Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4141
CristinaDK

CristinaDK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2014
Nosferyk multumesc mult. O zi buna! :)

#4142
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Pentru regiunea More og Romsdal care ar fi cel mai stabil si rapid provider de internet? (Molde)
Eu am la TUSSA dar au probleme cu routerele ( am scris odata aici despre istoria mea cu TUSSA ). La Telenor are un vecin si se plange ca ii cam pica netul. Nu stiu ce alti provideri de internet ar fi in zona Molde.

#4143
irinawiech

irinawiech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.09.2014
Gata! Am ajuns la zi cu cititul forumului.
Eu sunt la momentul de informare, prezentarea situatiei sotului si eventual o decizie.
Pentru asta, doresc sa va cer un sfat.
Sotul meu a terminat universitatea maritima din constanta. Nu a facut cadetia fiindca a intalnit usi inchise pe motiv ca este polonez si fiindca nu avem relatii. Noi insa insistam. Intre timp, lucreaza in catering pe platforme, fapt ce I-a deschis ochii inspre aceasta directie.
Eu am venit cu minunata idee, pentru el, de a urma un master in norvegia, fiindca tot isi doreste, in speranta ca facultatea isi sprijina cursantii in ceea ce priveste o eventuala practica, ba chiar o viitoare angajare, colaborand cu angajatorii. Tocmai fiindca nu cunosc acest aspect, va intreb pe voi daca stiti cum stau lucrurile in acest sens.
Fiind si singurul care sustine financiar familia (eu alerg dupa baiatul de 1 an), stiti daca exista vreo politica in privinta cursantilor care doresc/trebuie sa lucreze?
Va intreb, de asemenea, daca recomandati vreun master care sa se muleze pe studiile lui si sa imbine si domeniul in care doreste sa lucreze.
Intre timp, I-am dat ceva manuale de norvegiana (intr-o prima faza, chiar si pe partea de catering, doreste sa se mute la norvegieni).
Multumesc frumos!

#4144
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005
Bine ai venit in forum Irina. Poate o sa reusiti sa ajungeti cu bine in Norvegia si poate vre-odata o sa ajungem sa ne si vedem.
Apropo, am fost la Gabi la magazin. Are inghetata super :)

Edited by tehnics, 16 September 2014 - 18:29.


#4145
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru ca nu mai pot edita, voi scrie din nou.
Aici este un alt tablu facut de mine. Astept impresii

#4146
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai iti trebuie laude ? Nu stii si tu ce ai realizat acolo ? :) Posted Image

#4147
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005
Nu laude...doar impresii, idei, critici. Eu stiu ce am facut acolo.

#4148
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Critici .... nu prea am. Idei ? .. incearca asta in aluminiu :). Impresii ... le-am dat mai sus :)

#4149
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005
...clipul este gata...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bAbcs3pvePA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tehnics, 18 September 2014 - 14:55.


#4150
joitalaurentiu

joitalaurentiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2014
Salut! Sunt nou pe forum si m-ar interesa daca sunt romani in Larvik,Șanselor.

Salut! Sunt nou pe forum si m-ar interesa daca sunt romani in Larvik,Șanselor.

Sandefjord. .

#4151
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postirinawiech, on 16 septembrie 2014 - 13:24, said:

Gata! Am ajuns la zi cu cititul forumului.
Eu sunt la momentul de informare, prezentarea situatiei sotului si eventual o decizie.
Pentru asta, doresc sa va cer un sfat.
Sotul meu a terminat universitatea maritima din constanta. Nu a facut cadetia fiindca a intalnit usi inchise pe motiv ca este polonez si fiindca nu avem relatii. Noi insa insistam. Intre timp, lucreaza in catering pe platforme, fapt ce I-a deschis ochii inspre aceasta directie.
Eu am venit cu minunata idee, pentru el, de a urma un master in norvegia, fiindca tot isi doreste, in speranta ca facultatea isi sprijina cursantii in ceea ce priveste o eventuala practica, ba chiar o viitoare angajare, colaborand cu angajatorii. Tocmai fiindca nu cunosc acest aspect, va intreb pe voi daca stiti cum stau lucrurile in acest sens.
Fiind si singurul care sustine financiar familia (eu alerg dupa baiatul de 1 an), stiti daca exista vreo politica in privinta cursantilor care doresc/trebuie sa lucreze?
Va intreb, de asemenea, daca recomandati vreun master care sa se muleze pe studiile lui si sa imbine si domeniul in care doreste sa lucreze.
Intre timp, I-am dat ceva manuale de norvegiana (intr-o prima faza, chiar si pe partea de catering, doreste sa se mute la norvegieni).
Multumesc frumos!
Irina, eu la firma am multi colegi care a venit in norvegia la master... Au venit din Indonesia, India, rusia....dupa care au ramas cu jobul aici. Astia pe care ii stiu, colegi cu mine, au facut master in Stavanger, pe ceva inginerie ceea ce se muleaza pe studiile sotului...UMC-ul oferindu-i o diploma de inginer. Nici unul dintre eu nu a lucrat in timpul studiilor...nu stiu daca e posibil. Studiile in norvegia nu seamana sub nici o forma cu studiile de la UMC unde te duci la examen cu 100 de euro si treci mai departe.... Nu cred ca e usor sa faci master si sa lucrezi in acelasi timp in Norvegia. De asemenea nu cred ca universitatile te ajuta cu jobul...pe de alta parte din ce mi-au zis colegii mei toti si-au gasit foarte usor de munca dupa master.
Daca faceti pasul va trebui sa ajuti si tu...adica sa lucrezi....eventual el sa lucreze ceva part time pentru a avea timp si de studii.
Studiile incep in august...asa ca aveti timp sa rumegati idea pana la anul.



#4152
irinawiech

irinawiech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.09.2014
Hei, bubalus! Multumesc frumos pentru raspuns! Apreciez tare!

#4153
bobo1986

bobo1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2014
Salutare , am si eu o intrebare . Dupa ce perioada ai voie la somaj  si ce alte informati puteti sa imi oferiti in legatura cu acest subiect
. Multumesc anticipat

#4154
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postbobo1986, on 06 octombrie 2014 - 19:41, said:

Dupa ce perioada ai voie la somaj  si ce alte informati puteti sa imi oferiti in legatura cu acest subiect.

https://www.nav.no/e...es and benefits
https://www.nav.no/E...aims.347186.cms

Asa cum mentioneaza si NAV pe pagina lor, trebuie sa-i contactezi. Sunt multe/diferite reguli.

Mai demult erau listate pe paginile lor conditiile dar cum multi abuzeaza de ele au scos tot si mergi cu dosarul la ei.

Details that must be included in the documents:
Employment’s start and termination date.
Working hours per week
Reason for termination (if you gave notice yourself as an alternative to being terminated on the grounds  of  downsizing, this must be documented)
Term of notice
Date of termination

O sa completezi niste formulare, o sa le depui si o sa primesti un raspuns :) (sau mai multe, depinde cat de insistent(a) esti).
S-au desteptat pinguinii.

#4155
Valu79

Valu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2013
Buna ziua,

Va urmaresc de ceva timp, am citit tot acest topic si am tot repectul pentru cei de aici. Am si eu o ''problema'', am nevoie de cateva indrumari daca ma poate ajuta cineva.
Suntem o familie stabilita aici in Norvegia de 3-4 ani, muncim, traim si ne place. De curand a venit pe lume primul nostru baietel. Vrem sa ii facem certificatul de nastere romanesc iar mai apoi si pasaportul.
Am primit prin posta ''certificatul de nastere'' norvegian. Care sunt urmatorii pasi? Pe site-ul Ambasadei Romaniei la Oslo informatiile sunt cam confuze.Cei care au trecut deja prin acest proces  daca ma puteti indruma cu niste informatii, cu cat mai multe cu atat mai bine.
Va multumesc.

#4156
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Prima oara suni la Ambasada si faci programare. Poate prinzi loc abia peste 2 luni.
Eu am ales sa scot doar o apostila cu care am mers in Ro si i-am facut acolo pasaport pe 3 ani.
Apostila e valabila doar 30 de zile, asa ca am facut-o chiar inainte sa mergem in concediu.
Pentru apostila e nevoie de ceva foaie de la Statens Hus.

#4157
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadrian80, on 23 octombrie 2014 - 08:00, said:

...
Cerificatul de nastere l-ati facut tot in Ro, sau l-a facut ambasada?
Cred ca si asta era o parte a intrebarii...

#4158
Valu79

Valu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2013
Nu cred ca o sa ajungem anul viitor in Romania si am vrea sa rezolvam cu actele(certificat de nastere, pasaport) aici in Norvegia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate