Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4159
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006

View PostKarhu, on 23 octombrie 2014 - 08:19, said:

Cerificatul de nastere l-ati facut tot in Ro, sau l-a facut ambasada?
Cred ca si asta era o parte a intrebarii...
Am scos de aici doar titlul de calatorie de la Ambasada. Certificatul si pasaportul le-am facut in tara.
Deci nu prea pot ajuta cu informatii, reamintesc doar ca e greu sa prinzi programare la ambasada in timp scurt.
Iar la Ambasada mergi cu certificatul de nastere stampilat cu "apostila" de la Statens Hus.
Mai departe nu stiu ca eu am ales sa le fac in tara ca oricum aveam drum.
Bafta

#4160
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadrian80, on 23 octombrie 2014 - 13:50, said:

Iar la Ambasada mergi cu certificatul de nastere stampilat cu "apostila" de la Statens Hus.
Cateva clarificari, pt a se evita confuziile:
- certificatul de nastere din fraza de mai sus inseamna de fapt certificatul medical constatator al nasterii (act medico-legal) eliberat de unitatea medicala unde a avut loc nasterea si nu certificatul de nastere propriu-zis, definitiv, la care ne gandim cand pronuntam cuvintele respective, care este un act de identitate ce este eliberat ulterior de ambasada sau de serviciul de evidenta populatiei din Romania.

#4161
Valu79

Valu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2013
Hartia primita prin posta se numeste fødselsattest si cuprinde nume, nr personal,sex, data si locul nasterii, numele parintilor, stampilata etc. Eu sunt interesat de experienta altor romani cu ambasada, ce hartii sunt necesare, pasii de urmat. Nu vreau sa fac naveta Haugesund-Oslo pentru cine stie ce hartie de la vecina de peste drum. Momentan sunt in legatura cu un traducator agreat de ambasada, este din Bergen si imi va traduce, apostila, legaliza certificatul norvegian.
Atasez si certificatul norvegian care arata destul de oficial, chiar daca e pe hartie A4. Va tin la curent

Attached File  CN.jpg   72.07K   25 downloads

Edited by Valu79, 24 October 2014 - 07:08.


#4162
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Eu sunt interesat de experienta altor romani cu ambasada, ce hartii sunt necesare, pasii de urmat
Hai ca iti explic eu:
Acea hartie de care spui tu est certificatul de nastere al copilului in norvegiana. Eu am facut programare la ambasada, si daca le spui ca este ceva urgent te programeaza repede, cel putin asa a fost  in cazul meu.
Apoi am trimis certificatul norvegian la o firma si mi l-au apostilat, tradus in limba romana si apoi traducerea apostialata. M-a costat 2000 de nok cu totul.
Apoi cu toate foile astea am fost la ambasada sa imi iau titlul de calatorie.
In tara a trebuit sa traduc din nou acel certificat din norvegiana in romana si sa il legalizez pentru a mi se elibera certificatul de nastere al copilului in Romania. Bun, acum eu am intrebat pe ofiterul starii civile de ce trebuie sa il mai traduc din nou si legalizez atata timp cat a fost tradus, legalizat si apostilat in Norvegia iar Ambasada Romaniei la Oslo a folosit acea traducere ca fiind un act oficial pentru eliberearea unui act oficial si cel de la starea civila ( un domn super de treaba )  mi-a explicat ca datorita faptului ca Norvegia nu este parte a UE, notarii din Norvegia nu sunt recunoscuti in Romania iar daca eu as fi vrut ca aceea traducere sa fie recunoscuta si in Romania, Ambasada Romaniei la Oslo ar fi trebuit sa imi legalizeze acea traducere. Deci atunci cand faci rezervarea ai putea sa mentionezi si aspectul asta pentru ca banuiesc ca va fi ceva extra, astfel nu vei mai alerga prin Romania pe la traducatori si notari
Firma care s-a ocupat de actele mele se numeste NORICOM. Am preferat asa pentru a nu mai avea batai de cap.

Edited by tehnics, 24 October 2014 - 12:00.


#4163
Valu79

Valu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2013
Multumesc @tehnics pentru informatii, doar ca in cazul meu vreau sa ii fac certificatul de nastere romanesc de aici din Norvegia. Traducatorul din Bergen cu care sunt eu acum in legatura mi-a cerut 900NOK pentru a-mi apostila, traduce si legaliza certificatul de nastere norvegian. Vreau sa o iau pe rand si dupa ce voi rezolva cu traducerea voi contacta si ambasada. In legatura cu ambasada, ce alte hartii mai terbuiesc din experienta ta?certificat de casatorie, buletine sau pasapoarte, rezidenta de aici sau..mai ce?

#4164
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Actele s-au trimis prin posta la ambasada si certif. nastere romanesc a venit prin posta. Nu tin minte cat a durat tot procesul sau actele necesare desi am facut chestia asta de doua ori :D

Nu stiu ce s-a mai trimis inafara de fødselsattest tradus.

Ce te retine sa suni la ambasada/consulat http://oslo.mae.ro/node/258 si sa afli exact ce-ti trebuie? Telefonic poate fi mai dificil cu program limitat si linie ocupata dar poti trimite pe e-mail. (de fapt recomandat este pe e-mail).

#4165
Valu79

Valu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2013
Multumesc @nosferyk, veste foarte buna mi-ai dat cum ca nu mai trebuie sa ma mai deplasez pana la ambasada. Cat despre informatiile de pe site-ul ambasadei sunt putin confuze si as fi vrut cate ceva din experienta voastra. Dar o sa iau legatura cu ambasada pe e-mail si va mai tin la curent.

#4166
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View PostValu79, on 27 octombrie 2014 - 07:46, said:

Cat despre informatiile de pe site-ul ambasadei sunt putin confuze si as fi vrut cate ceva din experienta voastra.

:D

Ai un numar de telefon si o adresa e-mail. Ii contactezi si trece confuzia.

Eu am rezolvat multe acte prin posta asa ca cel mai bun sfat al meu este sa suni/trimiti e-mail si sa afli cazul tau exact.

#4167
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postsolauris, on 21 martie 2014 - 17:21, said:

Sunt in proces de a ma muta din Norvegia in scurt timp. A trecut careva printr-o experienta similara? Pana acum am gasit referinte doar la completarea urmatorului formular: http://www.skatteeta...id/RF-1402E.pdf
M-ar interesa totodata sa imi pastrez contul din banca, nu ma grabesc sa imi iau banii de concediu acum. Se poate?

fie ca mai e de actualitate pt tine, sau pt altii in viitor:
pe scurt, acel formular este intra-adevar esenta. Se trimite eventual dupa ce te-ai mutat in tara destinatie, asta ca sa ai ce completa la adresa in formularul ala. Sunt unii care vocifereaza ca trebuie trimis inainte sa te muti; nonsens. 0 probleme la facut asta dupa ce te-ai mutat, sau inainte. Dupa ce ei iti proceseaza formularul asta, iti vor schimba adresa in Folkeregister. Iar de aici, majoritatea institutiilor isi vor updata automat adresa in sistemul lor.
Cu bancile: fiecare banca are politica ei, dar ideea este simple. Nu e nici o problema sa iti pastrezi contul, mai ales daca ai ceva in el ;) Pana si cardurile/pinurile le pot trimite fara probleme in adrese in afara.
Important de notat este sa iti pastrezi accesul la nettbank: adica tre sa ai kodebrikke si/sau bankid pe mobil(adica nr tel norvegian cu asa ceva legat la el). daca nu....... acuma nu stiu daca bancile de butic de la colt au sisteme de autentificare antice doar cu user si parola.
Cam asta e in linii mari.
Aaa, si pt cei care au muncit min 3 ani in NO (mai ales cei full time0, conform noii legislatii au dreptul la pensie norvegiana cand vor atinge varsta de pensionare ;) (pana nu demult erau minim 5 ani).

#4168
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Si eu sunt pe cale parasesc si eu definitiv Norvegia.
Doar completez si trimit formularul asta si totul e rezolvat?
Am intrebat si eu despre pensie (am 7 ani lucrati full-time in NO) si mi-au spus cei de la NAV sa ii contactez cand implinesc 67 de ani.

#4169
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Si eu sunt pe cale parasesc si eu definitiv Norvegia.
care e noua destinatie ?

#4170
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006

View Posttehnics, on 03 noiembrie 2014 - 21:55, said:

care e noua destinatie ?
RO deocamdata. Tu sti motivul.

#4171
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postadrian80, on 03 noiembrie 2014 - 19:58, said:


...si totul e rezolvat?
...
Posted Image "totul" in limitele descrise concret mai sus ;)
PS: dupa ce te rezolva baietii de la Skatt/folkeregister , adica dupa ce proceseaza efectiv formularul magic, poti sa anunti (online) mutarea si la Posten baietii dandu-ti 2 luni de redirectare gratuita a corespondentei, chiar si in strainatate.Posted Image

#4172
Player_01

Player_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2013

View Postadrian80, on 03 noiembrie 2014 - 19:58, said:

Si eu sunt pe cale parasesc si eu definitiv Norvegia.
Doar completez si trimit formularul asta si totul e rezolvat?
Am intrebat si eu despre pensie (am 7 ani lucrati full-time in NO) si mi-au spus cei de la NAV sa ii contactez cand implinesc 67 de ani.

Ai idee de posibilitati de transport bunuri (gen mobila / electrocasnice etc ? ).
Ma gandesc si eu la intoarcere si mi-ar parea rau sa le dau pe nimic ...

#4173
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu, cand am avut de mutat mobila de colo colo am apelat la firma asta (nu vreau sa fac reclama si nu am nici o legatura cu ei, decat ca le-am fost client si au fost foarte prompti, atat).

#4174
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Eu am gasit pe cineva din Oradea care vine cu o camioneta si-mi duce catrafusele pana acasa pentru 1600 Euro.
Am intrebat si la baiatul de pe FB si mi-a cerut 5000 euro.
Sper sa rezolv totul inainte de plecare ca sa nu mai fiu nevoit sa zbor incoace.

#4175
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadrian80, on 04 noiembrie 2014 - 14:16, said:

Eu am gasit pe cineva din Oradea care vine cu o camioneta si-mi duce catrafusele pana acasa pentru 1600 Euro.
Ai vazut? Tot in oradenii mei e baza! Posted Image

#4176
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postgmasterleo2000, on 03 noiembrie 2014 - 11:04, said:

fie ca mai e de actualitate pt tine, sau pt altii in viitor:
pe scurt, acel formular este intra-adevar esenta. Se trimite eventual dupa ce te-ai mutat in tara destinatie, asta ca sa ai ce completa la adresa in formularul ala. Sunt unii care vocifereaza ca trebuie trimis inainte sa te muti; nonsens. 0 probleme la facut asta dupa ce te-ai mutat, sau inainte. Dupa ce ei iti proceseaza formularul asta, iti vor schimba adresa in Folkeregister. Iar de aici, majoritatea institutiilor isi vor updata automat adresa in sistemul lor.
Cu bancile: fiecare banca are politica ei, dar ideea este simple. Nu e nici o problema sa iti pastrezi contul, mai ales daca ai ceva in el Posted Image Pana si cardurile/pinurile le pot trimite fara probleme in adrese in afara.
Important de notat este sa iti pastrezi accesul la nettbank: adica tre sa ai kodebrikke si/sau bankid pe mobil(adica nr tel norvegian cu asa ceva legat la el). daca nu....... acuma nu stiu daca bancile de butic de la colt au sisteme de autentificare antice doar cu user si parola.
Cam asta e in linii mari.
Aaa, si pt cei care au muncit min 3 ani in NO (mai ales cei full time0, conform noii legislatii au dreptul la pensie norvegiana cand vor atinge varsta de pensionare Posted Image (pana nu demult erau minim 5 ani).
1. stiam si eu de formularul asta...dar ce se intampla daca nu-l completezi?
ca speta, de exemplu, nevasta si copiii dupa ce i-am inregistrat au stat cateva luni aici dupa care n-au mai dat prin Norvegia. luna viitoare se face 1 an de cand au plecat. ar trebui sa le completez un astfel de formular? eu lucrez in continuare aici (cat oi mai sta si eu...)

2. cei 3 ani de munca in norvegia trebuie sa fie 36 de luni...sau se refera la ani fiscali. de exemplu in 2012 am inceput in Noiembrie deci am 2 luni lucrate. 2012 se considera 1 an, 2013 alt an, 2014 alt an, 2015 alt an..etc.?
intreb pentru ca spre exemplu, cum am spus,  am inceput in 7 Noiembrie 2012. la ora actuala contractul meu ar expira in 30 Septembrie 2015. asta inseamna ca as mai avea nevoie de o perioada cuprinsa intre 1 octombrie 2015 si 6 noiembrie 2015 pentru a avea 36 de luni continue....
oricum, nu e vorba de o suma, mi se platesc cei 2% minim care banuiesc ca atunci cand o sa implinesc 67 de ani o sa insemne o suma echivalenta cu o inghetata / luna....mai mult curiozitatea....

3. ce e cu "fuga" asta din norvegia? majoritatea dintre voi doreati sa stati aici definitiv.....eu eram (si mai sunt) ala care vrea sa fuga cu prima ocazie....

Edited by bubalus, 04 November 2014 - 19:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate