master), specializat pe retele network, servere, service-maintenanta, etc. Am vreo sansa sa gasesc un job la fata locului intr-o luna sau doua? Am tot trimis cv pe finn.no si nav.no dar cum a precizat cineva pe topic cer si limba norvegiana iar eu stiu bine engleza si primesc raspusuri de genul multumim mai incercati. Am de gand sa merg la vara la un prieten sa stau cu ceva bani(max echiv.1500E) la mine si sa incerc la fata locului sa caut un job, in concediu de odihna ( max 2 luni)  si poate am sansa la un job in IT. Cineva o parere, un sfat vizavi de cele spuse. Multumes anticipat.

e criminal de scump in Norvegia, incearca 2-3 ani in UK timp in care sa inveti si limba norvegiana daca ti-a casunat asa pe ei

#4363
lucianroma

lucianroma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.07.2013
Pentu cine este din zona Arendal :

Du er velkommen til Jobbsjansen -  NAV's  jobbmesse - torsdag 12. mars kl. 14-17 på Arendal Kulturhus. Ta med god CV, og møt 22 arbeidsgivere med mange spennende stillinger! Du kan også få tatt bilde til din CV, og høre bedriftspresentasjoner.
Se oversikt over deltakende bedrifter, ledige stillinger og bedriftspresentasjoner her:

https://www.nav.no/n...nsen.377600.cms

#4364
eksHerulius

eksHerulius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2013
Va sugerez sa aveti grija la folosirea asa numitelor "femsifret telefonnummer"... gen 04800 (DNB), 04300 (OneCall) etc, numere scurte folosite cu nerusinare de diverse firme si institutii publice pe spatele apelantilor. Costul convorbirilor prin apelarea acestor numere este impardonabil de mare, aprox. 80 kr convorbirea !! Asa ca... take care, folositi numerele lungi !

Edited by eksHerulius, 11 March 2015 - 17:56.


#4365
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
@eksHerulius, sunt si numere lungi in aceeasi situatie.

Numere speciale Norvegia, nu cred ca sunt toate dar cele care urmeaza sigur au suprataxa

- 4-sifrede numre: 1881 og 1882
- 5-sifrede numre: Kundeservice 06160 si in general toate nr. de kundeservice
- 8xx-numre:
800 xx xxx
810 68 666 (påfyll nummer)
810 xx xxx
811 xx xxx
812 xx xxx
813 xx xxx
814 xx xxx
815 xx xxx
819 xx xxx
820 0x xxx
820 1x xxx
820 2x xxx
820 3x xxx
820 40 xxx
820 41 xxx
820 42 xxx
820 43 xxx
820 44 xxx
820 45 xxx
820 46 xxx
820 47 xxx
820 48 xxx
820 49 xxx
820 5x xxx
820 6x xxx
820 7x xxx
820 8x xxx
820 9x xxx
829 0x xxx
829 1x xxx
829 2x xxx
829 3x xxx
829 40 xxx
829 41 xxx
829 42 xxx
829 43 xxx
829 44 xxx
829 45 xxx
829 46 xxx
829 47 xxx
829 48 xxx
829 49 xxx
829 5x xxx
829 6x xxx
829 7x xxx
829 8x xxx
829 9x xxx
850 xx xxx
880 xx xxx
999 xx xxx

#4366
eksHerulius

eksHerulius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2013
Asa se intampla cand @_nudaunume da o pleiada de... numere, demonstrand consecventa. :-) Takk. Godt å vite !

#4367
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View PosteksHerulius, on 11 martie 2015 - 17:47, said:

Va sugerez sa aveti grija la folosirea asa numitelor "femsifret telefonnummer"... gen 04800 (DNB), 04300 (OneCall) etc, numere scurte folosite cu nerusinare de diverse firme si institutii publice pe spatele apelantilor. Costul convorbirilor prin apelarea acestor numere este impardonabil de mare, aprox. 80 kr convorbirea !! Asa ca... take care, folositi numerele lungi !

Este o teapa bine cunoscuta:)

Ai incercat sa suni 915 04800 (DNB) sau 479 44 444 (onecall)?

Informatiile astea le gasesti pe paginile lor.

Sunt cazuri in care exista doar numarul cu 5 cifre dar cazurile astea sunt putine.

LE: dar termenii/conditiile/costurile fiecarui abonament/cartela le gasesti pe pagina oricarui operator de telefonie mobila.

In multe cazuri ai posibilitatea de a scrie un mesaj pe pagina firmei cu care vrei sa intri in contact, iti lasi numarul si te suna ei.

Edited by nosferyk, 12 March 2015 - 08:17.


#4368
eksHerulius

eksHerulius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2013
Da, Nosferyk, e o varianta sa-ti lasi numarul ca sa te sune ei.

Trebuie sa fim atenti la "hotiile mici dar multe" din tara asta. Poate odata o sa abordam si subiectul "abonamentelor" la care te trezesti abonat fara sa te fi abonat vreodata la ele. Eu am avut o situatie, dar am rezolvat-o cu "spatele catre nesimtit", cateva evidente trimise catre operatorul de Inkasso si cu un "varsler" la protectia consumatorului. Uansett, se gaseste multa nesimtire si in tara lui Ibsen.

Revenind la tema lansata, ar mai fi o varianta functionala: chat cu operatorul firmei respective... e gratis.

#4369
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Variante sunt multe. Daca te arde buza, suni. Daca nu, iti lasi datele si te suna ei.

Abonat fara sa te fi abonat este usor de spus dar cam greu de facut.

Un mod foarte simplu de a te abona la anumite produse este primind ceva gratis.

Dau unul din multele exemple.

Primesti un pliant cu plic platit de retur in care pui pliantul cu mentiunea DA, doresc produsul X gratuit. Dar scrie foarte clar ca este gratuit primul ca sa incerci si ulterior te abonezi sa primesti saptamanal/lunar/etc produsul respectiv la niste preturi. Odata intrat in circul asta "gratuit" trebuie sa-ti amintesti dupa ce primesti produsul gratuit sa ANULEZI contractul cu ei in caz ca vrei sa incerci, nu-ti place si nu vrei sa continui.

Evident ca amatorii de GRATUIT isi iau teapa, multi pun cu litere ilizibile termenii si conditiile si te trezesti ca platesti saptamanal 49nok timp de 6 luni.

Alta treaba (la care firmele astea sunt nesimtite) este ca primesc cererea ta de a primi produsul gratuit DAR nu-l trimit si te inregistreaza ca vrei produsul conform cererii tale!

Tu nu primesti produsul, zici...nu-i nimic, era gratis, nu am platit, DAR, timp de 6 luni sa zicem esti taxat cu o suma la o perioada si NU realizezi ca iti iau bani ca sunt sume mici. Cand vrei sa anulezi....ai contractul acceptat pt perioada respectiva.

Cand ii iei in fata justitiei pentru 450 nok...nu-ti vine! Daca totusi vrei sa incerci, atunci ei vor plati contravaloarea produsului pe care trebuia sa-l trimita gratuit (49 nok) dar tu esti bun de plata cu restul :D

Valabil pentru ORICE produs GRATUIT!

Gratis inseamna o perioada dupa care platesti si chiar nu poti anula de multe ori. Vezi Netflix gratis, vezi Xbox gratis, vezi abonament telefon gratis 3 luni.

Nimic nu-i gratis. Si sincer sa fiu nu e nici teapa! Teapa ti-a tras natura ca te-ai nascut berbec si nu citesti termenii si conditiile si pui botul la gratuit! :D
Selectia naturii....

#4370
eksHerulius

eksHerulius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.04.2013
Ehehei... Asa cum s-a intamplat in situatia mea, matricea poate fi diferita.

Am primit in posta - fara sa o fi comandat vreodata! - o revista de moda pentru femei pe care am aruncat-o direct in cos. Urmatoarea luna si urmatoarea, aceeasi schema: ei o trimiteau, eu o aruncam direct la cos. Surpriza: primesc o facuta de la nesimtiti... o arunc si pe aceea la cos. Peste 10 zile vine purring, la cos cu el. Ei bine, dar cand primesc si  inkassovarsel... m-am decis sa-i iau la intrebari... pe ultimii. I-am sunat firma de inkasso si le-am spus ca daca nu isi retrag pretentia de plata, fac plangere la Forbrukerrådet si daca sunt gata mergem si in disputa civila daca nu isi retrag inkasso.

Cum nu facusem niciodata vreun demers sa obtin "ceva gratis" (sic!), eram - juridic vorbind - foarte linistit, insa marturisesc ca emotional ma deranja atat de multa nesimire intr-o tara atat de mica. Ca tot m-au intrebat pe ce imi fundamentez solicitarea de retragere a inkasso-ului, i-am pus in situatia in care sa obtina de la "nesimtitii cu revista de moda" vreo evidenta cu privire la intentia mea de a le citi revista / eventual si de a fi abonatul lor. In lipsa de evidente, cazul a fost inchis in urmatoarele 2 zile.

Vi se poate intampla si voua. Nu va lasati prostiti de facturi parsive, purringuri intimidante ori inkassovarsler-uri apodictice. Bafta voua!

#4371
cristianos

cristianos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.11.2007
Multumesc celor care mi-au raspuns. Din cate inteleg nu mai sunt cautati IT-isti, e criza sau ce se intampla? Au venit multi emigranti si e plin? Tot auzeam din spusele celor care vizitau Norvegia ca este fain, ca e mai frumoasa decat Elvetia, ca e cel mai bine pentru pensie,  ca din punct de vedere al asigurarilor sociale e OK, ca gasesti relativ repede(1-2 luni)  un job mai ales pe domeniul meu, ca stagiul minim de cotizare pt. a beneficia de pensie este de 5 ani(in Romania 10ani) nu mai inteleg nimic. Ce se intampla?

#4372
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Tu nu citesti stirile? In Norvegia, in anumite domenii, se concediaza masiv. La fel si in Suedia, undem in ultima luna au fost "pusi pe liber" cca 3000 de oameni de la Sony si Ericsson (sau, ca sa fim corectie, s-a anuntat ca vor ramane fara servici atatia).
De fain e fain in Scandinavia ... dar trebuie sa iti si gasesti un job si de abia asta e partea care poate fi foarte grea. Bine, acum depinde daca vrei sa traiesti sau doar sa supravietuiesti.

#4373
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Cristianos, topicul acesta a fost inceput in urma cu 7 ani. Posibil sa fi citit stiri vechi de 7-5-3 ani. Din 2014 este foarte greu de gasit un loc de munca aici chiar si pentru cineva cu ani de experienta pe piata lor si deja integrat.
Si va mai fi asa pana prin finele lui 2016 cand se estimeaza ca se re-echilibreaza domeniul petrolier care impinge din spate celelalte domenii.

#4374
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View PosteksHerulius, on 12 martie 2015 - 19:58, said:

Am primit in posta - fara sa o fi comandat vreodata! - o revista de moda pentru femei pe care am aruncat-o direct in cos. Urmatoarea luna si urmatoarea, aceeasi schema: ei o trimiteau, eu o aruncam direct la cos. Surpriza: primesc o facuta de la nesimtiti... o arunc si pe aceea la cos. Peste 10 zile vine purring, la cos cu el. Ei bine, dar cand primesc si  inkassovarsel... m-am decis sa-i iau la intrebari... pe ultimii. I-am sunat firma de inkasso si le-am spus ca daca nu isi retrag pretentia de plata, fac plangere la Forbrukerrådet si daca sunt gata mergem si in disputa civila daca nu isi retrag inkasso.

Este fix acelasi caz.

Datele tale private sunt pe multe site-uri.
Pur si simplu firmele astea trimit un "cadou" la intamplare, miilor de oameni dintr-o lista.
Primele "cadouri" vin si cu mentiunea: avem o oferta speciala pentru dvs! Din cercetarile noastre reiese ca va place "cadoul" si noi vi-l oferim la suma modica X. Nu trebuie sa bati drumul prin magazine! noi ti-l trimitem GRATIS acasa!

Cum tu nu raspunzi cererii lor ca NU te intereseaza, ei automat considera ca te intereseaza, asa ca te aboneaza la plata.

Da, e teapa, dar nu ai ce face.

Am patit multe de-a lungul timpului aici. Functioneaza altfel lucrurile aici.
Daca stii cum, functioneaza in avantajul tau Posted Image


Au fost cazuri si cu chiloti trimisi acasa...3 perechi la pret de 1, dupa care 3 perechi la pret de 7, abonament lunar timp de 6 luni Posted Image

Firma a fost inchisa si s-a deschis alta facand fix acelasi lucru.

Nu se da amenda firmei ci se blocheaza, dar blocatul se face cand se sesizeaza si dureaza luni bune, timp in care tu prostesti prostii.

Cat se poate de normal.

Si daca mergi plangi la diverse institutii aia te intreaba: ai primit un produs necomandat? pai de ce nu ai notificat firma care l-a trimis ca s-a facut o greseala?


Sfatul cel mai simplu: sa-ti scoti numarul de telefon din listele comune.
Totul este pe baza numarului de telefon!

ai telefon mobil...apari intr-o baza de date cu adresa, varsta, sex, etc.

O chestie si mai nasoala care acum nu mai este valabila este ca in baza numelui si codului postal oricine putea sa vada salariul/banii castigati pe un an in urma si cata avere are...ce tepe se dadeau atunci...muaaamaaaa Posted Image
Nu mai e public din 2010 sau 2012...ceva de genul.


intra pe www.1890.no si baga-ti numele sau numarul de telefon sau adresa si vezi ce apare Posted Image


LE: numerele noastre de telefon sunt scoase din lista. Al meu de firma apare cu adresa firmei din Oslo...sa trimita acolo ce vor daca vor dar nu se baga cu firme ca astia le rup capul cu avocati.
Nici macar adresa nu apare in lista. Vad ca toata strada apare in lista mai putin adresa mea si a croatilor....LOL. Stim noi ceva...

Edited by nosferyk, 13 March 2015 - 10:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate