Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4087
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007

View Postnosferyk, on 24 august 2014 - 08:25, said:

60 euro in avans" si sa aduci minim 3 cu tine, practic este 240 euro/tranzactie. Nu-i rau.

E loc şi de mai bine, "angajatorul" de tipul ăstuia, după ce te tapează de cei 60 de euro, se dă vreo săptămînă de negăsit. După asta va invoca o serie de probleme referitoare la plecare ta, care se vor rezolva, dar va mai trebui să plăteşti 200 euro. Prins în horă, vei plăti. La un salariu lunar de peste 3000 euro, asta sa fie paguba ta. În cele din urmă , ori vei rămîne acasă ţepuit, ori vei pleca la sclavie în Nord.

Pentru iniţiator, lasă numărul de telefon al "angajatorului". Îl voi suna eu şi voi posta detaliile ofertei, am număr norvegian, locuiesc în NO, deci îl scutesc de muncă pe "avocatul" firmei; şi de bani, evident. Posted Image


De citit păţaniile altora: http://www.suedia.ro...i-fata-morgana/

Edited by Daros, 24 August 2014 - 13:37.


#4088
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007
Aici se afla anuntul: http://olx.ro/oferta...bfd0da;promoted

#4089
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postderick, on 24 august 2014 - 19:18, said:

Aici se afla anuntul: http://olx.ro/oferta...bfd0da;promoted

Locuri de munca disponibile in Norvegia in domeniul agricol,respectiva in sere si depozite.
Acceptam doar grupuri de cite 4 persoane,care se cunosc si se respecta reciproc.
Se ofera contract de munca 6luni-12luni.
Programul de munca este de 8 ore/zi,6 zile/saptamana.
Salarizare:29.000 NOK(3400Euro)
Cazarea si transportul sunt asigurate doar persoanelor care detin acte necesare pentru a munci legal pe teritoriul Norvegiei.
Actele se pot obtine prin intermediul firmei din Norvegia contracost.Taxa se plateste in avans 60Eur.
Informatiile se obtin doar telefonic
Se vorbeste in Limba Romana.

in anunt nu scrie nicaieri ca salariul ar fi net, deci este brut....net ar fi pe la vreo 20 000 nok, ceea ce nu-i tocmai rau pentru munci agricole.

#4090
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Anuntul este pus si pe alt site http://www.tocmai.ro...e-18868871.html

In titlu 3000 euro, in descriere 3400 euro NET.

Tot nu-s lamurit ce acte necesita platirea unei taxe de 60 euro, in avans.
Si ce acte sunt necesare pentru a munci pe teritoriul Norvegiei? :D
Informatii obtinute doar telefonic? Angajam 80 oameni si nu-i vedem la fata?

Ceva sambure de adevar e pe la anuntul ala, mai sunt si altele cu acelasi numar de telefon care vinde sere uzate, dar ceva tot pute.

#4091
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014
Stie cineva un program sau o aplicatie care reda in scris un text vorbit in limba norvegiana ? Daca e aplicatie poate sa fie pe orice: android, apple, kindle...etc. Prefer program pe windows dar am si android si un kindle fire, iar daca e nevoie de apple cumpar unul.

#4092
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
incearca Google Voice Typing:

https://www.seroundt...tion-18193.html

#4093
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Incearca SayHi.  Din pacate trebuie sa platesti. Eu am fost multumumit de el mai ales ca tu vorbesti intr-o limba si el iti traduce si audio si scris in cealalta limba.
LE: Acum am vazut ca tu vrei voice-to-type program, nu translator.

Edited by tehnics, 02 September 2014 - 07:55.


#4094
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Posttwinkly_red, on 02 septembrie 2014 - 00:37, said:

Stie cineva un program sau o aplicatie care reda in scris un text vorbit in limba norvegiana ? Daca e aplicatie poate sa fie pe orice: android, apple, kindle...etc. Prefer program pe windows dar am si android si un kindle fire, iar daca e nevoie de apple cumpar unul.

Pute internetul de applicatii.

Pt Apple ai Dragon Dictation care functioneaza cu norvegiana chiar bine de tot avand review-uri bune de la norvegieni.

Pt Android este Dragon Mobile Assistant dar asta desi dupa nume pare la fel ca cel de mai sus e diferit...e mai mult pt dat comenzi dar poate merge si sa scrie text.

Idem de la compania de mai sus ai pt PC/MAC, vezi aici: http://www.nuance.com/dragon/index.htm

#4095
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
http://m.hotnews.ro/stire/18020543
Traiasca Mohamed!

#4096
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Hehehe. Lasa-i ma sa se bucure :D

Din 5.1 mil 700.000 sunt emigranti.

Din 700.000 emigranti 500.000 sunt paki/hindu/iraqi/somali si Allah mai stie de care.

Cica cea mai puternica organizatie anti-islam din Europa este in No si are 3000 membri.

3000 contra 500.000? LOL.

Ii mananca de vii in propria tara.

Dar doar sa se comenteze ceva anti-islam ca-si pun astia fustele in cap. Nu-i ziar sa nu guite ca sa le lase fetele in pace sa fie costumate ninja ca asa le e traditia! Ce, ei comenteaza ceva ca trebuie sa se uite la europencele care umbla dezbracate?

Parca vad ca trebuie sa le iau costum ninja fetelor in vreo 10 ani. Sa fie solidare cu majoritatea.

Alahu Akbar!

#4097
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnosferyk, on 04 februarie 2014 - 18:54, said:

Nu stiu cum se face dar parca sunt aceleasi fete si aceleasi nume in frunte cu acelasi reprezentant aparator si in acelasi oras. Doar ca se schimba locatia clanului.
Am stat sub pod, dup-aia ne-am mutat in parc, parca am luat si vreo 3 case abuziv, dup-aia am stat in dube de Bacau/Neamt, dup-aia in padure iar mai nou in ceva camping dat de primarie, sau ceva de genul.
Daca te intreaba vreun coleg norvegian de respectivii tigani, intreaba-l si tu de asta: http://www.evz.ro/pe...zece-copii.html
:lol:

#4098
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnosferyk, on 02 septembrie 2014 - 21:35, said:

Alahu Akbar!
nosferykule, tu esti mai citit.... care-i treaba cu guvernul actual si Statoilul?
Vad ca au taiat baietii o gramada de proiecte, o multime de firme pe unde am cunoscuti se chinuie efectiv si au dat afara zeci/sute de oameni....incotro ne indreptam?
nici la mine nu-i situatia prea roza...s-au inghetat toate contractele contractorilor, etc.

#4099
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
AKER  a dat afara 100 de oameni.,

Iar la mine au renuntat la toti contractori.

#4100
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postnaurul, on 03 septembrie 2014 - 11:08, said:

AKER  a dat afara 100 de oameni.,

Iar la mine au renuntat la toti contractori.
chiar mai multi, am 2 prieteni acolo...in primavara au renuntat la contractori, acum la sfarsitul lui august la 150 staff personnel (ma rog i-au trecut pe Aker Advandage pe contract pentru 7 luni. daca-si revin ii iau inapoi daca nu ii dau afara dupa cele 7 luni). daca nu iau un proiect la sfarsitul lui octombrie mai urmeaza o serie de 100-150.

naurule tu pentru cine dai cu sapa?

Edited by bubalus, 03 September 2014 - 11:29.


#4101
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Asta cu guvernul si Statoilul nu este noua...chiar si aici pe forum s-a dezbatut in 2-3 cuvinte din cate imi aduc aminte. Chestia e ca guvernul incearca sa se distanteze cat mai mult de industria petroliera ca fiind stalpul principal al economiei si sa incerce sa miste si in alte domenii precum pescuitul si agricultura...desi tare ma tem ca o vor da in bara rau de tot la capitolul agricultura daca nu ai vreme buna ( este drept ca anul asta a fost un an bun )  iar la pescuit este cu dus si intors...ca degeaba ai mult peste daca nu ai unde sa il exporti ( cica Rusia le-a cam taiat macaroana in ultimul timp si erau ceva zvonorui ca si China cu un an in urma le-ar fi taiat macaroana la capitolul pescuit )... Ce va fi, vom vedea.

Si la mine la munca observ ca toate contractele care au venit in ultima perioada sunt doar cu externi - Mersk, Candies, Oceneering etc si cam nimic pentru Norvegia. Important e ca avem de munca, problema este ca nu avem inca capacitatea necesara de de a acoperi volumul de munca cu oameni capabili ( de ingineri pinguinezi sunt satul ) .

Legat de musulmani, nu ma bag, nu cunosc fenomenul cert este ca si Marea Britanie si Norvegia si-au facut-o cu mana lor....asa cum si Romania si-a facut-o cu mana ei cand au inceput maghiarii sa ceara drepturi in Romania ( scoli cu predare in maghiara, drapelul Ungariei arborat pe la primarii, placute informative bilingve si ce o mai fi ), Corect ar fi fost: prietene esti in Norvegia, te dai dupa Norvegia, daca nu iti convine, mars la tine in Paki.

Edited by tehnics, 03 September 2014 - 13:14.


#4102
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postnosferyk, on 02 septembrie 2014 - 21:35, said:

Hehehe. Lasa-i ma sa se bucure Posted Image

Din 5.1 mil 700.000 sunt emigranti.

Din 700.000 emigranti 500.000 sunt paki/hindu/iraqi/somali si Allah mai stie de care.

Cica cea mai puternica organizatie anti-islam din Europa este in No si are 3000 membri.

3000 contra 500.000? LOL.

Ii mananca de vii in propria tara.

Dar doar sa se comenteze ceva anti-islam ca-si pun astia fustele in cap. Nu-i ziar sa nu guite ca sa le lase fetele in pace sa fie costumate ninja ca asa le e traditia! Ce, ei comenteaza ceva ca trebuie sa se uite la europencele care umbla dezbracate?

Parca vad ca trebuie sa le iau costum ninja fetelor in vreo 10 ani. Sa fie solidare cu majoritatea.

Alahu Akbar!

hindu nu au treaba cu Allah.
majoritatea refugiatilor iraqieni sunt crestini de pe vremea cand cei din romanika nici nu stiau ce-i aia.

#4103
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Cand am scris hindu ma refeream la indieni dar hindu evident au alte orientari religioase :)
Hai sa nu mergem atat de departe in istorie, nu ma pasioneaza religia (indiferent de originea ei), ma intereseaza mai mult cum ma influenteaza ea pe mine sau pe cei din jur sau mai bine zis cum afecteaza!

Majoritatea refugiatilor din tari arabe/asiatice/africane si acceptati de No au gura mare. Ei sunt majoritari musulmani si vor si tin neaparat sa-si expuna punctul de vedere intr-un mod insistent si mai departe de a interpreta Coranul in modul lor propriu nu vad.


@bubalus: se face curat in stil norvegian.
Cine este consultant ar face bine sa se mute staff sau macar s-o faca cat mai poate.  
La mine desi este totul OK prelueaza ideile de pe piata si nu angajeaza decat staff sau propun consultantilor sa treaca pe pozitii de staff.
Exploateaza la maxim ce/cat/cum se poate :)

Din punctul meu de vedere ca staff ai doar avantaje si sincer nu vad de ce ai lucra ca si consultant.
O sa ziceti ca sunt bani multi la consultanti si aveti dreptate comparand cu salariul de baza la staff dar consultantul nu pupa ore suplimentare nici rata offshore. Ca staff am scos mai mult ca si consultant si pe termen lung nu ai comparatie. Am fost si una si alta. In plus daca iti convine sa sari dintr-o firma in alta la 6-12 luni poti alege consultanta. Eu ma atasez de echipa si mi-e greu sa plec.

#4104
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnosferyk, on 03 septembrie 2014 - 15:01, said:

Eu ma atasez de echipa si mi-e greu sa plec.
Nu pareai a fi un tip sentimental, uite totusi ca m-am inselat :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate